Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    Răspuns la: Totul despre SEMINEE

    De ce nu optati pentru cos de fum din inox dublu izolat ? Nu necesita fundatie iar ml la diametru int de 220 mm este de aproximativ 400 lei .
    Un ex luat la intamplare : http://maxstyl.com/cos-de-fum-din-inox-dublu-izolat/
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • CarmenRBK
      Incepator
      • 17.mar.2016
      • 15

      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

      Ai fi mai ok ca si...cel din caramida ?...

      Comentariu

      • bpsorin
        Incepator
        • 28.sep.2015
        • 31

        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

        Postat în original de CarmenRBK
        Ai fi mai ok ca si...cel din caramida ?...
        Sal,
        Cele mai performante sunt cosurile din sticla dar se fabrica doar in germania si sunt extrem de scumpe. Cosurile de inox sunt bune usor de montat dar mi se par inestetice.Cosurile ceramice arata mai bine si absorb in oarecare masura mai bine condensul.Depinde cat vrei sa investesti ca ceramice sunt cu gramada . Daca vrei sa cheltui putin cumperi elemente refractare cu diametrul intern la fel cu iesirea din arzator si il izolezi cu vata bazaltica.Daca il faci prin interior, lateral de semineu nu il izolezi pe portiunea din camera sa stea temperatura mai mare in partea de jos si sa radieze din caldura de iesire primara in interior.Inoxul face condens chiar daca este izolat (nu vand cosuri de fum de nicio culoare ca sunt electrician nu vanzator de cosuri)Ce am vazut pana acum ca sunt cosuri din caramida care au mai bine de 100 de ani si inca stau in picioare sa vad un inox in 50 de ani cum o sa arate (sunt curios) Eu am cumparat elemente ceramice refractare dar am fact o fundatie pt cos ca sut grele daca ai bani iei un ceramic nemtesc (tona,schidel etc).

        Comentariu

        • bpsorin
          Incepator
          • 28.sep.2015
          • 31

          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

          Sal,
          Mie personal astea de inox puse pe casa sau linga imi lasa impresia ca nu se incadreaza in ambientul familial chiar ok mai degraba seamana cu o fabrica gen malaxa.

          Comentariu

          • lisapet
            Membru marcant
            • 02.ian.2012
            • 467

            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

            Postat în original de CarmenRBK
            Costructorul meu nu imi recomanda acel horn simplu de caramida pentru ca, zice el, in timp..face condens si nu il recomanda de nici un fel..
            Bravo acestui constructor ! Daca ar fi mai multi oameni verticali am ajunge departe..

            Comentariu

            • CarmenRBK
              Incepator
              • 17.mar.2016
              • 15

              Răspuns la: Totul despre SEMINEE

              Va multumesc

              Comentariu

              • George Stavarachi
                Incepator
                • 08.mar.2016
                • 2

                Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                Am inceput constructia la semineu dupa toate indicatiile de pe forum(adunate) ... voi atasa niste poze ...astept niste pareri.. ce tine de cos .. mi-am achizitionat un cos din ememente gfe..Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160312_192910.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	174,4 KB 
ID:	624808Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160318_185651.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	145,2 KB 
ID:	624809Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160318_185651.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	145,2 KB 
ID:	624809
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160323_214439.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	166,9 KB 
ID:	624810Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160319_173830.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	204,6 KB 
ID:	624811

                Comentariu

                • bpsorin
                  Incepator
                  • 28.sep.2015
                  • 31

                  Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                  Sal,
                  in loc de vata bazaltica caserata as fi foslosit placi de silicat de calciu lipite cu cm17 de perete si prinse cu autofiletante de profile.In timp intre vata si perete o sa faca condens si o sa miroasa.Asa ca recomand grile de evacuare putin supradimensionate sa ai temperatura mai mica in hota eventual un ventilator silentios care sa spele in exterior focarul si sa ajute la disiparea caldurii mai repede.In rest este ok dar nu stiu cat rezista gipscartonul la caldura.Sper sa nu ma baneze adminul dar nu fac reclama uite aici

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                    Postat în original de George Stavarachi
                    Am inceput constructia la semineu dupa toate indicatiile de pe forum(adunate) ... voi atasa niste poze ...astept niste pareri.. ce tine de cos .. mi-am achizitionat un cos din ememente gfe..
                    Testat semineul, functioneaza corect?

                    Comentariu

                    • Emilya1988
                      Incepator
                      • 02.sep.2011
                      • 76

                      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                      Buna ziua
                      Vreau sa achizitionez un termosemineu pe peleti marca Prity http://www.utilul.ro/instalatii/semi...rityplw13.html pentru care aveam in plan un horn din inox dublu izolat. Insa cand am sunat la cei de unde cumpar termosemineul mi-au zis ca ma complic inutil ca acest model de semineu nu are nevoie de horn inalt si ca au avut clienti care au scos teava de inox 30 cm in afara casei si aia a fost, ca oricum nu scoate mult fum.
                      Eu nu stiu ce sa fac daca sa ii cred pe ei sau ce am citit pe aici, ca daca nu e hornul izolat se face condens etc
                      Si inca ceva. Am gasit horn de inox dublu izolat doar la 1 metru, se poate cumva taia? Am atasat o fotografie cu locul unde va veni montat hornul. Imi trebuie o bucata pentru a ma departa de casa, pana sa montez cotul cu care sa ma ridic in sus, dar parca 1 m e prea mult, iese prea mult in afara casei. Aceeasi problema e si in casa, gaura pentru horn e la o inaltime de 1.80 iar tuburile se gasesc de 1 m sau 50 cm
                      De aici as vrea sa il comand http://picura.shopmania.biz/catalog/...rete-dp-602872
                      Fișiere Atașate
                      Omul cat traieste invata!

                      Comentariu

                      • bpsorin
                        Incepator
                        • 28.sep.2015
                        • 31

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                        Postat în original de Emilya1988
                        Buna ziua
                        Vreau sa achizitionez un termosemineu pe peleti marca Prity http://www.utilul.ro/instalatii/semi...rityplw13.html pentru care aveam in plan un horn din inox dublu izolat. Insa cand am sunat la cei de unde cumpar termosemineul mi-au zis ca ma complic inutil ca acest model de semineu nu are nevoie de horn inalt si ca au avut clienti care au scos teava de inox 30 cm in afara casei si aia a fost, ca oricum nu scoate mult fum.
                        Eu nu stiu ce sa fac daca sa ii cred pe ei sau ce am citit pe aici, ca daca nu e hornul izolat se face condens etc
                        Si inca ceva. Am gasit horn de inox dublu izolat doar la 1 metru, se poate cumva taia? Am atasat o fotografie cu locul unde va veni montat hornul. Imi trebuie o bucata pentru a ma departa de casa, pana sa montez cotul cu care sa ma ridic in sus, dar parca 1 m e prea mult, iese prea mult in afara casei. Aceeasi problema e si in casa, gaura pentru horn e la o inaltime de 1.80 iar tuburile se gasesc de 1 m sau 50 cm
                        De aici as vrea sa il comand http://picura.shopmania.biz/catalog/...rete-dp-602872
                        Salut,
                        Musai izolat si de ce vrei sa-l tai ca eu nu inteleg,vezi gudronul de pe bordura din jurul casei? vrei sa ai tot timpul asa ceva? daca nu atunci ia un cos dublu inox izolat si amplaseazal corect nu cu unghi de 90 de grade ci cu unghi de max. 45 de grade. Sa pui si element anticondens si usa de vizitare sa poti sa-l cureti usor. Vezi la dimensionarea corecta si amplasarea cosului in posturile anterioare.Vezi o tiruca atasamentele.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Emilya1988
                          Incepator
                          • 02.sep.2011
                          • 76

                          Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                          Buna
                          Motivul pentru care as fi vrut sa il tai e ca nu am gasit la ei pe site decat burlan de 1 metru si mie mi-ar trebui de 50, cu 1 metru m-as indeparta prea mult de casa. Voi suna la ei poate fac si de 50 cm
                          Spuneti mai sus sa nu folosesc coturi de 90 de grade. Aici am intampinat o problema, si anume ca nu am gasit treceri prin perete decat perpendiculare, nu si la unghi.
                          Am facut o schema la cum m-am gandit sa arate noul cos de fum
                          Din ce am citit aici pe forum, am inteles ca nu se recomanda coturile de 90 de grade pentru ca se depune gudronul in partea de jos si in timp se poate obtura,corectati-ma daca gresesc. Dar daca in loc de cotul de 90 de grade punem un teu cu capac de condens in partea de jos astfel incat eventualul gudron sa se adune in acel capac si sa poate fi golit cand e cazul?
                          Producatorul a inistat chiar ca nu e nevoie de cos izolat si sa il citez pe el "Dati banii degeaba, modelul asta de semineu produce foarte putin fum". Acum nici nu stiu ce sa mai cred
                          Despre hornul anterior confirm ca era plin de gudron pe pereti, cred ca avea fara sa exagerez 2 degete grosime.
                          Fișiere Atașate
                          Omul cat traieste invata!

                          Comentariu

                          • bpsorin
                            Incepator
                            • 28.sep.2015
                            • 31

                            Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                            Sal,
                            Unghiul de 90 de grade reduce masiv din tiraj vezi atasamentele puse de mine.Fum putin la peleti nu stiu ce sa zic dar confirm ca fac fum.Racordurile de 45 se recomanda pt. a nu micsora tirajul,inaltimea cosului se calculeaza in mare parte in functie de puterea calorica a sursei de caldura si necesarul de tiraj plus diametrul cosului (atentie nu vand cosuri de fum defel si nici seminee sau sobe si nici nu fac reclama)dar fiind afara si din metal recomand cosul dublu cu izolatie construit exact ca in imaginea din atasamentele puse in postul precedent.Cu fundatie si elemet colector condens si usita vizitare.Daca vrei caut si formulele de dimensionare a cosului.Amplmasarea si inaltimea o vezi in atasament.Racordul

                            Comentariu

                            • bpsorin
                              Incepator
                              • 28.sep.2015
                              • 31

                              Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                              Sal,
                              Daca nu vrei fum in casa fa un cos bine dimensionat lasa improvizatile cu o teava de 30 si alte pacaleli ca nu o sa ai tiraj de aici o gramada de probleme,condens la greu ardere incompleta etc.Am vazut schema pusa de tine ai 2 coturi nu 1 de 90 de grade nu mai usor astupi gaura existente si faci un racord corect?Daca vrei sa duduie vezi schema de horn postata de mine.Dimensionare o gasesti pe net cu goagalu.Recomand sa o respecti,ca altii au muscat-o facind dupa ureche dimensionarea.Eu am un cos de 7 m fi 200 mm la 17kw semineul si tiraj din greu, fara sa am fum in casa nici cand afara bate vantul napraznic.Nu te zgarcii la cos si nu fa rabat de la ce am mai spus ca tot tu o sa regretii mai tarziu.Mai bine faci un lucru corect chiar daca este purin mai scump decat sa faci improvizatii care nu o sa te multumeasca defel.
                              Ultima editare de bpsorin; 18.apr.2016, 15:36.

                              Comentariu

                              • bpsorin
                                Incepator
                                • 28.sep.2015
                                • 31

                                Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                                Sal,
                                Uite ce zice manualul termosemineului

                                Comentariu

                                Procesare...