Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Eu unul privesc un semineu ca pe ceva personalizat in functie de beneficiar si dorintele acestuia, stilul in care este construita casa si in care este amenajata casa si nu in ultimul rand amplasarea semineului in camera. De aceea sustin faptul ca un semineu nu poate fi construit dupa niste indicatii pur teoretice fara sa iei in calcul toate aspectele de mai sus.

    Comentariu

    • mircu_81
      Incepator
      • 08.ian.2011
      • 32

      Cos fum exterior sau interior?

      Buna ziua,
      Am nevoie de un sfat cu privire la un cos de fum.
      Casa este in stadiul de parter+ placa si voi termina etajul plus pod in 2 luni. Casa va ramane la rosu inca 1 an dar ma gandeam sa achizitionez cosul de fum de pe acum.
      1.Sa fac cosul pe exterior sau prin interior ( deasupra focarului ).
      Daca aleg prin interior trebuie sa spar placa...
      2.Intrebarea este : sunt probleme de tiraj, fum in casa daca cosul este la exterior cu un racord la 45 grade sau mai mare?
      Ca si elemente de cos am oferte pentru urmatoarele :

      Maestro :Cos de fum Q(interior circular)Q220mm=129lei /METRUL / din 7buc.Are Exterior patrat 340mmX340mm 110kg/ML.
      Effe 2 : 765 euro, pentru 220 mm diametru
      Schiedel : 1065, diametru 200 mm
      Plewa : 1100 euro, diametru 200 mm
      CCPPR ( materiale refractare Alba Iulia ) inca nu stiu detalii.

      Preturile sunt pentru cos cu L= 8.5 ml.

      Acestea sunt ofertele...bani nu prea sunt.
      Va rog ce imi recomandati calitate/pret?
      Va rog nu ma ocoliti, am nevoie de un raspuns macar sa nu mai sparg ulterior si placa de la etaj...
      Va multumesc!
      Sanatate!

      Comentariu

      • georgesecareanu
        Membru
        • 17.apr.2011
        • 171

        Un prieten si-a facut pentru centrala termica un cos Maestro, l-a izolat cu polistiren extrudat pe exterior si pana acum e multumit de el.
        Centrala e pe lemne, cu gazeificare, 65 kw daca nu ma insel.
        Si eu caut un cos la un pret ... omenesc!

        Comentariu

        • mircu_81
          Incepator
          • 08.ian.2011
          • 32

          cos de fum

          Ce fel de cos o sa folositi-interior sau exterior?
          O seara placuta!
          Sanatate!

          Comentariu

          • vimp
            Incepator
            • 29.mai.2007
            • 65

            Cosurile de fum nu se izoleaza cu polistiren ci cu vata sau BCA. Cosul este un element ce se poate si el defecta.

            Legat de coturile de la cos, ele pot afecta tirajul, este bine ca ele sa fie cat mai line. Daca aveti cos destul de inalt si cu tiraj bun atunci un cot la 45 nu ar trebui sa incurce treaba.

            Daca faceti cosul deasupra focarului, in functie de conditii, exista riscul ca uneori condensul ce se face in cos sa cada direct in focar. Nu stiu cat de daunator este acest lucru.

            Legat de intrebarea "cos la interior sau exterior" : un cos la interior ofera avantajul ca mai puteti recupera ceva caldura insa poate pune probleme legate de aspect. Daca faceti la exterior cosul va trebui sa fie bine izolat.

            Comentariu

            • iza_florin
              Incepator
              • 15.dec.2008
              • 9

              Salutare! Cu ajutorul acestui topic am reusit si eu sa imi construiesc un semineu care a functionat foarte bine iarna trecuta. Si acum arata cam asa... aproape gata
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • razvan adrian
                Membru Marcant
                • 30.mar.2011
                • 303

                Postat în original de iza_florin
                Salutare! Cu ajutorul acestui topic am reusit si eu sa imi construiesc un semineu care a functionat foarte bine iarna trecuta. Si acum arata cam asa... aproape gata
                Daca l ai facut singur,felicitari!Arata binisor pt un incepator in domeniu,ai avut rabdare si ai muncit,ai cules informatii ,dar faptul ca ai avut curajul sa l faci singur...meriti tot respectul din partea mea,cu felicitarile de rigoare inca odata.Sint unul care n are ce face si desface termoseminee de vreo 8 ani ,sa ai grija sa cureti cosul ,focarul ,prizele de aer samd.Bafta sanatate,Razvan
                bagera

                Comentariu

                • iza_florin
                  Incepator
                  • 15.dec.2008
                  • 9

                  Multumesc! Doi ani am adunat informatii si o mare parte din materiale, si un an am lucrat la construirea lui(in timpul liber pe care l-am avut).
                  Si pe langa toate astea am econmisit si nite bani frumusei (~1000eur).
                  Unele informatii de pe topic mi-au fost de un real ajutor, dar sunt si multe aberatii (cel putin asa mi s-au parut mie). Mutumesc inca o data celor care m-au ajuta.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Re: Cos fum exterior sau interior?

                    Postat în original de mircu_81
                    Buna ziua,
                    Am nevoie de un sfat cu privire la un cos de fum.
                    Casa este in stadiul de parter+ placa si voi termina etajul plus pod in 2 luni. Casa va ramane la rosu inca 1 an dar ma gandeam sa achizitionez cosul de fum de pe acum.
                    1.Sa fac cosul pe exterior sau prin interior ( deasupra focarului ).
                    Daca aleg prin interior trebuie sa spar placa...
                    2.Intrebarea este : sunt probleme de tiraj, fum in casa daca cosul este la exterior cu un racord la 45 grade sau mai mare?
                    Ca si elemente de cos am oferte pentru urmatoarele :

                    Maestro :Cos de fum Q(interior circular)Q220mm=129lei /METRUL / din 7buc.Are Exterior patrat 340mmX340mm 110kg/ML.
                    Effe 2 : 765 euro, pentru 220 mm diametru
                    Schiedel : 1065, diametru 200 mm
                    Plewa : 1100 euro, diametru 200 mm
                    CCPPR ( materiale refractare Alba Iulia ) inca nu stiu detalii.

                    Preturile sunt pentru cos cu L= 8.5 ml.

                    Acestea sunt ofertele...bani nu prea sunt.
                    Va rog ce imi recomandati calitate/pret?
                    Va rog nu ma ocoliti, am nevoie de un raspuns macar sa nu mai sparg ulterior si placa de la etaj...
                    Va multumesc!
                    Daca e sa facem un raport calitate pret atunci va recomand varianta de cos de fum de la EFFE 2.

                    Comentariu

                    • georgesecareanu
                      Membru
                      • 17.apr.2011
                      • 171

                      Am vazut intr-un magazin caramizi pentru cos Brickston, diametru interior 17-18 cm, inaltime 33 cm, pret 33 lei/bucata. Ce parere aveti despre ele? Credeti ca ar afecta tirajul in cazul in care cosul semineului are diametrul de 20 cm?

                      Comentariu

                      • vimp
                        Incepator
                        • 29.mai.2007
                        • 65

                        Odata cu focarul ar fi trebuit sa vi se furnizeze si ceva instructiuni/fisa tehnica unde sunt specificate cerintele minime...

                        Comentariu

                        • georgesecareanu
                          Membru
                          • 17.apr.2011
                          • 171

                          Inca nu am cumparat focarul, acum fac fundatia si multe calcule de buget O sa trec la magazin sa cer fisa tehnica a focarului pe care vreau sa-l cumpar

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            Diametrul cosului depinde si de inaltimea casei sau mai corect spus de inaltimea totala a cosului de fum.

                            Comentariu

                            • georgesecareanu
                              Membru
                              • 17.apr.2011
                              • 171

                              Cosul va avea 9m de la sol, respectiv 7m de la locul racordarii semineului. Va fi utilizat doar pentru acest semineu.

                              Comentariu

                              • georgesecareanu
                                Membru
                                • 17.apr.2011
                                • 171

                                Am gasit specificatiile producatorului, pentru o evacuare de pana la 20 cm suprafata interioara a cosului trebuie sa fie 4 dm patrati. In concluzie un cos cu diametrul interior de 22cm e la limita!

                                Comentariu

                                Procesare...