Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vizitator

    Postat în original de silvium
    CE FEL DE RIGIPS ESTE CEL PENTRU HOTA?
    DIN CEL ROZ PENTRU TEMPERATURI RIDICATE, CUMVA?
    HOTA TREBUIE IZOLATA IN INTERIOR CU VATA CU FOLIE DE ALUMINIU?
    Hota se face ca orice constructie de rigips pe cadre metalice?

    Comentariu

    • covaciu ioan
      Incepator
      • 20.iun.2007
      • 42

      Izolatia la care va referiti, se face intre zidul vechi si samota cu care se placheaza interiorul semineului in zona focarului, sau prima data se pune samota si apoi izolatia? Din ce se compune izolatia? Din vata bazaltica caserata, vata minerala sau altceva? Cum se fixeaza izolatia linga focar? Dar in interiorul hotei?
      Cam multe intrebari, nu?

      Comentariu

      • Helerea Nicolae
        Membru Marcant
        • 02.mar.2008
        • 913

        Postat în original de silvium
        Postat în original de silvium
        CE FEL DE RIGIPS ESTE CEL PENTRU HOTA?
        DIN CEL ROZ PENTRU TEMPERATURI RIDICATE, CUMVA?
        HOTA TREBUIE IZOLATA IN INTERIOR CU VATA CU FOLIE DE ALUMINIU?
        Hota se face ca orice constructie de rigips pe cadre metalice?
        rigipsul care il folosim la hota si in alte locuri cu temperaturi ridicate e unul special rezistent la temperatura. nu e neaparat roz ,depinde de fabricant. se monteaza pe profile obisnuite. in interiorul hotei se izoleaza peretele din spate si tavanul se foloseste vata cu folie de aluminiu.
        lucrul, se mai face si cu capul

        Comentariu

        • Helerea Nicolae
          Membru Marcant
          • 02.mar.2008
          • 913

          Postat în original de covaciu ioan
          Izolatia la care va referiti, se face intre zidul vechi si samota cu care se placheaza interiorul semineului in zona focarului, sau prima data se pune samota si apoi izolatia? Din ce se compune izolatia? Din vata bazaltica caserata, vata minerala sau altceva? Cum se fixeaza izolatia linga focar? Dar in interiorul hotei?
          Cam multe intrebari, nu?
          nu trebuie neaparat un alt zid in spatele focarului. eu fac astfel pt o protectie suplimentara daca in spatele semineului e un perete de lemn.
          izolatia poate fi cu vata bazaltica neaparat cu folie de aluminiu. in zona focarului se poate aseza pe perete si se fixeaza cu zidurile laterale pe masura ce se zideste. in zona hotei, se monteaza profilele laterale si vata se poate lipi de acestea cu o banda adeziva de aluminiu.
          o sa fac miine o poza sa se vada acest detaliu.
          lucrul, se mai face si cu capul

          Comentariu

          • Helerea Nicolae
            Membru Marcant
            • 02.mar.2008
            • 913

            am terminat "semineul cu piatra de riu facut dupa o poza din internet" din pacate nu am inca poze. imprejur e o aglomeratie de materiale, zidaria nu e inca suficient uscata pt a putea face o curatare finala.
            la sfirsitul saptamini viitoare ma intorc sa mai facem un bar tot cu piatra de riu si atunci o sa aduc poza cu semineul. dupa parerea mea a iesit frumos. din cauza focarului, a materialelor, si poate al spatiului nu a iesit ca in poza dar nici departe. va arat poza de model.
            Fișiere Atașate
            lucrul, se mai face si cu capul

            Comentariu

            • covaciu ioan
              Incepator
              • 20.iun.2007
              • 42

              Multumesc d-nule Helerea! Prompt ca de obicei.
              Astept pozele (cu semineul cu piatra de rau si fixarea stratului izolator in hota).
              Apropos! in jurul focarului vata se poate fixa cu carlige de sarma zincata prinse in zidarie?
              De acum o sa pot sa ma ocup mai mult de semineu deoarece sunt proaspat somer de la Azo Tg.Mures!

              Comentariu

              • Helerea Nicolae
                Membru Marcant
                • 02.mar.2008
                • 913

                cum se poate fixa izolatia la semineu.
                Fișiere Atașate
                lucrul, se mai face si cu capul

                Comentariu

                • covaciu ioan
                  Incepator
                  • 20.iun.2007
                  • 42

                  Acum ma dumiresc si eu!
                  Se izoleaza doar spatele focarului si hotei, nu si lateralele focarului si hotei! . Sub placa de gips carton spre interior se pune folie aluminizata?
                  Grinda de lemn se fixeaza pe ultimul rand zidit(grinduta din samota si peretii laterali). Apoi urmeaza hota.
                  Partea grindei de lemn care vine in interiorul hotei se izoleaza cumva?
                  Ce suprafata trebuie sa aiba admisia aerului pentru covectie din spatele focarului? Daca este prea mare este vreo problema?

                  Comentariu

                  • Helerea Nicolae
                    Membru Marcant
                    • 02.mar.2008
                    • 913

                    in spatele focarului poate ramine oricit spatiu. in spatele grinzi de lemn se poate zidi o caramida subtire in cant dupa ce se pune profilul pe grinda se completeaza cu mortar pina la nivelul acestuia. interiorul hotei se izoleaza doar spre perete si tavan. in interiorul hotei e doar aer cald, peretele trebuie sa absoarba cit mai putina caldura.
                    Fișiere Atașate
                    lucrul, se mai face si cu capul

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12199

                      Domnule Helerea , ati avut cumva ocazia sa construiti si o hota de de aragaz , cu tiraj normal ? Nu ma refer la tabla in sine care este hota ci la incadrarea ei intr-un aranjament ...
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • doru07
                        Incepator
                        • 28.iul.2008
                        • 33

                        Intrebare de 10 puncte

                        Buna ziua

                        Am marea rugaminte sa ma ajutati cu ceva sfaturi sau schite.
                        In imagine este o mare porcarie de semineu ce l-am realizat in urma cu 2 ani. L-am realizat din caramida de samota, este facut pe principiul unei sobe (are 11 fumuri).rezultatul este ca trebuie sa bag o gramada de lemne ca sa se incalzeasca cat de cat si pe langa asta mai scote si fum pentru ca nu are tirajul necesar.
                        Ideea e ca vreau sa-l daram si sa construiesc un altul (cu acelasi focar)dar din teracota si eventual cu mai putine fumuri deoarece vreau sa incalzesc cu el si nu sa-l fac doar de fite.
                        De aceea dati-mi un sfat eventul cum ar trebui sa fie fumurile realizate pentru a avea tiraj cat si un circuit corespunzator (oricum fantele focarului mi se par cam mici).
                        Va multumesc si astept cu nerabdare vesti.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Helerea Nicolae
                          Membru Marcant
                          • 02.mar.2008
                          • 913

                          Postat în original de Mircea G
                          Domnule Helerea , ati avut cumva ocazia sa construiti si o hota de de aragaz , cu tiraj normal ? Nu ma refer la tabla in sine care este hota ci la incadrarea ei intr-un aranjament ...
                          nu. nu mi-a cerut nimeni pina acum. dar stiu f. bine despre ce-i vorba ca i-mi place cum se incadreaza asta intr-o bucatarie si vreau sa fac la mine.
                          lucrul, se mai face si cu capul

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12199

                            Postat în original de Helerea Nicolae
                            Postat în original de Mircea G
                            Domnule Helerea , ati avut cumva ocazia sa construiti si o hota de de aragaz , cu tiraj normal ? Nu ma refer la tabla in sine care este hota ci la incadrarea ei intr-un aranjament ...
                            nu. nu mi-a cerut nimeni pina acum. dar stiu f. bine despre ce-i vorba ca i-mi place cum se incadreaza asta intr-o bucatarie si vreau sa fac la mine.
                            Credeam ca aveti ceva de aratat ...sint in studiu ...
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Helerea Nicolae
                              Membru Marcant
                              • 02.mar.2008
                              • 913

                              doar poze ce studiez si eu, o sa postez la bucatarii poate stirnim si altora interesul.
                              lucrul, se mai face si cu capul

                              Comentariu

                              • doru07
                                Incepator
                                • 28.iul.2008
                                • 33

                                Da pe mine poate sa ma ajute careva cu ceva informatii?

                                Comentariu

                                Procesare...