Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Helerea Nicolae
    Membru marcant
    • 02.mar.2008
    • 910

    problema cu afumatul geamului nu e tocmai grava, de regula se afuma cind pui lemne mai de slaba calitate, dar se curata singur atunci cind e un foc mai puternic. fiecare focar se comporta diferit, unele sint mai reusite.

    grinduta de caramida nu e greu de realizat. pt mai multa siguranta se poate pune acea bara de fier beton diametru minim 12mm. pt a decupa in caramida se calculeaza cite trebuie, se aseaza toate undeva jos aliniate si se traseaza pe toate impreuna locul unde trebuie decupat. se taie cu polizorul cu disc diamantat, doua taieturi aprox 2 cm adincime la 2 cm distanta. bucata dintre, care trebuie eliminata se loveste usor cu ciocanul si se va rupe. dureaza intre 30 min. [si o ora pt cei ne experimentati] nu cred ca e ceva prea complicat.
    lucrul, se mai face si cu capul

    Comentariu

    • covaciu ioan
      Incepator
      • 20.iun.2007
      • 42

      Sa va spun ce am patit eu cu grinduta de caramida de deasupra focarului. Am crezut ca bara de metal pe care zidea d-nul Helerea caramizile are rolul de a sutine caramizile in cazul in care nu le poti sprijini pe focar. Iar eu am asezat partea din spate a caramizilor pe focar iar partea din fata pe un micut cofraj (asa cum se vede in pozele d-nului Helerea).
      Consecinta... la primul foc in semineu, focul de proba, focarul s-a dilatat si mi-a fisurat grinduta in doua locuri.
      Am demontat caramizile, le-am curatat, le-am decupat ( mai mult e praful decat sa fie greu) cu flexul cu disc diamantat, am pus o bara de metal cu circa 1,5 cm. mai sus decat nivelul superior al ramei focarului, astfel incat caramizile sa nu se srijine pe focar, am zidit caramizile cu adeziv CM 16 flexibil, montand bineinteles din nou cofragul de sustinere in partea din fata. Acum dupa vreo sase focuri destul de bune grinduta mea e"beton"
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • lavric razvan
        Incepator
        • 14.oct.2008
        • 19

        folia este lipita cu banda de aluminiu?

        Comentariu

        • lavric razvan
          Incepator
          • 14.oct.2008
          • 19

          cum pot comprima pozele ?

          Comentariu

          • lavric razvan
            Incepator
            • 14.oct.2008
            • 19

            este adevarat ca praful din vata este suflat prin grile in casa ,daca nu este izolat cu banda de aluminiu?

            Comentariu

            • laur_s_69
              Incepator
              • 09.dec.2008
              • 20

              Postat în original de Helerea Nicolae
              grinduta de caramida nu e greu de realizat. pt mai multa siguranta se poate pune acea bara de fier beton diametru minim 12mm. pt a decupa in caramida se calculeaza cite trebuie, se aseaza toate undeva jos aliniate si se traseaza pe toate impreuna locul unde trebuie decupat. se taie cu polizorul cu disc diamantat, doua taieturi aprox 2 cm adincime la 2 cm distanta. bucata dintre, care trebuie eliminata se loveste usor cu ciocanul si se va rupe. dureaza intre 30 min. [si o ora pt cei ne experimentati] nu cred ca e ceva prea complicat.
              Dupa asta se face un cofrag separat de semineu in care se pune bara aia si caramizile si evident adezivul (cimentul)?

              Comentariu

              • Helerea Nicolae
                Membru marcant
                • 02.mar.2008
                • 910

                da se face un cofrag de sprijin. dar sigur am spus in mesaje anterioare ca in lateralele si deasupra focarului trebuie sa ramina un spatiu liber de cel putin un cm.
                lucrul, se mai face si cu capul

                Comentariu

                • covaciu ioan
                  Incepator
                  • 20.iun.2007
                  • 42

                  Postat în original de lavric razvan
                  folia este lipita cu banda de aluminiu?
                  Este vorba de vata minerala sau vata bazaltica caserata (cu folie de aluminiu) lipita la imbinari cu banda de aluminiu, care are partea adeziva protejata cu un strat de hartie (ca la abtibilde). Mai este un tip de banda asemanatoare dar se foloseste la folia bariera de vapori aluminizata. Aceasta nu rezista la temperaturile din semineu.
                  Referitor la praful de vata inca nu stiu deoarece nu am facut inca hota. Oricum am sa izolez cu mare grija vata minerala cu folie de aluminiu.
                  Pozele se pot redimensiona cu "IrfanView" de exemplu. Il gasesti pe Google.

                  Comentariu

                  • covaciu ioan
                    Incepator
                    • 20.iun.2007
                    • 42

                    Postat în original de laur_s_69
                    Dupa asta se face un cofrag separat de semineu in care se pune bara aia si caramizile si evident adezivul (cimentul)?
                    Eu am facut in felul urmator (iar daca nu e bine d-nul Helerea ma poate corecta ):
                    Am fixat bara metalica (de 1.5 cm.) pe zidurile laterale in asa fel incat partea de jos a barei sa fie cu 1.5 cm. mai sus decat partea superioara a ramei focarului, iar spre marginea vizibila a caramizilor care formeaza grinduta am pus un cofrag care sa sprijine caramizile.Am trasat pe cofrag limita exterioara a grindutei de caramida ca sa le pot alinia mai usor avand grija ca grinduta de caramida sa imi iasa cu 1.5 cm. mai in afara decat marginea zidurilor laterale (atat am nevoie pentru placare). Am trasat pe cofrag si jumatatea grindutei, am trasat apoi locul caramizilor pe cofrag cu rostul de rigoare (de 1 cm.) si am iceput dintr-o margine, sa lipesc una cate una caramizile (decupate deja) punand adeziv pe fetele caramizilor si montand distantiere de 10 mm. intre ele, presandu-le din lateral. Tot asa pana la ultima caramida! Se curata surplusul de adeziv ca sa ramana loc pentru pasta de rost (2/3 nisip fin si 1/3 ciment). Si grinduta este gata ! Dupa intarire se scoate cofragul.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      Postat în original de lavric razvan
                      cum pot comprima pozele?
                      Puteţi folosi unul dintre programele de aici: misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?p=98597#98597
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • covaciu ioan
                        Incepator
                        • 20.iun.2007
                        • 42

                        D-nule Helerea,
                        Am inteles ca grinda pe care ne-ati prezentat-o este facuta din lemn triplu stratificat. Ati gasit gata stratificat sau l-ati stratificat d-vs? Daca l-ati stratificat d-vs, imi puteti spune cu ce adeziv l-ati lipit ca sa reziste la temperaturile unui semineu?

                        Comentariu

                        • Helerea Nicolae
                          Membru marcant
                          • 02.mar.2008
                          • 910

                          la grinda facuta din trei straturi de lemn sint mai usor de realizat imbinarile la colturi, dar cea facuta dintr-un lemn masiv va fi mai frumoasa.
                          pt lipit am folosit un adeziv pt lemn cred ca obisnuit. oricum piesele intre ele sint strinse si cu holtzsuruburi.
                          lucrul, se mai face si cu capul

                          Comentariu

                          • bcezar76
                            Membru
                            • 16.feb.2008
                            • 131

                            spatiu

                            spatiul lateral si cel deasupra focaruluio se lasa efectiv liber sau se acopera cu ceva?chit termoreszistent de exemplu?

                            Comentariu

                            • covaciu ioan
                              Incepator
                              • 20.iun.2007
                              • 42

                              La mine spatiul lateral a fost acoperit de placarea cu caramida aparenta, iar la spatiul de deasupra focarului a ramas o fanta de cca. 1.5 cm, spatiu prin care oricum intra aer pt. convectie. Acum pot sa postez poze cu semineul meu la final. Mie imi place cum a iesit. Multumesc tuturor celor care au venit cu sfaturi, dar in special d-nului HELEREA!
                              CRACIUN FRUMOS SI FERICIT TUTUROR FORUMISTILOR (PROFESORI SI INVATACEI ) SI MODERATORILOR.
                              Asa cum am spus, pozele:
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • Helerea Nicolae
                                Membru marcant
                                • 02.mar.2008
                                • 910

                                sigur ca am si eu o satisfactie stiind ca, si cu ajutorul informatiilor de pe forum, a-ti reusit sa faceti un semineu. cu atit mai frumos ca a-ti reusit asta de craciun. felicitari!
                                lucrul, se mai face si cu capul

                                Comentariu

                                Procesare...