Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Re: termo semineu care condenseaza

    Postat în original de iepure petru
    Buna ziua,
    va rog tare mult sa ma ajutati.... Am montat un termosemineu Idro 50 Edilkamin care la a 2 utilizare a facut un condens foarte mare..... pentru a va face o idee despre care ar fi motivul o sa va explic si cum s-a facut racordul la calorifere, deoarece l-am montat in ideea de a merge paralel cu centrala termica pentru incalzirea caloriferelor.... Trebuie sa mentionez si faptul ca nu am achizitionat kitul 2 recomandat de cei de la edilkamin ci instalatia a facut-o un instalator autorizat... Asadar instalatia este compusa din:vas de expansiune, pompa de recirculare a apei, supapa de siguranta presiune, supapa siguranta termica, supapa de sens, regulator termostatic . Va multumesc

    Este foarte posibil ca temperatura de pe returul instalatiei sa fie prea joasa acest lucru ducand la aparitia condensului.

    Vasul de expansiune este montat total gresit, din ce imi dau seama din poze acesta a fost gaurit in lateral.

    Comentariu

    • jboti
      Incepator
      • 07.sep.2009
      • 2

      Buna ziua,

      As dori sa-mi spuna cei care au semineu in functiune de mai mult timp daca au avut probleme cu teava de legatura intre focar si horn. Cineva mi-a spus ca orice ai lua, in 5 ani trebuie sa-l schimbi, pentru ca se gaureste. Adica trebuie sa desfaci semineul (hota), sa schimbi teava si sa montezi iarasi semineul. Mi se pare cam absurd, dar as dori totusi sa aflu o parere de la cei care au deja semineu.
      Mersi mult

      Boti

      Comentariu

      • vimp
        Incepator
        • 29.mai.2007
        • 65

        Eu am semineu de putin timp si nu pot spune ca da sau ba.
        Racordul intre focar si cos l-am facut cu un burlan cu sens cu autocuratare (o fi, n-o fi) si tipul care mi l-a furnizat (se ocupa de seminee) a zis ca are in functiune asa ceva de 10ani la unii beneficiari si nu au fost probleme.
        In mod sigur insa burlanele din tabla ordinara se cam duc in 5-6 ani.

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 303

          Incercati sa faceti racordul dintre focar si horn(cos)printr o zidarie din semisamota sau samota,folositi adeziv refractar si nu veti avea probleme 10-20 ani daca ardeti numai lemn uscat,cele din tabla se cam duc dupa 3-5 ani,le maninca funinginea amestecata cu condensul in straturi...e un proces chimic f acid,inoxul rezista mai mult dar maxim 8 ani.Bafta sanatate,R
          bagera

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            Oricum racordul si cosul de fum trebuie verificate / curatate odata pe an si atunci se observa daca e ceva stricat.

            Comentariu

            • Freak
              Incepator
              • 14.ian.2011
              • 8

              Salutare tuturor colegilor de pe forum si cu respect!
              De curand am inceput o casuta in Iasi si ca multi altii printre voi visez la un mic semineu in living.Nu am prea mari pretentii de la el, e suficient pt mine sa incalzeasca doar o camera intrucat la demisol voi avea un cazan pe lemne ce va incalzi toata casa.Desi ma gandeam sa impac un meserias pt efectuarea semineului m'am speriat un pic de pretul manoperei cerut(no ofence pt cei ce lucreaza in domeniu) asa incat, in principiu am sa incerc sa il fac cu ajutorul rudelor.Am fost sambata prin magazine si am gasit un focar C20 la aprox 13 mil,12kw,120kg(Ce parere aveti? e bun?), cam mare focarul...mai era unul la 12mil de 10kw,95 kg ceva mai micutz si pe gustul meu.
              As avea o scurta intrebare pt cunoscatori : Intrucat racordul de la focar se va face laacelasi cos de fum cu cel al cazanului pe lemne(cazanul pe lemne fiind la demisol iar semineul la parter[deasupra lui]) pot intampina probleme?si care ar fi acelea?

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                Daca si cazanul si semineul vor functiona numai pe lemne nu vor fi probleme. Atentie insa la dimensionarea cosului de fum, acesta trebuie astfel dimensionat incat sa poata faca fata la ambele echipamente.

                Comentariu

                • roti217
                  Incepator
                  • 18.nov.2010
                  • 3

                  Buna,
                  as vrea sa fac si eu semineu...acu ca trebuie sa torn placa dintre parter si etaj,ce diametru tre sa aibe gaura pe care sa o las in placa? si cam la ce distanta de pereti,il fac in colt...


                  mersi

                  Comentariu

                  • n&d
                    Incepator
                    • 04.sep.2011
                    • 3

                    AJUTOR!!!!

                    Am gasit la Bricostore un semineu Amigo Maxi VR16 de 16 kw, cica bulgaresc. Stie cineva cate ceva despre semineele astea? cei de la magazin mi-au spus ca nu duce decat 2 calorifere. Eu nu inteleg cum un semineu de 16 kw poate incalzi doar 50 mp, cand aletele, de exe. prity, de 10 kw incalzesc o suprafata dubla.
                    Va rog sa ma ajutati, intrucat ARDE!!!!

                    Comentariu

                    • razvan adrian
                      Membru Marcant
                      • 30.mar.2011
                      • 303

                      Re: AJUTOR!!!!

                      Postat în original de n&d
                      Am gasit la Bricostore un semineu Amigo Maxi VR16 de 16 kw, cica bulgaresc. Stie cineva cate ceva despre semineele astea? cei de la magazin mi-au spus ca nu duce decat 2 calorifere. Eu nu inteleg cum un semineu de 16 kw poate incalzi doar 50 mp, cand aletele, de exe. prity, de 10 kw incalzesc o suprafata dubla.
                      Va rog sa ma ajutati, intrucat ARDE!!!!
                      Poate va functiona 2-3 ani dupa in vei arunca..nu s fiabile si te vei transforma in sclavul lui...masacru pe bani multi in treducere libera!Bafta Razvan
                      bagera

                      Comentariu

                      • n&d
                        Incepator
                        • 04.sep.2011
                        • 3

                        OK. Deci asta iese din schema. Depre cele de la Prity sau termosemineul Transilvania de la Caldi, ceva sfaturi aveti? Sunt singurele 2 pe care le-am gasit in Brasov accesibile ca pret pentru mine. Altceva pana in 2500 lei nu am gasit.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Postat în original de n&d
                          OK. Deci asta iese din schema. Depre cele de la Prity sau termosemineul Transilvania de la Caldi, ceva sfaturi aveti? Sunt singurele 2 pe care le-am gasit in Brasov accesibile ca pret pentru mine. Altceva pana in 2500 lei nu am gasit.
                          Din cate am auzit cele de la Prity sunt bune si nu am primit multe mesaje de plangere in legatura cu ele.

                          Comentariu

                          • razvan adrian
                            Membru Marcant
                            • 30.mar.2011
                            • 303

                            Postat în original de n&d
                            OK. Deci asta iese din schema. Depre cele de la Prity sau termosemineul Transilvania de la Caldi, ceva sfaturi aveti? Sunt singurele 2 pe care le-am gasit in Brasov accesibile ca pret pentru mine. Altceva pana in 2500 lei nu am gasit.
                            Cam tot ce este pe piata sint mari consumatoare de combustibil,din start/fabricatie au sistemul de functionare depasit,o sa bagi lemne pina ti se va inmuia minutele si piciorusele de cite lemne o sa cari, spargi,numai spun de citi bani vei cheltuii cu ele,iar daca mai bagi si lemn umed...l ai desfiintat pe domnul focar repede...noaptea o sa ti o imparti in plantoane 1,2 si 3,o soba cu registru e mai sigura si mai putin consumatoare de lemne...vezi pe subforumurile de specialitate de aici!Bafta,Razvan
                            bagera

                            Comentariu

                            • nobody
                              Incepator
                              • 26.sep.2007
                              • 95

                              Buna seara ! Deranjez si eu cu o problema pe care o am : am cumparat din comert o soba , mica , ( ceva de genul- godin parca ) a mers bine a dat caldura dar in interior au inceput sa cada acele caramizi sau samota cu care era captusit interiorul. Cu ce ma sfatuiti sa le prind inapoi ca nu-mi dau seama ce au folosit cei ce au fabricat aceasta sobita, carcasa fiind metalica. Multumesc !

                              Comentariu

                              • razvan adrian
                                Membru Marcant
                                • 30.mar.2011
                                • 303

                                Postat în original de nobody
                                Buna seara ! Deranjez si eu cu o problema pe care o am : am cumparat din comert o soba , mica , ( ceva de genul- godin parca ) a mers bine a dat caldura dar in interior au inceput sa cada acele caramizi sau samota cu care era captusit interiorul. Cu ce ma sfatuiti sa le prind inapoi ca nu-mi dau seama ce au folosit cei ce au fabricat aceasta sobita, carcasa fiind metalica. Multumesc !
                                Mi prea ai cu ce sa le prinzi inapoi,iar daca gasesti ceva este f scump si nu tine...poate cu vreo tablita sudata, asa mai largut,contactul intre samota,caramida si metal nu prea e recomandat,au diferite temperaturi de dilatie si risti sa faca poc caramida,cine stie!Bafta ,Razvan
                                bagera

                                Comentariu

                                Procesare...