Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Daca clapeta este deschisa (sau nu exista) aerul are o viteza de circulatie in interiorul focarului mai mare, astfel creste si cantitatea de oxigen ce alimenteaza flacara rezultand o ardere mai puternica si mai rapida a lemnului totodata si un consum mai ridicat de lemne.

    Comentariu

    • Loghin
      Incepator
      • 17.ian.2010
      • 28

      Parerea mea: nu prea este corect sa obturezi evacuarea intrucat poate produce evenimente nefaste. Mai bine reduci (ceea ce se si recomanda) intrarea aerului si astfel focul nu o sa mai aibă suficeient oxigen, automat reducand si arderea. Vedem destul de des pe la stiri, cazuri de intoxicare cu monoxid de carbon din cauza obturararii "naturale" a cosurilor de fum.
      Fiecare face ce doreste dar mai bine sa se termine lemnele decat viata.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Este interzisa obturarea totala a cosului de fum, pe langa faptul ca focul se va stinge exista si pericolul real de intoxicare si multe alte necazuri posibile.

        Comentariu

        • marccu
          Membru
          • 19.oct.2010
          • 159

          nici focarul meu nu are clapeta....dar are o tabla ce se pune in partea de sus ...ca sa bata flaca in ea si sa se disperseze caldura in tot focarul ...cred ca aceasta tabla are tot un rol de clapeta ...regland tirajul din clapeta din fata \jos ...

          Comentariu

          • vimp
            Incepator
            • 29.mai.2007
            • 65

            Sub nici o forma clapeta nu obtureaza total evacuarea, diametrul discului din "obturator" este ceva mai mic decat diametrul tubului.

            Comentariu

            • romelian
              Incepator
              • 01.iul.2007
              • 76

              Postat în original de vimp
              Sub nici o forma clapeta nu obtureaza total evacuarea, diametrul discului din "obturator" este ceva mai mic decat diametrul tubului.
              Cam 30% din diametrul tubului ramane liber pentru circulatia aerului, in momentul in care este inchisa la maxim clapeta. Desi nu este recomandat si este hulit de catre multi, eu am mers si cu clapeta inchisa pe maxim, fara a avea vreo problema de scapari de gaze sau fum. Focul a ars in continnuare vioi, pana i-am taiat aerul aproape complet de jos. Am facut o economie substantiala de lemn, intrucat de la 11 seara din 3 bucati de lemne de vreo 15-20 de cm in diametru, dimineata la 7 am mai avut vreo 3 pumni de jaratec, iar caloriferele erau inca caldute. 3 surcele peste jeratec si focul mergea din nou. Aici isi spun cuvantul garniturile de etansare, totusi, nu recomand celor slabi de inima, intrucat fiecare situatie e una aparte. Obturati tirajul la jumatate si vedeti cum e. Mai departe fiecare face cum crede de cuviinta.
              E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

              Comentariu

              • ionut ionut
                Incepator
                • 22.ian.2011
                • 20

                Postat în original de romelian
                Postat în original de vimp
                Sub nici o forma clapeta nu obtureaza total evacuarea, diametrul discului din "obturator" este ceva mai mic decat diametrul tubului.
                Cam 30% din diametrul tubului ramane liber pentru circulatia aerului, in momentul in care este inchisa la maxim clapeta. Desi nu este recomandat si este hulit de catre multi, eu am mers si cu clapeta inchisa pe maxim, fara a avea vreo problema de scapari de gaze sau fum. Focul a ars in continnuare vioi, pana i-am taiat aerul aproape complet de jos. Am facut o economie substantiala de lemn, intrucat de la 11 seara din 3 bucati de lemne de vreo 15-20 de cm in diametru, dimineata la 7 am mai avut vreo 3 pumni de jaratec, iar caloriferele erau inca caldute. 3 surcele peste jeratec si focul mergea din nou. Aici isi spun cuvantul garniturile de etansare, totusi, nu recomand celor slabi de inima, intrucat fiecare situatie e una aparte. Obturati tirajul la jumatate si vedeti cum e. Mai departe fiecare face cum crede de cuviinta.
                Exact din acest motiv al economiei vreau sa pun si eu aceasta clapeta, dar nu cred ca atunci cand este in pozitia orizontala, adica inchisa optureaza cosul atat de mult incat sa devina un pericol .Sunt focare care vin direct cu aceasta clapeta momtata , daca era un risc producatorul nu mai punea asa ceva.
                Eu nu vad in clapeta decat un mod in care ii poti creste randamentul focarului fata de unul fara.

                Comentariu

                • ionut ionut
                  Incepator
                  • 22.ian.2011
                  • 20

                  Cum trebuie sa arate un flexibil din inox dublu, dupa 2 luni de utilizare?
                  Am inteles iuteala de la inceput, dar acum arata asa!







                  Comentariu

                  • romelian
                    Incepator
                    • 01.iul.2007
                    • 76

                    E cam...albastru Tocmai din acest motiv am optat eu pentru tubulatura din otel de 2 milimetri, fixa, nu flexibila. Avantajul la cele fixe este ca pot fi curatate mult mai usor, pentru ca sunt rigide si poti freca bine cu peria in interior, iar de inrosit e mai greu decat astea gofrate.Dar acum , las-o asa si urmareste in continuare evolutia . Daca apar semne alarmante, jos cu ea si pune alta. Nu merita sa-ti risti viata pentru cativa banuti in plus.
                    E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

                    Comentariu

                    • ionut ionut
                      Incepator
                      • 22.ian.2011
                      • 20

                      Postat în original de romelian
                      E cam...albastru Tocmai din acest motiv am optat eu pentru tubulatura din otel de 2 milimetri, fixa, nu flexibila. Avantajul la cele fixe este ca pot fi curatate mult mai usor, pentru ca sunt rigide si poti freca bine cu peria in interior, iar de inrosit e mai greu decat astea gofrate.Dar acum , las-o asa si urmareste in continuare evolutia . Daca apar semne alarmante, jos cu ea si pune alta. Nu merita sa-ti risti viata pentru cativa banuti in plus.
                      Dar nici nu ma gandesc sa merg cu el asa.Luni nu am timp, dar marti dau comanda de un Schiedel ,asta a fost optiunea de prima data dar mi-l aduceau in 2-3 zile, m-am grabit am mers la Romstal si am luat 1m la 185ron iar Schiedel era 225ron.
                      Problema mare era daca imbracam focarul, de unde stiam eu ca panarama asta de inox se duce, poate doar dupa miros sau ma uitam prin grilelel hotei. Atunci inseamna ca la orice miros ma apuc sa dau hota jos ca trebuie sa schimb flexibilul.
                      Sa vad daca cei de la Schiedel dau garantie , daca nu mai caut pentru ca cei de la Romstal nu cred ca au auzit ei de asa ceva.

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2237

                        Va rog sa imi comunicati denumirile pe care le-ati scris incomplet in mesajul anterior.
                        Ce inseamna Sch----L si Ro---al? Daca nu ati fi de specialitate ati intelege ceva din aceste denumiri ciuntite?
                        Va rog sa nu mai "mutilati" aceste denumiri de firme sau produse.
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        • ionut ionut
                          Incepator
                          • 22.ian.2011
                          • 20

                          Postat în original de PowerMC
                          Va rog sa imi comunicati denumirile pe care le-ati scris incomplet in mesajul anterior.
                          Ce inseamna Sch----L si Ro---al? Daca nu ati fi de specialitate ati intelege ceva din aceste denumiri ciuntite?
                          Va rog sa nu mai "mutilati" aceste denumiri de firme sau produse.
                          Am scris asa pentru ca nu am vrut sa fac reclama.
                          Schiedel , Romstal

                          Comentariu

                          • mereacre
                            Incepator
                            • 01.mar.2011
                            • 7

                            Postat în original de Helerea Nicolae
                            Poze cu construirea / montarea unui semineu:
                            domnul helerea am si eu o intrebare:vreau sami construesc si eu un semineu la parter,dar as vrea sa incalzesc si doua dormitoare din mansarda,care sunt direct deasupra sufrageriei.e posibil ca fumul sa mearga si prin" fintinile"sobei de la mansarda?mas fi recunoscator daca miayi da un sfat in aceasta privinta'ma multumesc anticipat!

                            Comentariu

                            • Helerea Nicolae
                              Membru Marcant
                              • 02.mar.2008
                              • 911

                              incalzirea unui alt spatiu decit incaperea unde e construit semineul se poate face cu dirijarea aerului cald din hota, prin tuburi. astfel aerul cald va merge usor, de exemplu, in incaperea de la nivelul superior, deasupra semineului.
                              alta varianta ar fi montarea unui focar cu ventilatoare, sau un ventilator care extrage aerul cald din hota. astfel aerul cald poate fi dus si in alte directii, tot prin tuburi.

                              fata de soba, semineul are o camera de ardere mai mare si o evacuare pe masura. deci nu cred ca fumul poate fi plimbat prea mult fara sa afecteze tirajul.
                              lucrul, se mai face si cu capul

                              Comentariu

                              • vimp
                                Incepator
                                • 29.mai.2007
                                • 65

                                La executia acestor tuburi de incalzire va trebui sa aveti in vedere izolarea termica a burlanelor la trecerile prin zidarie/placi si alte elemente de structura, mai ales la structurile din lemn.

                                Comentariu

                                Procesare...