Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bpsorin
    Incepator
    • 28.sep.2015
    • 31

    Răspuns la: Totul despre SEMINEE

    Sal,
    Intradevar siliconul nu este bun pt izolarea racordului cu cosul de fum.Un snur termoizolant este recomandat.Daca nu poti racorda la 45 de grade incerca sa cobori cat de mult poti gradele de racord la cos ideal ar fi maxim 45 de grade,cu cat scazi unghiul de racord cu atat ai tiraj mai bun deci ardere mai buna fara depunere de cenusa pe horn.Silicatul de calciu izoleaza excelent(nu am firma de vanzare la silicat si alte materiale dar am lucrat cu el si prezinta incredere)poti izola pe interior si la trecera prin pereti sau plafon.Eu am zidit cu cm17 etansarea la horn cu snur si cm17, daca cauti sunt profile speciale de racord la cos care arata ca un inel cu scut.

    Comentariu

    • CatalinL
      Incepator
      • 31.oct.2009
      • 7

      Răspuns la: Totul despre SEMINEE

      Salut si multumesc inca o data pentru promptitudine si sprijin!
      O sa fac comanda de snur termorezistent si capsa horn burlan.Azi am turnat un fel de buiandrug deasupra focarului unde este reglajul de tiraj.Deasupra o sa ma ridic vreo 30cm cu caramida acoperita pe interior cu placi de silicat.Prin plafon n-am de gand sa trec(betoane B300) si asa mi s-a ars ciocanul rotopercutor si trebuie sa iau altul.Multa sanatate iti doresc!

      Comentariu

      • bpsorin
        Incepator
        • 28.sep.2015
        • 31

        Răspuns la: Totul despre SEMINEE

        Sal,
        Multumesc de urare.Rotopercutor bun=foarte scump ,pt casa iei ieftin si cand face burning iei altul.La firma frecam dewalturi si boschuri albastre care nu clacheaza veci.Spor la construit si lemn uscat din belsug!

        Comentariu

        • missy
          Incepator
          • 30.nov.2011
          • 85

          Răspuns la: Totul despre SEMINEE

          Buna ziua,
          Focarul de la semineu scoate fum cu usa inchisa pe langa sticla! ! !
          Sunt foarte suparata si nu stiu care e problema.

          Am cumparat focarul marca Chazelles nou, l-am pus pe soclu, s-a pus burlan din fier special comandat de pe net pentru seminee, sa reziste la temperaturi mari, am facut tot ce mi s-a zis sa nu am probleme, inclusiv horn nou, exterior.
          Nu am facut imbracamintea pentru semineu pentru ca urmeaza sa renovez acea camera, deci e doar focarul gol, racordat la cosul de fum.
          Am facut foc iarna trecuta fara probleme, la fel si acum, pana azi.
          Cand am bagat pe foc a inceput sa faca foarte mult fum si a inceput sa-l scoata afara prin partea de sus a usii, prin spatiul dintre sticla si cadrul de fonta. Dar scotea, nu gluma, de zici ca era aparat de facut fum la nunti. Sufla fum vreo cateva pufuri mari, se oprea, iar scotea, si tot asa vreo 5 ori, pana cand in sfarsit s-a aprins bine, si pe urma n-a mai scos.

          Bine ca nu am mobila si nu e zugravit, ca ma durea inima....

          Oare care e problema? M-am uitat la cosul de fum, e ok, nu e infundat.
          De ce a scos fum in halul ala pe la sticla?
          Am cautat pe net dar nu am mai intalnit aceasta problema la sticla de la focar

          Ad fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi sau pareri

          Comentariu

          • bpsorin
            Incepator
            • 28.sep.2015
            • 31

            Răspuns la: Totul despre SEMINEE

            Postat în original de missy
            Buna ziua,
            Focarul de la semineu scoate fum cu usa inchisa pe langa sticla! ! !
            Sunt foarte suparata si nu stiu care e problema.

            Am cumparat focarul marca Chazelles nou, l-am pus pe soclu, s-a pus burlan din fier special comandat de pe net pentru seminee, sa reziste la temperaturi mari, am facut tot ce mi s-a zis sa nu am probleme, inclusiv horn nou, exterior.
            Nu am facut imbracamintea pentru semineu pentru ca urmeaza sa renovez acea camera, deci e doar focarul gol, racordat la cosul de fum.
            Am facut foc iarna trecuta fara probleme, la fel si acum, pana azi.
            Cand am bagat pe foc a inceput sa faca foarte mult fum si a inceput sa-l scoata afara prin partea de sus a usii, prin spatiul dintre sticla si cadrul de fonta. Dar scotea, nu gluma, de zici ca era aparat de facut fum la nunti. Sufla fum vreo cateva pufuri mari, se oprea, iar scotea, si tot asa vreo 5 ori, pana cand in sfarsit s-a aprins bine, si pe urma n-a mai scos.

            Bine ca nu am mobila si nu e zugravit, ca ma durea inima....

            Oare care e problema? M-am uitat la cosul de fum, e ok, nu e infundat.
            De ce a scos fum in halul ala pe la sticla?
            Am cautat pe net dar nu am mai intalnit aceasta problema la sticla de la focar

            Ad fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi sau pareri
            Bun venit ,
            Pai nu ai avut tiraj destul,adica daca lasi usa deschisa iasa fum in camera?Na sa o luam usor cosul era rece,poate clapeta de evacuare era inchisa sau batea vantul cu putere afara si dirija fluxul de aer in jos,hm ...complicat.Deci ai verificat cosul si nu are depuneri mari de cenusa?Unghiul racordului la cos cate grade are?Sau pune o poza si aproximez cumva eu unghiul.Burlanul de racord la cos e care este?Cosul cum este construit si din ce?

            Comentariu

            • lisapet
              Membru Marcant
              • 02.ian.2012
              • 462

              Răspuns la: Totul despre SEMINEE

              Postat în original de missy
              Buna ziua,
              Focarul de la semineu scoate fum cu usa inchisa pe langa sticla! ! !
              Sunt foarte suparata si nu stiu care e problema.
              .....
              Ad fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi sau pareri
              @missy, focul il aprinzi ca in acest filmulet? : https://www.youtube.com/watch?v=nJenxq3OTEo

              Comentariu

              • missy
                Incepator
                • 30.nov.2011
                • 85

                Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                Multumesc pentru raspunsuri, am sa incerc sa va lamuresc intrebarile:

                -cosul e din caramida plina, tencuit pe interior
                -focul il aprind cu crengute uscate si brichete albe, asta nu e o problema, am copilarit la tara deci stiu sa-l aprind.
                -intr-adevar batea vantul ieri si erau vreo 10 grade afara

                Nu ma deranjeaza ca se face fum, dar e normal sa scoata in halul ala CU USA INCHISA?

                A, sa nu uit, clapeta de reglat tirajul era deschisa.
                Postez doua poze cu focarul:Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20151115_110207.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	143,3 KB 
ID:	623830Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20151115_110218.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	162,3 KB 
ID:	623831

                Voi pune si un link catre o filmare dar mai dureaza pana se incarca

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6866

                  Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                  Exista o fanta pt admisie aer din exterior ?
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • missy
                    Incepator
                    • 30.nov.2011
                    • 85

                    Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                    Am reusit sa filmez cum scotea fum. Azi am facut iar foc dar n-a mai scos.
                    Focarul are si o fanta pentru tragere aer.

                    Comentariu

                    • bpsorin
                      Incepator
                      • 28.sep.2015
                      • 31

                      Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                      Postat în original de missy
                      Multumesc pentru raspunsuri, am sa incerc sa va lamuresc intrebarile:

                      -cosul e din caramida plina, tencuit pe interior
                      -focul il aprind cu crengute uscate si brichete albe, asta nu e o problema, am copilarit la tara deci stiu sa-l aprind.
                      -intr-adevar batea vantul ieri si erau vreo 10 grade afara

                      Nu ma deranjeaza ca se face fum, dar e normal sa scoata in halul ala CU USA INCHISA?

                      A, sa nu uit, clapeta de reglat tirajul era deschisa.
                      Postez doua poze cu focarul:[ATTACH=CONFIG]91816[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]91817[/ATTACH]

                      Voi pune si un link catre o filmare dar mai dureaza pana se incarca
                      Buna,
                      Carmida plina dar ce sectiune are?Ce inaltime are?Din cate vad ai un racord la 90 de grade cand ar fi normal unul de 45 de grade vezi atasamentul de mai jos.

                      Comentariu

                      • bpsorin
                        Incepator
                        • 28.sep.2015
                        • 31

                        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                        Racordare burlan la cosul de fum
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	231,6 KB 
ID:	623839
                        Cotul de racord la cos nu este reglabil?Daca este vad ca ai posibiltatea de racord la 45 de grade.Pe google gasesti documentatie garla.
                        Ultima editare de bpsorin; 15.nov.2015, 22:36.

                        Comentariu

                        • missy
                          Incepator
                          • 30.nov.2011
                          • 85

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                          Burlanul l-am cumparat cu toate fittingurile de la o firma specializata in vanzarea de seminee. Nu suntem experti...

                          Dar nu asta e problema mea ci, de ce iese fumul in casa, pe langa sticla, daca usa e inchisa?
                          Daca usa e inchisa n-ar trebui sa iasa nimic de acolo, nu?

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6866

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                            Postat în original de missy
                            Dar nu asta e problema mea ci, de ce iese fumul in casa, pe langa sticla, daca usa e inchisa?
                            Tocmai ca poate fi asta ( pozitia burlanului ) , problema .
                            Cu usa deschisa , focarul rece , daca puneti o lumanare in dreptul intrarii in focar , flacara lumanarii se " curbeaza " spre interiorul focarului ?
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • missy
                              Incepator
                              • 30.nov.2011
                              • 85

                              Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                              Nu se curbeaza, flacara arde drept in sus.
                              V-ati uitat la video?
                              Spuneti ca unghiul burlanului a facut sa iasa fumul asa?

                              ( Am mai facut doua focuri si nu mai iese fum deloc)

                              Comentariu

                              • gmtiby
                                Living Legend
                                • 24.oct.2008
                                • 1192

                                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                                Postat în original de missy
                                Nu se curbeaza, flacara arde drept in sus.
                                V-ati uitat la video?
                                Spuneti ca unghiul burlanului a facut sa iasa fumul asa?

                                ( Am mai facut doua focuri si nu mai iese fum deloc)
                                Coby se refera, daca este tiraj....

                                Comentariu

                                Procesare...