Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AutoCorect
    Membru
    • 20.sep.2007
    • 285

    Se poate folosi cosul fara probleme. Legat de costuri este dificil de calculat, costurile sunt in functie de model...

    Comentariu

    • m0a0r0i0a0n
      Incepator
      • 27.ian.2009
      • 26

      as dorii sa imi montez si eu un semineu, ca singura sursa de incalzire, la 3 camere de 4*3 si inaltime de 2,20 izolate bine, fara probleme, dar ce ma deranjeaza este faptul ca semineul nu emana caldura mai mult timp, ca o soba de teracota...

      Ce ma gandeam eu , ca sa emane caldura mai mult timp, chiar dupa ce nu mai bate flacara in focar, in loc de cosul de inox, ce pleaca de la iesirea focarului(semineului)spre cosul principal, sa fac fumuri,3 de exemplu, pentru a recupera o parte buna din temperatura fumului ce iasa spre cos.
      intrebarea mea este daca se poate face asa ceva,fara a incurca functionarea corecta a semineului?? va rog frumos sa imi spuneti daca este posibil, ca de zile bune vreau sa ma apuc de constructia semineului, dar tare ma framanta aceasta problema, cum sa fac sa semineul sa se comporte ca osoba, fara a strica aspectul si functionalitatea, da ma puteti ajuta cu niste ideii sau raspunsuri,multumesc anticipat

      Comentariu

      • Helerea Nicolae
        Membru Marcant
        • 02.mar.2008
        • 911

        pentru a recupera cit mai bine caldura trebuie ca spatiul inchis in interiorul constructiei sa fie cit mai bine ventilat. daca circula cit mai mult aer in interior se va incalzi mai mult si mai repede in casa, hornul racindu-se mai bine si existind pierderi mici. sau se poate monta un focar cu venilatoare care accelereaza incalzirea. daca hornul trece si prin mansarda se mai poate face acolo un recuperator de caldura
        daca e casa bine izolata odata incalzit interiorul caldura se va pastra si pe timpul nopti, ca nu cred ca se merita alte improvizatii ca semineul sa pastreze caldura ca o soba de teracota.
        lucrul, se mai face si cu capul

        Comentariu

        • Helerea Nicolae
          Membru Marcant
          • 02.mar.2008
          • 911

          Re: Intrebari

          Postat în original de pyton55
          Duna ziua.

          In primul rand vreau sa va spun ca acest forum contine o gramada de informatii foarte interesante cu ajutorul carora am reusit sa inteleg (fara a avea alte cunostinte in prealabil) cum functioneaza si cum se poate realiza un semineu.
          As avea doua intrebari care se pot vedea in schema atasata. Raspunsul la ele mi-ar fi de un real folos intrucat doresc sa ma apuc de constructia unui semineu cu focar inchis (focar ce ma gandesc sa il achizitionez din Praktiker) incepand din weekendul acesta.

          Cu stima
          acea incinta realizata in interiorul hotei asigura o mai buna protectie in cazul ca exista un tavan de lemn etc. si functioneaza oarecum ca un recuperator de caldura. adica aerul foarte fierbinte e evacuat prin prima grila exact sub acel separator si nu se mai poate acumula in spatiul ce ramine pina la tavan. acesta va forma acea incinta separata cu un aer mai putin fierbinte.
          lucrul, se mai face si cu capul

          Comentariu

          • pyton55
            Incepator
            • 20.oct.2009
            • 10

            Re: Intrebari

            [quote="Helerea Nicolae"]
            Postat în original de pyton55
            Duna ziua.
            acea incinta realizata in interiorul hotei asigura o mai buna protectie in cazul ca exista un tavan de lemn etc. si functioneaza oarecum ca un recuperator de caldura. adica aerul foarte fierbinte e evacuat prin prima grila exact sub acel separator si nu se mai poate acumula in spatiul ce ramine pina la tavan. acesta va forma acea incinta separata cu un aer mai putin fierbinte.
            Multumesc da raspuns. Asta era si impresia mea dar nu eram sigur. Cam la ce temperatura ajunge aerul in prima camera a hotei?
            As vrea ca din hota sa trag aer cald printr-un tub si sa il evacuez in camera vecina. Stiti cumva de unde as putea lua un ventilator care sa faca acest lucru?

            Comentariu

            • pyton55
              Incepator
              • 20.oct.2009
              • 10

              Re: Intrebari

              acea incinta realizata in interiorul hotei asigura o mai buna protectie in cazul ca exista un tavan de lemn etc. si functioneaza oarecum ca un recuperator de caldura. adica aerul foarte fierbinte e evacuat prin prima grila exact sub acel separator si nu se mai poate acumula in spatiul ce ramine pina la tavan.[/quote]
              Credeti ca acel cos de caramida refractara ma poate ajuta sa tin mai mult caldura in camera dupa ce se opreste focul in semineu?
              Daca as folosi rumegus presat in loc de lemn s-ar prelungi durata de viata a focului intre doua alimentari?
              De fapt, as dori sa intreb urmatoarele:
              Exista vreo metoda prin care sa alimentez semineul pe la orele 23 si sa am caldura pana dimineata la 8?

              Comentariu

              • m0a0r0i0a0n
                Incepator
                • 27.ian.2009
                • 26

                asa este, nu prea isi au rost improvizatiile, multumesc de raspuns,cred ca aveam nevoie de o confirmare ca nu se poate, dar totusi constructia de deasupra semineului, daca s-ar face din caramida, si nu din rigips cu vata si altele,doar caramida, cum se faceau odata semineele , asta nu ar insemna o mai buna pastrare a caldurii, adica dupa ce s-a stins focul, caramida aceea sa emane caldura??? ar fii posibil?

                Comentariu

                • stefan1
                  Membru Marcant
                  • 20.sep.2009
                  • 355

                  Eu cred ca merge hota facuta cel mai bine din caramida, de exemplu samota dar obligatoriu sa fie facuta cu fumuri , altfel caldura va iesi rapid si samota nu ar avea timp sa se ingalzeasca in timp ce fumurile plimba ca sa zic asa caldura prin hota pana la cos , un sobar bun care face si sobe de teracota ar putea sa faca aceste fumuri . Dupa aia, aceasta hota de caramida ar putea fi placata cu piatra de 2 cm , cu hota din rigips nu mi-as face niciodata ptr ca mananca foarte mult in timp ce una de caramida fac un foc bun astazi dupa aia maine mai fac altul .

                  Comentariu

                  • m0a0r0i0a0n
                    Incepator
                    • 27.ian.2009
                    • 26

                    exact la asta ma gandeam si eu cu fumurile dar nu stiu de unde sa plec si unde sa termin, ca sa zic asa
                    un punct de reper ceva, o schita daca cineva de pe forum are habar despre ce este vorba....ca eu pur si simplu nu am
                    cat despre sobar, nu se gasesc de unde sunt eu, varianta cu DIY - Do It Yourself este cea mai buna, dar un ajutor de pe forum este tot ce am...

                    Comentariu

                    • Helerea Nicolae
                      Membru Marcant
                      • 02.mar.2008
                      • 911

                      se poate constui foarte bine hota di caramida. spre deosebire de rigips aceasta va acumula caldura si o va ceda dupa ce focul sa stins.
                      dar nu trebuie sa privim lucrurile asa. nu avem nevoie sa incalzim soba sau semineul, ci casa sau aerul din casa.
                      trebuie sa avem casa bine izolata termic, iar soba/semineul sau ce ii, sa nu functioneze cu pierderi, apoi consumul de lemne va fi in functie de ce spatiu avem de incalzit.
                      lucrul, se mai face si cu capul

                      Comentariu

                      • m0a0r0i0a0n
                        Incepator
                        • 27.ian.2009
                        • 26

                        bun, dar stie cineva cum se construieste o hota din caramida ?se fac fumuri la plecarea din semineu?
                        sau se fac fumuri pe traseul aerului din hota si la iesirea din focar se pleaca cu tub de inox?

                        Comentariu

                        • pyton55
                          Incepator
                          • 20.oct.2009
                          • 10

                          Postat în original de Helerea Nicolae
                          se poate constui foarte bine hota di caramida. spre deosebire de rigips aceasta va acumula caldura si o va ceda dupa ce focul sa stins.
                          dar nu trebuie sa privim lucrurile asa. nu avem nevoie sa incalzim soba sau semineul, ci casa sau aerul din casa.
                          trebuie sa avem casa bine izolata termic, iar soba/semineul sau ce ii, sa nu functioneze cu pierderi, apoi consumul de lemne va fi in functie de ce spatiu avem de incalzit.
                          Va multumesc de sfaturi. In urma datelor de pe forum si a raspunsurilor la intrebari, am decis urmatoarele:
                          1) Voi utiliza in interior acel cos de caramida refractara;
                          2) Voi realiza hota tot din caramida refractara;
                          3) Voi utiliza acea mica camera care protejaza tavanul de supraincalzire;
                          4) Voi incerca sa gasesc ventilatorul si tubulatura potrivita pentru a transfera o parte din aerul cald catre camera alaturata;
                          Maine incerc sa fac postamentul.
                          Multa sanatate si succes la comenzi D-le Helerea.

                          Comentariu

                          • pyton55
                            Incepator
                            • 20.oct.2009
                            • 10

                            Postat în original de m0a0r0i0a0n
                            bun, dar stie cineva cum se construieste o hota din caramida ?se fac fumuri la plecarea din semineu?
                            sau se fac fumuri pe traseul aerului din hota si la iesirea din focar se pleaca cu tub de inox?
                            Din ce am citit pana acum nu cred ca este indicat sa faceti fumuri la iesirea din semineu. Cred ca semineul are nevoie de un tiraj bun pentru a functiona la parametrii optimi iar daca veti folosi fumuri tirajul (la nivelul focarului) va fi afectat.
                            Pe de alta parte experienta mea visavi de seminee este egala cu zero asa ca s-ar putea sa spun o prostie

                            Comentariu

                            • m0a0r0i0a0n
                              Incepator
                              • 27.ian.2009
                              • 26

                              si experienta mea in domeniul semineelor este egala cu zero dar niste pareri nu strica niciodata, mai ales daca sunt argumentate cum trebuie, astept niste raspunsuri in continuare de la cineva care , poate a facut asa ceva sau stie despre ce este vorba, multumesc

                              Comentariu

                              • roscatraian
                                Membru Marcant
                                • 15.feb.2009
                                • 308

                                Am semineu de 2 ani si il folosesc doar la sfarsit de saptamana.Nu am nici un fel de probleme cu recuperarea caldurii deoarece focarul are un sistem de recuperare a caldurii cu circulatie fortata de aer( cu doua ventilatoare care intra automat in functiune,pe rand, functie de temperatura aerului). L-am folosit la incalzire si in timpul finisajelor, fara a avea hota. Incinta nu se incalzea mai mult decat temperatura aerului refulat, racordul la cos ceva mai tare dar nu exagerat.
                                Temperatura aerului refulat este cam de 50 grd., dar daca las si un pic de tiraj la focar creste si se incalzeste si hota (~40grd.) care este din rigips si nu are nici un fel de izolatie la interior. Cand se incalzeste hota iese aer cald si pe la grilele montate pe hota, la partea de sus.
                                M-am gandit sa fac si eu o hota din caramida, pentru a mentine caldura mai mult, dar am unele indoieli in aceasta privinta. Hota se incalzeste doar cand sunt foarte multe lemne in semineu si las deschisa putin fanta de aer pentru tiraj, dintr-un singur motiv-spectacolul flacarii. In rest focarul functioneaza cu flacara foarte mica(doar palpaie), merg amandoua ventilatoarele si aerul refulat este fierbinte. In aceste conditii o incarcatura de lemne tine cam 4 ore. daca dau putin tiraj creste ceva si temperatura, se incalzeste si hota(evident cu o pierdere suplimentara de caldura) si lemnele se termina in doua ore. Pentru noapte cred ca o incarcatura buna si inchis aerul total ajunge.

                                Comentariu

                                Procesare...