Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Lidia Condurache
    Incepator
    • 13.nov.2011
    • 4

    tip focar

    Buna seara,

    are cineva focar de la Prity-Bulgaria? Am gasit o oferta buna pentru un focar Prity TC, pare ok, insa nu stiu daca sunt asa de bune. Ca aspect sunt mai nefinisate insa au interior samotat, fonta destul de groasa...Avem de ales intre acesta si Ferlux C20 insa as opt petru primul daca as avea ceva referinte bune...
    Multumesc,

    Lidia

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      Despre focarele Prity am auzit numai lucruri bune. Insa mare atentie sa nu se faca greseli de montaj.

      Comentariu

      • Lidia Condurache
        Incepator
        • 13.nov.2011
        • 4

        Postat în original de Consultant climatizare
        Despre focarele Prity am auzit numai lucruri bune. Insa mare atentie sa nu se faca greseli de montaj.
        Dar aceasta e o regula general valabila, presupun, care se aplica in cazul tuturor focarelor,nu-i asa?

        Comentariu

        • ramses86
          Incepator
          • 18.nov.2011
          • 29

          Buna ziua. In imaginile de la pag 30 (http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...SEMINEE/page30) pe burlan sunt montate niste bucati de metal cred (nu tubul de cupru). Rolul acestora am ghicit, este de a recupera cat mai multa caldura posibila imi poate spune cineva daca chiar au eficienta si ce sunt mai exact ele/ unde se pot cumpara. Multumesc!

          Comentariu

          • autom
            Incepator
            • 08.oct.2009
            • 79

            Postat în original de corvin_5000
            aiurea cu pozele astea..sa trebuiasca modificate inainte de a le pune aici
            Adica pozele de aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post415817

            CUm este etansata spira din semineu fata de semineu la trecera prin fonta?

            Comentariu

            • ramses86
              Incepator
              • 18.nov.2011
              • 29

              nu chiar...astea:Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dsc01149_176.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	33,2 KB 
ID:	598423

              Comentariu

              • autom
                Incepator
                • 08.oct.2009
                • 79

                Scuze, eu puneam alta intrebare colegului care a postat prima data fotografiile . Intrebarea mea era paralele cu a ta. Ma gandeam ca daca tot raspunde sa raspunda la amandoi.

                Comentariu

                • ivan_turbinca
                  Membru Marcant
                  • 25.feb.2009
                  • 494

                  vreau sa montez un semineu in acesta iarna dar nu mai am bani de un cos profesional decat la vara.Pot sa montez un cos provizoriu asa cam de 1 m iesit in afara pe vertical sau orizontal ca sa pot sa folosesc semineul iarna asta?

                  Comentariu

                  • ramses86
                    Incepator
                    • 18.nov.2011
                    • 29

                    pentru cei cu pana de ide : http://www.youtube.com/watch?v=vVWGSEeQ1zY

                    Comentariu

                    • cdldani
                      Incepator
                      • 04.dec.2007
                      • 5

                      Vad ca e destul de controversata solutia cu priza de aer din exterior pentru semineu. Din punctul meu de vedere acest lucru este cat se poate de necesar. Sunt chiar in faza in care vreau sa realizez si eu un semineu asa ca va rog daca se poate sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari:
                      1) ce diametru trebuie sa aiba tubulatura pentru priza de aer din exteiror?
                      2) pentru perioada cand semineul nu functioneaza as dori sa impiedic cumva acest aer rece sa intre in casa; sa izolez cumva ( inclusiv sa inpiediv patrunderea insectelor).......cum se poate realiza asa ceva?
                      3) aveti idee daca in Timisoara ( sau in alta parte) as putea gasi un astfel de sistem de aducere a aerului rece in casa?
                      4) Doresc de semenea sa aduc aer clad si la etaj. Idee e ca am realizat un cas cu doua fumuri (dublu), unul dintre fumuri vreau sa-l folosesc pentru a duce areul cald prn tubulatura in pod dupa care sa-l coborprin tavan. Intrebarea e daca tirajul creat este suficient pentr urcare si apui coborarea aerului in camerele de la etaj?
                      5) casa este in Timisoara, P+M, SU=140mp. Ce putere ma sfatuiti sa aleg pentru semineu? poate in mesaj privat imi puteti si da exemple de marci )

                      Comentariu

                      • cdldani
                        Incepator
                        • 04.dec.2007
                        • 5

                        Domnule "Maestru Max" va rog daca se poate sa-mi raspundeti si mie.......sau poate cineca avizat

                        Comentariu

                        • Helerea Nicolae
                          Membru Marcant
                          • 02.mar.2008
                          • 911

                          mai demult am montat un focar, impreuna cu care a fost cumparat si tubul pentru aer din exterior, distribuit de producatorul focarului. acesta era metalic si avea un diametru de aproximativ 6 cm. prevazut cu o sita la capatul din exterior.
                          e posibil ca acest tub sa faca condens cind e rece afara, deci cred ca nu ar fi rau sa aiba si o izolatie.
                          pentru inchiderea tubului se poate confectiona o clapeta.
                          lucrul, se mai face si cu capul

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            Postat în original de cdldani
                            Vad ca e destul de controversata solutia cu priza de aer din exterior pentru semineu. Din punctul meu de vedere acest lucru este cat se poate de necesar. Sunt chiar in faza in care vreau sa realizez si eu un semineu asa ca va rog daca se poate sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari:
                            1) ce diametru trebuie sa aiba tubulatura pentru priza de aer din exteiror?
                            2) pentru perioada cand semineul nu functioneaza as dori sa impiedic cumva acest aer rece sa intre in casa; sa izolez cumva ( inclusiv sa inpiediv patrunderea insectelor).......cum se poate realiza asa ceva?
                            3) aveti idee daca in Timisoara ( sau in alta parte) as putea gasi un astfel de sistem de aducere a aerului rece in casa?
                            4) Doresc de semenea sa aduc aer clad si la etaj. Idee e ca am realizat un cas cu doua fumuri (dublu), unul dintre fumuri vreau sa-l folosesc pentru a duce areul cald prn tubulatura in pod dupa care sa-l coborprin tavan. Intrebarea e daca tirajul creat este suficient pentr urcare si apui coborarea aerului in camerele de la etaj?
                            5) casa este in Timisoara, P+M, SU=140mp. Ce putere ma sfatuiti sa aleg pentru semineu? poate in mesaj privat imi puteti si da exemple de marci )
                            nu este o solutie foarte buna, pot aparea foarte multe probeleme (condens, racirea aerului din interior si altele) cea mai buna solutie ar fi sa faceti priza de aer in interior.

                            Comentariu

                            • xrogo
                              Incepator
                              • 28.mar.2007
                              • 56

                              1.Eu am facut o priza de aer d=100mm,gaura in perete(casa de lemn),grilaj la exterior,tub de aluminu in gaura si la interior un dispozitiv tip clapeta actionat printr-un cablu,ca la socul de la carburator.
                              L-am facut in ideea ca nu voi avea tiraj din cauza termopanelor,dar am si-l folosesc rar cand este vreme cetoasa si nu am tiraj.
                              3.Dispozitivul de la seminee Bolovan,Alba Iulia.
                              4.Eu am prelungit tubulatura de iesire gaze(tub otel d=200mm,2-3mm grosime) la etaj,am facut o hota pe el cu grile de iesire aer cald si apoi am scos tubul in cos,la etaj(masarda in cazul meu).
                              Rezultatul,daca jos am 20 grade caldura,sus am 24-26 grade,si cu usile deschise incalzesc holul de sus si doua dormitoare.
                              5.La mine la 110mp am un semineu de 13 kW,te sfatuiesc sa iei un semineu care sa aiba reglaj pentru aer de ardere si clapeta pentru gazele arse,din manevrarea acestor doua se face economie de lemn si o oarecare repartizare caldura sus-jos.Nu lua un semineu din mall-ri,sunt de design mai mult ia-l de la o firma specializata,

                              Comentariu

                              • cdldani
                                Incepator
                                • 04.dec.2007
                                • 5

                                Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si va rog daca se poate sa-mi mai dati cateva lamuriri:
                                PT. Dl. Helerea Nicolae........D-voastra recomandati folosirea prizelor de aer rece de la exterior?
                                PT. Consultant Climatizare.......si totusi sunt multi care recomanda o astfel de solutie!....Ati avut personal experiente neplacute? Puteti detalia, va rog, putin?
                                PT. xrogo...........spuneti-mi va rog recomandati sau nu utilizarea prizei de aer din exterior? aveti motive pentru care regretati folosirea prizei de aer rece din exterior?
                                Ultima editare de cdldani; 27.nov.2011, 21:23.

                                Comentariu

                                Procesare...