Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cupse
    Incepator
    • 18.dec.2011
    • 39

    Postat în original de ctekym
    Buna ziua .
    As vrea sa-l intreb pe domnul helerea cateva lucruri deoarece am facut un semineu si nu cred ca functioneaza foarte bine, adica nu da caldura sufucienta .
    -spatiul este de 40 mp , am un semineu ferlux c20 de 12 kw
    -inaltimea este de 3,5 m
    -semineul este pe colt si a iesit cam mult spatiu intre semineu si perete, iar panoul deflector este destul de sus
    -admisie de aer seface printr-o gaura in planseul pe care este asezat focarul in spatele lui, de 22/22 cm , imprejurul focarului am lasat cam 2,5 cm, iar semineul este prevazut si el cu 2 orificii dreapta si stanga de usa
    -evacuare se face printr-o grila cerb 30/30 cm siu doua de 11/24 cm .
    -se poate monta un ventilator de baie sub planseu in dreptul gaurii pentru a impinge aerul?
    -as vrea sa fac un zid in spatele focarului sa ingustez un pic spatiul din hota sa se incalzeasca mai bine aerul si sa cobor panoul deflector si gurile de evacuare .
    -am vazut pe pagina dv web ca ati montat un focar ferlux c20 ce puteti sa-mi spuneti despre" clopul" din tavanul semineului cum se regleaza si cum e mai bine sa fie?
    imi permit sa fac cateva remarci:
    inaltimea camerei de 3.5m este mare, inseamna ca toata caldura o sa stea sus, de aici si posibila impresie ca nu este cald.
    focarul c20 este un model modest, la care nu se poate regla aproape deloc aerul de ardere, ceea ce inseamna ca o sa consume f mult lemn,
    nu specificati daca ati montat un suber pe iesirea de fum.
    distanta dintre constructie si focar este relativ mica, eu recomand min 5 cm pe toate cele 3 laturi
    semineul este pozitionat cu spatele la un zid exterior? a fost acel zid izolat?
    la ce inaltime este deflectorul?

    daca montati un ventilator sub planseu nu o sa puteti sa fie unul termostatat, asta inseamna ca o sa mearga continuu. va recomand eventual un ventilator care trage si are termostat pe el

    Comentariu

    • nonutz
      Incepator
      • 14.oct.2011
      • 7

      Postat în original de razvan adrian
      ....,un edilkamin daca ai grija de el duce 5-6 ani,poate mai mult,adica un 350-400 euro /an,...
      deci, sa inteleg ca asta pe lemne ar costa 2400. dar ala pe peleti de 33 k?

      Comentariu

      • john25
        Membru Marcant
        • 10.mar.2010
        • 329

        daca nu ma insel din mailul care l-am primit de la dl ion voda de la edilkamin romania un termocamin are 5 ani garantie.Vreau sa atrag atentia ca edilkamin nu fabrica seminee termoseminee de 8 ani ci de citeva generatii,dl razvan adrian din cite citesc incerca sa manjeasca multe firme de profil cu un pic de ,,merda,, ca vb aia el a ajuns sa faca termosemine cu un randament de foarte multe procente.asa ca dl razvan abtinete sa vb de lucruri care inca nu le cunosti si nu le stapanesti bine.
        in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

        Comentariu

        • john25
          Membru Marcant
          • 10.mar.2010
          • 329

          as fi intersat de la cei care au montat termoseminee sau focare tip centrala randamente ,consum lemne ,mp si puteri calorice cum se comporta etc.intruct peste putin timp voi achizitiona si eu unul.
          in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

          Comentariu

          • razvan adrian
            Membru Marcant
            • 30.mar.2011
            • 303

            Postat în original de john25
            daca nu ma insel din mailul care l-am primit de la dl ion voda de la edilkamin romania un termocamin are 5 ani garantie.Vreau sa atrag atentia ca edilkamin nu fabrica seminee termoseminee de 8 ani ci de citeva generatii,dl razvan adrian din cite citesc incerca sa manjeasca multe firme de profil cu un pic de ,,merda,, ca vb aia el a ajuns sa faca termosemine cu un randament de foarte multe procente.asa ca dl razvan abtinete sa vb de lucruri care inca nu le cunosti si nu le stapanesti bine.
            Mai ai putina rabdare,sa vezi ce inseamna termosemineu,si dupa aceea sa vb!Edilcamin produce termoseminee cu garantie de 5 ani,la modul insustrial,nu pe comanda speciala,ceea ce fac eu se numeste "manufactura" si se executa in functie de multe detalii tehnice de care dvs nu prea stiti ,nu sa le calculati doar sa le enumerati aceste detalii!Si atunci ,cum poti sa compari un lucru facut pr 25 de ani-garantie pe care eu o ofer de ca 10 ani-care este din samota fara contact cu registru,costa aproape dublu fata de un edilkamin,iar eu,nu fac fata la cite comenzi am inca de facut,si nu in orice case sau nu s pt oricine asa de pe strada!Inchipuieti ca daca as face ceva nasol"spre teapa" sa zicem,aveam nevoie de un avocat ca sa vb,iar daca dvs vindeti iluzii si aici pe net/forum,va anunt ca am mai avut "contre" cu centralisti de ocazie,deci stiu exact ce spun si fac.O sa vedeti dvs,cine i edilcamin si alte centrale in curind,asa zisele generatii de experienta ,o sa le vedeti cum dispar de pe piata,sa dai 3500 euro si doar 5 ani garantie se cam numeste "inselaciune-teapa economica" cu acte in regula mister,nu ma contrez cu dvs,pt ca nu am cum sa ma pun cu un "amator",cu vrajeala frumoasa,apropo,am amici care si pling in pumni dupa doar 2 ani,au crezut in edilkamin,iar acum doar in dumnezeu!Daca va iau asa la purificat,sint sigur ca nu prea stapiniti tehnica asta,hidraulica ,rlv uri si alte masuratori necesare pt o functionare optima si eficienta a unui sistem de incalzire!Lucrurile care dureaza se fac/executa intr un timp mai indelungat,edilkamin se monteaza in 2-3 zile maxim-atita tine,probabil 5 ani,la mine dureaza pina la 40 de zile,dar ,eu am curajul sa l garantez pe viata in conditiile normale de functionare si supraveghere,dau 25 de ani,pt ca intr o casa se mai zi renoveaza la 3-5 ani,iar meseriasi stim ce fel de "amatori" sint,mai scapa un ciocan ,o dalta,de regula exact peste semineu,asa din" greseala" sau cu intentie clar vadita din invidie si rautate,astai sintem noi romanii!Afara sintem mielusei si miscam in front,iar acasa sintem lei fara nici o baza tehnica.Eu zic sa ti vezi de vinzari in continuare,pt ca in curind o sa cam scada spre 0,timpul este de partea mea ,sa nu uitati asta !,Pamflet no ofence!Bafta sanatate,Razvan...reprofileazate cit inca mai ai timp!
            bagera

            Comentariu

            • razvan adrian
              Membru Marcant
              • 30.mar.2011
              • 303

              Postat în original de cupse
              sunt foarte curios cat ar costa o astfel de instalatie si cati oameni ar fi dispusi sa isi monteze o asemenea manufactura in propria casa
              Curiozitate a omorit pisica!Sint f multi care vor asa ceva,timp de cca 9 ani ,am avut cca 93 de lucrari, cu doar 3-4 concedii,iar acum mai sint in asteptare inca 23 de bucati care stiu ca de fapt vor fi inca cel putin 50-60 buc,vorba circula cind e de bine dar si de rau,daca pina acum n am "comis o" la nicunul,toti clientii sint oameni cu f multi bani si relatii,deci nu cred ca as mai fi liber la ora asta daca faceam cine stie ce prostioare!Operele de arta necesita o munca indelungata si rabdare pe masura,manufactura este si va fii intotdeauna ceva rar si foarte cautat mai ales cind rezultatele sint aceleasi,adica ,calitate si eficienta maxima!De ce ferrari costa si 300k euro,totul e manual,nimik industrial,adica nu mai putin de 25000 de repere(piese),inclusiv vopseaua are in compozitie ceramica extrem de fina!E doar un exemplu,inca nu ma pot compara cu el,dar incerc sa ma apropii macar la capitolul calitate si eficienta,probabil se va gasii unul mai bun ca mine, nu contest,dar deocamdata se pare ca "sta ascuns bine"!Bafta sanatate,Razvan
              bagera

              Comentariu

              • razvan adrian
                Membru Marcant
                • 30.mar.2011
                • 303

                Postat în original de cupse
                imi permit sa fac cateva remarci:
                inaltimea camerei de 3.5m este mare, inseamna ca toata caldura o sa stea sus, de aici si posibila impresie ca nu este cald.
                focarul c20 este un model modest, la care nu se poate regla aproape deloc aerul de ardere, ceea ce inseamna ca o sa consume f mult lemn,
                nu specificati daca ati montat un suber pe iesirea de fum.
                distanta dintre constructie si focar este relativ mica, eu recomand min 5 cm pe toate cele 3 laturi
                semineul este pozitionat cu spatele la un zid exterior? a fost acel zid izolat?
                la ce inaltime este deflectorul?

                daca montati un ventilator sub planseu nu o sa puteti sa fie unul termostatat, asta inseamna ca o sa mearga continuu. va recomand eventual un ventilator care trage si are termostat pe el
                Asa ca sa nu te mai chinuiesti sa dai respunsuri de genul asta,care nu vor fi decit niste inprovizatii relativ "amatorisme",iti spun eu cum sa mai "reglezi" putin paguba...De convectia aerului controlata ai auzit,mai punete pe calcule si vezi daca iti iese ceva,cu astfel de raspunsuri nu treci nici macar strada in occident,vin o cu ceva solutii mai eficiente,nu de alta dar devii tragi-comic,pui lumea la cheltuiala iar efectul este spre 0!Gindeste inainte sa dai "solutii optime",daca ai stii cit e de simplu,doar ca ,calculele " e grele",conceptia este si mai dificila...Recomandarea mea este sa fii mai atent la detalii!No ofence,pamflet!Ciao bello,Razvan
                bagera

                Comentariu

                • john25
                  Membru Marcant
                  • 10.mar.2010
                  • 329

                  si cum majoritatea reclamelor contin video sau foto,dl razvan ce spuneti ne puteti arata aceste miraculoase termoseminee mai exact constructia montajul unui termosemineu.(ps:nu vand si nici nu ma ocup cu comercializarea termosemineeor sau promovarii vreunei firme de acest gen)
                  in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                  Comentariu

                  • razvan adrian
                    Membru Marcant
                    • 30.mar.2011
                    • 303

                    Din pacate pt tine si pt alti forumisti,o sa l vedeti direct la lucru,la vinzare si executie,mai repede decit as fi banuit,a trecut "dosarul" de comisia tehnica,dar mai sint citeva etape de trecut,ecologisti,samd,oricum mai devreme de mai -iunie 2012,nu iese pe piata, stiu ca sint multi curiosi si putini cu "dare de mina" pt opera de arta si fiabila pe deasupra,mai fiabila decit orice centrala existenta pe piata cu cel putin 25%, ca randament si cu cca 20 de ani de viata in plus,daca respecti regulile care sint simple:lemn uscat si supraveghere(legislatia impune asta,chiar daca nu e nevoie) plus ca doar odata pe an se curata cosul,la fumuri nu este nevoie sa umbli,este ardere completa-98,93% conf fisei tehnice de la laboratorul INCERC.Problemele organizatorice ma tin pe loc,actele si o locatie relativ buna.Riscul este minim sa nu "mearga la vinzare",numai pe comanda speciala se va lucra,nu voi acumula materiale pt lucrari viitoare-lucrez numai pe banii clientului in avans(cca 40% avans),cu executie ,proiectare si pif in cca 20 de zile de la data platii avansului.Si cum deja am vreo 23 de buc in "cerere disperata",cred ca primele 3 luni-scepticismul tipic romanesc- va merge relativ dificil,nu ma grabesc pt ca mi trebuie si meseriasi adevarati(50% vor fi italieni,adica "crema si spuma"),nu vreau sa ma fac de ris cu vreun nimeni...Vor fi si romanii care stiu sa invete repede si corecti(leprele n au nici o sansa-nu apuca sa greseasca decit odata maxim),care vor sa fie profesionisti si platiti ca profesionisti.Reclama ,sincer ,nu am nevoie,deja lumea cu bani stie si vb mult de subiect,problema este ca va trebuii sa ma "dedublez" cel putin,ma asteapta multe zile fripte,ma pregatesc fizic si psihic,nu mi am revenit inca fizic.Deci mai devreme de iunie,nu putem arata nimik,oricum registrul nu se prea vede in interiorul semineului,iar cine va incerca sa l copieze,o face degeaba,sint multe detalii care nu se vad si mai sint si secrete la executie,compozitie liant zidarie, deci cine va incerca va avea surpize neplacute,pt ca la fiecare lucrare detaliile tehnice si calculele dau rezultate usor diferite.Reglajele aerelor si pozitia lor in focar ,este iar diferita,iar exemplele pot continua pina undeva spre 10-12 detalii diferite de la un termo- semineu la altul.Nu este miraculos,este mai mult decit poate spera cineva de la un sistem cu combustibil solid.Iar ca sa fiu mai clar si credibil,voi da o cota de consum in functie de marimea semineului si a volumului( mc) de incalzit ,ce depaseste cota respectiva ,o voi achita eu,plus garantia de 25 de ani la semineu si registru(numai lemn uscat),am acest curaj pt ca stiu ce fac,mai ales cind e vb de calcule si tehnica manufacturii!"perfectiunea detaliului" in cifre si combustibili reali,nu vrajeli de centrale care nu ajung nici la 60% randament,iar acum vb inca de cel vechi adica 82-89% randament,iar in cca 2 ani vom vorbi despre cel de 93% minim!Puneti in rama ,in memoria pc ului acest mesaj,sa l poti socate pe imprimanta-il voi servii la masa de prinz in 20000 de exemplare daca nu il voi reusii pe cel de 93%!Daca voi intirzia cu promovarea termosemineului,nu tine de mine,tine de birocratie si atit,restul ,privind organizarea si oamenii care l vor pune in executie si pif,sint deja cca 30 de italieni,si cca 15-20 romani care au experienta in domeniu ,mai ales in occident!Pretul, nu e deloc scump in opinia mea,tinind cont de faptul ca ofer 25 de ani garantie,cel mai mic de 25 kw pleaca de undeva de la 4500 cu tva cu tot,poate ceva mai ieftin,depinde de lucrare si de multe alte detalii pe care le aflii la fata locului.Nu intra de ex ,constructia cosului in acesti bani,-semineu,placat cu diverse pietre,instalatie ,automatizare,pif 2-4 zile si reglaje,oricum ar fii,stiu ca nu voi face fata ,doar cu ceea ce am de facut acum,timp de executie 15 zile lucratoare indiferenta de marime si putere.Cred ca am spus destul,iar pt cei care nu cred ceea ce spun,si l vorf dorii dar vor astepta ceva timp...si si vor mai si musca limba cu care ma"blagoslovesc " ei pe aici-atita pot atit fac,n ai ce sa le ceri-!Bafta,sanatate,Razvan
                    bagera

                    Comentariu

                    • john25
                      Membru Marcant
                      • 10.mar.2010
                      • 329

                      nimic concret,vorba vorba si iar vorba fara o poza un act demonstrativ ceva nimic prea putini cred.in fine pana una alta eu voi cumpara unu de 34kw de la firma renumita atat in romania cit si in italia,daca voi plange dupa promit si jur ca voi face un topic cu toate defectele posibile.iti doresc spor la treaba....
                      in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                      Comentariu

                      • cosmintr
                        Membru Marcant
                        • 30.iul.2006
                        • 567

                        Pe acest topic unele persoane au ajuns sa faca monolog, e chiar plictisitor, mesajele lungi si degeaba. Nu am vazut poze, concret nimica, poate si moderatorii ar putea intervenii. Ne inscriem in 2011 pe forum si ne apucam sa postam mesaje aiurea pe forum, aratand celorlati cat sunt de slabi(profesional si financiar) si cat de bun e romanasu cu lucrari ”selecte”.
                        Ultima editare de cosmintr; 28.dec.2011, 21:41.

                        Comentariu

                        • razvan adrian
                          Membru Marcant
                          • 30.mar.2011
                          • 303

                          D nului Cosmintr cu dedicatie!Doar asa putin,asa incet,nu le pot numii intepaturi,ci doar mingiieri,incepi sa mi fii simpatic!Asta e de bine,ne vom intilnii probabil,si atunci o sa ti ceri scuze,ti le accept pt ca sa nu am dureri de cap,de pe acum!La multi ani,sanatate,Razvan ::))Pamflet ok!
                          bagera

                          Comentariu

                          • razvan adrian
                            Membru Marcant
                            • 30.mar.2011
                            • 303

                            Postat în original de john25
                            nimic concret,vorba vorba si iar vorba fara o poza un act demonstrativ ceva nimic prea putini cred.in fine pana una alta eu voi cumpara unu de 34kw de la firma renumita atat in romania cit si in italia,daca voi plange dupa promit si jur ca voi face un topic cu toate defectele posibile.iti doresc spor la treaba....
                            Bafta si sper sa l duci macar 3 ani,numai lemn uscat maxim 22% umiditate,minim 8-10%,poate primul an sa n ai probleme cu el,in al 2 lea incepe sa te toace asa mai putin,restul o sa simtii si la buzunar!Nu ma bucur de beleaua nimanui,mai ales ca nu te cunosc,mai gindestete,nu te grabii!La multi ani!Sanatate,Razvan
                            bagera

                            Comentariu

                            • cosmintr
                              Membru Marcant
                              • 30.iul.2006
                              • 567

                              In atentia d-lui razvan adrian, am inceput sa strang banii necesari constructiei unui termosemineu adevarat!
                              La multi ani!

                              Comentariu

                              • nicu78
                                Living Legend
                                • 25.mar.2010
                                • 1196

                                .......si eu am avut o discutie cu dl. Razvan , sa puna niste poze cu aceste termosemineee...ca ma intereseaza, asa ceva ..dar dupa cum l-am citit , degeaba , vorbe goale..sau cum se spune , vorba multa saracia omului.
                                Oricum o sa ma interesez foarte serios , cu aceste termoseminee ,carei treaba , ca doar nui un singur meserias in tara asta .

                                Comentariu

                                Procesare...