Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • john25
    Membru Marcant
    • 10.mar.2010
    • 329

    razvan adrian se vede cit de mult esti informat de termoseminee,la 34kw producatorul iti 8 kg lemn pe ora verifica stiu ce inseamna numai ca logica ta a alimenta un termosemineu cu 8 kg de lemn in fiecare ora da multe de inteles incearca sa te informezi macar cum functioneaza termosemineul celor de la vulcano(alimentare la 6 ore)asa ca refati calculele,si daca consuma trei vagoane de lemn nui problema am padurea langa mine.hai sa raspundem tehnic si coeerent un pic ca dezinformam pe toti cei ce viziteaza acest forum.vino cu schite detalii ca de vb vb toti poate o parte din noi nici nu u treaba cu acest sistem de incalzire.ps:stii ce inseamna pamflet?daca da nu are rost sa continuam discutii la nesfarsit ce nu au legatura cu topicul.
    in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

    Comentariu

    • razvan adrian
      Membru Marcant
      • 30.mar.2011
      • 303

      Postat în original de john25
      razvan adrian se vede cit de mult esti informat de termoseminee,la 34kw producatorul iti 8 kg lemn pe ora verifica stiu ce inseamna numai ca logica ta a alimenta un termosemineu cu 8 kg de lemn in fiecare ora da multe de inteles incearca sa te informezi macar cum functioneaza termosemineul celor de la vulcano(alimentare la 6 ore)asa ca refati calculele,si daca consuma trei vagoane de lemn nui problema am padurea langa mine.hai sa raspundem tehnic si coeerent un pic ca dezinformam pe toti cei ce viziteaza acest forum.vino cu schite detalii ca de vb vb toti poate o parte din noi nici nu u treaba cu acest sistem de incalzire.ps:stii ce inseamna pamflet?daca da nu are rost sa continuam discutii la nesfarsit ce nu au legatura cu topicul.
      Sint relativ informat,daca am spus 196 kg lemn/zi,a fost asa o mica"utopie"(n o lua ca pe o rautate ca nu am asa ceva si nic dezinformat nu sint sau fraierut...ok)din partea mea,producatorii gresesc de fapt cind declara consumul asta,decit sa spuna cca 30 kg /zi la minus 10 grade C,sa nu sperie lumea ,o baga pe asta cu ora,suna mai bine-te face la psihic sa o inghiti-,astea s metode de marketing ordinar,o sa vezi ce teapa iti iei,cum incep sa ti cada pe rind toate si consumul o ia in sus vertiginos.Din p mdv tehnic,fara un cos din zidarie de samota sau semisamota,nu o sa ai un tiraj ok,condens si multe probleme,consumuri mari,cred ca ai putea sa i maresti randamentul cu un cos bun cu siber,sa poti regla flacara,eventual daca se poate si un aer sau 2 minim,cel mai bine ar fi 3 aere reglabile in focar sa ajuti arderea ,sa fie aproape de 99%,dar cu focarul asta nu sint sigur ca se si poate.Stiu ce se fabrica in general,cunosc domeniul f bine,eu incerc tot timpul sa aduc un plus la ceea ce fac ,un randament f bun cu consum cit mai mic,deja am ajuns la un model exceptional din toate punctele de vedere,doar ca este dificil de excutat si relativ scump(materiale + manopera),dar eu il pot garanta si 50 de ani daca se baga numai lemn uscat si il cureti de maxim 2 ori pe an numai cosul,fumurile se autocurata singure prin eliminarea la evacuarea fumului si prin"incingerea" semineului cam de 2-3 ori /iarna,plus niste prafuri care ajuta mult la curatirea focarului , fumurilor si cosului.Zidaria nu poate fi inlocuita cu oteluri speciale sau aliate(ar fi enorm de scump),incerc sa mi storc creierii sa pot ajunge la un prefabricat din samota sau ceva de genul asta,doar ca este f sensibil la transport,trebuie ambalat mai ceva ca un ou,deci tot la zidarie raminem pt ca sa faci un prefabricat implica niste riscuri prea mari inclusiv rebuturi la decapsularea din mulajul in care s a turnat fie el metalic sau din cine stie ce material compozit care sa reziste la cca 1800-3000 grade deci ajungem iar la cheltuieli enorme.Oricum e o varianta de luat in seama cea cu prefabricat direct din samota,numai ca trebuie facut din cel mult 4 buc care se zidesc pe maxim 8 muchii de imbinare-as vrea eu unul dintr o bucata dar nu prea iese-canalele dau dureri de cap mari pt ca daca iti scapa vreo fisura pe acolo esti terminat definitiv,la modul asta ar putea orice novice sa l faca ,as scapa de zidarie sau zidari profesionisti,dar se pare ca inca nu s a inventat ceea ce vreau eu.Ce este din fonta ,otel si alte metale sau nemetale pe piata,nu au viata lunga,nu prea rezista la atitea cicluri de racire incalzire,materialul folosit este reciclat a 5 a sau a 10 a oara deci nu mai are anumite proprietati din interesul material al firmelor producatoare,oteluri aliate sint f scumpe pt asa ceva,fonta este deja c u enorm de multa zgura in compozitie si iti crapa la cel mai mic soc termic,la o scapare de 30 gr de apa rece peste fonta incinsa esti"fericit pina la lacrimi".Deci tot zidaria ramine de baza,este rezistenta si sigura,in timp devine incasanta si indestructibila daca stii sa prepari mortarul compozit,liantii pt tencuiala si mai ales placarea zidariei care este cea mai dificila operatie dupa parerea mea.Eu unul ,la cite seminee am facut,mi am rupt oasele si mi am intins rezistenta fizica mult prea mult,acum sint putin in revenire,eram varza cu marar tocat la un moment dat,sper sa mi revin repede,iar dupa,s o iau mai usurel nu asa ca la "inceputuri",mai dureaza cel putin 6 luni,pateul si ceasul au nevoie de multa odihna,iar eu nu prea am stare de lenevit.Zilnic mai pun ceva pe "tapet"(hirtie) ,asa ca sa nu uit ce trebuie si cam care este menirea mea la acest moment,vreau sa l aduc la perfectiune completa,chiar daca ar iesii si un "perpetuum mobile"ceea ce este interzis prin lege.Eu va doresc un an nou fericit,la multi ani tuturor cu sanatate!Razvan
      bagera

      Comentariu

      • razvan adrian
        Membru Marcant
        • 30.mar.2011
        • 303

        Postat în original de csomi
        Buna seara tuturor !

        Sint nou pe forum, prea mult nu vreau sa ma inmplic, nu sint adeptul semineelor cu focare din fonta, cu totul ca am facut citeva si din acestea, am facut si din zidarie, chiar si teracote.
        Salut Razvan!

        Din pacate sa citit bine consumul ,in cazul unui termosemineu care are capacitate termica totala de 24 Kw unde partea convectiva este este data de 10-12 Kw/h si cea hidraulica(schimbator) 12-14 Kw/h consumul de lemne se da de fabricant de 7-8 kg/h, bine ai calculat, ca sa se produca acesta putere termica continuu se consuma cel putin 200 kg de lemne pe zii

        Poate o sa mai scriu una alta, nu am interese in tara, traiesc in Ungaria.

        Va postezi un semineu facut de mine cindva .

        La Multi Ani!
        Csomi
        [ATTACH=CONFIG]61532[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]61533[/ATTACH]
        Era o mica "utopie" si atit!Frumos,superb,spre sublim,esti "dat dracului",ai mina fina,stil, clasa de supermeserias,vei fi unul din "acolitii" mei,garantat si platit pe masura,dar mai trebuie putina rabdare,sa mi revin cu sanatatea,sa fac "hirtiutele necesare" unei activitati legale si " ISCIR "- uite corespunzator eu prevad ca nu vom ajunge foarte des pe acasa,dar si"cascaval" pe masura.Acum,verific si il supun pe "invincibilul" la un tratament cit se poate de dur,mi am decuplat semineul din casa si acum merg pe ce el care este in garaj,ma sufoc in casa cind bag prea multe lemne,lesin de cald,nevasta mea imi spune mereu ca se face "otelar turnator" ca deja are antrenament la ce calduri o supun.La cum este afara ,in mod normal consumul este de 18-20 kg/zi la cca 350 mc,cu boiler pt acm de 80 de litri si cca 25-28 gr in casa,uneori mai bag si 30-35 kg sa vad cum este reactia,este una care te dezbraca pur si simplu de haine,lesini de cald,iar de 3 zile ,nu mai am cheile de la garaj,le tine ascunse nevastamea ,ea baga lemnul,zice ca vreau sa fac "genocid" cu ea si cu bebelusa,cind vreau sa plec,imi scoate ea masina,nu ma lasa sa ma apropii de semineu decit in prezenta ei,e pur si simplu un circ in casa la mine,socrul meu,se inchina in fata lui,mereu imi spune,la misto "vezi daca sari in aer" tu raspunzi si de pe lumea cealalta!Ca sa n o mai lungim, eu iti doresc sanatate in primul rind(vezi sa nu fortezi nota sa n ajungi ca mine-banii n au valoare precum sanatatea),la multi ani si toate cele bune,tuturor forumistilor si nu numai!Razvan
        bagera

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 303

          Postat în original de cosmintr
          Nu ma pot abtine sa nu mai pun o poza cu sobita mea semineu, dupa atatea discutii. Am un copil mic, care sta pe jos toata ziua, asa ca e f cald. Consum f mic de lemne in comparatie cu semineele cu focare zidite. Incalzesc parter, aprox.95mp la 2.6, si mansarda de 50mp la 2.4 inaltime.In zona in care locuiesc s-au construit multe seminee pe lemne si am vazut mai multe instalatii. Am uitat locuiesc aproape de polul frigului de la noi, incomparabil cu temperaturile din Italia, mai ridicate!
          La multi ani! si D-lui Razvan Adrian
          Scuze ca trebuie sa ti spun,dar in tot nordul italiei este zona muntoasa ,la fel ca intreaga italie,doar asa spre margini ceva cimpii si dealuri,de la centrul italiei in jos,ploua la greu si uneori zapada nu prea multa dar cind ii loveste " e cu nameti ca la noi",de la firenze in sus,e cam ca la noi ,la munte nu mai spun,plus umiditatea excesiva din aer care te cam imbolnaveste de astm si plamini, poate nu e ger ca la noi dar este un frig care ti intra in oase la greu,reumatismul este boala nationala in toata italia,e un alt gen de frig,sincer iti spun il prefer pe al nostru, al lor e mult mai periculos,inclusiv igrasie la greu prin case,se zugraveste f des la ei din cauza asta(chiar asa zgirciti sau calculati cum sint),vara e jale de la firenze in jos,intre 10 dim si 18 dupaamiaza nu recomand sa iesi din casa ,e "ecuatoriala caldura"nu este aer de respirat...lesini pur si simplu pe strada,iar pe plaja au crapat multi romani"eroi" in jur de ora 12-13 ,deci cam 3-4 ore rezista un om pe acolo pe plaja.In rest ploua la greu si de 10 ori pe zi cu mici pauze,uneori fara pauza cite 3-5 zile de ti vine sa o iei pe aratura de nebun,temperautura media anuala in roma si in jurul ei este de cca 14-16 gr minim in ultimii 100 de ani!Frigul poate avea multe definitii,sa nu uiti asta!La multi ani si toate cele bune,sanatate!Razvan
          bagera

          Comentariu

          • piciu
            Membru
            • 17.sep.2008
            • 139

            -Nu cred ca vreau sa aflu clima Italiei cand intru pe forum.
            Ultima editare de piciu; 31.dec.2011, 17:52.
            Sa gandim pozitiv

            Comentariu

            • cosmintr
              Membru Marcant
              • 30.iul.2006
              • 567

              Per ansamblu Italia are clima mai calduroasa decat a noastra, majoritatea tarii e mai sudica decat la noi. Am fost odata chiar iarna spre primavara pina la Venetia si Milano. Zona muntoasa e in nord si intr-adevar este spectaculoasa, mai ales Austria cu autostrazile suspendate, dar cum coborai la vale si nu f mult mai repede e primavara decat la noi. Eu locuiesc in Transilvania, si nu am exagerat ca aproape de polul frigului, pina la Toplita-Gheorgheni sunt 100km, unde s-au inregistrat cele mai scazute temp.de la noi. Asta despre vreme la noi, oricum dupa cum arata astia pe Discovery in cativa ani clima la noi ajunge ca in Grecia acuma, v-om trai si v-om vedea. Apropo ieri dim am trecut prin doua hipermarketuri de la noi, erau sute nu exagerez de sobite tip semineu, inclusiv din import. Daca aduc astia atatea si vand inseamna ca or fi bune ele.Nu numa cateva bucati ruginite, ramase in depozite.....
              La multi ani cu sanatate, si la cat mai multe seminee de toate felurile!
              Ultima editare de cosmintr; 31.dec.2011, 21:00.

              Comentariu

              • razvan adrian
                Membru Marcant
                • 30.mar.2011
                • 303

                Postat în original de piciu
                -Nu cred ca vreau sa aflu clima Italiei cand intru pe forum.
                E una din tarile unde te poti stasbili lejer,crezi ca mai rezisti pe aciulea mult!Sa vezi ce comunism frumos daca ies tot pdl isti prin furaciuni...atunci o sa ti aduci aminte de italia...ce ai mai taia o acolo,sa vezi trai pe vatrai acolo!Rautacios esti,ce vrei tu sa aflii,nu se da de pomana!Singurul care a facut "parastas" cu sertarele sint eu,si tot nu ti convine,e greu dar e "beton armat" la final!La multi ani tuturor!Razvan
                bagera

                Comentariu

                • razvan adrian
                  Membru Marcant
                  • 30.mar.2011
                  • 303

                  Postat în original de cosmintr
                  Per ansamblu Italia are clima mai calduroasa decat a noastra, majoritatea tarii e mai sudica decat la noi. Am fost odata chiar iarna spre primavara pina la Venetia si Milano. Zona muntoasa e in nord si intr-adevar este spectaculoasa, mai ales Austria cu autostrazile suspendate, dar cum coborai la vale si nu f mult mai repede e primavara decat la noi. Eu locuiesc in Transilvania, si nu am exagerat ca aproape de polul frigului, pina la Toplita-Gheorgheni sunt 100km, unde s-au inregistrat cele mai scazute temp.de la noi. Asta despre vreme la noi, oricum dupa cum arata astia pe Discovery in cativa ani clima la noi ajunge ca in Grecia acuma, v-om trai si v-om vedea. Apropo ieri dim am trecut prin doua hipermarketuri de la noi, erau sute nu exagerez de sobite tip semineu, inclusiv din import. Daca aduc astia atatea si vand inseamna ca or fi bune ele.Nu numa cateva bucati ruginite, ramase in depozite.....
                  La multi ani cu sanatate, si la cat mai multe seminee de toate felurile!
                  Mai dureaza vreo 10 ani cel putin,dar poate ne mai curatam atmosfera de poluare si ,macar sa ramina asa clima,cum este acum,altfel ne am cam dus pe "gheata",va fi nasolie mare,mai ales cu agricultura la noi care sintem inca in" sclavagism" cu multe ramuri la care puteam fii chiar primii!La multi ani tuturor!Sanatate<Razvan
                  bagera

                  Comentariu

                  • csomi
                    Incepator
                    • 29.dec.2011
                    • 6

                    An Nou Fericit !

                    A-si dori sa va ofer in atentie acest filmuleti gasit pe youtube, si care este pe intelesul tuturor.
                    Razvan cred ca incearca sa ne sugereze idei, conceptii, "filozofia" asemanatoare de cele declarate de acel domn, poate stilul lui Razvan e mai aparte, dar ce sa facem nu sintem la fel. Cine stie citi printre "rindurile" lui si este in domeniu, poate da de date care nu sau nascut numai pe hirtie.
                    Si aici se vorbeste, in film de la minutul 7,7 de "generatia noua" de termoseminee si sobe, sigur si ei sint in sistem de testare, si interesant nici ei nu au prezentat nimic concret, vizual, inca .
                    Eu cred ca nu strica sa fim mai rabdatori si mai intelegatori cu ideile, inovatiile si practicile care sint mai aparte in momentul actual.




                    O zi buna, csomi
                    Ultima editare de csomi; 01.ian.2012, 10:10.

                    Comentariu

                    • cupse
                      Incepator
                      • 18.dec.2011
                      • 39

                      Si aici se vorbeste, in film de la minutul 7,7 de "generatia noua" de termoseminee si sobe, sigur si ei sint in sistem de testare, si interesant nici ei nu au prezentat nimic concret, vizual, inca .
                      Eu cred ca nu strica sa fim mai rabdatori si mai intelegatori cu ideile, inovatiile si practicile care sint mai aparte in momentul actual.




                      O zi buna, csomi[/QUOTE]

                      sal
                      sa stii ca modelele brunner la care se face referire sunt disponibile pe piata doar ca au un pret foarte mare. Un focar cu tehnica de apa poate ajunge lejer la 5000 de euro, dar trebuie sa ti cont ca brunner este un fel de mercedes.
                      Mai mult decat atat daca construiesti un semineu cu produse brunner si ortner(placi de samota turnata) o sa ai surpriza ca ajungi la 8000 euro.

                      Eu am incercat sa vand catorva clienti produse brunner dar fara rezultat

                      Comentariu

                      • csomi
                        Incepator
                        • 29.dec.2011
                        • 6

                        "sal
                        sa stii ca modelele brunner la care se face referire sunt disponibile pe piata doar ca au un pret foarte mare. Un focar cu tehnica de apa poate ajunge lejer la 5000 de euro, dar trebuie sa ti cont ca brunner este un fel de mercedes.
                        Mai mult decat atat daca construiesti un semineu cu produse brunner si ortner(placi de samota turnata) o sa ai surpriza ca ajungi la 8000 euro.

                        Eu am incercat sa vand catorva clienti produse brunner dar fara rezultat"

                        Buna Cupse.

                        De acord , au produse exclusive, si preturile sint pe masura, nu e usor sa gasesti clienti la astfel de "bijuterii".
                        Dar dupa cum vedem si fabricantii din "Elita" folosesc in primul rind materiale refractare din anumiti compoziti, se folosesc de controlul aerului pt ardere in diferite zone a focarului si de tirajul de evacuare a gazelor, reglarea lor se poate face atit manual cit si la comanda digitala (microprocesorizata), schimbatorele acestor termoseminee nu sint in focar, sint amplasate deasupra lor pt a lasa loc arderii complete la temperaturi mai inalte chiar si dupa gazeificare lemnului.
                        Binenteles astea sint technicile noi, Hi-Tec, astea trebuie platite, dar sa speram cu timpul si aceste preturi vor fii mai accesibile si pt. toata lumea.
                        Va atasezi si un alt tip de focar, poate il cunoasteti, dar din pacate, nici acestea nu sint inca la pret "bun".

                        O zi buna, csomi
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	biofocare samota.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	20,4 KB 
ID:	598985
                        Ultima editare de csomi; 01.ian.2012, 15:55.

                        Comentariu

                        • cupse
                          Incepator
                          • 18.dec.2011
                          • 39

                          pentru toti cei interesati:

                          brunner face o treaba excelenta, nu numai ca produc dar ei incerca tot timpul sa inoveze, doar ca in ultima vreme sunt cativa producatori care copiaza produsele lor, unii cu rezultate foarte bune( cel mai bun exemplu este un producator din cehia)
                          brunner spune ca inclusiv edilkamin copiaza modelele lor.
                          in principiu modul de arderea a lemnului este urmatorul:
                          prin incalzire lemnul degaja un gaz foarte inflamabil,(care era folosit in vechime de fabricile de sticla-unde aveau nevoie sa duca sticla la 1200 grade C, tocmai de aceea fabricile de sticla erau construite in mijlocul unor zone foarte impadurite) astfel ca se incearca sa se produca cat mai putin fum, de aceea se foloseste o camasa dubla, se poate vedea inclusiv in pozele lui Csomi acele gauri care permit oxigenului sa se combine cu gazul produs de lemne si sa aiba o ardere mai buna.
                          daca aveti posibilitate va rog sa vedeti o soba produsa in ungaria de wamsler, le gasiti in praktiker, si la care puteti vedea aceasta tehnica moderna de ardere

                          prin aceasta tehnica o sa rezulte mult mai putina cenusa si mai putin fum


                          pentru montatori:
                          daca aveti vreodata posibilitatea sa mergeti in germania la un training organizat de brunner ar fi excelent, credeti-ma, echivaleaza cu cativa ani de experienta dobandita prin munca


                          sanatate si la multi ani

                          Comentariu

                          • csomi
                            Incepator
                            • 29.dec.2011
                            • 6

                            "in principiu modul de arderea a lemnului este urmatorul:
                            prin incalzire lemnul degaja un gaz foarte inflamabil,(care era folosit in vechime de fabricile de sticla-unde aveau nevoie sa duca sticla la 1200 grade C, tocmai de aceea fabricile de sticla erau construite in mijlocul unor zone foarte impadurite) astfel ca se incearca sa se produca cat mai putin fum, de aceea se foloseste o camasa dubla, se poate vedea inclusiv in pozele lui Csomi acele gauri care permit oxigenului sa se combine cu gazul produs de lemne si sa aiba o ardere mai buna.
                            daca aveti posibilitate va rog sa vedeti o soba produsa in ungaria de wamsler, le gasiti in praktiker, si la care puteti vedea aceasta tehnica moderna de ardere

                            prin aceasta tehnica o sa rezulte mult mai putina cenusa si mai putin fum..."


                            Una dintre fabricile de sticla din Romania a fost si cea de la Poiana Codrului jud.Satu Mare, care pe vremuri sa folosit de efectul pirolitic, gazeificarea lemnelor se facea cu citeva nivele mai jos fata de cuptorele de ardere-topire, gazele erau conduse prin niste canale de alimentare pina la cuptoare.

                            In mare parte focarele pt semineele din zidarie le fac in "manufactura", binenteles folosinduma si de putina experinta care o am in fasonarea caramizilor refractare.
                            Atasez citeva imagini cu un focar facut de subsemnatul, si noi sintem interesati de inovatii,si de utilizarea si arderea cit mai eficienta a lemnelor, a biomasei.

                            O zi buna, csomi

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Focar.1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	150,4 KB 
ID:	598986 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Vatra focarului.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	381,7 KB 
ID:	598987
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Zona de oxidare a gazelor.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	346,0 KB 
ID:	598988
                            Ultima editare de csomi; 02.ian.2012, 00:46.

                            Comentariu

                            • razvan adrian
                              Membru Marcant
                              • 30.mar.2011
                              • 303

                              Interesant filmuletul cu "bruner",doar ca ,mare lucru nu spune,polilogii obosite,nu pun pret decit pe un marketing bun din ce am vazut,limbajul pur economic si putin cam ipocrit,vrajeala frumoasa!Or fi cei mai buni,dar atita timp cit "baga electronica" la greu,pt mine e clar!Eu folosesc extrem de putina ,2 alarme si ups ul ala pt curent permanent,in rest totul este natural usor fortat de cele trei aere,fumuri bine dimensionate,probate si experimentate indelung de mine in garaj,iar la 5-8000 euroi,se adreseaza in germania la clasa peste medie,in romania nu cred ca ar avea succes,italia si franta nici atit!Si cind spun electronica pt un semineu stiu ce spun,arderea lemnului uscat se regleaza relativ f bine din aere si siber,manual nu cu telecomanda in mina,daca ti da un rateu,te poti trezi "putin mai rece" ceea ce nu i recomandabil,electronica in industria auto este un dezastru pe care nimeni n are curajul sa l spuna,accidentele de regula mortale au la baza in multe cazuri ,defectiuni ale sistemelor electronice(dupa bautura si viteza neadecvata,ok),mai nou au scos si directia electrohidraulica-o bazaconie "criminala"-care este o piesa cu rezistenta mica in timp,dupa cca 70-80k km se schimba si costa minim 1500 euro!Revenind la subiect,numai o manufactura simpla, manuala si bazata pe un sistem natural usor fortat ,da un rezultat exceptional,conceptia semineului fiind elementul de baza,urmeaza cosul,automatizarea cit mai simpla dar calculata bine, necesara unui randament bun ,cu consum mic de combustibil si putere energetica mare in casa.Am citeva sute de "prostioare" care m au dus la acest rezultat ,dar in spate sint numai experimente clare ,nimik pe calculator sau programe ciudatele de pe piata.Tare as vrea sa ma "concurez " cu acesti experti in escrocherii,aici e beleaua,sint f bine pregatiti psihologic,te fac din vorbe si sint multi oameni care ...o inghit ,iar dupa ce intra in joc ,suporta consecintele,mai o reparatie gratis si o piesa de 5 euro montata ,schimbata si cam atit,racoare in casa si lemne la greu!In general firmele producatoare de astfel de sisteme,au la baza,studiul clasei de oameni carora li se adreseaza,angajeaza experti in marketing cu mesajul subliminal afisat cu mult tact si foarte fin,astfel incit ,posibilul client(victima) pleaca din birou convins ca face o investitie buna-n o sa afle ca tabla aia ordinara de 1-3 mm de fonta sau otel este reciclata si ca este de fapt un fier mort frumos vopsit decit dupa 1-2 ierni- ca samota nu se combina cu metalul in vecii vecilor decit de pe vreun forum ca acesta.Eu unul,geamul cu rama il montez ceva mai in fata decit focarul(25-30 cm,ca sa ramina relativ curat sa se vada flacara cit mai clar, plus inca o mica ventilatie de aer care sa mi "spele" eventualul fum care ar afuma geamul< o teava orizontala la nivelul postamentului focarului,cu citeva gauri ,teava care pleaca de sub focar de undeva din spatele lui ,ajunge si atit>dar ce am vazut la astia,mi se pare tras de par rau de tot,o mirsavie,stiu exact ce vorbesc.Sper sa fiti destul de inteligenti si sa nu va faceti asa ceva in casa,dureaza maxim 5 ani din care 3 ani sint doar pt poze ,daca fortezi nota,bagi lemne cit pt un spital!Insasi povestea cu...am crescut intre sobe si seminee...incepe sa puta de la o posta,nu pot sa cred asa ceva,eu am crecut la bloc,pina la 27 de ani,trebuie sa ai o chestie din nastere,sa ti placa studiul,tehnica ,calculele,sa ti doresti sa faci ceva corespunzator,nu povesti de genul asta cu copilarii printre sobe,e cale lunga de la una la alta,pt mine pute rau de tot...este pt cei de la gradinita!Manufactura e baza restul e ...vrajeala de 2 lei!Tare as vrea sa stiu citi clienti si ce piata au astfel de bruneri,edilcamini si pritty,cit vor mai merge escrocheriile lor,l am testat odata pe unul de la pritty parca si deja imi spunea ca ...merge fara lemne ...sau eventual daca ii pun aripi incepe sa si zboare,cunosc stilul asta ca pe degetele mele!Csomi,lisapet,expunetiva si voi punctul de vedere clar,poate asa mai stapinim fenomenul escrocilor cu nume dragute...La multi ani! tuturor,Razvan
                              bagera

                              Comentariu

                              • razvan adrian
                                Membru Marcant
                                • 30.mar.2011
                                • 303

                                Postat în original de csomi
                                "in principiu modul de arderea a lemnului este urmatorul:
                                prin incalzire lemnul degaja un gaz foarte inflamabil,(care era folosit in vechime de fabricile de sticla-unde aveau nevoie sa duca sticla la 1200 grade C, tocmai de aceea fabricile de sticla erau construite in mijlocul unor zone foarte impadurite) astfel ca se incearca sa se produca cat mai putin fum, de aceea se foloseste o camasa dubla, se poate vedea inclusiv in pozele lui Csomi acele gauri care permit oxigenului sa se combine cu gazul produs de lemne si sa aiba o ardere mai buna.
                                daca aveti posibilitate va rog sa vedeti o soba produsa in ungaria de wamsler, le gasiti in praktiker, si la care puteti vedea aceasta tehnica moderna de ardere

                                prin aceasta tehnica o sa rezulte mult mai putina cenusa si mai putin fum..."


                                Una dintre fabricile de sticla din Romania a fost si cea de la Poiana Codrului jud.Satu Mare, care pe vremuri sa folosit de efectul pirolitic, gazeificarea lemnelor se facea cu citeva nivele mai jos fata de cuptorele de ardere-topire, gazele erau conduse prin niste canale de alimentare pina la cuptoare.

                                In mare parte focarele pt semineele din zidarie le fac in "manufactura", binenteles folosinduma si de putina experinta care o am in fasonarea caramizilor refractare.
                                Atasez citeva imagini cu un focar facut de subsemnatul, si noi sintem interesati de inovatii,si de utilizarea si arderea cit mai eficienta a lemnelor, a biomasei.

                                O zi buna, csomi

                                [ATTACH=CONFIG]61577[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]61578[/ATTACH]
                                [ATTACH=CONFIG]61579[/ATTACH]
                                Imi place ceea ce vad,bineinteles am 2-3 dileme,probabil nu poti sa spui mai mult,nu ti cer nimik sa mi spui daca este un secret profesional ok!Am incercat cu ceva timp in urma ceva in genul asta,mi s a parut putin cam "prea riscant" la ceea ce fac eu(e si un registru in focar),de aceea prefer tevile ,sint mai sigure,aerul ajunge preincalzit in focar fara prea mari eforturi-natural-teava se incalzeste de la foc pe o portiune de cca 1 ml in focar si in afara lui inca vreo 20-30 cm,aerul intra rece si din convectia aerului urca in sus,daca n ai convectie buna in casa,le scoti in exteriorul casei,trei site relativ dese pe traseu,cu robineti pt reglaje in casa bineinteles si iti iese o gazeificare de nu ti vine sa crezi,dureaza ceva timp in plus atit la executie cit si la ajustari din robineti si siber,dar dupa esti un fericit pe viata(2-3 zile de munca in plus nu mai conteaza la noi),poti regla tot in functie de temp exterioara ,de necesarul de caldura pe moment ,samd,si este exclus orice risc(0,0) in exploatare.Ma provoci sa dau cam multe din mine....lasa sa si faca cine poate cum poate ceva bun,dar cu rabdare!Bafta,sanatate,Razvan
                                bagera

                                Comentariu

                                Procesare...