Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Helerea Nicolae
    Membru marcant
    • 02.mar.2008
    • 910

    Postat în original de doru07
    Da pe mine poate sa ma ajute careva cu ceva informatii?
    nu stiu de unde ideea cu fumurile, probabil acel semineu e o corcitura cu soba de teracota. semineul trebuie sa fie o sursa de caldura rapida si cu eficienta mare, trebuie sa functioneze prin convectie, adica aerul rece de la nivelul pardoseli ajunge in jurul focarului devine cald si iese prin grilele din hota. in incapere se formeaza un circuit larg de aer care devine tot mai cald pt ca intra si iese din semineu [adica spatiul din exteriorul focarului dar inchis prin constructia semineului]
    lucrul, se mai face si cu capul

    Comentariu

    • doru07
      Incepator
      • 28.iul.2008
      • 33

      [ nu stiu de unde ideea cu fumurile, probabil acel semineu e o corcitura cu soba de teracota. semineul trebuie sa fie o sursa de caldura rapida si cu eficienta mare, trebuie sa functioneze prin convectie, adica aerul rece de la nivelul pardoseli ajunge in jurul focarului devine cald si iese prin grilele din hota. in incapere se formeaza un circuit larg de aer care devine tot mai cald pt ca intra si iese din semineu [adica spatiul din exteriorul focarului dar inchis prin constructia semineului]


      Intradevar este o corcitura dar cu caramida de samota nu teracota.As vrea sa-l fac cu teracota din 2 motive:
      1.Teracota degaja caldura;
      2.Sa nu fiu nevoit sa bag in permanenta lemne ca sa dea caldura.Sa fie cumva pe principiul sobei,adica sa combin cumva frumosul cu placutul si cu utilul.

      Comentariu

      • leor
        Incepator
        • 07.ian.2008
        • 7

        Salut,
        M-am incumetat sa construiesc un semineu singur ... adica nu chiar , pentru ca fara sfaturile voastre m'as fi lasat pagubas. Am montat focarul, cosu'i gata, legatura la cos facuta. Mai trebe doar sa il imbrac. Inainte de asta ,insa , as mai avea nevoie de putin ajutor.
        Focarul este montat pe doua picioare din zidarie (culoare gri in schita cu sageti albastre spre ele). Dedesubt, sub focar nu am facut acel "postament" din zidarie (sageata rosie).
        Intrebare: este absolut necesar sa obturez si jos camera focarului printr-o zidarie mica facuta pe cofrag sau pot lasa focarul liber dedesubt? Am probleme cu tirajul si admisia de aer rece de jos sau nu?
        Multumesc anticipat pentru o eventuala iluminare
        Toate bune
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Helerea Nicolae
          Membru marcant
          • 02.mar.2008
          • 910

          Postat în original de doru07
          Intradevar este o corcitura dar cu caramida de samota nu teracota.As vrea sa-l fac cu teracota din 2 motive:
          1.Teracota degaja caldura;
          2.Sa nu fiu nevoit sa bag in permanenta lemne ca sa dea caldura.Sa fie cumva pe principiul sobei,adica sa combin cumva frumosul cu placutul si cu utilul.
          teracota nu degaja caldura inainte de a acumula caldura. parerea mea e ca nu se pot obtine rezultate mai bune facind o asfel de combinatie. daca aveti deja focarul recomand sa faceti un semineu, semineu.
          lucrul, se mai face si cu capul

          Comentariu

          • Helerea Nicolae
            Membru marcant
            • 02.mar.2008
            • 910

            Postat în original de leor
            Intrebare: este absolut necesar sa obturez si jos camera focarului printr-o zidarie mica facuta pe cofrag sau pot lasa focarul liber dedesubt? Am probleme cu tirajul si admisia de aer rece de jos sau nu?
            Multumesc anticipat pentru o eventuala iluminare
            Toate bune
            locul pt aer se pote lasa in spate, in interiorul nisei pt lemne. grinduta din partea de jos a focarului, tehnic ar putea lipsi. dar estetic poate fi un dezastru. pentru tipul de focar din desen ar fi fost bine sa fie facuta inainte asa ca in poza.
            Fișiere Atașate
            lucrul, se mai face si cu capul

            Comentariu

            • Helerea Nicolae
              Membru marcant
              • 02.mar.2008
              • 910

              semineul cu incalzire centrala [al doilea] e gata. pt finisat am primit o imitatie de piatra, nu prea mi-a placut dar... hornul a fost facut linga si inchis impreuna cu semineul, de-asta are o forma putin ciudata, proprietarul a zis; e foarte bine. si m-a platit.
              la inceputul anului am mai facut unul tot in aceeasi cladire, am facut si astuia o poza.
              Fișiere Atașate
              lucrul, se mai face si cu capul

              Comentariu

              • covaciu ioan
                Incepator
                • 20.iun.2007
                • 42

                revin cu munca mea de o saptamana
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • covaciu ioan
                  Incepator
                  • 20.iun.2007
                  • 42

                  Acum trebuie sa ma ocup de horn care trebuie facut de la zero.
                  Vreau sa-l fac din semi samota, la etaj trece printr-un dormitor si sa-l maschez cu o constructie de gips-carton rezistent la foc (roz), in asa fel incat sa ramana in jurul lui ca un fel de hota in care sa pun doua grile:una sus si una jos pentru convectie. Ar merge ?
                  In pod ma gindesc sa-l fac tot din semi samota dar sa-l izolez cu vata minerala invelita cu tabla zincata, in interiorul podului, iar pe portiunea care iese deasupra tiglelor sa-l izolez cu polistiren expandat ca sa evit formarea condensului. Ce ziceti? Merge?

                  Comentariu

                  • covaciu ioan
                    Incepator
                    • 20.iun.2007
                    • 42

                    D-nule Helerea, as mai avea nevoie de cateva sfaturi:
                    1. Cum se fixeaza grinda de lemn pe zidaria de samota a semineului ?
                    2. Am zidit samota pe lateralele focarului cu mortar refractar, dar la primele randuri am omis sa-i pun adaosul de ciment si dupa trei zile mortarul nu a facut inca priza. Sa fie din cauza ca mortarul nu a fost "temperat" (uscare+preincalzire+ardere) cum scrie pe sac la instructunile de utilizare iar caramida de samota am tinut-o in apa inainte sa o zidesc ? La randurile unde am pus adaosul de ciment, deja s-a intarit bine.
                    3. Din hota as putea sa fac o aductiune de aer cald spre un dormitor situat in spatele semineului ?

                    Comentariu

                    • Helerea Nicolae
                      Membru marcant
                      • 02.mar.2008
                      • 910

                      Postat în original de covaciu ioan
                      D-nule Helerea, as mai avea nevoie de cateva sfaturi:
                      1. Cum se fixeaza grinda de lemn pe zidaria de samota a semineului ?
                      2. Am zidit samota pe lateralele focarului cu mortar refractar, dar la primele randuri am omis sa-i pun adaosul de ciment si dupa trei zile mortarul nu a facut inca priza. Sa fie din cauza ca mortarul nu a fost "temperat" (uscare+preincalzire+ardere) cum scrie pe sac la instructunile de utilizare iar caramida de samota am tinut-o in apa inainte sa o zidesc ? La randurile unde am pus adaosul de ciment, deja s-a intarit bine.
                      3. Din hota as putea sa fac o aductiune de aer cald spre un dormitor situat in spatele semineului ?
                      e posibil ca polistirenul sa nu reziste ca termoizolatie pt. horn.
                      la etaj e buna varianta care ziceti
                      grinda se poate fixa cu montage kit, [in puncte] in spatele grinzi trebuie sa mai ziditi un rind de caramida in cant, asa cum se vede intr-o poza mai sus
                      mortarul refractar se va intari lent .
                      din hota puteti dirija aerul oriunde.
                      se pare ca va descurcati. nu uitati sa intrebati acolo unde nu se intelege din poze cum trebuie procedat.
                      lucrul, se mai face si cu capul

                      Comentariu

                      • covaciu ioan
                        Incepator
                        • 20.iun.2007
                        • 42

                        Multumesc mult pentru raspuns !!!
                        Fiti sigur ca voi mai avea nevoie de ajutor. Nu va voi menaja!!!


                        Mai astept eventual si alte pareri referitoare la izolarea cu polistiren al hornului pe ultima parte (1m). Acolo cred eu ca gazele de ardere nu mai sunt la fel de fierbinti ca sa mai fie un pericol sa topeasca polistirenul. Asa pot sa-i dau hornului un finisaj.

                        Comentariu

                        • daniel1976
                          Membru
                          • 13.nov.2007
                          • 147

                          Domnule Helerea toata stima .
                          Pana acum ati prezentat multe seminee cu focar inchis . Poate aveti exemple de seminee cu focar deschis. Va suntem recunoscatori ca ne impartasiti din experienta.

                          Comentariu

                          • laur_s_69
                            Incepator
                            • 09.dec.2008
                            • 20

                            Uitati un model de semineu extrem de simplu, dar elegant, de efect. Din pacate nu m-a lamurit proprietarul cum este facut, el zice ca numai din rigips.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • laur_s_69
                              Incepator
                              • 09.dec.2008
                              • 20

                              Am niste intrebari pt. domnul Helerea, lucruri care cred ca intereseaza pe multi care vor un semineu:
                              - in partea de jos a cosului de fum trebuie sa existe o priza de aer?
                              - tot in partea de jos a cosului, trebuie sa fie un acces prin care sa se curete cosul, sa se arunce ce se aduna din cos?
                              - cosul meu nu are nici un fel de acoperis; trebuie neaparat prevazut un acoperis? Daca nu, cum de nu intra apa cind ploua (situatia de acum), sau cum nu va intra cind va funtiona semineul? Sau cind nu va functiona, nu va intra apa in focar?

                              Comentariu

                              • daniel1976
                                Membru
                                • 13.nov.2007
                                • 147

                                Multumesc
                                Nu era ceea ce am intrebat eu.

                                Comentariu

                                Procesare...