Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • m0a0r0i0a0n
    Incepator
    • 27.ian.2009
    • 26

    ceea ce spuneti dv, este ca hota nu este izolata si totusi nu se incinde, datorita celor 2 ventilatoare, asta inseamna, ca se recupereaza foarte bine caldura...as dorii sa stiu si eu unde sunt amplasate ventilatoarele, si evident daca as putea sa gasesc niste ventilatoare asemanatoare.

    Comentariu

    • roscatraian
      Membru Marcant
      • 15.feb.2009
      • 308

      Ventilatoarele sunt amplasate sub focar, iar refularea este deasupra focarului. Mai exista doua orificii pe acoperisul semineului pe care le-am lasat obturate. Pot fi racordate la tubulatura care sa duca in alta camera. Trecerea grila frontala-tubulatura se face din butonul din stanga-sus.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • m0a0r0i0a0n
        Incepator
        • 27.ian.2009
        • 26

        da ,intradevar dv. aveti un semineu mai modern, as putea spune, dar ma gandea daca as pute sa montez doua ventilatoare micute, alimentate la 220v, in partea de jos a focarului , pentru a impinge aer rece, spre hota,cat ma mult si mai repede, astfel, cred ca s-ar recupera mai multa caldura

        Comentariu

        • roscatraian
          Membru Marcant
          • 15.feb.2009
          • 308

          m-am gandit si eu la aceasta varianta. (pentru hota). Cred ca ar putea fi folosite ventilatoare PC, desi nu stiu la ce tensiuni sunt alimentate. Dar ar putea fi achizitionate la preturi de nimic.

          Comentariu

          • ghimpe--
            Membru Marcant
            • 22.iun.2008
            • 419

            Ventilatoarele PC merg la 12v cc.
            It's nice to be important, but it's more important to be nice!

            Comentariu

            • corvin_5000
              Incepator
              • 22.iul.2009
              • 15

              si eu ma gandesc la o solutie pt o ventilare cat mai rapida..eficienta,dar silentioasa..intradevar cele de pc sunt ieftine..dar nu rezista la pemperatura..si acolo..chiar este ..

              Comentariu

              • roscatraian
                Membru Marcant
                • 15.feb.2009
                • 308

                Ventilatoarele sunt in zona de aer rece. Ele introduc aerul in hota undeva la partea inferioara.

                Comentariu

                • m0a0r0i0a0n
                  Incepator
                  • 27.ian.2009
                  • 26

                  da ventilatoarele sa fie introduse undeva , la baza, de unde nu are cum sa se incalzeasca sa se arda,iar eu ma gandeam la ventilatoare de baie(wc),sunt mici silentioase si economice, pentru 220, bineinteles...

                  Comentariu

                  • pyton55
                    Incepator
                    • 20.oct.2009
                    • 10

                    Postat în original de m0a0r0i0a0n
                    da ventilatoarele sa fie introduse undeva , la baza, de unde nu are cum sa se incalzeasca sa se arda,iar eu ma gandeam la ventilatoare de baie(wc),sunt mici silentioase si economice, pentru 220, bineinteles...
                    Se pot monta ventilatoare de rack. Seamana cu cele de PC dar se alimenteaza direct la 220.

                    Comentariu

                    • m0a0r0i0a0n
                      Incepator
                      • 27.ian.2009
                      • 26

                      Postat în original de pyton55
                      Postat în original de m0a0r0i0a0n
                      da ventilatoarele sa fie introduse undeva , la baza, de unde nu are cum sa se incalzeasca sa se arda,iar eu ma gandeam la ventilatoare de baie(wc),sunt mici silentioase si economice, pentru 220, bineinteles...
                      Se pot monta ventilatoare de rack. Seamana cu cele de PC dar se alimenteaza direct la 220.
                      ok, mersi o sa caut unu ventilator de rack, sa vedem pe unde gasesc unul si apoi o sa il montez ,sper sa mearga treaba asta.

                      Comentariu

                      • pyton55
                        Incepator
                        • 20.oct.2009
                        • 10

                        Intrebare

                        Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv
                        Pentru conectarea semineului la cosul de caramida al casei am achizitionat cateva burlane metalice (D. 150).
                        Am avut impresia ca la focarul semineului trebuie sa se conecteze partea groasa a burlanului si tot asa. Din pacate la focarul achizitionat de mine este invers. Adica burlanul intra in semineu cu partea subtire. Intrebarea mea este daca e corect asa. Daca nu, ce solutii exista?
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Helerea Nicolae
                          Membru Marcant
                          • 02.mar.2008
                          • 911

                          puteti apela la un tinichigiu sa va confectioneze o reductie.
                          lucrul, se mai face si cu capul

                          Comentariu

                          • m0a0r0i0a0n
                            Incepator
                            • 27.ian.2009
                            • 26

                            Postat în original de Helerea Nicolae
                            puteti apela la un tinichigiu sa va confectioneze o reductie.
                            salut, cam aceeasi problema am intalnit si eu, doar ca diametru cosului de inox cu diametrul semineului este aceelasi, eu am cumparat niste silicon de 1200 grade rezistenta si am dat bine printre ele si peste ele, nu stiu daca este corect, dar siliconul s-a facut tare ca piatra, nu am avut absolut nici o problema pana acum.

                            Comentariu

                            • pyton55
                              Incepator
                              • 20.oct.2009
                              • 10

                              Postat în original de m0a0r0i0a0n
                              Postat în original de Helerea Nicolae
                              puteti apela la un tinichigiu sa va confectioneze o reductie.
                              salut, cam aceeasi problema am intalnit si eu, doar ca diametru cosului de inox cu diametrul semineului este aceelasi, eu am cumparat niste silicon de 1200 grade rezistenta si am dat bine printre ele si peste ele, nu stiu daca este corect, dar siliconul s-a facut tare ca piatra, nu am avut absolut nici o problema pana acum.
                              Asa ma gandisem si eu la inceput dar trebuie sa dau la toate imbinarile (pentru ca toate segmentele vor veni invers) si ma gandesc ca e riscant tinand cont ca burlanele se vor dilata de fiecare data cand aprind focul. O sa incerc cu o reductie.

                              Comentariu

                              • floriano
                                Incepator
                                • 05.iun.2009
                                • 23

                                Eu am facut un semineu cu foc deschis si lam colegat la un horn vechi deja existent dar la vreme rea ami scote fum in casa.
                                O parte din cos este facut din caramida si dupa am folosit un tub flexibil de otel rezistent la temeperaturi de 1000 de grade pt a face colegamentul cu cosul vechi
                                Cum as putea rezolva problema fumului?
                                Stima si respect

                                Comentariu

                                Procesare...