Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ionut ionut
    Incepator
    • 22.ian.2011
    • 20

    Tot caut de ceva vreme acel sistem cu clapeta care se monteaza la focarele care nu vin cu asa ceva din fabrica.Din cate am inteles majoritatea vin cu clapeta montata deja, si de aceea nu se mai gasesc separat.

    Comentariu

    • romelian
      Incepator
      • 01.iul.2007
      • 76

      Am vazut in obi in Arad asa ceva, dar nu stiu nici diametrul si nici pretul. E posibil sa fie si in alte orase. Daca vrei ma pot duce sa ma interesez.
      E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

      Comentariu

      • vimp
        Incepator
        • 29.mai.2007
        • 65

        Mergi la o firma specializata pe seminee, se pot face la comanda.

        Comentariu

        • ionut ionut
          Incepator
          • 22.ian.2011
          • 20

          In Baumax a fost singurul loc unde am si gasit ceva, dar erau la 120mm daca nu ma insel, in rest nu am gasit.La o firma specializata in domeniu din Ploiesti am fost deja si nu mai aduc, iar acum sunt in cautari.

          Comentariu

          • autom
            Incepator
            • 08.oct.2009
            • 79

            In Hornbach erau de 150 . Lucrate ff trainic...

            Comentariu

            • ionut ionut
              Incepator
              • 22.ian.2011
              • 20

              Postat în original de autom
              In Hornbach erau de 150 . Lucrate ff trainic...
              Am mai gasit si eu de 120 si 150 dar nu de 200

              Comentariu

              • romelian
                Incepator
                • 01.iul.2007
                • 76

                pentru dl Helerea:
                Imi cer scuze ca nu intreb pe PM, dar informatia poate fi utila si celorlalti forumisti
                Domnule Helerea, stiu ca lucrati intens cu piatra si caramida, am vreo 5 kg de praf rezultat din taierea cu flexul a caramizilor refractare. E foarte fin si uscat. As dori sa-mi spuneti daca acest praf se poate amesteca in adezivul de lipire a braului de caramizi de samota de la focarul de semineu si daca da, in ce compozitie sau proportie.Multumesc anticipat
                E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

                Comentariu

                • ionut ionut
                  Incepator
                  • 22.ian.2011
                  • 20

                  Ce parere aveti despre recuperatoarele de caldura, cat de rentabila este montare lor si cum afecteza tirajul?

                  Comentariu

                  • romelian
                    Incepator
                    • 01.iul.2007
                    • 76

                    Parerea mea personala e ca ma pot lipsi de cele 2-3 procente de caldura recuperata, avand in vedere costul recuperatorului si imposibilitatea de a mai curati eficient burlanele. Tirajul scade, evident, ceea ce duce automat la micsorarea plajei de reglare fumului si implicit la scaderea randamentului. Deci, dupa mine, ce castigi la pod, dai la vama.Daca vrei sa recuperezi mai multa caldura, pune grilaje mai mari si mareste debitul de aer rece de sub focar.Ai fi uimit sa afli ca dupa schimbarea grilajului, temperatura a crescut in casa cu 2 grade. Vechiul grilaj avea 28x13 cm iar cel nou are 38x19.Am scos si tubul de 75mm si l-am inlocuit cu unul de 90mm.
                    E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

                    Comentariu

                    • mereacre
                      Incepator
                      • 01.mar.2011
                      • 7

                      Postat în original de Helerea Nicolae
                      incalzirea unui alt spatiu decit incaperea unde e construit semineul se poate face cu dirijarea aerului cald din hota, prin tuburi. astfel aerul cald va merge usor, de exemplu, in incaperea de la nivelul superior, deasupra semineului.
                      alta varianta ar fi montarea unui focar cu ventilatoare, sau un ventilator care extrage aerul cald din hota. astfel aerul cald poate fi dus si in alte directii, tot prin tuburi.

                      fata de soba, semineul are o camera de ardere mai mare si o evacuare pe masura. deci nu cred ca fumul poate fi plimbat prea mult fara sa afecteze tirajul.
                      in primul rind as vrea sa va multumesc pentru raspuns!am vazut prin mai multe foto de pe forum ca peretele pe care se monteaza hota se izoleaza cu folie de aluminiu,cit si peretii din fata hotei,as dori sa mi spuneeti da ca e strict necesar ori nu,pentru ca acel perete din spate este peretele dormitorului de la parter,si automat incalzind caramida se incalzeste si peretele dormitorului,fara a mai lasa gauri pentru ca caldura sa iasa in dormitor.e posibil ori e periculos?

                      Comentariu

                      • romelian
                        Incepator
                        • 01.iul.2007
                        • 76

                        Uite cum am facut eu ca sa incalzesc si baia, care e in spatele semineului:
                        Fișiere Atașate
                        E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

                        Comentariu

                        • romelian
                          Incepator
                          • 01.iul.2007
                          • 76

                          Imi cer scuze ca postez dublu, dar nu mai pot edita primul mesaj.Rog un moderator sa modifice numele pozei in "trecere baie.jpg"
                          Fișiere Atașate
                          E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

                          Comentariu

                          • mereacre
                            Incepator
                            • 01.mar.2011
                            • 7

                            Postat în original de romelian
                            Imi cer scuze ca postez dublu, dar nu mai pot edita primul mesaj.Rog un moderator sa modifice numele pozei in "trecere baie.jpg"
                            mersi de raspuns!dar carei treba cu folia de aluminium,daca peretele e de caramida podul din beton armat?ce rost are?

                            Comentariu

                            • xrogo
                              Incepator
                              • 28.mar.2007
                              • 56

                              Principiul de functionare al unui semineu presupune transferul de caldura de la focar metalic incalzit la aer cald si apoi de la aerul cald la locuinta.
                              Daca nu este izolata hota se pierde din caldura pentru incalzirea locala a zidului care nu transmite caldura integral spatiului alaturat.

                              Comentariu

                              • romelian
                                Incepator
                                • 01.iul.2007
                                • 76

                                De acord cu @xrogo.Niciodata un perete incalzit prin transfer termic nu va reusi sa-ti incalzeasca o camera invecinata, vei simti ca e cald doar cand il vei atinge, eventual vei obtine acelasi rezultat ca si la pardoseala incalzita de vecinul de dedesubt. Folia de aluminiu e bine s-o pui atat pentru izolarea fata de pereti, ca aerul cald sa poata alerga liber, cat si pentru a nu deteriora peretele din cauza caldurii (tencuiala, zugraveala veche etc).
                                E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

                                Comentariu

                                Procesare...