Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    [QUOTE=razvan adrian;500964]Nu toti romanii au bani de centyrale,sa nu uiti ca cca 90% din romani sint saraci si sub medie ca nivel de trai,iar domeniul home made,atit prin oltenia ,banat,crisana si nordul transilvaniei ,marea majoritate au ceva de genul asta prin casa,cu cazane de diverse forme,fiecare cum s a priceput si cum a stiut,cum a vazut la vecinul samd,mai mult sau mai putin performante,dar sigure ,poate mai sigure decit centralele de orice fel.Marea majoritate inca le au de prin 1970-80,cu termosifonare,tot din cauza saraciei,cred ca am vazut vreo 10 poate 15 astfel de instalatii,am fost santierist vreo 7-8 ani prin tara,plus 86-90 m am plimbat cu autocarul prin deplasari,mai ramineam prin zona de divertisment ,deci ca cifra sa stii ca nu s deloc putine astfel de instalatii,pe lg bucuresti mai stiu asa vreo 2-3 comune pline cu asa ceva,repet aici nu vb de randamente,ci doar de siguranta.Lumea e saraca tare,asta nu vreti sa intelegeti,nu au posibilitati sa cumpere centrale,calorifere,tevi si manopera,ce a mai mica lucrare duce spre 2000 de euro(ap 2 cam conf 2),cind salariile in provincie nu prea sar de 1200 lei si in bucuresti de 1500 lei,deci despre ce vb,ah da rate la banci,s au terminat si alea,gata, afost valu,trece valu,si gata,centralisti cam...sint someri,cunosc vreo 40-50 care ma siciie cu telefoane daca n am ceva de lucru,nu s ei mari scule dar bunicei si constiinciosi daca stai calare pe ei si ii verifici la singe,altfel dezastru e asigurat ,ca orice meserias din romania.Raportul intre centrale versus home made este undeva spre 65% cu 35%,actual,inainte de 2000 era 15% cu 85% si nu prea se auzea despre bubuieli,poate doar de sobe normale ceva accidente,in restmai nimik.Ia te uita tu prin statisticile iscir ,daca ai acces si vezi care i treaba,sa mi spui si mie,eu ce am citit asa printre rinduri ,m a cam socat,imi pare rau ca nu am facut o copie sa o pot posta aici,oricum stii bine ca nu spun baliverne.Si asa raposrtul este de 5 la 1 in "favoarea " centralelor deci,lucrurile grave nu le acceptatm pt ca mereu spunem: "nu mi se intimpla mie asa ceva<vine fane si mi o monteaza perfect ,ii dau banu si asta e"!Culmea e ca sansele sa ti se intimple chiar tie sint relativ maricele,datele despre care vb eu sint tinute f bine si nu s date publicitatii,iscir ul la noi este mina in mina cu vinzatorii si montatorii de centrale,infratiti pe viata,adica "mafia" in domeniu,deci...no coment!Razvan[/QUOTE


    Iara vorbesti mult si prost adriane, de unde ai scos tu raportul de 65% cu 35% Ct vs Ct home made ?
    Am facut receptii , puneri in functiune , verificari , revizii la 5000-5500 de abonati in cateva comnune de langa brasov deci de la tara ,timp de vro 10-12 , intradevar procentul e chiar mai mare in cazul folosirii sobelor de teracota cu arzator de gaz montate in interior date in functiune prin anii 1990-2000( in ultima vreme au fost inlocuite cu convectoare de gaz , Ct sau s-a trecut iara pe lemne din cauza pretului si a randamentului scazut ) dar in cazul centralelor Home made sincer nu am vazut mai mult de 10 de asfel de centrale ce am mai vazut sa spunem un procent de 2-4 % sunt centrale de Farcas facute la Sacele si cu un randament asemanator solutilor home made , dar cu automatizare piezo-electrica , turbina , termostat
    Ct home made au disparut datorita consumului foarte mare , implicit a randamentului furnizat 30-45 % , dificultatii in intretinere si expluatare , fiabilitatii dar si a legislatiei care acum reglementeaza folosirea unei centrale pe combustibil gazos , si din nou ma repet- o centrala monatata corespunzator respectand specificatile tehnice date de producator , normele tehnice de functionare , expluatare , intretinere , verificari fac ca sansa existentei unui incident sa fie aproape nula , exista incidente in principal datorita interventiei factorului uman
    Am fost ca ceva explozii si stiu ce vorbesc , ultima la care am participat a fost acum 2 luni ( o batrana a iutat aragazul deschis si termopanul a zburat cam 10 m de la balcon detectorul de gaz era scos din priza )
    Daca ai bunacuvinta sa ne poti explica cum o centrala home made facuta de vecinu e mai sigura ca una dedicata , certificata cu agrement de functionare si garantie , te ascultam cu interes ( si nu bate campii iara , scurt si la obiect )

    Comentariu

    • razvan adrian
      Membru Marcant
      • 30.mar.2011
      • 303

      Sa luam un exemplu pe care l cunosc oarecum in detaliurasul pucioasa,cindva ,pina in 1990 lumea avea de lucru,erau 8-10 intreprinderi de bumbac,conserve,cpl,si sa zicem fieni,ciment becuri si altele pe care nu le stiu,hai sa fie si doicesti cu soceram si cam atit.Toate aceste 3 orasele mici de cca 10-12000 de oameni,sa zicem in total 35000,acum nu mai functioneaza decit soceram si cimentul fieni,parca si electrica mai era ,ma rog poate nu mai este,in rest un mare pustiu,iar daca mai punem si tirgoviste ,e jale mare.Fara tirgoviste,aceste 3 orasele cu 35000 de oameni,nu au un loc de munca ,traiesc din fin ,pescuit,ce mai au prin curte,pensii de 350-600 lei si cam atit.Cunosc un "elev" de al meu care face home made in zona,nu face fata la cite lucrari are,din alea pt oameni saraci,sobe cu registru sau cu serpentine,oamenii n au bani,au renuntat si la gaze pt ca n au cu ce platii,probabil nu stii sau ai uitat ce inseamna sa n ai dupa ce bea apa,pina si aerul e mai greu cind nu ai ce pune pe masa,este o saracie lucie,dar oamenii ca se se incalzeasca mai gasesc un 800-1000 lei pt o soba si 2 tevi de cupru,plus 2-4 calorifere de la remat .Eu nu cred ca esti la zi cu ceea ce se intimpla in tara,aici nu vb doar de o zona,vb de intreaga tara,care "zace" intr o saracie cumplita,eu unul sint un tip f milos,iar cit am umblat cu lucrarile mele,mai ajut cite un strain cu copii multi sau pe care l "filez eu ca ar fi sarac rau,mai dau de pomana pt ca eu stiu cum e sa fii sarac,nu am fost sarac dar,vreo 2-3 ani am simtit saracia pina la os odata in copilarie cind s a imbolnavit mama si odata in 95-97 cind mi au murit unchiul ,tatal natural si cel vitreg in mai putin de 6 luni,plus spitalizari si medicamnete,doctori si alte alea,eram distrus pe viata,vreo 6000 dolari datorie,pe care o mai rostogoleam de la unul la altul,n am luat bani de la camatari de la prieteni care au fost finuti si draguti ca m au ajutat.Eu cred ca cifra pt home made este un pic mai mare decit am spus eu,dar ma rog am zis sa fiu cit mai aproape de adevar,brasovul se stie ca este o zona de bogatasi,sibiul la fel,clujul, oradea,timisoara sint zone de oameni care fac afaceri marunte dar banoase,bravo lor,dar per total tara este saraca,moldova este varza-nu te uita ce spun "mincinosii la tv" ca e miere si lapte in piatra neamt,ai vazut ce i in pietricica,mafie...de 3 lei!Oamenii devin refractari la preturi mari,lemn este inca din belsug,umed ,inghetat,il baga asa pe foc si oamenii se incalzesc.Eu cumpar lemn uscat de la titu,cite 30 mc la 3 ani,sa fie acolo,sa l usuc bine,vinzatorul este amic cu mine, si mi a spus ca sint unicul care cumpara asa mult de vreo 5 ani,in rest maxim 8mc-un camion-si alea doar vreo 5-6 /luna in lunile de primavara -vara.El care lucreaza cu lemnul are ceva de genul asta in casa si mi a spus ca o centrala cu gazeifiere ,la distrus,imprumut la banca si a aruncat o inainte sa o achite,adica dupa 2 ierni,acum are o soba cu un cazan,iar el,are casa in titu,oras pustiu si asta,la fel ca celelalte enumerate de mine mai sus.Elevul meu din pucioasa cu 4-5 mil le face sobele cu serpentine sau cu cazane din otel-sertare-mai rar sertare,costa ceva tabla ,sudura-,le pune 2-4 calorifere si asta e ,cistiga bine ,e un fericit,munceste si 15 ore/zi,ii place si se tine si de treaba,nu e genul de meserias sa inceapa 10 lucrari si sa nu termine niciuna,incep maxim 2-3 si pina nu le termina nu se apuca de altele.In brasov,sibiu,valea doftanei-partial,valea prohovei ,sint oameni cu bani dar nu mai mult de 20-25%,in rest sint maxim 1-5%,restul sint saraci dumy,isi fac ce pot si cum pot,multi si le fac si singuri,copiaza de la vecinul,de la elevul meu si asa mai departe,oamenii de foame incep sa invete si d astea,mai o peticeala mai o sfiriiala,se descurca romanul.N am comparat randamentul,pt ca multi le fac pe termosifonare,merge mai greut ,dar merge nu stau in frig,romanul e inventiv cind vrea si are cutitul la os!Cit despre batrina care "a uitat" gazul deschis si n avea detectorul de gaz in priza,da mi voie sa ma indoiesc de ancheta cu pricina,intotdeauna mortul va fi vinovat de neglijenta,inconstienta,nicodata fabricantul sau cel care a montat o,asta e lege,in ultimii 20-25 de ani n am vazut un instalator sau vreo firma de centrale sa fie adusa in fata instantei pt vreo greseala de executie sau de montaj .Intotdeauna mortul plateste cu viata,ancheta este"dirijata" catre victima,iar oamenii mor pe capete pt ca cei cu bani stiu ce sa faca,nu pt ca centralele ar fi perfecte din punct de vedere al sigurantei.Ariston despre care aveam o impresie f buna,era sa l omoare pe un amic de al meu,eu am ajuns la el in vizita intimplator el dormea ,lasase usa deschisa stia ca vin ,iar cind am ajuns ,l am scos imediat afara,cred ca abia incepuse sa piarda gaz centrala pe undeva prin interior pe lg placa electronica!Stii ce au spus cei de la firma,a venit gazul cu presiune mare si s a desfacut nu stiu ce siguranta care actiona nu stiu ce supapa samd!Lepre ,ca toti producatorii,l a pus sa si plateasca placuta electronica ,atit de ordinari au fost,nu ca ar fi altii altfel,nu mi venii cu exemple ca eu am terorizat Romstalul vreo 2-3 ani,numai cind ma auzeau la telefon ,inghetau,in 30 min era echipa cu tot ce trebuie la locul "faptei,altfel,luau bani multi de la toti,dar eu am impus un anume standard la respectivele obiective(banci,centre de sanatate-silhouette daca ti spune ceva,sedii birouri),inclusiv supravaghere de rutina ,minim 6 luni de la montaj,specificata prin contract,o clauza f clara,lasind la o parte garantia si depanarea in caz de ,,,avarie"!De aceea va iubeste lumea mult de tot,stiu ce spun,dar nu vreau sa crezi ca lovesc in tine,eu nu lovesc pe nimeni care nu imi face nimik,pot sa l ajut o fac ,nu pot n o fac,dar voi in general instalatorii aveti niste metehne care cu greu pot fi descrise,un gen de oameni dubiosi,tepari si alcoolisti,-nu vb de tine aici-in opinia mea rusinea constructiilor in general,stiu eu ce pateam cu instalatorii pe santier,o singura echipa de nota 10 am avut ,cea de la ART group-chirescu-adevarati toti,mai bagau ei 2-3 beri/zi dar munceau bine si corect,nici o problema n am avut cu ei,in vreo 4 blocuri de locuinte si unul de birouri,artisti adevarati,nu le faceam prezenta dimineata sau seara,asa erau de seriosi,chiar si cu berea aceea de la prinz!N au intiziat niciodata vreo lucrare,cu cel putin 4-5 zile mai devreme erau gata,dupa care incepeau probele,nu mi aduc aminte de vreun pif sa aibe probleme,totul ca la carte,dar astia sint unici in tara cred,toti venisera de afara dupa 5-6 ani ,oameni cu familii si chiar si ceva pustime,seful lor era Maradona-porecla care cred ca spune tot,era intradevar un maradona al instalatiilor-EXCEPTIONAL!Ct home made este in crestere nu pe cale de disparitie,esti gresit informat,sau te imbeti cu apa rece,oamenii cu 1000 de lei si au facut caldura in 2 camere si o bucatarie eventual,mai lasa usa deschisa mai pune un resou cu curent "naspa"se descurca romanu,dar cca 12000 lei pt centrala nu vor da niciodata pt ca n au de unde!In ultimii 4 ani am vazut si puteam sa cumpar citeva centrale pe lemn facute la precizia sacele sau asa ceva ,alea rosii termofarc parca,erau pline de gudron si cu tevile de cupru sparte(serpentina din spatele centralei ,automatizarea era facuta cam varza!),niste bazaconii si scumpe aproape de bosch ca pret,cu 2500 le luam pe toate dupa un an de folosire,despre asta ce mai spui,te trimit la ei daca vrei sa ti spuna ce au patit si cum au scapat cu viata,nu cred ca vrei sa stii!Orice explicatie n are nici un sens,sint proaste,oamenii bagau lemn la greu,uneori o caruta pe luna la 3-4 cam(5mc) cu acm,este ridicol de mult,ajunsesera la sobe iar,mai sigure si mai putin consumatoare de lemn,umed sau uscat,unul din ei le darimase si acum avea sobarii in casa la refacut sobele!Si culmea cam toti aveau bani,vroiau sa si faca semineu,dar incepusera sa negocieze cu mine,le am spus sec,eu nu s sobar cu 3 -4 mil la bucata,asta e pretul altfel ,ciao,sanatate!Eu nu negociez pretul muncii mele niciodata,iti spun din start cit,cum faci plata,cit dureaza ,cum functioneaza si cam asta e tot,nu sta nimeni pe capul meu sa mi puna intrebasri,le recomand sa si ia concediu sau sa nu i vad prin casa,n am timp de vrajeli,poti sa spui ca sint antisocial,cam 70% au acceptat toate conditiile mele,restul au ramas cu rivnitul la semineu,astia s acei 23 de clienti dificili,n am nevoie de asa ceva,oameni cu bani multi si pozitie in stat,le am tras o pt ca ma tine!Ia trimite tu sau altcineva iscir ul pe capul meu,sa vedem cine pleaca acasa si cine ramine la explicatii,extemporale si teze de doctorat, am toate temele facute,iscir ul are un cimitir full option in spate!Realitatea e dura dar adevarata,asta e!CIao Razvan
      bagera

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 670

        Din intamplare cunosc destul de bine orasul Pucioasa merg in fiecare an cateva zile pentru reautorizare ISCIR sudura PE HD si CT si nu prea seamana cu ce spui u pe acolo , e un oras mic , frumos ingrijit are chiar si 2 magazine de instalatii , hoteluri balneoclimaterice si de tratament si sincer imi place si l-am vizitat intradevar ca nu mai merge industria e adevarat , dar unde mai merge ?Orcum nu ai raspuns la intrebare ca de obicei , deci unele precizari ca sa nu se faca confuzii :
        -Precizia Sacele e echipa de footbal , nu produce centrale termine , daca cunva te refereai la Electroprecizia Sacale -ei produc motoare electrice de diverse marimi si puteri
        Termofarc- e firma producatoare de CT si boilere care are sediul in Sacele si dupa cum am subliniat in postul anterior produsele lor nu m-au incantat cu nimica proaste calitativ estetic si functional dar cel putin au elemente de siguranta pe care elevul tau nu le foloseste ( din punctul asta de vedere sunt de apreciat )
        Ai subliniat ca Ct home made sunt mai sigure ,- din ce cauza , ce elemente de siguranta folosesc , ce solutie constructica a fost aleasa , ce puteri , in ce medi pot fi folosite , ce caracteristice de lucru au , pe ce valori ??
        In martie-aprilie o sa trebuiasca sa fac din nou reautorizarea , si o sa ma interesez din curiozitate si de ucenicul tau , chiar m-ai facut curios sa vedem ce iese din mana lui , intr-un oras asa de mic ca Pucioasa unde toata lumea se cunoaste mai ales in domeniul instalatilor imposibil sa nu schimb o vb cu el la o bere , poate aflu pe calea asta si de vro lucrare de a ta mai prin zona sa vedem si opinia propietarului
        Ultima editare de dummy_; 04.ian.2012, 22:04.

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 303

          Spre ghinionul tau,nu am avut lucrari in zona,pe el poate il gasesti prin moreni,diaconesti ,bezdead,nu prea sta pe acasa,daca are de lucru,e haiduc-cam cum eram eu pina in septembrie-iar pt ca tot incerci sa mi dai de cap,prin valori si puteri,aia nu stiu ei de d astea,le trebuie ceva ieftin si sa faca caldura cit si cum ,nu conteaza,lemn este din belsug,stiu in schimb ca unul mai in virsta,sia facut ceva in genul de cazan cilindric cu pereti dubli ,cu vreo 15 litri de apa in el,si ii merge oarecum binisor ,baga si lemne umede,deci nu e chiar f bine,baga dublu stii asta ,ii face un zgomot vreo 10-15 min la fiecare sarja de lemne,cam cum face un motor cu esapamentul spart,dar nu asa tare,incalzeste vreo 3-4 camere,neizolate,omul e multumit,si la facut singur, zice el,eu stiu ca i l a facut omul meu,dupa proiectul batrinului,consuma multicel ,spre 50 kg /zi ,intimplator am fost la el acum vreo 5-6 ani,am trait cu fiica lui vreo 5 luni,am dormit acolo nu era rau deloc,cam 21-24 gr in camera noaptea si era ger afara cred ca -15 gr,pe acolo ,in serbanesti daca tot stii,inainte de biserica pe stinga,si nu cred ca ar fi singurul,dar nimeni nu prea spune ce are in casa si stii si tu de ce,te zbati aiurea si presimt ca vrei sa faci mult rau,sincer mie oricum n ai cum,deci nu te mai zbate atit ca nu reusesti nici cu 20 de concerne de centrale in spate ,pricepi,n am uitat inca amenintarile tale si ale celuilalt,iti pierzi timpul aiurea sa cauti acul in carul cu fin.Am mari indoieli ca ar fi in pucioasa iscir sau vreo sucursala,poate in tirgoviste,eu in pucioasa am copilarit in vacante vreo 10 ani,deci o cunosc ca pe buzunarele mele proprii,am rude acolo si in bezdead ,chiar daca ne vedem rar !Sotia si cumnata mea lucreaza la aia care l au arestat pe al capone ,ok,deci lasate ca ...stim ce vrei si mai ales de ce vrei ceea ce vrei,stai departe ca o sa aluneci si pe lg tine si altii!Iti stiu obiectivul deci,mai cauta...prin alte parti,o sa ne vedem sigur ,stiu asta,dar in conditiile impuse de mine,si atunci o sa te faci micut de tot,in maxim 6-7 luni ies cu el pe piata, deci nu ma poti impiedica orice ai face ::))rabdare!Ciao bello,Razvan
          bagera

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            Postat în original de razvan adrian
            Spre ghinionul tau,nu am avut lucrari in zona,pe el poate il gasesti prin moreni,diaconesti ,bezdead,nu prea sta pe acasa,daca are de lucru,e haiduc-cam cum eram eu pina in septembrie-iar pt ca tot incerci sa mi dai de cap,prin valori si puteri,aia nu stiu ei de d astea,le trebuie ceva ieftin si sa faca caldura cit si cum ,nu conteaza,lemn este din belsug,stiu in schimb ca unul mai in virsta,sia facut ceva in genul de cazan cilindric cu pereti dubli ,cu vreo 15 litri de apa in el,si ii merge oarecum binisor ,baga si lemne umede,deci nu e chiar f bine,baga dublu stii asta ,ii face un zgomot vreo 10-15 min la fiecare sarja de lemne,cam cum face un motor cu esapamentul spart,dar nu asa tare,incalzeste vreo 3-4 camere,neizolate,omul e multumit,si la facut singur, zice el,eu stiu ca i l a facut omul meu,dupa proiectul batrinului,consuma multicel ,spre 50 kg /zi ,intimplator am fost la el acum vreo 5-6 ani,am trait cu fiica lui vreo 5 luni,am dormit acolo nu era rau deloc,cam 21-24 gr in camera noaptea si era ger afara cred ca -15 gr,pe acolo ,in serbanesti daca tot stii,inainte de biserica pe stinga,si nu cred ca ar fi singurul,dar nimeni nu prea spune ce are in casa si stii si tu de ce,te zbati aiurea si presimt ca vrei sa faci mult rau,sincer mie oricum n ai cum,deci nu te mai zbate atit ca nu reusesti nici cu 20 de concerne de centrale in spate ,pricepi,n am uitat inca amenintarile tale si ale celuilalt,iti pierzi timpul aiurea sa cauti acul in carul cu fin.Am mari indoieli ca ar fi in pucioasa iscir sau vreo sucursala,poate in tirgoviste,eu in pucioasa am copilarit in vacante vreo 10 ani,deci o cunosc ca pe buzunarele mele proprii,am rude acolo si in bezdead ,chiar daca ne vedem rar !Sotia si cumnata mea lucreaza la aia care l au arestat pe al capone ,ok,deci lasate ca ...stim ce vrei si mai ales de ce vrei ceea ce vrei,stai departe ca o sa aluneci si pe lg tine si altii!Iti stiu obiectivul deci,mai cauta...prin alte parti,o sa ne vedem sigur ,stiu asta,dar in conditiile impuse de mine,si atunci o sa te faci micut de tot,in maxim 6-7 luni ies cu el pe piata, deci nu ma poti impiedica orice ai face ::))rabdare!Ciao bello,Razvan
            Se pare ca nu ai mai trecut pe acolo in ultimii 10 ani si spre deosebire de tine eu nu vb aberatii , sunt doar curios sa vad un sistem functional nu sa arestez pe cineva fiinca deja devii paranoic , orcum mai am rabdare 3-4 luni
            50 de kg de lemne e enorm si solutile improvizate isi arata valoarea
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • pboby
              Incepator
              • 15.aug.2010
              • 18

              Postat în original de al3xys4u
              pboby cumva poti spune cum s-a comportat ceramica pentru cos care o ai ? Daca recomanzi in continuare firma aceasta. Sau daca altcineva are de la kebe ?
              Pana acum s-a comportat perfect
              Singura problema este cum il izolezi si mai ales ai grija cum il finisezi. Se incalzeste destul de tare si crapa gletul si varul.
              Eu l-am placat cu piatra si nu am probleme
              l-am folosit si l-a cetrala termica si se comporta perfect
              Nu face condens.

              Comentariu

              • pboby
                Incepator
                • 15.aug.2010
                • 18

                Postat în original de corvin_5000
                alte poze(scuze de "stampila" aceea dar nu am licenta la programul de conversie
                Am urmarit lucrarea facuta de tine si prezentata aici
                Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice


                Am totusi niste nelamuriri:

                1. Cum ai rezolvat problema condesului ce se formeza pe tevile de cupru atat de pe cos cat si din focar ?
                2 lipiturile facute sunt cu cositor sau alamite ? (rezista la temperatura ?)
                3. daca se poate niste imagini cu instalatia din spatele semineului (pompe, vane, vas de expansiune)
                4. cum ai rezolvat problema termostatului ? (pompa merge permanet sau o poti opri cu un termostat)
                5. daca nu ai nevoie de caldura si numai de semineu cum rezolvi problema supraincalzirii

                Astept opinia ta privind problemele de mai sus

                Multumesc

                Comentariu

                • MihaiVerdes
                  Incepator
                  • 01.ian.2012
                  • 1

                  Buna dimineata

                  Stimate D-le Helerea

                  As mai avea si eu cateva intrebari despre semineie chiar daca am urmarit acest forum de la inceput pagina cu pagina.

                  Eu sunt din Chisinau Republica Moldova

                  Am inceput sa finisez casa personala in suburbia capitalei si m-am blocat la schitarea semineului.

                  As vrea un semineu de colt, ceva clasic dar si cu efect maxim pentru o suprafata la parter de 150 m.p..

                  M-am gandit ca fumul ce iese din focar la inaltimea tavanului sa se intoarca prin doua fintini laterale focarului, in jos si la baza focarului sau poate sub focar sa se intilneasca intre ele sa sa plece inapoi in sus spre canalul de evacuare fum.

                  Astfel se cedeaza mai multa caldura la peretii din fata si laterali cedand la maxim puterea calorica sau termica intre podea si tavan si mai putin pe horn.

                  Ar semana mai degraba o masca de semineu pusa pe o soba in 3 fantini, cum se mai spune la noi.

                  Prin 2 fantini se coboara fumul din semineu impartit in doua si se ridica prin a treaia care se va afla exect intre spatele semineiului si coltul peretilor.

                  Daca nu e o problema sa-mi lasati si mie un numar de telefon ca sa va contactez pentru o eventuala discutie la un detaliu.

                  O sa va fiu foarte recunoscator

                  Cu mult respect
                  Mihai Verdes
                  0037379990622

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Postat în original de pboby
                    Am urmarit lucrarea facuta de tine si prezentata aici
                    Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice


                    Am totusi niste nelamuriri:

                    1. Cum ai rezolvat problema condesului ce se formeza pe tevile de cupru atat de pe cos cat si din focar ?
                    2 lipiturile facute sunt cu cositor sau alamite ? (rezista la temperatura ?)
                    3. daca se poate niste imagini cu instalatia din spatele semineului (pompe, vane, vas de expansiune)
                    4. cum ai rezolvat problema termostatului ? (pompa merge permanet sau o poti opri cu un termostat)
                    5. daca nu ai nevoie de caldura si numai de semineu cum rezolvi problema supraincalzirii

                    Astept opinia ta privind problemele de mai sus

                    Multumesc
                    1. Cosul si conductele trebuiesc izolate.
                    2. Lipiturile trebuie sa fie rezistente la temperatura.
                    4. Daca nu aveti un vas de acumulare de caldura ar fi ideal ca pompa sa mearga in permanenta pana la o anumita temperatura minima a acesteia.
                    5. Un vas de acumulare de caldura.

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Postat în original de MihaiVerdes
                      Buna dimineata

                      Stimate D-le Helerea

                      As mai avea si eu cateva intrebari despre semineie chiar daca am urmarit acest forum de la inceput pagina cu pagina.

                      Eu sunt din Chisinau Republica Moldova

                      Am inceput sa finisez casa personala in suburbia capitalei si m-am blocat la schitarea semineului.

                      As vrea un semineu de colt, ceva clasic dar si cu efect maxim pentru o suprafata la parter de 150 m.p..

                      M-am gandit ca fumul ce iese din focar la inaltimea tavanului sa se intoarca prin doua fintini laterale focarului, in jos si la baza focarului sau poate sub focar sa se intilneasca intre ele sa sa plece inapoi in sus spre canalul de evacuare fum.

                      Astfel se cedeaza mai multa caldura la peretii din fata si laterali cedand la maxim puterea calorica sau termica intre podea si tavan si mai putin pe horn.

                      Ar semana mai degraba o masca de semineu pusa pe o soba in 3 fantini, cum se mai spune la noi.

                      Prin 2 fantini se coboara fumul din semineu impartit in doua si se ridica prin a treaia care se va afla exect intre spatele semineiului si coltul peretilor.

                      Daca nu e o problema sa-mi lasati si mie un numar de telefon ca sa va contactez pentru o eventuala discutie la un detaliu.

                      O sa va fiu foarte recunoscator

                      Cu mult respect
                      Mihai Verdes
                      0037379990622
                      Categoric nu aveti cum sa duceti fumul in jos.

                      Comentariu

                      • lisapet
                        Membru Marcant
                        • 02.ian.2012
                        • 462

                        Postat în original de Consultant climatizare
                        Categoric nu aveti cum sa duceti fumul in jos.
                        Va salut dle Consultant climatizare.
                        Daca focarul va fi deschis (adica fara usa de sticla) - va dau dreptate!
                        Insa daca focarul este inchis - atunci, cu aceste canale verticale ("fantani" cum se zice in Moldova) va avea o soba si nu semineu..
                        Iar daca aceasta va fi soba... atunci pot fi tot felul de interpretari, cu canale verticale, orizontale, paralele, in "clopote", mixte, etc..
                        Cu respect, lisapet.

                        Comentariu

                        • vasilemet
                          Incepator
                          • 07.oct.2010
                          • 45

                          Doresc sa stiu cum se face etansarea intre semineu si burlanul de evacuare.
                          Cu respect Vasile Met
                          Postat în original de Consultant climatizare
                          1. Cosul si conductele trebuiesc izolate.
                          2. Lipiturile trebuie sa fie rezistente la temperatura.
                          4. Daca nu aveti un vas de acumulare de caldura ar fi ideal ca pompa sa mearga in permanenta pana la o anumita temperatura minima a acesteia.
                          5. Un vas de acumulare de caldura.

                          Comentariu

                          • Helerea Nicolae
                            Membru Marcant
                            • 02.mar.2008
                            • 911

                            eu am facut intotdeauna varianta obisnuita de semineu. adica focarul metalic legat la horn cu un racord tot metalic.
                            semineul are o camera de ardere destul de voluminoasa iar racordul de asemenea aproximativ 20 cm diametru tocmai pentru ca are nevoie de un tiraj bun. de acest tiraj e nevoie cind se aprinde focul si cind se deschide usa.
                            nu zic ca ar fi imposibila realizarea unui recuperator de caldura, dar nu cred ca fumul poate fi plimbat prin acesta permanent.
                            poate cumva cu o clapeta care sa permita ambele trasee pentru fum, dupa dorinta, prin recuperator sau direct, in functie de...
                            dar eu nu am facut niciodata si nu stiu cum ar putea fi realizat tehnic.
                            lucrul, se mai face si cu capul

                            Comentariu

                            • pboby
                              Incepator
                              • 15.aug.2010
                              • 18

                              Postat în original de Consultant climatizare
                              1. Cosul si conductele trebuiesc izolate.
                              2. Lipiturile trebuie sa fie rezistente la temperatura.
                              4. Daca nu aveti un vas de acumulare de caldura ar fi ideal ca pompa sa mearga in permanenta pana la o anumita temperatura minima a acesteia.
                              5. Un vas de acumulare de caldura.
                              1. Conform imaginilor postate in :
                              Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice

                              nu observ izolatie nici pe serpentina nici pe cos, cum se poate face aceasta izolatie ?
                              2. Lipiturile par facute cu cositor si nu cred ca sunt speciale (trebuie un material special ?)
                              4. pentru Vas de acumulare caldura se poate monta un boiler pt ACM de 150 L (este suficient)

                              Comentariu

                              • cupse
                                Incepator
                                • 18.dec.2011
                                • 39

                                ;501401]Categoric nu aveti cum sa duceti fumul in jos.[/QUOTE]

                                sa stiti ca aceasta tehnica de a duce fumul in jos si apoi in cosul vertical se foloseste cu succes in germania
                                puteti sa verificati aceasta tehnica la firma ortner din austria
                                pacat ca nu toti experti de pe acest sait cunosc ce inseamna un semineu

                                Comentariu

                                Procesare...