Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bpsorin
    Incepator
    • 28.sep.2015
    • 31

    Răspuns la: Totul despre SEMINEE

    [QUOTE=helbet;605624]Aveti dreptate. Meseriasul a garantat ca tubulatura va face treaba foarte buna in varianta actuala..
    Din pacate alta pare sa fie acum situatia..
    Acum.. cum facem din nimicuri lucruri bune? Adica cum reusim sa aducem mai mult aer cald pe cele 3 guri de aerisire improvizand niste ventilatoare acceptabile ca pret?
    Multumesc![/QUOT

    Complicat tare.
    Daca pui in camera 1 un ventilator va crea depresiune in hota si va scadea debitul spre etaj si invers.Asa ca poti pune ventilatoare dar musai cu clapeta reglabila sa poti controla circulatia aerului cald.Prin cotul de 90 de grade spre camera 1 nu trece aer cald ca nu are cum nu exista destula diferenta de presiune adica tiraj(de la rece la cald si sus-jos)probeaza cu ventilatoare de pc dar au dedit mic de aer.Sau pune unul mai mare sub focar si inchide din grilele de iesire de pe semineu.Ca sa scurtezi matele alea din tub gofrat poti baga mana prin locul grilelelor de pe hota.

    Comentariu

    • Concierge
      Incepator
      • 09.feb.2016
      • 6

      Răspuns la: Totul despre SEMINEE

      Buna ziua!
      Sunt impresionat de volumul de informatii pertinente dar si de solicitudinea de care dati dovada in acest forum.
      Drept ptr care va expun si problema mea spre a ma ajuta, caci ajung aproape la disperare.
      Dupa 12 ani de functionare impecabila, semineul meu, deschis, construit de catre un sobar, a inceput in anumite zile sa bage miros de afumat in casa - cand nu functioneaza. Doar iarna si cand afara sunt peste 8-9 grade, trage aer de pe cos, de aici moirosul de afumat. Sub 0 grade nu baga acel miros (tiraj de afara) ci trage aerul cald din camera pe cos, afara (tiraj din camera spre ext).
      Se stabilizeaza ptr 1-2 zile doar cand fac foc si se incinge hornul (semineul e la parter si casa are parter + etj + mansarda joasa), cosul avand cam 7 metri.
      NU am curatat cosul niciodata - are diametrul de 15-20 cm, dar anul acesta am folosit la ardere acele pulberi de curatare a hornului ce le am cumparat de la brico depot.
      M am apucat sa i fac o rama cu o usa cu geam dar am citit aici ca daca nu am preconizat acele gauri de tiraj din partea de jos, se va afuma geamul, desi am sa iau din acela cu autocuratare.
      Ar exista un sistem de blocare ca aerul sa mai circule in ambele sensuri (din/catre ext/int)...un cos sau blocator de cos ?
      Nu am posibilitate sa mai umblu la cos sa -l strapung ca sa montez o foaie de metal blocatoare ca la sobe la tara in spatele lor.

      Rog ajutor !
      Multumesc!
      Ultima editare de Concierge; 09.feb.2016, 14:35.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        Răspuns la: Totul despre SEMINEE

        Postat în original de Concierge
        ....
        NU am curatat cosul niciodata - are diametrul de 15-20 cm, dar anul acesta am folosit la ardere acele pulberi de curatare a hornului ce le am cumparat de la brico depot.

        ...
        Multumesc!
        Curatare manuala cu perie de horn nu cu pulberi etc .

        Postat în original de Concierge
        ....

        M am apucat sa i fac o rama cu o usa cu geam dar am citit aici ca daca nu am preconizat acele gauri de tiraj din partea de jos, se va afuma geamul, desi am sa iau din acela cu autocuratare.
        Ar exista un sistem de blocare ca aerul sa mai circule in ambele sensuri (din/catre ext/int)...un cos sau blocator de cos ?
        Nu am posibilitate sa mai umblu la cos sa -l strapung ca sa montez o foaie de metal blocatoare ca la sobe la tara in spatele lor.

        Rog ajutor !
        Multumesc!
        Daca ati face un canal de aer din exterior pana la gura semineului s-ar evita consumarea aerului din incapere , daca ar fi conectat la admisia de aer pt focar - fanta facuta la " usita " sau sub usita " pe direct " , cu posibilitate de opturare partiala/completa .Astfel la deschiderea usii casei / camerei , geamurilor nu s-ar creea tiraj invers ..
        Ultima editare de coby; 09.feb.2016, 16:00.
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • admin11
          Incepator
          • 25.feb.2011
          • 16

          loading 50%....

          loading 50%....
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • bpsorin
            Incepator
            • 28.sep.2015
            • 31

            Răspuns la: Totul despre SEMINEE

            Postat în original de Concierge
            Buna ziua!
            Sunt impresionat de volumul de informatii pertinente dar si de solicitudinea de care dati dovada in acest forum.
            Drept ptr care va expun si problema mea spre a ma ajuta, caci ajung aproape la disperare.
            Dupa 12 ani de functionare impecabila, semineul meu, deschis, construit de catre un sobar, a inceput in anumite zile sa bage miros de afumat in casa - cand nu functioneaza. Doar iarna si cand afara sunt peste 8-9 grade, trage aer de pe cos, de aici moirosul de afumat. Sub 0 grade nu baga acel miros (tiraj de afara) ci trage aerul cald din camera pe cos, afara (tiraj din camera spre ext).
            Se stabilizeaza ptr 1-2 zile doar cand fac foc si se incinge hornul (semineul e la parter si casa are parter + etj + mansarda joasa), cosul avand cam 7 metri.
            NU am curatat cosul niciodata - are diametrul de 15-20 cm, dar anul acesta am folosit la ardere acele pulberi de curatare a hornului ce le am cumparat de la brico depot.
            M am apucat sa i fac o rama cu o usa cu geam dar am citit aici ca daca nu am preconizat acele gauri de tiraj din partea de jos, se va afuma geamul, desi am sa iau din acela cu autocuratare.
            Ar exista un sistem de blocare ca aerul sa mai circule in ambele sensuri (din/catre ext/int)...un cos sau blocator de cos ?
            Nu am posibilitate sa mai umblu la cos sa -l strapung ca sa montez o foaie de metal blocatoare ca la sobe la tara in spatele lor.

            Rog ajutor !
            Multumesc!
            Salut,
            Am inteles ca o clapeta nu poti monta in cos dar o aductiune de aer de afara cu clapeta poti face?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	clapeta.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	32,1 KB 
ID:	624472

            Comentariu

            • bpsorin
              Incepator
              • 28.sep.2015
              • 31

              Răspuns la: loading 50%....

              Sal,
              Cosul de fum este comun cu o alta camera?

              Comentariu

              • admin11
                Incepator
                • 25.feb.2011
                • 16

                Răspuns la: loading 50%....

                Postat în original de bpsorin
                Sal,
                Cosul de fum este comun cu o alta camera?
                Nu.E doar ce a mai ramas din el pentru ca a fost spart, deoarece veneam cu constructia mult prea in fata.Conexiunea dintre focar si continuarea cosului va fi facuta printr-o teava metalica fi 200.

                Comentariu

                • Concierge
                  Incepator
                  • 09.feb.2016
                  • 6

                  Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                  Postat în original de bpsorin
                  Salut,
                  Am inteles ca o clapeta nu poti monta in cos dar o aductiune de aer de afara cu clapeta poti face?[ATTACH=CONFIG]92704[/ATTACH]
                  Multumesc mult ptr raspuns !...unde pot gasi aceasta clapeta ? Unde poate fi montata ?...nu se poate bloca in timp de la caldura si funingine ?
                  Din pacate nu mai pot face nimic...ce ma intriga este faptul ca dupa atatia ani in care n am avut nici o problema, dintr o data, cand nu arde si cosul e rece iar afara sunt intre 5-10 grade, imi baga aer de pe cos inuntru in camera....cu mirosul de afumat aferent...
                  Aceasta clapeta daca o montez nu rezolva aceasta problema si aerul de pe cos va continua sa intre ?!
                  Sau fiindca cosul e necuratat ?!
                  Ultima editare de Concierge; 12.feb.2016, 18:51.

                  Comentariu

                  • Concierge
                    Incepator
                    • 09.feb.2016
                    • 6

                    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                    Postat în original de coby
                    Curatare manuala cu perie de horn nu cu pulberi etc .


                    Daca ati face un canal de aer din exterior pana la gura semineului s-ar evita consumarea aerului din incapere , daca ar fi conectat la admisia de aer pt focar - fanta facuta la " usita " sau sub usita " pe direct " , cu posibilitate de opturare partiala/completa .Astfel la deschiderea usii casei / camerei , geamurilor nu s-ar creea tiraj invers ..
                    Multumesc mult ptr raspuns si ajutor.
                    Am sa curat cosul si sper ca se va rezolva.
                    Nu mai am cum sa perforez ca sa aduc un aer din ext. Si cu ce ar ajuta ? El baga aerul in casa si doar la frig sub minus -3-5 grade scoate aerul cald din casa.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                      Postat în original de Concierge
                      Si cu ce ar ajuta ?
                      Consuma oxigenul din casa ( daca nu are o cale direct de afara ) !!!
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • bpsorin
                        Incepator
                        • 28.sep.2015
                        • 31

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                        Postat în original de Concierge
                        Multumesc mult ptr raspuns !...unde pot gasi aceasta clapeta ? Unde poate fi montata ?...nu se poate bloca in timp de la caldura si funingine ?
                        Din pacate nu mai pot face nimic...ce ma intriga este faptul ca dupa atatia ani in care n am avut nici o problema, dintr o data, cand nu arde si cosul e rece iar afara sunt intre 5-10 grade, imi baga aer de pe cos inuntru in camera....cu mirosul de afumat aferent...
                        Aceasta clapeta daca o montez nu rezolva aceasta problema si aerul de pe cos va continua sa intre ?!
                        Sau fiindca cosul e necuratat ?!
                        Sal
                        Pai sunt o gramada, dai un google si gasesti o multime de burlane cu clapeta sau grile cu clapeta.Daca intra aer invers de afara in casa este o problema.Daca camera este prea etansa termopane etc sau daca ai o hota montata in casa se poate intimpla sa ai circulatie inversa. De aceea am recomandat o aductiune de aer de afara asta rezolva circulatia inversa, ca la un cos de 7 m ar trebui sa ai tiraj din belsug, asta daca cosul este construit corect.Clapeta din atasament era doar pt a-ti face o idee de cum arata,ma gandeam ca o pui pe aerul de afara sa o poti inchide cand nu faci focul in semineu.Eu am cos de 6 m fi 200 si daca deschid 100% clapeta de tiraj de pe cos imi trage muierea afara pe cos,inca nu am patit sa circule invers aerul de afara in casa nici macara cand bate vantul tare afara.

                        Comentariu

                        • bpsorin
                          Incepator
                          • 28.sep.2015
                          • 31

                          Răspuns la: Răspuns la: loading 50%....

                          Sal,
                          Fain tot cu fi 200 m-am racordat la cos (cos 6m fi 200) si duduie ca trebuie sa inchid din tiraj ca papa lemnele rapid si merge caldura in atmosfera.

                          Comentariu

                          • George Stavarachi
                            Incepator
                            • 08.mar.2016
                            • 2

                            Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                            Buna ziua!! Cat de curand mi-am achizitionat o casa, si as vrea sa-construiesc un semineu, dilema mea este urmatoarea.. toti peretii mei nu sunt tencuiti ci sunt placati cu rigips. In locul unde as vrea sa construiesc un semineul ar trebui sa decupez rigips-ul sau as putea sa il plachez cu placi de silicat de calciu???
                            In acelasi timp vreau sa-mi ridic si un horn, cum ma sfatuiti sa-l ridic prin interiorul casei sau prin exterior?? Semineul o sa vina construit pe un perete exterior!!
                            Va multumesc anticipat pentru ajutor!!!

                            Comentariu

                            • bpsorin
                              Incepator
                              • 28.sep.2015
                              • 31

                              Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                              Buna ziua,
                              Daca construiesti hornul in exterior trebuie sa fie de calitate si izolat,daca il construiesti prin casa spre tavan si pod mai castigi ceva grade in camera prin radiatia termica eliberata in jurul cosului dar atunci trebuie sa izolezi partea care trece de tavan spre exterior.Se poate izola si este obligatoriu izolarea semineului fata de alte structuri, silicatul de calciu daca este de calitate se poate fixa pe gipscarton. Eu am facut o masca din profile pe care am prins silicatul de calciu cu suruburi autofiletante.Daca vrei ca semineul sa fie sursa principala de incalzire trebuie sa te mai gandesti.Eventual un termosemineu sau unul cu acumulare in masa ex. brunner.

                              Comentariu

                              • CarmenRBK
                                Incepator
                                • 17.mar.2016
                                • 15

                                Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                                Buna.
                                Vreau sa imi montez si eu un semnineu intr-un living de 18 mp care comunica cu dormitorul de 16 mp.
                                Am pe cineva care mi.a facut o, oferta care mi se pare putin exagerata.
                                Am nevoie de a reface hornul. Mi.a propus sa il refac pe un perete exterior al casei..fiindca hornul vechi este cam slăbuț. .tinand cont ca, casa este cam veche..undeva la 50 de ani.
                                MI-a recomandat un horn termoizolat tip Pleva cu fundatie de 6ml. Hornul cu montaj 4.200 ron.
                                Hornul l.am cautat pe net, am vazut despre ce este vorba.
                                Intrebarea mea este: nu as putea sa fac hornul simplu din caramaida aia speciala pentru horn, cu diametru de 18o sau 200..? Hornul sa fie dus pana sus in acoperis, frumos izolat. Caramiziile acelea, am calculat si m-ar costa 1.000 de ron.
                                Precizez ca am nevoie de un semineu cu , o camera de ardere undeva de 10kw, care am citit ca acopera o suprafata de 80-100mp. Nu am atata spatiu. Deci ar fi suficient.
                                Costructorul meu nu imi recomanda acel horn simplu de caramida pentru ca, zice el, in timp..face condens si nu il recomanda de nici un fel.
                                Ce ma sfatuiti cu hornul asta ? Precizez faptul ca am.si incalzire centrala, deci semineul nu ar fi singura sursa de incalzire. Il vreau pentru o sursa extra de caldura.
                                Multumesc frumos
                                Ultima editare de CarmenRBK; 19.mar.2016, 15:37.

                                Comentariu

                                Procesare...