Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Reason
    Incepator
    • 27.apr.2009
    • 5

    Postat în original de danM
    Cauta pe google termostat de contact !
    Sarumana

    Comentariu

    • bucium
      Incepator
      • 21.sep.2008
      • 61

      stiti va rog unde pot gasi banda de AL. adeziva rezistenta la temperatura pentru izolatia la hota.multumesc.

      Comentariu

      • bcezar76
        Membru
        • 16.feb.2008
        • 125

        banda

        bucium ai un mesaj privat!

        Comentariu

        • bucium
          Incepator
          • 21.sep.2008
          • 61

          merci.nu inteleg ce e nada de aluminiu.

          Comentariu

          • erickson2009
            Incepator
            • 25.mai.2009
            • 33

            va rog o schita ptr montaj semineu deschis, construit un cos exterior (pe un perete exterior), cum se fac fumurile la cos daca exista

            va multumesc

            Comentariu

            • Helerea Nicolae
              Membru Marcant
              • 02.mar.2008
              • 915

              o schita din internet. la aceste tipuri de semineu nu se fac 'fumuri'.
              Fișiere Atașate
              lucrul, se mai face si cu capul

              Comentariu

              • erickson2009
                Incepator
                • 25.mai.2009
                • 33

                daca s-ar putea sa-mi dati adresa sau adresele de internet va rog ptr seminee deschise si as vrea sa stiu si din ce materiale este facut.

                va multumesc

                Comentariu

                • xrogo
                  Incepator
                  • 28.mar.2007
                  • 56

                  O idee

                  Sint la stadiul de inceput cu o casa din lemn masiv.
                  Problema incalzirii ma tot riciia si am intrat si pe acest topic.
                  Dupa ceam citit tot mi-a venit o idee sa vedem daca este posibil de realizat.
                  La partea superiora a hotei se imbina atitea tuburi cite camere ai sus.Se calculeaza suprafata insumata a lor sa dea cit cea de la grilele de jos.
                  Se merge cu fiecare tub in camera lui si pentru o mai buna circulatie a aerului cald ,in fiecare capat al tubului din camera se pune un ventilator de hota.
                  Vin musafiri, faci focul in semineu, tragi o horinca neaosa de Maramu' te lauzi cu semineul si pina la urma se incalzeste si poate incepe bairamul.
                  La sfirsit te duci la grilele de jos,le inchizi si tot aerul cald merge sus in dormitoare.Jos nu mai ramine nimeni eventual tu,ca si gazda mai pui pe foc.[/b]

                  Comentariu

                  • siven01
                    Membru
                    • 24.mar.2006
                    • 245

                    Jos nu mai ramine nimeni eventual tu,ca si gazda mai pui pe foc.[/b] ....

                    Asta inseamna ca va trebui sa stai langa semineu , sa l alimentezi , toata noaptea .
                    Eu am tot o cabanuta similara cu cea descrisa mai sus. Pot sa va spun ca iarna trecuta am incalzit numai cu semineul , lasand usile deschise la camerele de sus . Se facea cam 18-19 grade in cursul zile ( afara erau -15 ) insa cand venea noaptea aparea problema , ptr ca nu mai avea cine alimenta semineul .
                    Trebuia alimentat cam la 30min , maxim 40-50 min cand bagam lemn de esenta tare .
                    Am ajuns la concluzia ca nu este o solutie permanenta ptr incalzire .
                    Este foarte ok , ptr a incalzi spatiul rapid , cand ajungi la cabanuta , dar in rest ....

                    Comentariu

                    • xrogo
                      Incepator
                      • 28.mar.2007
                      • 56

                      Daca se studiaza problema,poate se inventeaza o solutie de automatizare a alimentarii cu lemne.
                      Sau daca musafirii nu obisnuiesc sa stea peste noapte, o camera poate sa fie incalzita cu o mica soba de teracota sau chiar cu un calorifer electric.
                      Cum este izolata casa,ce grosime de lemn s-a folosit la pereti,acoperisul e bine izolat,cosul de fum din ce este facut si unde este,in casa sau afara si in sfirsit ce model de semineu aveti?
                      Va multumesc

                      Comentariu

                      • corvin_5000
                        Incepator
                        • 22.iul.2009
                        • 15

                        salutare m-am apucat si eu de un semineu,l-am cumparat integral adus din franta (focar+finisaj)focarul 15kw 162kg minim 8mm grosime piatra si hota cam 600kg(deci atentie cand va ganditi sa faceti asa ceva sa reziste si placa ..daca e o placa)sunt in faza de finisare a hotei dar totusi vin si cu niste poze..ca sa va faceti o idee..manopera m-ar fi costat vre-o 900e de aceea am preferat sa il montez eu.ma ocup cu finisaje interioare si tocmai renovez apartamentul nostru asa ca a prins numai bine ideea unui semineu(sunt un piroman)am incalzire in pardoseala tot apartamentul,agentul termic de la o centrala pe curent.nu am vrut sa depind doar de ea,asa ca..semineu.spatiul in care este semineul e prea mic pt puterea lui,asa ca va fi incalzit doar de radiatia focarului,iar restul de caldura din hota o captez prin tuburi in alte camere.m-am incapatanat si am pus si o serpentina (de cupru)in focar,aceasta va incalzi un calorifer si va da apa menajera intr-un boiler cu serpentina(nu stiu cum se cheama exact)cosul l-am facut din elemente effe2 italia,perete dublu,cu interiorul rotund,fin de 22(f multumit,f practic)cam asta este..daca mai vreti detalii raspund cu placere...oricum voi mai veni si cu alte poze spre finalizarea lucrarii
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • corvin_5000
                          Incepator
                          • 22.iul.2009
                          • 15

                          hm..nu pot pune pozele..trebuie sa le fac mai.."mici"..revin

                          Comentariu

                          • corvin_5000
                            Incepator
                            • 22.iul.2009
                            • 15

                            aiurea cu pozele astea..sa trebuiasca modificate inainte de a le pune aici
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • corvin_5000
                              Incepator
                              • 22.iul.2009
                              • 15

                              alte poze(scuze de "stampila" aceea dar nu am licenta la programul de conversie
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • corvin_5000
                                Incepator
                                • 22.iul.2009
                                • 15

                                deocamdata arata asa,lucrez la intreg apartamentul asa ca mai greu progresez cu semineul,si trebuie sa ii termin hornul pt a-l putea testa
                                probabil va intrebati ce sunt improvizatiile acelea.tubul flexibil va fi sigur incins asa ca am atasat pe el niste bride sa cedeze cat mai multa caldura in hota.serpentina aceea exterioara am montato prima(inaintea celei din focar)mi-am dat seama ca nu ar fi suficient fiind pe exteriorul focarului si am lasat-o acolo..oricum rau nu face..eventual degaja la randul ei caldura in hota..singurul lucru pe care nu il stiu inca,daca sunt destule cele doua tuburi de 12(izolate binenteles)pt a transporta caldura din hota..mi-ar fi greu dupa aceea sa mai pun unul,iar grila acolo nu vreau sa pun pt ca ar fi prea multa caldura in spatiul respectiv
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...