Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • razvan adrian
    Membru Marcant
    • 30.mar.2011
    • 303

    Postat în original de mereacre
    Postat în original de mereacre
    Postat în original de romelian
    De acord cu @xrogo.Niciodata un perete incalzit prin transfer termic nu va reusi sa-ti incalzeasca o camera invecinata, vei simti ca e cald doar cand il vei atinge, eventual vei obtine acelasi rezultat ca si la pardoseala incalzita de vecinul de dedesubt. Folia de aluminiu e bine s-o pui atat pentru izolarea fata de pereti, ca aerul cald sa poata alerga liber, cat si pentru a nu deteriora peretele din cauza caldurii (tencuiala, zugraveala veche etc).
    imi puteti spune ce material folositi pentru izolare(izover)inafara de folia de aluminiu?si daca e necesara izolarea semineului si din fata si lateral?din spate am inteles deja ideea si va ramin dator pentru sfaturi,mersi inca o data.
    as dori sami fac un semineu ca in imaginea de mai jos,vas fi recunoscator daca mi-ati reda modalitatea de constructie si materialele folosite
    Modelul de semineu postat de dumneavoastra est cu focar din fonta(sau otel),focar ce rezista maxim 4-5 ani,la o utilizare zilnica pe timp de iarna,bineinteles cu intretinerea de rigoare de regula 3-4 curateri de gudron, funingine/an,curatire care se face relativ dificil,cu diverse solutii perii de sirma,intr un cuvint mizerie.Focarul de fonta mai are un inconvenient,acesta avind un mod de dilatare la caldura divers fata de caramida (indiferent care)care l inconjoara,chiar si ornamental,proces care duce la aparitia crapaturilor.Poza din imagine este facuta ca design ,imediat dupa finalizarea lui,nu va arata asa permanent,este imposibil,peretii vor suferii diverse ingalbeniri,crapaturi,samd.Va recomand insa ,ca focarl sa fie executat din caramida de samota silico aluminoasa,aceasta avind diverse avantaje,cum ar fii:dupa stingerea focului caldura va persista inca 4-6 ore(depinde de finisajul exterior),fiind degajata din focar prin piatra sau teracota exterioara.Un sobar bun,va poate executa un astfel de semineu,manopera fiind de cca 15-20 mil,la gata.Suma este mica ,tinind cont de avantaje,intretinere usoara,rezistenta in timp(cca 25 de ani),se poate atasa o usa de fonta cu geam termorezistent,si poate arata ca cel din fotografie.Mie personal nu mi place modelul acesta modern(degustibus non discutandum),prefer unul rustic,romanic ,gotic sau teracota la exterior.Eu execut termoseminee(tip centrala )de cca 8 ani,sint de profesie ing c tii civ ind si agric,m am lasat de c tii(bani putini)m am apucat de invatat si construit termosemineein Italia ,modelul de centrala este unul f vechi dar cu automatizare de ultima ora.Precizez ca la focarul din samota va recomand utilizarea adezivului pt samota,este scump dar face toti banii,folositi cele mai bune materiale posibile ca sa nu aveti probleme ulterior.F import sint fumurile si cosul,pozitia lui in living,parerea mea este ca treb sa va documentati extrem de bine ca sa evitati un fiasco pe bani multi.Eu nu am timp,lucrez in v doftanei de cca 1 an si mai am de lucru inca 8-9 luni,recomandarea mea este sa cautati un sobar ardelean,ei sint relativ buni in asa ceva,nu poate oricine sa faca asa ceva.Mie personal mi a luat cam 6 luni de munca ,ca la ocna,sa invat sa fac semineul(la Roma),unde am facut rost si de registrul(cazanul) pt termosemineu.Lucrarea se face cam in 2-3 saptamini,fara centrala ,si cam 30-40 zile cu centrala si instalatie completa,functionala,randament 78-85%/6-8 calorifere.Nu aruncati banii pe centrale pe lemn,sint extrem de scumpe si consuma enorm.Rabdare,bafta,sanatate,Razvan
    bagera

    Comentariu

    • razvan adrian
      Membru Marcant
      • 30.mar.2011
      • 303

      Postat în original de mereacre
      Postat în original de mereacre
      Postat în original de romelian
      De acord cu @xrogo.Niciodata un perete incalzit prin transfer termic nu va reusi sa-ti incalzeasca o camera invecinata, vei simti ca e cald doar cand il vei atinge, eventual vei obtine acelasi rezultat ca si la pardoseala incalzita de vecinul de dedesubt. Folia de aluminiu e bine s-o pui atat pentru izolarea fata de pereti, ca aerul cald sa poata alerga liber, cat si pentru a nu deteriora peretele din cauza caldurii (tencuiala, zugraveala veche etc).
      imi puteti spune ce material folositi pentru izolare(izover)inafara de folia de aluminiu?si daca e necesara izolarea semineului si din fata si lateral?din spate am inteles deja ideea si va ramin dator pentru sfaturi,mersi inca o data.
      as dori sami fac un semineu ca in imaginea de mai jos,vas fi recunoscator daca mi-ati reda modalitatea de constructie si materialele folosite
      Revin si va spun ca semineul din imagine este electric,nicidecum pe lemne!Arata binisor dar parca n are ceva...nu stiu ce,flacara aceea ,imitatie de flacara...acela nu cred ca poate incalzii o camera de 5/4,e doar asa de moft/fite!Bafta ,Razvan
      bagera

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Intradevar acela este un semineu electric construit doar pentru estetica camerei.

        Comentariu

        • georgesecareanu
          Membru
          • 17.apr.2011
          • 171

          Buna ziua!
          Vreau sa imi construiesc un semineu intr-o camera in care podeaua e din lemn pe structura din grinzi. Va trebui sa torn o fundatie pentru semineu.
          Va rog sa imi spuneti, o fundatie de 1x1 m este suficient pentru un semineu de colt sau trebuie pe o suprafata mai mare?
          Va multumesc!

          Comentariu

          • razvan adrian
            Membru Marcant
            • 30.mar.2011
            • 303

            Postat în original de georgesecareanu
            Buna ziua!
            Vreau sa imi construiesc un semineu intr-o camera in care podeaua e din lemn pe structura din grinzi. Va trebui sa torn o fundatie pentru semineu.
            Va rog sa imi spuneti, o fundatie de 1x1 m este suficient pentru un semineu de colt sau trebuie pe o suprafata mai mare?
            Va multumesc!
            Daca si casa este din lemn atunci e cam riscant,eu nu te sfatuiesc sa faci semineu de colt ,poate in mijlocul camerei,sau cu cine stie ce izolatii speciale,eu unul nu fac in case de lemn termoseminee.Daca aveti peretii in pamint(paianta), zidarie,atunci e ok,izolatie in spate si la tavan(sper sa fie stropit macar cu ciment si var),fundatia se face cam cu 20-25 de cm mai mare pe fiecare latura a dimensiuni semineului,se taseaza(cu maiul) pamintul la interior,deasupra pamintului nisip pt rupere capilaritate,se toarna o placa armata cu fi 8/pc 52/doua plase,care sa sustina lejer semineul(250-700kg),fundatie armata cu pc 52 bare de fi 10 cu etrieri de 6/ob37,puteti sa o turnati in imediata apropiere a fundatiei casei,lasati un rost de 5 cm intre fundatii care se umple cu polistiren.Adincimea sa fie de cca 35 cm sapatura,iar placa sa fie turnata putin peste podeaua casei,care si ea va trebui putin consolidata pe sub ea cu grinzi(popi) de 10/10 pe contur(perimetrul decupat al podelei)care poate fi o secanta(diagonala mai micuta),sau o jumatate de patrat sau dreptunghi,betonul un b100-150 este de ajuns.Nu turnati placa peste podea,va ceda relativ repede.bafta,sanatate,Razvan
            bagera

            Comentariu

            • georgesecareanu
              Membru
              • 17.apr.2011
              • 171

              Multumesc Razvan, asa o sa fac!

              Comentariu

              • xrogo
                Incepator
                • 28.mar.2007
                • 56

                Eu am facut semineu de colt intr-o casa de lemn,dar am izolat peretii de lemn cu vata,rigips rosu si apoi panouri termoizolante din silicat de calciu de la firma 'bolovan',iarna asta a mers bine.

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Postat în original de georgesecareanu
                  Buna ziua!
                  Vreau sa imi construiesc un semineu intr-o camera in care podeaua e din lemn pe structura din grinzi. Va trebui sa torn o fundatie pentru semineu.
                  Va rog sa imi spuneti, o fundatie de 1x1 m este suficient pentru un semineu de colt sau trebuie pe o suprafata mai mare?
                  Va multumesc!
                  Va sfatuiesc sa chemati un inginer structurist care sa va spuna daca structura de lemn poate sa tina greutatea semineului si a fundatiei acestuia daca aceasta va fi necesara.

                  Comentariu

                  • pboby
                    Incepator
                    • 15.aug.2010
                    • 18

                    Semineu facut de mine

                    Dupa ce am studiat mesajele voastre am reusit sa-mi fac un semineu de colt semirotund
                    Cine este interesat pot sa-i dau fazele de constructie
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • razvan adrian
                      Membru Marcant
                      • 30.mar.2011
                      • 303

                      Postat în original de xrogo
                      Eu am facut semineu de colt intr-o casa de lemn,dar am izolat peretii de lemn cu vata,rigips rosu si apoi panouri termoizolante din silicat de calciu de la firma 'bolovan',iarna asta a mers bine.
                      E cam riscant ce ati facut dumneavoastra acolo,iar fara fundatie la termosemineu,e si mai "gravisimo",sincer as vrea sa gresesc sau sa ma insel cu acest pronostic,dar pina acum,inca "n am comis o",adica nu m am inselat,pt ca sint un tip perfectionist si incerc mereu sa fac totul "ca la carte",sa n am surprize neplacute mai tirziu.Daca "a tinut" un an asta nu inseamna ca o sa tina 5-10 ani,pericolul de incendiu peste noapte,sau cind semineul nu este supravegheat este relativ mare.Cred ca la izolatia peretilor piatra placata pe betonyt(nu stiu daca si "sta"),peste alte straturi de vata bazaltica cu folie de aluminiu....probabil(nu este o solutie 100% sigura)ca ar fi mai rezistenta.Bafta,sanatate,Razvan
                      bagera

                      Comentariu

                      • xrogo
                        Incepator
                        • 28.mar.2007
                        • 56

                        Postat în original de razvan adrian
                        E cam riscant ce ati facut dumneavoastra acolo,iar fara fundatie la termosemineu,e si mai "gravisimo",sincer as vrea sa gresesc sau sa ma insel cu acest pronostic,dar pina acum,inca "n am comis o",adica nu m am inselat,pt ca sint un tip perfectionist si incerc mereu sa fac totul "ca la carte",sa n am surprize neplacute mai tirziu.Daca "a tinut" un an asta nu inseamna ca o sa tina 5-10 ani,pericolul de incendiu peste noapte,sau cind semineul nu este supravegheat este relativ mare.Cred ca la izolatia peretilor piatra placata pe betonyt(nu stiu daca si "sta"),peste alte straturi de vata bazaltica cu folie de aluminiu....probabil(nu este o solutie 100% sigura)ca ar fi mai rezistenta.Bafta,sanatate,Razvan
                        Nu am spus ca nu am facut fundatie,am facut fundatie din beton peste placa,o amprenta care are o suprafata mai mare decit perimetrul semineului.
                        Cit despre izolatia peretilor,daca vezi specificatiile placilor termoizolante o sa te convingi de eficacitatea lor,dupa 10 minute de incalzit cu flacara pe o parte,flacara de la o lampa cu gaz,in partea cealalta poti tine mana linistit,temperatura este sub 50 grade Celsius.

                        Comentariu

                        • lordu
                          Incepator
                          • 01.aug.2010
                          • 30

                          tip de semineu / tip de racord - rog ajutor

                          As vrea sa-mi construiesc un semineu, dar as vrea un model cit mai mic, dat fiind faptul ca nu prea am spatiu in living.
                          1.Stiti din intimplare un model de semineu mai mic (adincime mica) ?

                          As mai vrea sa incalzesc si dormitorul si baia de la etaj (cosul ar trebui construit pe peretele comun dintre acestea). Va cer un sfat.As vrea ca racordul flexibil sa "intepe" cosul de la mansarda in partea superioara, astfel as putea folosi racordul cald pentru hota de la mansarda.

                          2.Ce racord flexibil (radiant) imi recomandati - marca si de unde se poate procura

                          Multumesc

                          Comentariu

                          • vimp
                            Incepator
                            • 29.mai.2007
                            • 65

                            1. Ce inseamna "mic"? Gama de focare de semineu este destul de vasta.
                            Un focar mic in principiu nu va va garanta neaparat ca veti putea incalti si alte incaperi (functie de suprafetele / volumele ce doriti a le incalzi)

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              Cel mai bine ar fi sa apelati la o firma de spacialitate macar pentru partea de consultanta.

                              Comentariu

                              • lordu
                                Incepator
                                • 01.aug.2010
                                • 30

                                Poate nu am fost destul de explicit, am deja incalzire cu centrala pe gaze. semineul e de design, deci nu vreau sa incalzesc incaperi, practic vreau sa racesc cosul.
                                Mic inseamna cit mai mic.
                                Acum imi puteti da sugestii, fara consultanta?

                                Multumesc!

                                Comentariu

                                Procesare...