Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2394

    Răspuns la: Totul despre SEMINEE

    Postat în original de giscanu_74
    Buma seara ma ajutati si pe mine cu informati despre semineu tip centrala.
    @Giscanu, ce informatii te-ar interesa?

    Daca se alege un termosemineu de o putere egala cu necesarul casei, se va baga in el odata la 2 ore.

    Daca se alege un termosemineu supradimensionat (ca sa intre mai multe lemne in el), camera in care se afla acesta se va supraincalzi.

    O varianta ar fi alegerea unui focar de termosemineu (adica unul ce trebuie imbracat intr-o hota) si inglobat intr-o constructie cu caramida ceramica sau samota pentru a elibera treptat caldura i camera respectiva. Insa eu unul nu m-as complica cu asa ceva.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • giscanu_74
      Incepator
      • 04.ian.2015
      • 7

      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

      Am inteles.

      Comentariu

      • AdrianIonut
        Incepator
        • 07.ian.2015
        • 3

        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

        Buna ziua! Doresc sa imi amenajez un semineu pe lemne cu dubla combustie pentru o casa de 126 m2 din care 63m2 la parter-living 30 m2, bucatarie hol si baie iar la etaj am trei dormitoare de 12m2, hol si o baie. Semineul vreau sa il pozitionez in living, cosul urmand sa il trec prin placa apoi prin dormitorul matrimonial aflat deasupra pana in pod. Peretele din living este pe mijlocul casei comun cu bucataria. Acum ma incalzesc cu o centrala pe curent de 24 kw trifazica iar costurile pe timp de iarna sunt cam la 1000 lei pe luna. Intentionez sa compensez aceste costuri prin semineu. Ca si schema pentru parter m am hotarat sa folosesc un focar de 15 kw la 2500 lei cu dubla combustie si evacuare de 180mm. Soclu caramida cu gura de tiraj prin ea pentru convectia aerului, camera de convectie deasupra focarului izolata cu silicat de calciu si guri de circulatie a aerului. Pentru evacuarea fumului cos inox neizolat pana la placa de la tavan, trecerea o fac prin placa cu inox izolat de un metru si dau in dormitorul aflat la etaj. Mai departe urc cu tuburi de inox pana la tavanul care da in pod procedand la fel cu un element izolat trec pe la mijlocul grinzilor si ajung in pod urmand sa ies prin astereala tot izolat. Ideea mea e sa imbrac si la etaj cosul in profil rigips pentru a crea si aici o camera de convectie cu grile la nivelul parchetului si apoi spre tavan pentru circulatia aerului prin interior pe langa cos pentru a incalzi camera. Ma gandeam sa mai dau o gaura langa trecerea cosului de fum prin placa pentru a permite unei parti din aerul aflat in camera de convectie de la parter sa fie impins si la etaj iar aici sa il scot printr un cot direct in dormitor fara a l mai trece pe langa tubulatura care urca in pod. Revenind la pod as vrea sa preiau si de aici cumva aerul printr o tubulatura sa l duc la celelalte camere dar nu imi dau seama ce temperatura voi avea in pod daca imbrac si acolo hornuk pentru a recupera caldura din jurul lui. Planul meu e sa reusesc sa amenajez trei camere izolate in dreptul cosului, resoectiv parter, etaj si pod din care sa scot aerul. La parter treaba e oarecum simpla. Am vazut la un prieten un semineu cu hornul afara facut in living iar din camera aflata la etaj a dat o gaura de 180mm prin placa in camera de convectie aflata peste focar si pot sa spun ca imi impingea mana aerul ce iesea pe acolo iar de caldura nu mai zic. O sa incerc sa desenez si o schema daca nu am fost prea explicit.
        Ultima editare de AdrianIonut; 07.ian.2015, 14:07.

        Comentariu

        • danim1
          Incepator
          • 05.oct.2008
          • 40

          Răspuns la: Totul despre SEMINEE

          La al meu Thorma Smalborg II,imi iasa fum in camera cand deschid usa sa bag lemn,DOAR daca nu e flacara,daca arde focul nu e nici o problema.Cosul trage foarte bine,trebuie sa tin curentul pe inchis altfel trec lemnele foarte repede.Sa fie din cauza recuperatorului?

          Comentariu

          • liv2you
            Incepator
            • 02.dec.2012
            • 25

            Răspuns la: Totul despre SEMINEE

            Incearca sa tii inchis tirajul focarului cand alimentezi.Eu deschid usa 1-2cm cateva secunde ,ia tiraj pe usa si apoi larg fara probleme.

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2394

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

              Postat în original de AdrianIonut
              Acum ma incalzesc cu o centrala pe curent de 24 kw trifazica iar costurile pe timp de iarna sunt cam la 1000 lei pe luna. Intentionez sa compensez aceste costuri prin semineu.
              Nu ar fi mai rentabil si mai usor de remediat problema cu un termosemineu sau o CT lemne, conectata pe instalatia existenta?
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • Galaxy
                Membru
                • 21.dec.2012
                • 263

                Re: Totul despre SEMINEE

                La un semineu, cand si cum se folosesc clapetele de tiraj (jos) si cea de inchidere a fumului (sus) ?
                In ce combinatie, cu ce scop?

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6867

                  Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                  Clapetele regleaza tirajul cu alte cuvinte reglezi arderea ( mai rapida sau mai domoala ) . Ele se inchid complet cand in semineu nu mai este flacara dar mai este jar pt a pastra caldura cat mai mult .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Galaxy
                    Membru
                    • 21.dec.2012
                    • 263

                    Re: Totul despre SEMINEE

                    Deci in functionarea normala (ardere cu flacara) e bine sa fie deschise ambele la maxim?

                    Comentariu

                    • danim1
                      Incepator
                      • 05.oct.2008
                      • 40

                      Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                      Postat în original de liv2you
                      Incearca sa tii inchis tirajul focarului cand alimentezi.Eu deschid usa 1-2cm cateva secunde ,ia tiraj pe usa si apoi larg fara probleme.
                      Am incercat,tot asa face.

                      Comentariu

                      • danim1
                        Incepator
                        • 05.oct.2008
                        • 40

                        Răspuns la: Re: Totul despre SEMINEE

                        Iti trec lemnele foarte repede la maxim

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6867

                          Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                          Postat în original de danim1
                          La al meu Thorma Smalborg II,imi iasa fum in camera cand deschid usa sa bag lemn,DOAR daca nu e flacara,daca arde focul nu e nici o problema.Cosul trage foarte bine,trebuie sa tin curentul pe inchis altfel trec lemnele foarte repede.Sa fie din cauza recuperatorului?
                          Ce diametru are cosul de fum si ce diametru de evacuare are semineul ? Daca diametrul cosului de fum este mai mare decat diametrul semineului nu ar trebui sa faca asta , dar daca este egal sau chiar mai mic atunci e normal .
                          Ultima editare de coby; 03.feb.2015, 20:36.
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6867

                            Răspuns la: Re: Totul despre SEMINEE

                            Postat în original de Galaxy
                            Deci in functionarea normala (ardere cu flacara) e bine sa fie deschise ambele la maxim?
                            Dupa mine cea de deasupra sta deschisa la max din momentul in care aprinzi focul si se lucreaza la cea de dedesupt pana in momentul in care nu mai este flacara .Apoi la final de ardere se inchid amandoua .
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • danim1
                              Incepator
                              • 05.oct.2008
                              • 40

                              Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                              Postat în original de coby
                              Ce diametru are cosul de fum si ce diametru de evacuare are semineul ? Daca diametrul cosului de fum este mai mare decat diametrul semineului nu ar trebui sa faca asta , dar daca este egal sau chiar mai mic atunci e normal .
                              Diametru evacuare 150,diametru cos 200

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6867

                                Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                                Postat în original de danim1
                                Diametru evacuare 150,diametru cos 200
                                Ciudat sa intre fum in incapere in conditiile astea , ceva optureaza tirajul ; daca se inchide clapeta inferioara si se deschide usor si treptat usa , nu ar trebui ca fumul sa intre in incapere .
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...