Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ics
    Membru Marcant
    • 16.sep.2009
    • 635

    Postat în original de georgesecareanu
    Am vazut intr-un magazin caramizi pentru cos Brickston, diametru interior 17-18 cm, inaltime 33 cm, pret 33 lei/bucata. Ce parere aveti despre ele? Credeti ca ar afecta tirajul in cazul in care cosul semineului are diametrul de 20 cm?
    am vazut in alt magazin, caramizi pt cos diam int de 20 cm, inaltime 15 cm la 10lei/buc
    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

    Comentariu

    • georgesecareanu
      Membru
      • 17.apr.2011
      • 171

      am vazut in alt magazin, caramizi pt cos diam int de 20 cm, inaltime 15 cm la 10lei/buc[/quote]

      Asta-i pret bomba! Calitatea oare cum o fi?
      Imi dai un pont? E in apropiere de Bv?

      Comentariu

      • ics
        Membru Marcant
        • 16.sep.2009
        • 635

        nu stiu ce sa-ti zic de calitate...o evaluezi singur
        cred ca se fac in romania si se distribuie in tara; am vazut caramizile astea si in bucuresti si in ploiesti, deci e foarte posibil sa fie si in brasov
        ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

        Comentariu

        • georgesecareanu
          Membru
          • 17.apr.2011
          • 171

          O parere despre caramizile pentru cos Kebe?

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            Daca sunt cele de 15 cm inaltime parerea mea e ca nu au cum sa fie foarte bune, deoarece au 6 imbinari pe metru liniar, fiecare imbinare inseamna un punct slab pentru cosul de fum. Mortarul sau chitul folosit pentru imbinari pot dauna tirajului cosului de fum si facilitata infundarea acestuia.

            Comentariu

            • georgesecareanu
              Membru
              • 17.apr.2011
              • 171

              Cele vazute de mine au 33 cm lungime, sectiune patrata la exterior 25X25cm si diametrul interior 18cm. Singura problema ar putea fi diametrul interior, este egal cu evacuarea semineului, insa inaltimea de 7m a cosului ar putea ajuta la tiraj. Parerile sunt impartite...

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1104

                Poate va inspira avaxhome.ws/ebooks/architecture/La_Cheminee.html

                Comentariu

                • georgesecareanu
                  Membru
                  • 17.apr.2011
                  • 171

                  In curand am sa incep constructia unui semineu de colt in sistem Do It Your Self. Am citit si recitit acest topic, si am o nelamurire: izolarea hotei! Sunt persoane care sustin ca este necesar a se izola cu vata bazaltica + folie aluminiu doar peretele/peretii din spatele focarului. Alte persoane sustin ca e necesara si izolarea peretilor hotei. Intrebarea mea: daca se izoleaza toti peretii hotei, cu saltele de vata bazaltica si folie, lipite cu banda adeziva de aluminiu, cum lipesc aceasta banda la toate imbinarile din interior din moment ce eu sunt in afara hotei? O sa izolez si lipesc banda pe3 pereti, dar atat. Daca izolez si lipesc toate imbinarile...inseamna ca trebuie sa raman in hota si sa ies ca Mos Craciun prin focar cumva Nu?
                  Cum fac aceasta operatiune intr-un mediu inchis, eu ramanand afara?
                  Logica ma indeamna sa cred ca ramane macar un perete neizolat, daca nu chiar 3!

                  Comentariu

                  • Helerea Nicolae
                    Membru Marcant
                    • 02.mar.2008
                    • 915

                    Postat în original de georgesecareanu
                    Cum fac aceasta operatiune intr-un mediu inchis, eu ramanand afara?
                    Logica ma indeamna sa cred ca ramane macar un perete neizolat, daca nu chiar 3!
                    daca vreti sa izolati hota complet, se poate face in felul urmator: izolati totul, mai putin ultimul perete, pe acesta se fixeaza izolatia ajustata la dimensiunile necesare, apoi se monteaza si acesta cu tot cu izolatie, ca si o piesa unica.
                    lucrul, se mai face si cu capul

                    Comentariu

                    • Basturea
                      Membru
                      • 03.oct.2008
                      • 163

                      Salutare am sie u o intrebarea intru-cat nu imi place cum fuctyioneaza semineul actual care era cu focar deschis, ce modificari trebuie sa fac pentru a baga un semineu cu focar inchis inauntrul semineului actual, este deajuns sa daram hota actuala , sa il bag acolo si sa ii refac hota din rigips, sau mai trebuie si altceva, bine si automat eliminata usa veche
                      Multumesc
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • iepure petru
                        Incepator
                        • 07.iul.2011
                        • 2

                        termo semineu care condenseaza

                        Buna ziua,
                        va rog tare mult sa ma ajutati.... Am montat un termosemineu Idro 50 Edilkamin care la a 2 utilizare a facut un condens foarte mare..... pentru a va face o idee despre care ar fi motivul o sa va explic si cum s-a facut racordul la calorifere, deoarece l-am montat in ideea de a merge paralel cu centrala termica pentru incalzirea caloriferelor.... Trebuie sa mentionez si faptul ca nu am achizitionat kitul 2 recomandat de cei de la edilkamin ci instalatia a facut-o un instalator autorizat... Asadar instalatia este compusa din:vas de expansiune, pompa de recirculare a apei, supapa de siguranta presiune, supapa siguranta termica, supapa de sens, regulator termostatic . Va multumesc
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • PowerMC
                          Administrator
                          • 02.mai.2007
                          • 2236

                          Va rog sa imi comunicati denumirea termosemineului la care faceti referire?
                          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                          Community Manager MC

                          Comentariu

                          • iepure petru
                            Incepator
                            • 07.iul.2011
                            • 2

                            idro50

                            Comentariu

                            • georgesecareanu
                              Membru
                              • 17.apr.2011
                              • 171

                              Oameni buni, toata lumea isi face semineu? Nu mai gasesc in Bv niciun focar sub 2000 lei!

                              Comentariu

                              • georgesecareanu
                                Membru
                                • 17.apr.2011
                                • 171

                                In urma cu ceva timp cineva cauta sticla pentru usa semineului. Cautand focarul pe cararile internetului, am gasit weekendsrl.ro/index.php
                                Poate e de folos...

                                Comentariu

                                Procesare...