Calcul necesar calorifere si centrala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • RaduCA
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Postat în original de cheluakame
    [...] eu caut sa prepar si sa stochez ACM la temperaturi cat mai mici (nu neaparat de 36*C) [...]
    Și cu Legionella ce facem?

    Lasă un comentariu:


  • lisapet
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Postat în original de DCatalin
    Metoda cu w/mc este doar orientativa si de verificare.
    ..De verificare cu ce?
    Postat în original de DCatalin
    Nu am timpul necesar sa ma contrazic pe forumuri, am vrut doar sa ajut omul.
    Respect pentru cele subliniate.

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Postat în original de RaduCA
    Corect. Dar clienții tăi știu că „super”-oferta ta le poate oferi doar dușuri „reci”?
    Clientii stiu exact ce temperatura vor avea la dus caci pana la urma ei o aleg.

    "Super" oferta mea nu este una generalizata, ca urmare poate contine sau nu dusuri "reci", depinde de ce doreste clientul.

    Ideea de baza era ca eu caut sa prepar si sa stochez ACM la temperaturi cat mai mici (nu neaparat de 36*C) . Asa castig si la pierderi prin peretele boilerului, si la COP si la suprafata suplimentara a serpentine.
    Ultima editare de cheluakame; 27.aug.2014, 20:45.

    Lasă un comentariu:


  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Mi.ar place o soba cu clopote si registru dar...........cate calcule sunt si la sobele alea, doar sa gasesc pe cineva sa-mi faca, pe aici prin zona mea nu am auzit pe cineva sa faca in clopote, aici doar teracote cu fumuri !!
    Am vazut ca sunt ceva contraziceri la acest calcul, nici un stiu care rezultat sa-l iau in calcul !!!

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Postat în original de cheluakame
    [...] In plus, am mentionat anterior de partea cu "automatizarea". Sunt cazuri in care boilerul cu 2 serpentine sunt conectate ambele la centrala. Una pe instalatia de incalzire, alta pe cea dedicata ACM. Astfel incalzirea nu o mai fac de la 7-10*C, ci de la 27-35*C cat functioneaza turul centralei, astfel, din start economiesc la timpul de incalzire, sau, pot urca la temperaturi mai mari ale ACM in acelasi interval de timp. [...]
    Nu prea înțeleg preambulul... pentru că, pînă la urmă, contează temperatura apei care iese din duș, nu?


    Postat în original de cheluakame
    [...] Marketing sau nu, la ora actuala un PDC Aer-Apa cu COP 3 se "bate" cu centrala in condensare la pretul kwh. Si acolo unde nu prea exista gazul, multi le aleg in detrimetul centralelor electrice sau pe lemne [...]
    Corect. Dar clienții tăi știu că „super”-oferta ta le poate oferi doar dușuri „reci”?

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Postat în original de DCatalin
    Ca tot ai amintit de SR1907, in el ai metodologia de calcul si se trateaza fiecare camera in parte, iar la sfarsit se insumeaza pentru a afla totalul.
    In felul asta se elimina posibilitatea de a avea acelasi necesar de caldura in 2 camere cu aceeasi suprafata, dar cu suprafete vitrate total diferite, si/sau una cu 2 pereti exteriori si alta cu 1 singur perete exterior.
    Sunt total de acord, am si specificat omului ca totalul va iesi ceva mai mare.

    Eu am ales sa insumez suprafata exterioara totala ce participa la schimb termic, am stabilit un coeficient de conductivitate pentru fiecare tip de perete in parte (bca+eps sau boltari+eps) si apoi impreuna cu dT-ul am aflat pierderile aferente.

    Postat în original de DCatalin
    Oricum nu de aici ies diferentele astea asa mari.
    Ba ies, caci daca luam dimensiunea interioara, 2 pereti exteriori de 30 cm total si 2 interiori de 20 cm, inseamna 1 metru liniar. La o inaltime exterioara de 2.5 metri, avem in plus 2.5 mp suprafata participanta la schimb termic doar pe o fata a casei, cu 2.5 pe cealalata + etaj ...

    Postat în original de RaduCA
    Și dușul îl faci tot la temperaturile astea? Brrrr...
    Vara si mai rece chiar

    In plus, am mentionat anterior de partea cu "automatizarea". Sunt cazuri in care boilerul cu 2 serpentine sunt conectate ambele la centrala. Una pe instalatia de incalzire, alta pe cea dedicata ACM. Astfel incalzirea nu o mai fac de la 7-10*C, ci de la 27-35*C cat functioneaza turul centralei, astfel, din start economiesc la timpul de incalzire, sau, pot urca la temperaturi mai mari ale ACM in acelasi interval de timp.

    Postat în original de RaduCA
    Adică... marketing?
    Marketing sau nu, la ora actuala un PDC Aer-Apa cu COP 3 se "bate" cu centrala in condensare la pretul kwh. Si acolo unde nu prea exista gazul, multi le aleg in detrimetul centralelor electrice sau pe lemne

    Postat în original de stefan1
    sau o soba cu clopote cu registru ptr a incalzi toata casa
    Pai, si cu o instalatie 50/30 nu ar fi frumos sa aveti o soba cu clopote si registru in condensare?

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Postat în original de cheluakame
    [...] eu am dat cantitatea de apa la 36*C [...] Eu prefer sa lucrez la tempraturi cat mai mici [...]
    Și dușul îl faci tot la temperaturile astea? Brrrr...


    Postat în original de cheluakame
    [...] de cele mai multe ori sunt in discutie PDC si nu-mi permit sa pierd la COP. [...]
    Adică... marketing?

    Lasă un comentariu:


  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Nu stiu daca o sa-mi instalez vreo centrala, ca in living o sa fac un semineu sau o soba cu clopote cu registru ptr a incalzi toata casa sau o soba centrala intr.-o anexa a casei asa cum am vazut pe situl ,,caldura caminului tau,,
    Deci, pana la urma care ar fi un rezulatat mai bun ?

    Lasă un comentariu:


  • DCatalin
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    BCA in C107 este dat cu o conductivitate de 0.34W/mK. La grosime am tastat gresit

    Mai jos am pus si rezultat cu polistiren grafitat...eu am gasit cu 0.031W/mK (.031 sau .032 cam tot aia e.

    Dimensiunile folosite au fost cele din schite. Unele interioare si unele exterioare, am compensat cu cativa cm unde a fost nevoie. Oricum nu de aici ies diferentele astea asa mari.

    Lasă un comentariu:


  • DCatalin
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Inca un lucru si cu asta am incheiat.
    Postat în original de cheluakame
    Impartirea necesarului pe fiecare camera este putin mai migaloasa decat aflarea totalului. Desi nu este chiar exacta modalitatea si duce la o mica supradimensionare, puteti folosi regula de 3 simpla.
    Ca tot ai amintit de SR1907, in el ai metodologia de calcul si se trateaza fiecare camera in parte, iar la sfarsit se insumeaza pentru a afla totalul.
    In felul asta se elimina posibilitatea de a avea acelasi necesar de caldura in 2 camere cu aceeasi suprafata, dar cu suprafete vitrate total diferite, si/sau una cu 2 pereti exteriori si alta cu 1 singur perete exterior.

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Postat în original de DCatalin
    Ca idee hai sa te contrazic si eu:

    Perete etaj:
    de la exterior spre interior.

    1. tencuiala, grosime 20mm, conductivitate termica 0.75W/mK, deci rezistenta 0.027m2K/W.
    2. polistiren, grosime 100mm, conductivitate termica 0.044W/mK, deci rezistenta 2.273m2K/W.
    3. BCA, grosime 20mm, conductivitate termica 0.27W/mK, deci rezistenta 0.741m2K/W.
    4. tencuiala, grosime 20mm, conductivitate termica 0.75W/mK, deci rezistenta 0.027m2K/W.
    Ca idee, polistirenul Grafitat de care spune omul are conductivitate termica 0.032 w/mk
    BCA-ul, ca si grosime sunt convins ca a fost o greseala de tastare, insa conductivitate termica rar depaseste 0.15 w/mK.

    Asa ca apar diferente de calcul.

    Eu nu caut sa te contrazic, doar incerc sa corectez acolo unde este cazul.

    In plus, ce dimensiuni ai folosit in calcul? Cele interioare sau cele exterioare?

    Lasă un comentariu:


  • DCatalin
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Metoda cu w/mc este doar orientativa si de verificare.

    Ca idee hai sa te contrazic si eu:

    Perete etaj:
    de la exterior spre interior.

    1. tencuiala, grosime 20mm, conductivitate termica 0.75W/mK, deci rezistenta 0.027m2K/W.
    2. polistiren, grosime 100mm, conductivitate termica 0.044W/mK, deci rezistenta 2.273m2K/W.
    3. BCA, grosime 20mm, conductivitate termica 0.27W/mK, deci rezistenta 0.741m2K/W.
    4. tencuiala, grosime 20mm, conductivitate termica 0.75W/mK, deci rezistenta 0.027m2K/W.

    Suma rezistentelor termice este 3.073m2K/W.
    Rezistenta peretelui R0 este Ri+sumR+Re, deci 0.125+3.073+0.042 = 3.240m2K/W. Rezistenta termica corectata, utilizata in calcul este R0*0.8 deci R0c=2.592m2K/W.

    Cu polistiren grafitat cu conductivitate termica de 0.031W/mK ajungem la un R0c=3.335m2K/W, deci pana la valoarea ta de 4.963m2K/W este ceva diferenta.

    Intr-adevar, nu am folosit adaosurile de orientare corecte pentru fiecare elementin parte (am mers pe maxim, adica +5), dar de aici nu are cum sa fie diferenta asa mare.

    Nu am timpul necesar sa ma contrazic pe forumuri, am vrut doar sa ajut omul.

    Lasă un comentariu:


  • Armata
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Postat în original de cheluakame
    Te vad o persoana interesata de subiect, renunta la w/mc, verifica SR 1907 si aplica metodologia de acolo, iesi mult mai aproape de adevar si ai numai de castigat. Calculatoarele de pe net nu au de unde sa stie exact ce materiale folosesti acolo, ca urmare se poate vedea si diferenta.
    Ce parere ai despre radia. Se indeparteaza mult de standard sau se poate pune baza pe el?

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Postat în original de DCatalin
    pentru o rezistenta termica corectata a peretilor de 2.094mpK/W
    20 cm boltari ciment + 10 cm EPS Grafitat ofera o rezistenta termica de 3.962 mpK/W nicidecum 2.094

    Postat în original de DCatalin
    si la placa peste sol de 2.108 mpK/W...deci cam putin.
    12 cm placa beton + 3 cm XPS + 5 cm sapa ofera o rezistenta termica de 1.191 mpK/W

    Postat în original de DCatalin
    pentru o rezistenta termica corectata a peretilor de 2.592mpK/W
    20 cm BCA + 10 cm EPS Grafitat, rezistenta termica 4.963 mpK/W

    Postat în original de DCatalin
    iar la placa 7.343mpK/W...care iar mi se pare cam mica.
    30 cm vata minerala , rezistenta termica 0.3/0.044 = 6.8 mpK/W , la care se mai adauga convectia naturala, plus gipscarton + astereala, etc, se ajunge pe la un 7.148 mpK/W

    Te vad o persoana interesata de subiect, renunta la w/mc, verifica SR 1907 si aplica metodologia de acolo, iesi mult mai aproape de adevar si ai numai de castigat. Calculatoarele de pe net nu au de unde sa stie exact ce materiale folosesti acolo, ca urmare se poate vedea si diferenta.

    Postat în original de DCatalin
    Apa calda menajera in conditii de confort normal se considera intre 30 si 60l/zi/pers. la un regim de furnizare de 45 grd.C, deci un boiler de 200L este suficient. Daca se doreste un confort sporit se merge pana la cei 300L.
    Sunt total de acord aici. Daca erai atent, eu am dat cantitatea de apa la 36*C, spre deosebire de tine care ai folosit 45. Ca urmare, energia este cam aceeasi, depinde cantitate si temperatura.

    Eu prefer sa lucrez la tempraturi cat mai mici caci de cele mai multe ori sunt in discutie PDC si nu-mi permit sa pierd la COP.


    Postat în original de stefan1
    @Cheluakame, te rog daca vrei sa imparti si tu watii care ti-au iesit, pe fiecare camera, acum nu stiu ce sa zic dar e o diferenta intre cele doua calcule !
    Impartirea necesarului pe fiecare camera este putin mai migaloasa decat aflarea totalului. Desi nu este chiar exacta modalitatea si duce la o mica supradimensionare, puteti folosi regula de 3 simpla.

    Ca si dimensionare a radiatoarelor, mergeti pe maxim 50/30, se va potrivi si cu o centrala in condensare, si cu o centrala pe combustibil solid si puffer (evident de capacitate mai mica) si cu PDC si centrala electrica, si de toate felurile

    Lasă un comentariu:


  • DCatalin
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Cu placere

    Lasă un comentariu:

Procesare...