Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Helerea Nicolae
    Membru Marcant
    • 02.mar.2008
    • 915

    Postat în original de bestmark10
    Va salut pe toti!
    Am o mica nedumerire:La ce foloseste grila de decompresie?
    in interiorul hotei caldura care se acumuleaza face ca aerul sa se dilate, sa faca presiune. cred ca ar putea chiar sa explodeze.
    si-atunci se pune grila de decompresie.
    daca n-am explicat suficient de bine sa corecteze cineva.
    lucrul, se mai face si cu capul

    Comentariu

    • bestmark10
      Incepator
      • 05.ian.2009
      • 34

      Multumesc pentru raspuns d-lui Helerea,prompt ca deobicei.Intradevar are logica ceea ce spuneti,cand ma voi apuca de semineu o sa tin cont de asta.O sa mai abuzez de experienta dv.pentru a va intreba ceva.
      Postamentul pana la focar,cel care am vazut ca il faceti din caramida,ar fi vreo problema daca-l fac din beton?
      Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

      Comentariu

      • laur_s_69
        Incepator
        • 09.dec.2008
        • 20

        In magazine am gasit 2 feluri de tubulatura flexibila de inox: simpla (ca cea din aluminiu pt hota de bucatarie), la un pret de cca 70 lei/m, vinzare la bucata de 3 m, si cu pereti dubli (Schidel), la cca 225 lei/m, vinzare la m. De care ar trebui sa pun ca legatura intre focar si cos?

        Ce fel de grile metalice ar trebui sa pun la hota pt evacuarea aerului cald? Ca am colindat prin magazine si nu am gasit ceva potrivit....

        Comentariu

        • covaciu ioan
          Incepator
          • 20.iun.2007
          • 42

          Ca unul care a trecut prin aceste etape, atunci cand am cumparat tubul, mi s-a recomandat tubul flexibil cu pereti dubli care ar rezista la peste 1000 de grade (afirmatia vanzatorului), tot Schiedel http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...ontaj+tub+inox
          Cel simplu mi-a fost contraindicat, cum ca nu ar rezista. Asa ca am luat din acela cu pereti dubli. Cu sensul de montare (are pe el o sageata) am avut ceva neclaritati, dar l-am montat cu sageata in sensul de evacuare al fumului. Deocamdata nu stiu daca este bine sau rau.
          Grile am gasit ceva destul de simplu, 345mm/195mm la 85 RON,
          si 170mm/170mm la 35 RON.

          Comentariu

          • bestmark10
            Incepator
            • 05.ian.2009
            • 34

            Problema aerului curat ce ar trebui sa intre de afara

            Referitor la problema unei guri de aer din exterior am gasit ceva interesant.Este scris cu diacritice dar se intelege,sper ca ne este de folos.
            Articolul cuprinde o serie de sfaturi foarte interesante legat de seminee.

            Un adaos regulat si permanent de aer curat intr-o incapere este la fel de esential ca evacuarea completa a fumului si a gazelor de ardere. De aceea e nevoie sa se asigure alimentarea cu aer proaspat atunci cand semineul functioneaza.
            Aceasta se poate realiza fie printr-un canal special care aduce aerul de la exterior la nivelul solului (prevazut cu o grila de intrare care poate fi inchisa cand semineul nu functioneaza) fie printr-un orificiu autoreglabil instalat intr-o fereastra.

            Functionarea semineelor cu vatra deschisa are cel mai mult de suferit in cazul etansarii locuintei fara considerarea nevoilor de aerisire. Deschiderea temporara a usilor sau ferestrelor furnizeaza un adaos de aer insuficient. E necesar sa se monteze la fereastra cea mai apropiata de semineu o gura de aer autoreglabila, care sa furnizeze un debit adaptat necesitatilor momentului.

            Cu toate acestea, solutia cea mai eficienta este sa se aduca aer proaspat direct pe fundul vetrei, sau pe sus, cu ajutorul unui tub prevazut cu o grila de intrare, (care sa poata fi inchisa cand semineul nu functioneaza).

            O alta problema a unei proaste aerisiri apare cand blocati deschizatura unui semineu pe care nu doriti sa-l mai utilizati. Se creeaza o punga de aer care pastreaza umiditatea si
            permite infiltratiile. Pentru a evita toate acestea, este suficient sa instalati o grila pentru a stabili aerisirea permanenta prin cosul semineului. Aceasta grila poate fi o caramida celulara amplasata in peretele care inchide deschizatura.

            Daca acesta deschizatura
            este inchisa cu o placa, atunci se introduce o grila care poate fi inclusa in placa de ipsos. Astfel, puteti sa conservati in buna stare interiorul semineului, pentru a-l putea refolosi.

            Numai bine!
            Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

            Comentariu

            • Helerea Nicolae
              Membru Marcant
              • 02.mar.2008
              • 915

              cred ca postamentul se poate face si din beton. trebuie gindit si cum va fi finisat.
              racordul flexibil pt cos nu poate fi din aluminiu. daca aveti un tinichigiu la indemina, va fi convenabil sa faceti unul din inox rigid. daca nu inox flexibil, dublu.
              lucrul, se mai face si cu capul

              Comentariu

              • c.mariana
                Incepator
                • 11.iun.2007
                • 1

                Semineu pe coltul scarilor

                As dori sa construiesc un semineu la parter pe coltul scarilor,am lasat loc in planseu pt.horn,ma poate ajuta cineva cu ceva idei? Cu preturile mereu crescand la gaz ,ma gandeam sa-l folosesc si la incalzirea centrala.Cam cat m-ar costa investitia? Am o casa de 260 mp in stadiu de finisari interioare.

                Comentariu

                • laur_s_69
                  Incepator
                  • 09.dec.2008
                  • 20

                  Ieri am inceput (ma rog, nu eu, ci 2 meseriasi ) constructia semineului. Va tin la curent, am sa fac si poze pe parcurs.
                  Primele probleme, gasirea unor grile de aerisire potrivite (am declinat oferta a 2 grile speciale pt semineu, la pretul "modic" de 64 Euro fara TVA bucata); am reusit sa iau 3 grile de 20 x 20 cm, metalice, vopsite alb, cam naspa ca aspect, la 14 lei/buc. Sper sa reziste la temperatura din hota....intrebarea: le pun cu fantele indreptate in jos (caz in care se vede in int. hotei) sau in sus??

                  Comentariu

                  • Vizitator

                    ce fel de semineu?
                    cu focar inchis sau deschis?

                    Comentariu

                    • laur_s_69
                      Incepator
                      • 09.dec.2008
                      • 20

                      Cu focar inchis.

                      Comentariu

                      • laur_s_69
                        Incepator
                        • 09.dec.2008
                        • 20

                        Pina la urma, se izoleaza cu vata latelarele zidite din laterale focarului si din hota sau nu? Urgent....ca luni ajung la faza asta.

                        Comentariu

                        • Helerea Nicolae
                          Membru Marcant
                          • 02.mar.2008
                          • 915

                          eu nu am izolat niciodata mai mult de; peretele din spatele focarului si tavanul in hota [tavanul ar putea avea o izolatie dubla]
                          nici nu am vazut undeva ca pereti laterali sa fie izolati.
                          lucrul, se mai face si cu capul

                          Comentariu

                          • lavric razvan
                            Incepator
                            • 14.oct.2008
                            • 19

                            Postat în original de laur_s_69
                            Pina la urma, se izoleaza cu vata latelarele zidite din laterale focarului si din hota sau nu? Urgent....ca luni ajung la faza asta.
                            Salut,

                            Eu am montat un focar de fonta si importatorul a fost instruit de producatorul francez ca totul trebuie izolat cu vata minerala bazaltica cu folie ( densitate mare peste 120pe m3).
                            Toate este izolat cu banda izolatoare rezistenta la foc.
                            Am construit asa ceva cu mana mea si totul este perfrect,caldura trebuie sa iasa numai pe grilele montate in hota ,caldura nu trebuie sa iasa prin peretii hotei(nu este soba de teracota)

                            Comentariu

                            • laur_s_69
                              Incepator
                              • 09.dec.2008
                              • 20

                              E aproape gata si semineul meu. Multumesc domnului Helerea, domnului Covaciu si celorlalti de pe forum care m-au ajutat sa ajung la bun sfirsit.
                              Costuri: focar 15 mil, manopera 15 mil (o echipa de meseriasi in constructii, nu specializati in seminee, sint convins ca se poate gasi si mai ieftin, insa eu nu am gasit), 4,5 mil racordul de inox de la cos, apoi restul materialelor, total costuri 42 mil.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • laur_s_69
                                Incepator
                                • 09.dec.2008
                                • 20

                                continuare (sper ca acu pozele vor fi in ordinea fireasca)
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...