Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bgpaunescu
    Incepator
    • 16.feb.2017
    • 1

    Răspuns la: Totul despre SEMINEE

    Buna ziua!
    As dori sa imi construiesc un semineu in living ca in imagine:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	delfi.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	173,1 KB 
ID:	627782
    cu un focar:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1072-c60d80a34201831d998aa167ba0d817c-n_zuzia_zeliwo_16kw_700.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	9,8 KB 
ID:	627780
    hota vreau sa o fac din placi silicat de calciu.

    1. Pot placa piatra peste placile de silicat de calciu (ma refer la cele 2 "coloane" verticale)?
    2. daca vreau sa trimit aer cald in alte camere la o distanta de aprox 10-13 metri (tubulatura izolata de 150) trebuie sa fac "clopot" la focar?
    3. Pentru incalzirea livingului ma gindesc la un recuperator de caldura peste focar?
    4.Pot folosi un cos de fum zidit de pe planseu (effe2) cu o inaltime de aprox 4m din care 1m peste coama la care sa fac racordarea cu
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	element-racordare-semineu-la-cos-de-fum.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	19,1 KB 
ID:	627781

    Orice sfaturi BUNE sunt binevenite.

    Cu multumiri,
    Bogdan

    Comentariu

    • razvan adrian
      Membru Marcant
      • 30.mar.2011
      • 322

      Răspuns la: Totul despre SEMINEE

      Pentru cos recomand zidaria din samota sau semisamota , toate cosurile din inox sau alte table , produc condens , se uzeaza relativ repede si poat produce uneori si ceva daune daca nu este intretinut corect. Lemnul care arde in focar trebuie sa fie uscat , iar romanul a inventat o mare prostioara, pune 60% uscat si 40% UMED, SI ASA APAR NECAZURILE. Primul ar fi mirosul care intra in camera, un miros greu care intra la plamini si face ravagii acolo, nu mai vorbesc de " puteala din casa" care la inceput n o simti , decit putin asa....lasa ca merge daca e cald in casa ! Cosul este motorul semineului , sobei indiferent de care tip, de aceea , cel din zidarie este sfint si durabil , sigur si greu de distrus chiar si dupa 20 de ani . Se utilizeaza mortar refractar ( nu cel romanesc) cu caramida de samota sau semisamota , sint placi si tuburi dimensionate pentru racordarea semineu-cos . Stiu ca este ceva mai scump dar il ai o viata. Eu inca mai fac asa cite unul , dar cu cazan incorporat, care produce energie pentru incalzire si apa calda menajera , am vreo 17 ani de astfel de lucrari si nu recomand focarele din fonta de pe piata, se sparg in proportie de 45-50% la cel mai mic soc termic sau mecanic , costa mult si nu si exprima valoarea nici ca un produs de calitate si cu siguranta ridicata pe minim 3-4 ani ,nici nu produce acea caldura care este specificata pe "cutie" , pe unele scrie eficienta , iar pe altele randament, oricum sint ambele pline de bube si nefunctionale pe durata unei ierni. De aceea recomand sa va mai ginditi cind achizitionati asa ceva.
      Eu am facut astfel de lucrari circa 170 in 17 ani , dar nu cu focar din fonta sau otel , focar - semineu samota + cos de samota si cazan incorporat , am ajuns la generatia a VIII a , inca n am avut nici o reclamatie sau conflicte cu vreun client . Incerc permanent sa sfatuiesc pe cei care nu cunosc adevarata problema in amanunt iar aici , sint multi care si vind produsele, deci mare atentie, eu oricum nu am timp de ale mele , deci nu incerc sa iau de aici clienti , am deja destui care asteapta. Deci mare grija , ca stiu oamenii sa te dirijeze in sensul care trebuie , inclusiv la manopera. Mare atentie ,ok ! O seara placuta ....sau Noapte buna ! Razvan
      bagera

      Comentariu

      • iordanici
        Incepator
        • 29.sep.2016
        • 10

        Răspuns la: Totul despre SEMINEE

        Buna ziua,
        Avem o casuta din grinzi de stejar cu acoperis de dranita.
        Vrem sa punem o sobita, cu un cos de fum schidel din inox in exterior (din lipsa de spatiu). Problema e ca producatorul ne-a spus ca trebuie sa depasim cu min. 40cm coama, iar casa are 7m pana la coama, plus elevatia de 1m! Acoperisul are cca 4.6m inaltime. Supraf. la sol (acoperita, deci inclusiv streasina) este de 10*6m, deci de la coama pana la cos sunt 3m.
        Alta problema e cu asigurarea statica.
        Am exclus varianta unui cos ceramic, din m multe motive.
        Avem sanse sa rezolvam problema cosului de fum sau trebuie sa optam pt incalzire electrica? Supr. utila a casei e de doar 34mp, numai parter, pod nelocuibil.
        Maine as putea atasa niste schite/foto.
        Multumesc anticipat pt sfaturi.

        Comentariu

        • lisapet
          Membru marcant
          • 02.ian.2012
          • 467

          Răspuns la: Totul despre SEMINEE

          Postat în original de iordanici
          Buna ziua,
          Avem o casuta din grinzi de stejar cu acoperis de dranita.
          Vrem sa punem o sobita, cu un cos de fum schidel din inox in exterior (din lipsa de spatiu). Problema e ca producatorul ne-a spus ca trebuie sa depasim cu min. 40cm coama,...
          Nu stiu cum e cu necesitatea de a depasi coama, caci asta depinde si de pozitia cosului fata de aceasta coama, dar se zice ca la invelitori din materiale combustibile distanta dintre capatul liber al cosului si aceasta invelitoare trebuie sa fie de minim 1m.
          Postat în original de iordanici
          .. iar casa are 7m pana la coama, plus elevatia de 1m! Acoperisul are cca 4.6m inaltime. Supraf. la sol (acoperita, deci inclusiv streasina) este de 10*6m, deci de la coama pana la cos sunt 3m.
          Alta problema e cu asigurarea statica.
          Am exclus varianta unui cos ceramic, din m multe motive.
          Avem sanse sa rezolvam problema cosului de fum sau trebuie sa optam pt incalzire electrica? Supr. utila a casei e de doar 34mp, numai parter, pod nelocuibil.
          Maine as putea atasa niste schite/foto.
          Multumesc anticipat pt sfaturi.
          Cred ca de la cele boldate si ar fi cazul sa se inceapa discutia.
          Eu as ruga sa se prezinte:
          - planul parterului cu mobilarea propusa de unde sa se poata deduce cam unde s-ar preta cel mai bine soba;
          - sectiune de unde sa rezulte configuratia geometrica pe verticala a cladirii;
          - plan invelitoare, pentru a indeparta orice dubiu.
          In ce zona climatica e casuta? Ce destinatie are: locuinta permanenta sau casa de vacanta? Priza de aer (sau aductiunea de aer) necesara combustiei a fost prevazuta?

          Comentariu

          • iordanici
            Incepator
            • 29.sep.2016
            • 10

            Răspuns la: Totul despre SEMINEE

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cos fum v1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	4,6 KB 
ID:	628592Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	interior1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	4,5 KB 
ID:	628593Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170415_161130.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	393,7 KB 
ID:	628594Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170416_141909.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	409,4 KB 
ID:	628595
            Sper sa fie de folos ce am atasat. Zona geografica: langa Iasi, directia medie a vantului: VNV. Locuinta permanenta modesta pentru 2 persoane in pragul pensionarii.
            Mentiuni: instalatia sanitara este realizata. tavan cu grinzi la vedere, podul va fi din scandura, vata bazaltica, scandura, cu o grosime de sub 15cm.

            Comentariu

            • iordanici
              Incepator
              • 29.sep.2016
              • 10

              Răspuns la: Totul despre SEMINEE

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan parter.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	30,2 KB 
ID:	628596Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sectiune b-b.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	29,5 KB 
ID:	628597
              Poate asa se vad mai bine

              Comentariu

              • lisapet
                Membru marcant
                • 02.ian.2012
                • 467

                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                Postat în original de iordanici
                ..Poate asa se vad mai bine
                Asa da, se vede mai bine.
                In aceasta speta cosul nu este necesar sa depaseasca coama, ci chiar poate sa fie mai jos ca si cota fata de ea.
                Oricum pentru o functionare corespunzatoare a cosului presiunea disponibila al acestuia trebuie sa fie mai mare ca valoare fata de rezistenta gazodinamica a tractului de aer-gaze. Sobarul are competentele necesare sa dimensioneze si apoi sa puna in opera un agregat care sa poata asigura confortul termic si psihic al celor doua persoane in pragul pensionarii?
                De ce am adus in discutia aerul, pentru ca acesta este necesar combustiei. A fost prevazuta si o priza de aer?

                Totusi, se poate afla din ce considerente s-a exclus varianta cosului ceramic conform? La cate am vazut in viata asta - solutia cu acest cos (cu montaj pe exterior) mi se pare nefireasca.
                Ca in link-ul acesta nu se putea solutiona pozitionarea cosului?: http://casoteca.ro/casa-traditionala...alvata-de-foc/

                Comentariu

                • iordanici
                  Incepator
                  • 29.sep.2016
                  • 10

                  Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                  Vrem sa montam o soba Kratki K10, vom lua legatura cu furnozorul sa ne dea mai multe detalii ref la prize de aer (http://www.kratki.ro/produs/soba-k10...t-admisie_2172).
                  Cat despre cosul ceramic:
                  - greutate mare (=> trebuie facuta fundatie in interior, care sa suporte cca 600kg sau mai mult) Cosurile Schiedel au intre 90-110kg/ml. (plasat la exterior ar creste lungimea cu 1m, cat este elevatia)
                  - am inteles ca trebuie tencuit si interior si exterior, spre deosebire de cosul din inox, care este mult mai usor de montat.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	var cos.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	23,3 KB 
ID:	628598Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tracy cos fum.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	8,6 KB 
ID:	628599
                  - in interior spatiul e restrans (doar 17 mp), soba ar ajunge aproape in mijlocul camerei. Instalatia pt chiuveta este pe peretele din mijloc, comuna cu cea din baie, deci nu putem pune soba si cosul in colt (unde e aragazul)
                  Am vazut si noi o casa din Breb la care cosul este mult mai jos decat coama, dar credeti ca prezinta siguranta in exploatare ?

                  Comentariu

                  • lisapet
                    Membru marcant
                    • 02.ian.2012
                    • 467

                    Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                    Postat în original de iordanici
                    Vrem sa montam o soba Kratki K10, vom lua legatura cu furnozorul sa ne dea mai multe detalii ref la prize de aer (http://www.kratki.ro/produs/soba-k10...t-admisie_2172).
                    Of, of, of.. Eu la batranete as alege o soba grea, cu acumulare de caldura suficienta cat sa-mi tina confortul minim 8 ore din 24.. Asta ce-mi arati d-ta e una pentru tineri, care noaptea poate nu dorm, si baga lemne..
                    Postat în original de iordanici
                    Cat despre cosul ceramic:
                    - greutate mare (=> trebuie facuta fundatie in interior, care sa suporte cca 600kg sau mai mult) Cosurile Schiedel au intre 90-110kg/ml. (plasat la exterior ar creste lungimea cu 1m, cat este elevatia)
                    Asa, 700 kg sunt cca 6,9 kN, care descarcati pe o suprafata de 0,36x0,36m, cat ar avea talpa cosului ceramic, ar rezulta o presiune de 53,24 kPa. Apai EPS-ul care se monteaza pe fatade are rezistenta la compresiune de 80 kPa.
                    Deci, cu fundatia interioara necesara cosului nu m-ati impresionat..
                    Postat în original de iordanici
                    - am inteles ca trebuie tencuit si interior si exterior, spre deosebire de cosul din inox, care este mult mai usor de montat.
                    Asta e evident..
                    Postat în original de iordanici
                    - in interior spatiul e restrans (doar 17 mp), soba ar ajunge aproape in mijlocul camerei.
                    Eu spre exemplu intotdeauna la cladirile incalzite cu sobe urmaresc ca spatiu de locuit sa fie organizat in jurul sursei de caldura, asa au razbit stramosii mei, care s-au incalzit la sobe grele in case calduroase.. Si inca ceva, ei montau cosurile nu afara, ci pe sobe, asa de tapene erau acele sobe.. Iar cand le ardeau vrajmasii casele - cosurile ramaneau pe sobe ca un simbol al rezistentei..
                    Iata cum as vedea eu salasul meu cand ma voi retrage din activitate: https://www.youtube.com/watch?v=pmc7BZEkKLE
                    Acum cand ma uit cum se proiecteaza in Romania incalzirea cu sobe am impresia ca le proiecteaza cei ce au poposit pe aceste meleaguri din tarile calde.
                    Postat în original de iordanici
                    Instalatia pt chiuveta este pe peretele din mijloc, comuna cu cea din baie, deci nu putem pune soba si cosul in colt (unde e aragazul)
                    Inteleg ca e tarziu, deja toate s-au executat asa ca ma voi opri aici, ca ideile mele sa nu va faca inima rea.. Pacat ca nu ati intrat sa intrebati aici pe forum mai devreme, cand abea v-ati apucat de casa..
                    Pentru faptul ca ati salvat o casa maramureseana aveti respectul meu !
                    Postat în original de iordanici
                    Am vazut si noi o casa din Breb la care cosul este mult mai jos decat coama, dar credeti ca prezinta siguranta in exploatare ?
                    Nu ma pot pronunta pentru ce fac altii, ci doar pentru ce fac eu. Atasez o imagine cum sunt obisnuit sa vad eu iesite cosurile din acoperis (atrag atentia inca o data ca pentru invelitori combustibile distanta dintre capatul liber al cosului si invelitoare trebuie sa fie minim 1m)
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	293.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	99,1 KB 
ID:	628601
                    Ultima editare de lisapet; 12.iun.2017, 19:36.

                    Comentariu

                    • iordanici
                      Incepator
                      • 29.sep.2016
                      • 10

                      Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                      Multumesc pt. sfaturi si pt. timpul pretios.
                      Casa am adus-o la inceputul verii lui 2016 si de atunci am facut zeci de planuri. Am contactat si un sobar bun ca sa ne faca o soba in clopote, cu plita, intre cele 2 incaperi, dar ne-a refuzat, nu prea am inteles de ce, recomandandu-ne sa apelam la un mester local... asa ca am renuntat, cu regret, la aceasta idee.
                      Proiectul dvs este interesant, cu siguranta s-ar putea adapta si la un spatiu cu putin mai mic.
                      Noi suntem obligati sa ne raportam la o structura existenta-un spatiu de 34mp impartit in 2 de un perete. Ne-am gandit ca majoritatea timpului o vom petrece in prima camera (cealalta fiind spre nord), unde sa gatim, sa primim oaspeti si iarna sa si dormim acolo.
                      In ce priveste cosul, o sa revin cand vom lua o hotarare.
                      Spor in toate.

                      Comentariu

                      • gaceuadrian
                        Incepator
                        • 13.dec.2017
                        • 1

                        Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                        Buna ziua,

                        Am cumparat un focar de semineu D70 din fonta, am zidit din caramida partea inferioara peste care am turnat o mica placa din beton armat in care am lasat un orificiu de 150mm diametru in partea din spate, momentan nu am zidit in dreptul focarului si nu am facut inca hota din motive financiare, hornul are fundatie si este zidit din anvelope patrate ce se gasesc in comert, trecerea prin acoperis am facut o cu un burlan gros din otel tot de 150mm diametru de 100cm lungime care depaseste coama cu 50cm.
                        In prima faza tabla care opreste flacara din focar am instalat o invers si a cam intrat fumul in casa cand deschideam usa, am intors tabla si lucrurile stau diferit. Deasupra focarului la evacuare am montat un burlan din otel gros de 200mm diametru si lungimea de 50cm dupa care am montat clapeta, o piesa 150mm diametru care optureaza evacuarea pe care o folosesc cand este doar jar in semineu, peste un cot de 90 grade tot din otel si tot de 150mm diametrul iar prin peretele de bca am trecut pana in cosul de fum cu un alt burlan din otel tot de 150mm diametrul. Cand aprind focul usa semineului o las deschisa 2-3 cm timp de cateva secunde 10-20 si totul este ok, asez lemne groase in partea de jos dupa care deasupra cu cele subtiri aprind focul fara probleme. Dupa 30 min am jar suficient ca sa pun lemne groase si sa ma bucur de spectacolul flacarilor. Am observat ca reglajul de aer nu are efect deloc, la acest focar D70, inchis sau deschis focul si tirajul este la fel, daca deschid usa 2cm am impresia ca imi trage si lemnul pe horn. Am stat si am analizat usa semineului cand s a racit focarul si am observat ca exista un snur intre sticla si rama usii doar pe jumatatea inferioara a ramei, practic semineul trage mult aer pe langa sticla semineului si rama usii, se aude si se simte lejer aerul introdus in focar. Am plecat sa vad si alt focar nou D70 in magazinul de unde l am cumparat si am observat aceasi usa cu sticla si tot fara snur in partea superioara a usii. Tirajul este mare si se consuma destul de repede lemnele introduse, as vrea totusi sa am control asupra tirajului din debitul de aer introdus. Daca cumpar snur si elimin fanta dintre usa si sticla e ok ? Am observat cum aerul introdus pe langa sticla coboara in focar si face un curent care nu lasa sticla sa se afume. Ce ma sfatuiti sa fac ? Nu vreau sa ridic sau sa cobor clapeta din burlan din motive de siguranta, vreau sa am control la aerul introdus nu la fumul evacuat. Legat de focar am doua variante: 1 sa zidesc tot din caramida in jurul focarului si sa fac hota cu grile de evacuare sau 2 sa zidesc din chale albe de teracota pana aproape de tava care degaja caldura cateva ore, fara grile de evacuare.
                        Multumesc anticipat.
                        Ultima editare de gaceuadrian; 16.ian.2018, 15:41.

                        Comentariu

                        • Highduc
                          Incepator
                          • 02.mai.2018
                          • 9

                          Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                          Buna ziua!
                          Stie cineva cum se numeste acest tip de samota pentru interiorul semineului? Stiu ca este lucioasa, se spune ca se autocurata si are culoarea beige.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1157-24a19f4db73cac0b48c4191f34157685-jas.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	32,4 KB 
ID:	630732

                          Comentariu

                          • calinesq91
                            Incepator
                            • 22.ian.2018
                            • 58

                            Salutare! Sunt interesat de constructia unui semineu, dar inainte de asta trebuie sa construiesc hornul. Pentru un semineu care va avea o putere de maxim 14-15 kw cat ar trebui sa fie diametrul si inaltimea cosului de fum? Daca de exemplu din semineu pana la cos va fi un burlan de 180mm diametru, e ok un cos cu diam de 210mm?
                            Cum ar fi mai ok ca randament si ca mentinere ca caldurii mai mult timp? Un focar din fonta sau un focar construit din samota si doar usa sa fie din sticla termorezistenta?

                            Comentariu

                            • macrea
                              Incepator
                              • 04.ian.2018
                              • 1

                              Buna ziua,

                              Poate cineva sa imi recomande un sistem de cos de fum profesional din ceramica ? Raport calitate pret sa fie bun.

                              Cu stima,

                              Comentariu

                              • Gonzodac
                                Incepator
                                • 23.mar.2022
                                • 7

                                Va salut,

                                In momentul asta avem un semineu montat in carcasa de rigips care este racordat la cos printr-o teava flexibila de aluminiu/inox, nu stiu, cu diametru de 18cm pare. As putea sa construiesc din teava rectangulara de 10cm un recuperator de caldura pe care sa il montez la iesirea din semineu si pe care sa o racordez la cos prin intermediul aceleiasi tevi? In prima poza este situatia actuala, si in a2a am modificat cum as vrea sa tai in rgips un loc pentru usa prin care sa montez recuperatorul. Ce probleme pot aparea pe parcurs? Daca recuperatorul ar avea undeva la 20kg poate fi o problema de sustinere? A mai montat cineva recuperator de caldura la iesirea din semineu?
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...