Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • iza_florin
    Incepator
    • 15.dec.2008
    • 9

    OK. Dar atunci eu inteleg ca semineul da caldura doar atunci cand arde focul.
    NU?
    Ma iertati daca pun intrebari tampite
    dar eu nu iteleg anumite lucruri cu privire la randamentul unui semineului.
    Multumesc pt intelegere

    Comentariu

    • Helerea Nicolae
      Membru marcant
      • 02.mar.2008
      • 910

      toate sistemele de incalzire cu combustibili dau caldura doar atunci cind arde focul.
      unele, cum ar fi soba de teracota au inertie termica mare. adica; dupa ce sa stins focul, inca mai cedeaza caldura. caldura pe care a acumulat-o in timp ce focul ardea.
      semineul are o inertie termica mica. nu acumuleaza caldura ci incalzeste aerul, imediat ce focul arde.
      in functie de nevoi si de comfortul dorit se alege o varianta.
      de exemplu daca mergi la sfirsitul saptamini la o cabana nelocuita si vrei sa incalzesti rapid e bun un semineu.
      daca vrei sa pui pe foc in cursul zilei si toata noaptea sa fie cald, ar fi buna o soba de teracota.
      e vorba doar de comportamente diferite, diferenta de randament intre variante nu cred ca e semnificativa.
      lucrul, se mai face si cu capul

      Comentariu

      • bestmark10
        Incepator
        • 05.ian.2009
        • 34

        Pentru Dl.Helerea
        Revin cu intrebarea:Pe interiorul zidariei laterale a focarului cat si dedesubt este indicat/obligatoriu sa se monteze vata bazaltica?Intreb asta deoarece am vazut ceva poze pe net cu acest procedeu.
        Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

        Comentariu

        • radu matei
          Membru marcant
          • 17.apr.2007
          • 515

          Postat în original de Helerea Nicolae
          toate sistemele de incalzire cu combustibili dau caldura doar atunci cind arde focul.
          unele, cum ar fi soba de teracota au inertie termica mare. adica; dupa ce sa stins focul, inca mai cedeaza caldura. caldura pe care a acumulat-o in timp ce focul ardea.
          semineul are o inertie termica mica. nu acumuleaza caldura ci incalzeste aerul, imediat ce focul arde.
          in functie de nevoi si de comfortul dorit se alege o varianta.
          de exemplu daca mergi la sfirsitul saptamini la o cabana nelocuita si vrei sa incalzesti rapid e bun un semineu.
          daca vrei sa pui pe foc in cursul zilei si toata noaptea sa fie cald, ar fi buna o soba de teracota.
          e vorba doar de comportamente diferite, diferenta de randament intre variante nu cred ca e semnificativa.
          Exista si seminee care au inertie termica mare, chiar daca nu sunt seminee in adevaratul sens al cuvantului. Sunt un fele de sobe - facute din caramida refractara - sub forma de semineu. Astfel de "seminee" nu au un focar metalic ci focarul este zidit din caramida si are doar o usa de focar. Arata exact ca un semineu cu focar inchis. Tot semineul este facut din caramida (nu este placat cu rigips) si este zidit cu fumuri, exact ca o soba.
          Cunosc pe cineva care un astfel de semineu si care este foarte multumit.
          Face un foc seara si are caldura pana dimineata.
          A fost facut de firma Semineu construct parca (daca moderatorul considera ca este reclama rog sa stearga aceasta propozitie).
          Mai bine mai tarziu decat niciodata!

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1736

            Postat în original de radu matei
            Exista si seminee care au inertie termica mare, chiar daca nu sunt seminee in adevaratul sens al cuvantului. <<...>>
            Deci ... exista dar nu sint! Iti dai seama citi existentialisti isi pot pierde somnul in urma unei asemenea interventii?!?

            Comentariu

            • iza_florin
              Incepator
              • 15.dec.2008
              • 9

              Multumesc pt interesul acordat.
              Ideea e ca,am vazut la cineva un semineu in constructie cu focar metalic si cu fumuri ca la teracota facute din caramida tiganeasca in interiorul hotei
              Inca nu am aflat care e diferenta de randament termic
              Inainte la avut construit dupa carte si nu era multumit deloc,printre altele consuma si foarte mult lemn(stejar)

              Comentariu

              • Helerea Nicolae
                Membru marcant
                • 02.mar.2008
                • 910

                Postat în original de bestmark10
                Pentru Dl.Helerea
                Revin cu intrebarea:Pe interiorul zidariei laterale a focarului cat si dedesubt este indicat/obligatoriu sa se monteze vata bazaltica?Intreb asta deoarece am vazut ceva poze pe net cu acest procedeu.
                de la nivelul placi pe care e asezat focarul
                lucrul, se mai face si cu capul

                Comentariu

                • radu matei
                  Membru marcant
                  • 17.apr.2007
                  • 515

                  Postat în original de DIY
                  Postat în original de radu matei
                  Exista si seminee care au inertie termica mare, chiar daca nu sunt seminee in adevaratul sens al cuvantului. <<...>>
                  Deci ... exista dar nu sint! Iti dai seama citi existentialisti isi pot pierde somnul in urma unei asemenea interventii?!?
                  Esti rautacios DIY!
                  Eu cred ca forumistii au inteles ce am vrut sa spun.
                  Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                  Comentariu

                  • Helerea Nicolae
                    Membru marcant
                    • 02.mar.2008
                    • 910

                    probabil e ceva de acest tip. dar totusi mai mult sobe decit seminee.
                    Fișiere Atașate
                    lucrul, se mai face si cu capul

                    Comentariu

                    • AHorea
                      Incepator
                      • 24.apr.2007
                      • 5

                      Va rog sa-mi spuneti daca pentru un focar cu evacuarea de 18 cm este suficient un horn tot cu diam. tot de 18 cm !!!

                      Comentariu

                      • DIY
                        Living Legend
                        • 07.sep.2007
                        • 1736

                        Postat în original de radu matei
                        Postat în original de DIY
                        Postat în original de radu matei
                        Exista si seminee care au inertie termica mare, chiar daca nu sunt seminee in adevaratul sens al cuvantului. <<...>>
                        Deci ... exista dar nu sint! Iti dai seama citi existentialisti isi pot pierde somnul in urma unei asemenea interventii?!?
                        Esti rautacios DIY!
                        Eu cred ca forumistii au inteles ce am vrut sa spun.
                        Eu am vrut, pe ton de gluma , sa-ti atrag atentia ca semineul e semineu, soba-i soba si ceea ce ai prezentat tu se incadra mult mai bine sub denumirea de hibrid. De-aia calu-i cal, magaru-i magar iar catiru-i catir ...

                        Comentariu

                        • daniel1976
                          Membru
                          • 13.nov.2007
                          • 147

                          Postat în original de AHorea
                          Va rog sa-mi spuneti daca pentru un focar cu evacuarea de 18 cm este suficient un horn tot cu diam. tot de 18 cm !!!
                          Mai mare sau egal.

                          Comentariu

                          • bestmark10
                            Incepator
                            • 05.ian.2009
                            • 34

                            Va salut pe toti!
                            Am o mica nedumerire:La ce foloseste grila de decompresie?
                            Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

                            Comentariu

                            • radu matei
                              Membru marcant
                              • 17.apr.2007
                              • 515

                              Postat în original de DIY
                              Postat în original de radu matei
                              Postat în original de DIY
                              Postat în original de radu matei
                              Exista si seminee care au inertie termica mare, chiar daca nu sunt seminee in adevaratul sens al cuvantului. <<...>>
                              Deci ... exista dar nu sint! Iti dai seama citi existentialisti isi pot pierde somnul in urma unei asemenea interventii?!?
                              Esti rautacios DIY!
                              Eu cred ca forumistii au inteles ce am vrut sa spun.
                              Eu am vrut, pe ton de gluma , sa-ti atrag atentia ca semineul e semineu, soba-i soba si ceea ce ai prezentat tu se incadra mult mai bine sub denumirea de hibrid. De-aia calu-i cal, magaru-i magar iar catiru-i catir ...
                              OK. Deci e vorba despre un catar!
                              Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                              Comentariu

                              • iza_florin
                                Incepator
                                • 15.dec.2008
                                • 9

                                Da. Atunci e soba. Se apropie de varianta 2 din pozele trimise de dl. Helerea.
                                Deci sa inteleg ca se poate si asa pana la urma.
                                Sa arate ca un semineu si sa functioneze ca o soba.

                                Comentariu

                                Procesare...