Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    Nu va recomand sa incercat sa reparati soba. Daca mai este in garantie / service ar trebui sa o repare ei . Altfel din motive de siguranta nu va recomand sa reparati dumneavoastra soba.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      Postat în original de razvan adrian
      [...] au diferite temperaturi de dilatie [...]
      Sînteţi sigur că este vorba de temperaturi?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • razvan adrian
        Membru Marcant
        • 30.mar.2011
        • 322

        Postat în original de RaduCA
        Postat în original de razvan adrian
        [...] au diferite temperaturi de dilatie [...]
        Sînteţi sigur că este vorba de temperaturi?
        temperaturi de dilatatie...diferite,dilatatie diferira...samd,am tastat pe lumina ecranului de la laptop si n am fost atent ,tst are mici probleme nu le am sesizat era intuneric in camera din cauza unei pene de curent,iar bateria de la laptop cam pe sfirsite...stiu sa tst binisor ...nu e sportul meu preferat dar...ma descurc mai bine cu altceva,programe de proiectare .....bafta sanatate
        bagera

        Comentariu

        • aldipetru
          Incepator
          • 13.aug.2011
          • 2

          montare semineu

          buna ziua

          pe podea am parchet si as dori sa montez un semineu, cu ce sa izolez parchetul?
          se poate monta semineul deasupra parchetului?

          Comentariu

          • roti217
            Incepator
            • 18.nov.2010
            • 3

            gaura pt horn

            Buna,
            as vrea sa fac si eu semineu...acu ca trebuie sa torn placa dintre parter si etaj,ce diametru tre sa aibe gaura pe care sa o las in placa?
            si cam la ce distanta de pereti,as vrea sa il fac in colt...
            mersi

            Comentariu

            • Helerea Nicolae
              Membru marcant
              • 02.mar.2008
              • 910

              diametrul hornului trebuie sa fie cel putin cit diametrul evacuari focarului. cele mai multe focare au diametrul de 18 sau 20 cm.
              pentru ca racordul de inox sa intre fara probleme in horn, gaura ar trebui sa fie cu un cm mai mare. deci 19 sau 21, sau o alta masura daca este cazul.
              distanta fata de pereti ar trebui sa fie cam 5 cm pentru a permite montarea, in spatele racordului, a unui material izolator.
              lucrul, se mai face si cu capul

              Comentariu

              • cosmintr
                Membru Marcant
                • 30.iul.2006
                • 570

                Buna,
                referitor la cele descrise mai sus, eu am avut semineu normal de caldi 3 ierni, si l-am vandut pentru ca toamna trecuta am cumparat varianta termosemineu. Primul dupa 3 ani de functionare, era in stare perfecta, inclusiv samota cu care e captusit focaru. Am cumparat tot varianta de 10kw de la caldi si sunt multumit. Descrierea instalatiei, si cum e legat apare intr-un topic deschis de mine aici, iarna trecuta am incalzit parter si mansarda, in jur de 130-140mp, si a mers f bine. Consumul de lemne nu este exagerat este chiar mic, pot afirma. Casa este din caramida plina, grosime zid 35cm, izolata cu polistiren de 5cm, la invelitoare izolatia este de 15cm,20cm. Termopane cu doua foi de sticla. Inaltime parter 2,7, mansarda 2,4.
                Deci este o varianta buna cel de caldi, a meu a fost 1900lei. Imi aduc aminte ca am mai cumparat atunci o pompa de recirculare de 450lei, un senzor de temperatura 60lei, doua supape unisens deoarece am si o centrala pe gaz la instalatie. Deci semineul mai sus pomenit este economic si avantajos in opinia mea. Nu stiu cum ca ar fi 10 kw(scrie in actele lui) pentru ca noi suntem frigurosi, si nici nu am supraincalzit termosemineul. Diametrul de evacuare la acesta este 15cm.
                Cu stima!

                Comentariu

                • Freak
                  Incepator
                  • 14.ian.2011
                  • 8

                  As avea avea si eu o scurta intrebare. Vreau sa construiesc un semineu iar peretii ce imbraca focarul si hota doresc sa ii fac din caramida plina normala. Exista riscul ca aceste caramizi sa crape de la caldura? Sau trebuie neaparat caramida refractara(3,20 ron)?

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    Re: montare semineu

                    Postat în original de aldipetru
                    buna ziua

                    pe podea am parchet si as dori sa montez un semineu, cu ce sa izolez parchetul?
                    se poate monta semineul deasupra parchetului?
                    Semineul trebuie montat pe o placa turnata, in nici un caz deasupra unor materiale ce ar putea fi inflamabile.

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      Re: gaura pt horn

                      Postat în original de roti217
                      Buna,
                      as vrea sa fac si eu semineu...acu ca trebuie sa torn placa dintre parter si etaj,ce diametru tre sa aibe gaura pe care sa o las in placa?
                      si cam la ce distanta de pereti,as vrea sa il fac in colt...
                      mersi
                      Depinde ce tip de cos de fum doriti sa amplasati (dreptughiular, circular, din caramida, din elemente ceramice, etc). Gaura in placa trebuie sa fie putin mai mare decat dimensiunile cosului de fum.

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3639

                        Postat în original de Freak
                        As avea avea si eu o scurta intrebare. Vreau sa construiesc un semineu iar peretii ce imbraca focarul si hota doresc sa ii fac din caramida plina normala. Exista riscul ca aceste caramizi sa crape de la caldura? Sau trebuie neaparat caramida refractara(3,20 ron)?
                        Da este foarte posibil ca acele caramizi obisnuite sa crape in tip datorita variatiei de temperatura, de aceea se recomanda caramizi refratare - chiar daca sunt mai scumpe.

                        Comentariu

                        • razvan adrian
                          Membru Marcant
                          • 30.mar.2011
                          • 322

                          Postat în original de Freak
                          As avea avea si eu o scurta intrebare. Vreau sa construiesc un semineu iar peretii ce imbraca focarul si hota doresc sa ii fac din caramida plina normala. Exista riscul ca aceste caramizi sa crape de la caldura? Sau trebuie neaparat caramida refractara(3,20 ron)?
                          Caramida refractara ,asta ca sa n ai surprize neplacute,fisuri samd!Asa ai siguranta 30 de ani,daca faci zidaria din samota si adeziv refractar si beton refractar!Restul sint doar iluzii,poti sa te risti dar ...te costa dublu,OK!Bafta,Razvan
                          bagera

                          Comentariu

                          • Silviuu
                            Incepator
                            • 21.sep.2011
                            • 1

                            buna ziua as dori sa stiu daca la tencuirea hotei unui semineu cu focar inchis se poate folosi tencuiala decorativa mozaicata?

                            Comentariu

                            • razvan adrian
                              Membru Marcant
                              • 30.mar.2011
                              • 322

                              Postat în original de Silviuu
                              buna ziua as dori sa stiu daca la tencuirea hotei unui semineu cu focar inchis se poate folosi tencuiala decorativa mozaicata?
                              tencuiala decorativa mozaicata se utilizeaza la protectia soclurilor(case,vile,blocuri ),pe coridoare cu trafic intens ca briu de protectie,nicidecum la seminee.Pt seminee recomandiatra de riu,piatra de munte,marmura,klinker,caramida aparenta pt seminee(nu pt exterior).Toate se invirt cam pe la aceleasi preturi,depinde de gusturi.Bafta Razvan
                              bagera

                              Comentariu

                              • ivan_turbinca
                                Membru marcant
                                • 25.feb.2009
                                • 494

                                Ce material se preteaza cel mai bine ca sa inmagazineze caldura de la un semineu? Caramida plina,caramida refractara,ciment,piatra naturala? Va multumesc anticipat!

                                Comentariu

                                Procesare...