Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1196

    Scuze , dar urit se mai vede mataraia aia pe pereti ...si ingraditul ala de la semineu , pai daca cade un jar pe parchet ..dejeaba mai este ingradit...urit..tare urit...

    Comentariu

    • mcbos
      Membru
      • 04.aug.2009
      • 140

      @Nicu78
      Ai incalzire in pardoseala ? La tine nu se vede nici o teava pe perete ? Pe langa soba eu vad ,gresie ,care este necombustibila .Gardutul acela este ok pentru copii si pentru atingeri accidentale .Trebuia asortat la culoare cu termosemineul ?

      Gusturile nu se discuta .

      Interesant ar fi cam ce perioada de viata va avea acest termosemineu .Ce grosime are tabla schimbatorului de caldura cu apa din semineu ?
      Ultima editare de mcbos; 06.dec.2011, 09:09.

      Comentariu

      • georgesecareanu
        Membru
        • 17.apr.2011
        • 171

        Update la semineul meu: In rezumat, focar c20 cu clapeta, pereti de caramida plina si hota de rigips. Folosesc in principal brichete de rumegus si mai rar busteni de lemn uscat; incalzeste foarte bine iar cand folosesc lemn pastreaza jarul aprins pana dimineata. De ex. daca pun un bustean noduros la 11 seara, la ora 3 dimineata inca mai arde cu flacara iar la ora 8 trebuie doar sa pun cateva surcele uscate pesta jarul fierbinte si se aprinde focul.
        Insa...am o problema pe care cred ca au intampinat-o toti posesorii de seminee. Incalzesc o suprafata de aprox 60mp, pe inaltime de 2.5m. Daca la nivelul de 1.5 m temperatura este de 22 de grade, la nivelul tavanului sunt 32-34!!! Intr-un colt al camerei vreau sa confectionez o scafa din rigips (nu stiu exact daca asa se numeste) prin care sa directionez aerul foarte cald de la nivelul tavanului pana la podea. Montez un ventilator legat la un termostat de ambient pentru ca atunci cand temperatura de la nivelul tavanului ajunge de ex la 25 de grade sa inceapa transportul aerului cald. Nu prea stiu ce ventilator sa folosesc, unul pt baie dar silentios si mic...

        Comentariu

        • cosmintr
          Membru Marcant
          • 30.iul.2006
          • 567

          Salut, nu ma supar, a fost ieftin , fabricat la noi in tara(Sighisoara), tabla este groasa(0.6-0.8 cm), cea mai veche fabrica de vase emailate de la noi(exporta masiv in Germania) si vopsita in fabrica cu vopsele rezistente la foc, la o adica se poate suda, secretul este sa fie tot timpul apa in el(si apa sa nu fie dura). Referitor la tevi se pot masca cu rigips, etc. trage pe jos, pe mine nu ma deranjeaza le-am dat cu lavabila in culoarea camerei, si sunt aparante ca sa pot interveni usor in caz de inlocuit robinet, filtru etc.
          E foarte practic, garduletul il folosesc pentru ca am copii si este singurul gardulet care l-am gasit in comert, pentru protectie copii(am fost la Praktiker, Baumax, Ambient, Hornbach). Copii au invatat si merg pina la el si gata. Referitor la combustie, este gresie sub semineu si in fata lui. Deci nu ia foc nimica. Eu zic ca e frumos, intra la casa verde, e practic( deci practic iese gratis cu tot cu automatizare, instalare, si vreo 2 calorifere), am avut santier minim, 2 zile cu reparatii cu tot, inclusiv gaura in horn. Este si avantajos deoarece nu consuma lemne f multe, in casa este cald am doi copii mici, eu sunt friguros. Poate si altii cauta solutii practice, ieftine, si bine realizate constructiv. Nu vad pericole de incendiu, este facut in fabrica, are agrement tehnic, garantie, instalarea a fost simpla....
          Este o solutie, care mie mi-a placut, nu inseamna ca e urat un semineu din caramida refractare, placat cu piatra etc. Dar trebuie timp si bani, minim 1 luna juma(zidit si finisaje) ca sa iasa ca lumea si mortare etc. Mizerie mare in casa.
          In loc la semineu aveam un semineu simplu(cativa ani), asa ca gresie era pusa de mai de mult pe jos. Gardulet nu era alta culoare, la primavara, am sa il vopsesc in curte, intr-o culoare sa se asorteze cu semineul.
          Noaptea pina la 3-4 dim mai este jar, si daca este frig, intra centrala pe gaz. Mentionez, repet am si centrala in condensatie, legata pe acelasi circuit de incalzire. In curand imi pun si panouri solare si un boiler prin programu casa verde. Asa ca am toate variantele posibile. Am vrut sa fiu indepent de o sursa sau alta de incalzire. Am uitat am si doua calorifere electrice daca trebuie. Stiu ca sunt un pic dus de acasa, dar imi place sa am toate sistemele functionabile, si merg pe care am chef in acel moment(rentabil).
          Daca cineva are alte idei de seminee, sa le puna in practica sa le expuna colegilor de forum, fiecare invatam din greseli sau lucruri bune, daca se poate poze mai des ca lumea sa vada. Numa asa putem comenta, schimba impresii etc.
          Pentru colegul georgesecareanu, si eu am facut la semineul vechi un fel de hota, am pus un ventilator centrifugal si tubulatura izolata in doua camere, dar nu am fost multumit de eficienta. Aia am incercat pe semineul vechi, acum clar e mai bine.
          Ultima editare de cosmintr; 10.dec.2011, 14:29.

          Comentariu

          • razvan adrian
            Membru Marcant
            • 30.mar.2011
            • 303

            Nu e vb de gusturi,arata jalnic,cred ca m ar alerga sotia cu toporul prin casa,curte ,si as dormi prin garaj in cel mai fericit caz ,daca as monta asa ceva in casa,livindg sau camera tehnica.Acum 10-12 ani m am intors in tara in vacanta si am vazut ceva de genul asta in praktiker parca ,erau si in italia(nu le cumpara nimeni-unele erau vopsite a 4-5 oara pt ca ruginisera de cind stateau in magazin) pretul cam obraznic si aici si acolo...Eu am alta viziune,un singur sistem dar cel mai bun(nu e pe piata),merge si cind te lasa curentul(minim 4-6 ore),am termosemineu de 9 ani si in afara ca l curat odata pe an are un" singur defect",consuma putin si baga caldura de ma "ingalbenesc" la fata iarna,iar un 6 din cei 9 ani,numai sotia "l a intretinut" cu lemn uscat,de multe ori ma intreba de ce nu se strica,opreste si el asa macar sa mi mai arunc o privire la el(eram mai mereu plecat de acasa).# sisteme,adunate impreuna fac aproape dublu cit un termosemineu,costuri mari de intretinere si ...ai ceva riscuri!No ofense,e un pamflet...okBafta sanatate,Razvan
            bagera

            Comentariu

            • cosmintr
              Membru Marcant
              • 30.iul.2006
              • 567

              Salut, daca o tii in pamflet atunci considera pamflet raspunsul, Daca termosemineele astea stau cu anii in magazin, culmea e ca asa vanzare au ca nu se gasesc. Dar pentru ca locuiesti inafara tarii nu ai de unde sa stii, singur te-ai dat de gol. Daca te duci oricand in sezon rece la Pra..,sau Bau... min 3 seminee tip soba ies pe carucioare intr-o ora. Inseamna ca toti romanii care le cumpara nu stiu ce cumpara. Hai sa ne inscriem in 2011 pe forum si sa aruncam mesaje aiurea, neargumentate, (atacand in acelasi timp colegii de forum). Mie mi se pare tehnic corect instalat, simplu si frumos pentru mine. Ce sa faci se pare ca daca ne plimbam un pic pe afara, ni se urca la cap, si numai navele spatiale si casele traznite de lux de pe dicovery ne mai ajung la nas! Cunosc foarte multe cazuri de romani, neaosi de-ai noistri plecati prin luma si cand reviu in tara numai pufaie din nas. Eu am instalat un sistem repede si ieftin adecvat buzunarului romanului, pentru ca aicea locuiesc si traiesc. Apropo m-am plimbat si eu in vacanta infara, in concediu la all inclusive. Sincer pentru cineva dinafara, e greu de stiut pulsul, fata de cineva care se streseaza toata ziua aicea!
              Daca ai mai multe sisteme de incalzire, f bine ai de unde alege. Daca nu ma costa panourile solare de ce sa nu le pun? Poate voi fi multumit de aportul lor la incalzire.
              Repet cand vii intr-un concediu in tara, du-te la un magazin din gama Pra/.....Bau...Am Hor.. si vezi c-am cate sobe de astea grotesti ies pe carucioare la clienti!
              Asa imi place mie, sa instalez tot ce pot tehnologic, la casuta mea.
              Mai adaug ceva, m-am uitat pe postarile dvs. razvan adrian si am remarcat opinii contradictorii si in alte mesaje, deci hai sa nu transformam forumul in polemici. Eu scriu si citesc aici din 2006, sunt ing ca si pregatire, ma ocup cu supraveghere tehnica si de astea. Am pus minuta si de la turnat beton la lipit tevi, am facut de toate, nu ma dau destept pentru ca invat continuu. Dar eu inca nu mi-am dat seama ce e asa urat la pozele atasate, ce e prost tehnic executat, si asa mai departe. Daca imi semnalati o greseala tehnica, da, dar numa afirmatii de genu ca ia foc(si este gresie pe jos) si de astea nu tine!
              Ultima editare de cosmintr; 11.dec.2011, 11:16.

              Comentariu

              • razvan adrian
                Membru Marcant
                • 30.mar.2011
                • 303

                Locuiesc in clinceni,am lucrat vreo 10 ani in italia...ok!Tot ing cu mcm la roma...sint si eu,am lucrat structura,finisaje de lux,instalatii,numai civile toata cariera pina in prezent.M am lasat de ing pt ca n am cu cine si sint f prost platit,iar tentatiile sint mari pe santiere,cum nu accept magariile,prefer sa muncesc pe mult si f mult,iese ceva adevarat,dar si cascaval pe masura.Ceea ce spuneti dvs cu 3 buc pe ora cred ca este un vis,vis erotic sau cosmar,faptul ca nu le mai gasesti inseamna ca n au avut vinzare si le au scos...nu incercati sa ma aburiti ca am vreo 4-5 ani de achizitii materiale pt santier si vreo 10 ani pt mine personal,cunosc f bine piata in domeniu semineelor ok!Daca ar fi asa cum spuneti dvs,eu as muri de foame,in 9 ani 93 de buc am facut,mai de facut vreo 23 dar nu s fizic ok,si sincer nu are chiar oricine resurse pt ceva adevarat,costa dar si opera de arta.Daca o luna de santier vi se pare mult,"e clare multe,destule si totusi de neajuns",se vede/simte ca esti obisnuit cu amatorismul,profesionismul este f greu,piesele de arta "si mai grele ca e mai multe "( "e sub 50 si merge la singular"),daca asa sinteti si pe santier cu supravegherea m am lamurit.Ca lucrari mari,am citeva mall uri,in city residence bl a,n caramfil (71-73)sediu birouri,treci pe acolo si sa mi spui daca e ok...prin roma ,nu cred ca o sa ajungi prea curind,asta ca sa observi ca eu vreau sa las ceva in urma ,"nu trec prin viata ca magarul prin ceata",astept un control tehnic RTE/diriginte si ISC daca e nevoie(aveam 2-3 faze determinante pe luna,vroiau spaga dar...n aveau pe ce sa ceara,era ok tot)deci scuze ca ...nu pot sa te fac sa citesti corect si intelegi cam anapoda ,aveam pretentii de la dvs...dar e mai usor varianta...expusa de unii pe aici,o singura data am scris 8 cm in loc de 8 mm,mi am cerut scuze,am rectificat,dar asta i romania!Bafta,sanatate,Razvan(dictionar de traducere nu am ca ti l as fi imprumutat/regallo...ok)no ofense!
                bagera

                Comentariu

                • razvan adrian
                  Membru Marcant
                  • 30.mar.2011
                  • 303

                  Mi a scapat un lucru,vb peste 2-3 ani sa vedem cum functioneaza focarul acela al duvs,tabla de 0,8mm,doar aripile de Dacie sint mai subtiri(0,7 mm),n are cum sa reziste mai mult decit daca l sudezi din nou,peticesti samd...stiu ce spun,in domeniul asta nu mi am gasit inca nasul,adica unul care sa mi arate exact d c este mai capabil decit mine,cu probe evidente...La mine,registrul are 5mm grosime la 27-35 kw si 6 mm la 38-50kw,prin el circula ag termic,e garantat 25 de ani cu lemn uscat si minim 8 ani cu lemn umed permanent(lab de la incerc-b vacarescu delavrancea...ok)eu vb de realitati nu de vise desarte,pragmatismul este linia de baza,respect tehnologiile de punere in opera ale amterialelor,cunosc citeva secrete esentiale pt materiale compozite,samd,semineul din samota este sfint,mai puteti intreba ce inseamna samota silico-aluminoasa...cum se zideste cu ce adeziv -compozit...sint detalii...DDE parca, nu dl ing!Mai uitativa pe site uri de seminee sa vedeti daca sint diferente intre ce aveti dvs in casa si ce inseamna un semineu adevarat,unde i frumos jos palaria,dar acel focar...Diplomatia e pt ministri,ambasadori,nu si are locul aici!Ciao bello...mai vb cind o sa traduci cum e firesc ceea ce spun si ...no ofense!
                  bagera

                  Comentariu

                  • cosmintr
                    Membru Marcant
                    • 30.iul.2006
                    • 567

                    Daca se scrie un articol de seminee, am pus o varianta tehnica posibila la noi, o solutie tehnica practica, fara santier in casa(repet), cat o sa tina v-om vedea. Nu contest alte seminee din alte materiale, dar era graitor sa le puneti cu poze si explicatii, in diverse faze. Sa se vada ca sunt a celui care le-a postat. De povesti din Europa e plina Romania. Nu m-am specializat pe seminee, nici nu fac un hoby de viata din asta. Referitor la semineu, are garantie momentan. Asa ca timpul va spune, e clar ca unul de fonta sau din tabla mai groasa tine mai mult. Dar si focorul sarea de 1500 de euro. Asa ca banii..... Nu inteleg de ce atata inversunare la o solutie simpla? Nu va place? am inteles, nici mie nu-mi place tot ce vad pe situri la tv, zi de zi. Asa e omu carcotas. Daca mai folosim 2 vorbe in italiana si 2 in engleza suntem mai emancipati. Sunteti tatal semineelor, tatal fazelor determinante, am inteles, restul e prosti(cum zice Videanu). Nu inteleg ce are Roma in articolele postate, aluzii de petrecere a timpul la Roma.....(forum Misiunea Casa?), modestia ne da pe afara, era suficient ing. cu experienta in supraveghere(atestat MLPAT) Stai calm, am umblat unde a fost de umblat. Nu compara un focar de 1800 lei cu un focar de 2000 de euro????? Hello, sunt niste bani intre cele doua, de aici si grosimea, punerea in opera etc.

                    Comentariu

                    • cosmintr
                      Membru Marcant
                      • 30.iul.2006
                      • 567

                      Am uitat, nevasta inca mai pune ceva mincare pe masa si ma primeste in casa, desi are asa o monstrozitate in casa.

                      Comentariu

                      • hot
                        Membru
                        • 12.nov.2010
                        • 200

                        chill guys ca vine Craciunul.Fiecare face in functie de posibilititaile financiare si de disponibilitatile de pe piata.
                        Sunt curios cat e de viabila solutia cu semineu la cei cu mansarda,urca chiar toata caldura sus pe casa scarii....vorbesc de semineu doar ca sursa adiacenta pe langa centrala pe lemne.
                        merg ca melcul cu casa dupa mine

                        Comentariu

                        • razvan adrian
                          Membru Marcant
                          • 30.mar.2011
                          • 303

                          Postat în original de cosmintr
                          Am uitat, nevasta inca mai pune ceva mincare pe masa si ma primeste in casa, desi are asa o monstrozitate in casa.
                          Iti doresc sa evoluezi mental si profesional ,sa ajungi sa ti poti permite un termosemineu,nu neaparat facut de mine,ca sa poti sa intelegi care i diferenta intre ceea ce ai tu in casa si ce este pe piata,nu vb aici de ceea ce fac eu,un edilkamin daca ai grija de el duce 5-6 ani,poate mai mult,adica un 350-400 euro /an,dar recuperzi ceva din consumul de lemne si,ceva confort mai spre mediu.Peste 9-10 luni o sa vii la mine sa ti l fac,iti fac o reducere de 25 %,am inima larga,doar sint un monstru pt ca ti am spus adevarul si nu te am mintit frumos cum esti obisnuit...ok.Ti l fac si in rate ...daca vrei,doar ca este mai scump asa...mai vb!monstrul....sanatate ,bafta si poate devii cu pretentii mai mari specifice meseriei...
                          bagera

                          Comentariu

                          • cupse
                            Incepator
                            • 18.dec.2011
                            • 39

                            Postat în original de razvan adrian
                            Decit sa fii o noua victima si sa cumperi un focar de fonta reciclat a 5a sau a 10 a oara care rezista 2-3 ani ,mai bine te dotezi cu ceva literartura de specialitate ,cercetezi putin mai profund si ti l faci singur din samota.O sa iesi la maxim 50% din pretul de pe piata si cu experienta dobindita o sa fiisigur de functionarea lui un timp indelungat,chiar si 25 de ani daca nu te zgirgesti la materiale,cumperi tot ce i mai bun de pe piata,ceva scule ,te apuci de treaba si in maxim 2 saptamini ti ai facut un semineu de nu ti vine sa crezi,rabdare ,lucrezi incet si atent,dupa un proiect facut de tine din "literatura de specialitate sau cu un ajutor,un sobar mai trecut de 50 de ani.Bafta sanatate,Razvan
                            sunt foarte curios cat ar costa o astfel de instalatie si cati oameni ar fi dispusi sa isi monteze o asemenea manufactura in propria casa

                            Comentariu

                            • cupse
                              Incepator
                              • 18.dec.2011
                              • 39

                              1.va recomand sa achizitionati un focar care are prevazut racord pentru aer din exterior.
                              2.pentru a incalzii camerele de sus nu vad de ce sa duceti tubulatura pana in tavan si de acolo sa coboare aerul cald?
                              ce trebuie sa faceti: in hota semineului trebuie sa construiti un deflector, din acel deflector duceti tubulatura izolata la camerele de sus, cu aceasta tubulatura iesiti in camera de sus la nivelul pardoselii sau intr-o constructie ( cutie ) mica din gipscarton
                              daca camerele de sus sunt deasupra semineului aerul cald merge prin convectie naturala, daca distante parcursa depaseste 2 metri s-ar putea sa aveti nevoie de un ventilator termostatat care sa traga aerul cald

                              Comentariu

                              • cupse
                                Incepator
                                • 18.dec.2011
                                • 39

                                Postat în original de nicu78
                                Deci ca sa inteleg si eu , acest semineu cu cazan , care are legata si o instalatie de incalzire ...mie imi mai trebuie si centrala termica???...sau acest semineu cu cazan o inlocuieste...
                                Si cine poate sa-mi spuna in ce consta semineu cu cazan ....niste poze ar fi binevenite..pentru-ca ma gindesc serios la anul sa fac un sistem de incalzire in casa .Pentru-ca stiti si voi cit costa o centrala pi lemne..numai zic cit mai trebuie si pi linga centrala. Ma gindesc ca poate e mai eficient cu acest semineu cu cazan ..si poate ma ajunge mai ieftin..
                                focarul dispune de un registru de acumulare caldura in apa.
                                trebuie sa va faceti un calcul pentru necesarul de kw, daca doriti sa fie unica sursa de caldura, doriti si ACM?

                                Comentariu

                                Procesare...