Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Helerea Nicolae
    Membru Marcant
    • 02.mar.2008
    • 911

    Re: Detaliu realizare

    Postat în original de marius_roman
    care este metoda de prindere a grinzii de caramida (cea de deasupra focarului)?
    eu, intr-o situatie asemanatoare am decupat putin in piatra.
    Fișiere Atașate
    lucrul, se mai face si cu capul

    Comentariu

    • romelian
      Incepator
      • 01.iul.2007
      • 76

      Postat în original de aereniv
      Problema e ca, din cate mi-a aduc aminte, silicatul de magneziu e interzis in unele tari... este adevarat ca si aditiv alimentar, insa eu sunt genul care sufla si in iaurt
      Despre silicatul de calciu insa nu am gasit referinte negative deocamdata. Eu mi-am construit semineul cu asa ceva si am cautat in prealabil cat mai multe informatii pe acest subiect.
      Am gasit inclusiv rezultatele unui studiu facut pe cobai ce au fost supusi o perioada mai lunga inhalatiilor cu praf de silicat de calciu si nu s-au remarcat efecte adverse.
      Oricum, eu, pentru mai multa siguranta, in partea interioara a hotei semineului le-am acoperit cu folie de aluminiu (apropo, nici asta nu mai e recomandata parca la prepararea alimentelor )) dar, m-am gandit ca temperatura in hota nu va atinge valorile din cuptorul aragazului)... nu am de gand sa ma trezesc peste 10 ani ca revin asupra concluziilor si descopera naiba stie ce efect pervers.
      E551 - Silicat de calciu

      E551 - Silicat de calciu (aditiv alimentar) - e.sla*ute.ro

      Cercetarile realizate pana in prezent nu au identificat un potential pericol pentru sanatate in urma consumarii acestui aditiv alimentar.

      Face parte din categoria "E-uri inofensive".

      E551 sau dioxid de siliciu, acid silicic este un emulgator, gelifiant artificial. Se foloseste sub forma de xerogel (comercial poarta numele de stabifix), hidrogel, solutie coloidala.

      E551, Silicat de calciu este folosit ca Agent antiaglomerant, Emulgator
      Origine E551

      Momentan nu există informaţii suplimentare despre originea "E551, Silicat de calciu"
      Doza maximă zilnică...

      Doza maximă zilnică pentru E551 (Silicat de calciu) este nelimitată.
      Efecte secundare

      Acesta produce alergii cu manifestari dermatologice.
      Restricţii dietetice

      Nu se recomanda consumul frecvent.
      E551 se găseşte în...

      Momentan nu există informaţii despre alimentele în care se găseşte "E551 - Silicat de calciu - Sla*ute.ro"

      Io zic sa dai hota de la semineu jos, ca uite ce periculos e...glumesc, dar nu m-am putut abtine cand am vazut cat de fierbinte a devenit iaurtul
      E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

      Comentariu

      • marius_roman
        Incepator
        • 09.iun.2009
        • 17

        Re: Detaliu realizare

        Multumesc, domnulea Helerea, pentru raspuns! Din ce mi-am dat seama, nu ati mai pus tija pentru sustinere.
        Caramizile, impreuna cu adezivul, se sustin singure?

        Comentariu

        • aereniv
          Membru
          • 27.aug.2006
          • 151

          Postat în original de romelian

          E551 - Silicat de calciu

          ...
          )
          Mda, recunosc ca mi se intampla sa iau masuri suplimentare de siguranta si cand mi se garanteaza ca totul e ok.
          Daca masurile nu sunt prea costisitoare si imi sta in putinta.
          De prea multe ori ni s-a spus ca putem dormi linistiti, ca altii vegheaza pentru noi.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            )
            Mda, recunosc ca mi se intampla sa iau masuri suplimentare de siguranta si cand mi se garanteaza ca totul e ok.
            Daca masurile nu sunt prea costisitoare si imi sta in putinta.
            De prea multe ori ni s-a spus ca putem dormi linistiti, ca altii vegheaza pentru noi.
            Ar fi foarte bine daca ar gandi mai multa lumea ca dumneavoastra.

            Comentariu

            • andreihitt
              Incepator
              • 07.ian.2011
              • 6

              Pentru un semineu facut in mijlocul casei, unde deja este un stalp de 30 cm, imi poate da cineva niste sfaturi cum sa-l fac?

              Adica trebuie neaparat sa fac un perete in spatele lui cat tine semineul?

              Mai trebuie sa urc si la etajul urmator, pe urma in pod si sa ies cu hornul pe casa.

              As putea lasa niste guri de aerisire si la etaj, in speranta ca va fi ceva caldura si acolo? Are rost?

              Imi puteti da niste sfaturi?

              Multumesc!
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • vimp
                Incepator
                • 29.mai.2007
                • 65

                Adica trebuie neaparat sa fac un perete in spatele lui cat tine semineul?
                - Poti sa inchizi cu structura din placi.

                Mai trebuie sa urc si la etajul urmator, pe urma in pod si sa ies cu hornul pe casa.
                - ai grija sa izolezi hornul fata de elementele sensibile

                As putea lasa niste guri de aerisire si la etaj, in speranta ca va fi ceva caldura si acolo? Are rost?
                - are si se practica prin unele locuri. Trebuie sa ai in vedere insa circulatia aerului in ambele sensuri

                In alta ordine de idei, referitor la semineul meu, ieri am reusit sa achizitionez si un element pentru reglarea tirajului pe cos. M-a costat 150RON si e facut la comanda. Daca ajung la casa o sa fac si poza, pentru exemplificare.

                Legat de constructia hotei cred ca o sa zidesc cu BCA de 10 pana peste nivelul focarului si de acolo o sa merg pe structura de placi (probabil rigidur+vata sau rigidur+sicat de calciu). Silicatul de calciu este foarte scump si nu se aduce in zona decat pe comanda. Iar transportul costa si el.

                Comentariu

                • andreihitt
                  Incepator
                  • 07.ian.2011
                  • 6

                  sa inchid din placi rezistente la foc ? ma gandeam sa fac un perete din caramizi sa fie si mai rezistent .Ma gandeam legat de circulatia aerului sa las un spatiu intre nivele , ca sa urce aerul cald de la semineu si sa mai fac o masca cum se face deasupra focarului cu cateva guri de aerisire ...cum vi se pare ?

                  Comentariu

                  • Loghin
                    Incepator
                    • 17.ian.2010
                    • 28

                    Daca tot vreti sa fiti "iesit din comun" vedeti ca sunt focare cu doua usi (fata-spate) deci vizibilitate dubla si absolut fascinante. Si costurile sunt pe masura.
                    La ce doriti dvs merge un semineu cu finisaje moderne, iar faptul ca plecati cu hornul prin interiorul etajului superior nu poate fi decat benefic intrucat mai preluati o parte din caldura care in mod normal se pierde la evacuare.

                    Va doresc succes si asteptam sa ne invitati la receptie.

                    Comentariu

                    • andreihitt
                      Incepator
                      • 07.ian.2011
                      • 6

                      Ce varianta ar fi buna pentru cosul de evacuare (horn) de la semineu pana la iesirea pe casa inclusiv.
                      O varianta la cosul de fum schiedel... ceva apropiat mai ieftin?
                      E absolut necesara vata aia care o au cusurile schiedel pentru condens?
                      Daca fac din caramida hornul si-l imbrac cu bca ca sa nu apara condensul, ce ziceti?
                      In cazul in care as cumpara un cos Schiedel, as pleca de la etajul urmator cu acest cos si pana la el cu un burlan de semineu de tabla gros din semineu.
                      Comerciantii care vand cosuri Schiedel ar fi zis sa plec cu cosul de jos de langa semineu, ca sa am si colector de condens etc. Ca si factorul de condens e de luat in seama ca afecteaza semineul etc.
                      Care e treaba cu condensul asta?


                      Am un semineu ferlux 720 12 kw.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        Condensul apare in urma oricarui prces de ardere, in cazul semineului daca nu aveti un colector de condens acesta va ajunge in focar si va afecta arderea, se poate ajunge pana la degajare unor substante nocive in interiorul incaperii.

                        Comentariu

                        • romelian
                          Incepator
                          • 01.iul.2007
                          • 76

                          cos who...

                          Mie imi cam miroase, nu a condens..ci a reclama...
                          E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

                          Comentariu

                          • pboby
                            Incepator
                            • 15.aug.2010
                            • 18

                            Alegere Semineu

                            Am de cumparat un focar pentru semineu
                            Problema este ca cosul de fum care a fost construit pe interiorul casei are dimensiunile prezentate in poza respectiv 250 x 250 x diam. interior 180 mm si o inaltime construita de 7 M.
                            Focarele pe care le-am gasit pana acum au evacuarea de un diamentru 180 sau 200 mm si care unii spun ca este peste capacitatea cosului meu.
                            Problemele sunt:
                            1. Concret ce focar s-ar putea potrivi avand in vedere caracteristicile cosului meu.
                            2. La trecerea la nivelul podului mansardei este lasat loc de 50 mm pentru izolatie. Ce materiale sunt cele mai bune pentru a face o izolatie corecta anti foc si pierdere caldura.
                            3. Cosul de fum ce iese la extrior are 400 mm peste coama acoperisului si as vrea sa stiu daca este de ajuns sau mai trebuie ridicat.
                            4. La exterior este bine de pus palarie peste capat cos fum sau nu avand in vedere ca unuii sunt de parere ca se face condes pe cos din cauza palariei

                            Sper sa ma puteti ajuta
                            Va multumesc
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Helerea Nicolae
                              Membru Marcant
                              • 02.mar.2008
                              • 911

                              din cite am observat eu o reductie de 2 cm in diametru nu afecteaza functionarea semineului. asta daca nu se mai adauga si altele cum ar fi; inaltime insuficienta a hornului, portiuni inclinate aproape de orizontal.
                              dar nu e cazul la dvs. deci eu nu vad nici o problema in sensul asta.
                              o palarie pe horn ar fi buna pentru protectia hornului. cit despre condens, nu cred ca va face. pentru izolat fata de lemn se poate pune vata bazaltica sau alte materiale izolatoare.
                              lucrul, se mai face si cu capul

                              Comentariu

                              • corrnel
                                Incepator
                                • 28.dec.2009
                                • 4

                                Postat în original de vimp
                                Multumesc pentru raspunsuri.
                                ............Insa as renunta la burlan-ul din tabla si as pune in ordine :
                                ..........
                                - burlan cu element radiant (ca in foto de mai jos)
                                la burlanul acela emailat m-am gandit si eu prima oara.
                                totusi, nu este facut pt seminee ci doar pt sobe din tabla cu burlan exterior. daca se perforeaza sau se infunda intr-un timp scurt, atunci e problema mare.

                                am gasit ceva special pt semineu, cred ca e adus de la polonezi, e un recuperator facut din fonta, format din mai multe discuri.
                                Problema ar fi pretul, pe un site am vazut ca era 300ron pe altu era 1000ron sau 1500ron. La 300ron cred ca ar merita cumparat, pare destul de masiv si cred ca mai recupereaza ceva din caldura fumului.

                                Saptamana aceasta am cumparat si eu un focar, din B...x. Modelul este Uniflam 700 12kw, produs probabil de polonezi. Oare romanii nu produc niciun model de semineu ? e tehnologie NASA ?
                                Alti parametri ar fi : diametru cos = 180, putere incalzire = 320m3, greutate = 107kg. Greu al dracu, de abia l-am urnit cu tatal meu.
                                Gasisem si mai ieftin in P..k..r, Ferlux C20 12kw, pe la 1149ron, dar nu mi-a placut randamentul, 63%. Uniflamul de l-am luat are 70% si se lauda ca sunt certificati de o firma sau organizatie franceza, flmme verte.
                                Daca o avea randamentul din specificatii nu stiu, dar macar era trecut in specificatii. La foarte multe modele, din acestea mai ieftine, nu se laudau decat cu numarul de kw, randamentul il faceau pierdut. Probabil ca le era si lor rusine sa-l mai treaca.

                                Urmeaza sa caut pe la depozitele de constructii din Craiova, caramizi ceramice de care a folosit si pboby

                                ps: nu pricep cum se pot pune poze sub un paragraf, pe acest forum. am incercat sa le urc pe serverul forumului si sa folosesc codul html dar le afiseaza si sub paragraful dorit dar si la sfarsitul mesajului ca atasament. daca le urc pe alte servere specializate imi apare doar linkul in mesajul scris pe forum, nu si imaginea.
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...