Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • laur_s_69
    Incepator
    • 09.dec.2008
    • 20

    Vizualizati pozele in ordinea numerelor
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • laur_s_69
      Incepator
      • 09.dec.2008
      • 20

      ultima poza
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • laur_s_69
        Incepator
        • 09.dec.2008
        • 20

        Postat în original de lavric razvan
        Salut,

        Eu am montat un focar de fonta si importatorul a fost instruit de producatorul francez ca totul trebuie izolat cu vata minerala bazaltica cu folie ( densitate mare peste 120pe m3).
        Toate este izolat cu banda izolatoare rezistenta la foc.
        Am construit asa ceva cu mana mea si totul este perfrect,caldura trebuie sa iasa numai pe grilele montate in hota ,caldura nu trebuie sa iasa prin peretii hotei(nu este soba de teracota)
        Asta e marea mea problema, faptul ca vata (cu folie) e montata in dorul lelii, nu e prinsa f bine, nu am stiut ce fel de banda rezistenta la temperatura sa folosesc (nu am vazut asa ceva de cumparat). Sper sa nu vad bucati de vata zburind prin grile.....si sper nici cu grilele sa nu am probleme (am luat niste grile de 14 lei/bc. din Practiker).

        Comentariu

        • lavric razvan
          Incepator
          • 14.oct.2008
          • 19

          Postat în original de laur_s_69
          Postat în original de lavric razvan
          Salut,

          Eu am montat un focar de fonta si importatorul a fost instruit de producatorul francez ca totul trebuie izolat cu vata minerala bazaltica cu folie ( densitate mare peste 120pe m3).
          Toate este izolat cu banda izolatoare rezistenta la foc.
          Am construit asa ceva cu mana mea si totul este perfrect,caldura trebuie sa iasa numai pe grilele montate in hota ,caldura nu trebuie sa iasa prin peretii hotei(nu este soba de teracota)
          Asta e marea mea problema, faptul ca vata (cu folie) e montata in dorul lelii, nu e prinsa f bine, nu am stiut ce fel de banda rezistenta la temperatura sa folosesc (nu am vazut asa ceva de cumparat). Sper sa nu vad bucati de vata zburind prin grile.....si sper nici cu grilele sa nu am probleme (am luat niste grile de 14 lei/bc. din Practiker).
          Este foarte frumos.

          Cu ce ai zidit caramida?
          Este un focar d70?
          Lemnul nu are legatura cu interiorul hotei,se poate aprinde de la focar.

          Comentariu

          • gamelaro
            Incepator
            • 27.oct.2006
            • 5

            In curand incep si eu constructia unui semineu si am niste nelamuriri:
            Focarul se aseaza direct pe placa de beton sau se interpune un strat de caramida refractara ?
            E ok adezivul pentru gresie si faianta CM 16 pentru lipirea caramizilor de pe grindute?
            @laur_s_69 cu ce vopsea ai vopsit grindutele de caramida ?

            Multumesc

            Comentariu

            • laur_s_69
              Incepator
              • 09.dec.2008
              • 20

              Postat în original de lavric razvan
              Cu ce ai zidit caramida?
              Este un focar d70?
              Lemnul nu are legatura cu interiorul hotei,se poate aprinde de la focar.
              Nu stiu sigur, parca CM nu stiu cit cu nisip.
              Da, e focar d 70 din Dedeman.
              In spatele lemnului este vata (in interiorul profilului de rigips), apoi rigips, apoi vata din interiorul hotei.

              Am facut aseara un foc ceva mai puternic, si a inceput sa miroase urit....nu stiu de la ce o fi, de la grile??

              Comentariu

              • laur_s_69
                Incepator
                • 09.dec.2008
                • 20

                Postat în original de gamelaro
                In curand incep si eu constructia unui semineu si am niste nelamuriri:
                Focarul se aseaza direct pe placa de beton sau se interpune un strat de caramida refractara ?
                E ok adezivul pentru gresie si faianta CM 16 pentru lipirea caramizilor de pe grindute?
                @laur_s_69 cu ce vopsea ai vopsit grindutele de caramida ?

                Multumesc
                Focarul direct pe placa de beton. Eu nu am folosit caramida refractara (sau samotata, care o fi diferenta??) decit pt. grindutele cele 2, insa si acolo pot fi fol. caramizi normale (doar sa arate bine), cele refractare sint cam scumpe (cca 70 lei au costat caramizile pt grindute).
                Grindutele de caramida le-am colorat (erau f palide, nu-mi placeau) cu lac colorat pt. lemn cires parca . Mai urmeaza ca lemnul si grindutele de caramida sa fie lacuite cu lac pt. piatra (e bun si pt lemn, asa scrie pe cutie), in felul asta se vor inchide putin la culoare si rosturile de la caramida, azi se va intimpla asta, plus ultimile retusuri, plinta, etc.

                Comentariu

                • otehf
                  Membru
                  • 20.mar.2007
                  • 190

                  Cand ai luat focarul? DE unde ai luat racordul?

                  Multumesc

                  Comentariu

                  • laur_s_69
                    Incepator
                    • 09.dec.2008
                    • 20

                    Acu 2 saptamini am luat focarul, dupa ce tocmai trecuse promotia .
                    Racordul din Dedeman, e marca Shidel, si costa o gramada, 223 lei/m

                    Comentariu

                    • lavric razvan
                      Incepator
                      • 14.oct.2008
                      • 19

                      Postat în original de laur_s_69
                      Postat în original de lavric razvan
                      Cu ce ai zidit caramida?
                      Este un focar d70?
                      Lemnul nu are legatura cu interiorul hotei,se poate aprinde de la focar.
                      Nu stiu sigur, parca CM nu stiu cit cu nisip.
                      Da, e focar d 70 din Dedeman.
                      In spatele lemnului este vata (in interiorul profilului de rigips), apoi rigips, apoi vata din interiorul hotei.

                      Am facut aseara un foc ceva mai puternic, si a inceput sa miroase urit....nu stiu de la ce o fi, de la grile??
                      La mine la al doilea foc a mirosit puternic ,este mirosul de vopsea de pe focar .

                      Comentariu

                      • laur_s_69
                        Incepator
                        • 09.dec.2008
                        • 20

                        La mine mirosul venea din grile....

                        Comentariu

                        • bcezar76
                          Membru
                          • 16.feb.2008
                          • 125

                          intrebari intrebatoare!

                          e absolut utilizare unui astfel de accesoriu?
                          hakrcompany.ro/ro/prislusenstvi-klapka.html

                          de ce intreb asa ceva ! la mine flacara bate direct in rtacordul de inox si ma gindesc ca in timp...
                          clapeta existenta in accesoriul de mkai sus ar vajuta temperarea flacarii si doar evacuarea fumului? sau gresesc?
                          2. colierele trebuie sa fie obligatoriu din inox? ma refere la acele coliere strinmse pe evacuare!

                          Comentariu

                          • bcezar76
                            Membru
                            • 16.feb.2008
                            • 125

                            ?????????

                            nimeni? nici macar o idee4?>

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1320

                              Re: ?????????

                              Postat în original de bcezar76
                              nimeni? nici macar o idee4?>
                              Este bine sa montezi acea clapeta te ajuta la buna functionare a semineului si a tirajului.
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              • roscatraian
                                Membru Marcant
                                • 15.feb.2009
                                • 303

                                este tarziu si trebuie sa va spun multe despre seminee. Eu am unul de 3 ani si zic eu ca am ceva experienta pe propria piele. Sper ca maine sa nimeresc unde trebuie si sa va povestesc. Abia ma racoresc nitel!
                                Sunt nou printre voi si nu prea stiu sa navighez! si mi-e teama ca ma ratacesc!

                                Comentariu

                                Procesare...