Calcul necesar calorifere si centrala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    @DCatalin iti multumesc inca odata `ptr ajutorul acordat.
    @Cheluakame, te rog daca vrei sa imparti si tu watii care ti-au iesit, pe fiecare camera, acum nu stiu ce sa zic dar e o diferenta intre cele doua calcule !

    Lasă un comentariu:


  • DCatalin
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Eu prefer temperatura agentului termic la 60/40. In acest caz va trebui sa fiti atent la puterea radiatoarelor la 60/40, deoarece producatorii obisnuiesc sa foloseasca alte temperaturi (de ex 75/65) pentru a indica puterea.

    Lasă un comentariu:


  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Da, am inteles acum, eu as dori sa cumpar calorifere de aluminio, e bine daca le aleg pe o temperatura a agentului termic de 90/70 sau se poate si pe mai putin ?

    Lasă un comentariu:


  • DCatalin
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    stefan, p-01 sunt doar niste coduri care le-am pus eu pentru camere si le folosesc in excel. Ca ideee inseamna Patrer-camera 1.

    Acela este necesrul de incalzire al camerei si in functie de el si de temperaturile tur/retur se alege caloriferul.

    Lasă un comentariu:


  • DCatalin
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Pentru calculul de incalzire am considerat o inaltime de 2.5m si la parter si la mansarda. Oricum diferenta este foarte mare intre cele 2 calcule.

    Pentru calculul dvs la parter avem aprox. 22W/mc pentru o rezistenta termica corectata a peretilor de 2.094mpK/W si la placa peste sol de 2.108 mpK/W...deci cam putin.
    La etaj aprox 19W/mc pentru o rezistenta termica corectata a peretilor de 2.592mpK/W iar la placa 7.343mpK/W...care iar mi se pare cam mica.

    Apa calda menajera in conditii de confort normal se considera intre 30 si 60l/zi/pers. la un regim de furnizare de 45 grd.C, deci un boiler de 200L este suficient. Daca se doreste un confort sporit se merge pana la cei 300L. Ca sarcina termica pentru incalzirea celor 300L intr-o ora ai nevoie de 12.5 kW.

    Am refacut in postul de mai sus cu vata de 30cm.

    Lasă un comentariu:


  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    @DCatalin- iti multumesc foarte mult ptr timpul acordat, peste etajul unu nu am placa, adica tavanul dintre mansarda si pod, daca la asta te referi, acesta va avea o izolatie de 30cm vata minerala.
    Pe fiecare camera am vazut ca ai trecut necesrul termic in w-ati, atat trebuie sa aiba puterea caloriferul din camera respectiva ?
    Si P-01, P-02,P0-4 etc, ce semnifica ?

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Postat în original de stefan1
    Salut, as dori sa ma ajutati si pe mine cu un calcul ptr incalzire+acm la casa noua ce mi.am construito :
    -Casa este situata in jud Galati
    -Zidaria parterului atat la exterior cat si interior este din boltari de beton
    -Zidaria exterioara de la mansarda BCA 20cm, compartimentarile la interior mansarda vor fi facute din rigips
    -Ferestrele, termopan REHAU low-e + argón, 5 camere
    -Usile termopan sticla+panel ,REHAU
    -Casa va fi izolata la exterior cu polistiren grafitat de 10cm
    -La parter am placa de beton+polistiren extrudat de 3cm+sapa de 5cm
    -Tavanul la mansarda catre pod : vata minerala de 30 cm
    -Volum mansarda 164mc
    -Volum parter144mc
    Daca mai e nevoie de ceva informatii va stau la dispozitie, VA MULTUMESC !!
    Postat în original de stefan1
    Am atasat din nou cele doua schite, am dat dimensiunea peretilor la parter, la interior si exterior sunt din boltari de beton de 20cm grosime si inaltimea de 2,30m, la mansarda dimensiunea zidariei doar la exteriorul casei care este facuta din BCA de 20cm si 1,70m inaltime, peretii din interorul mansardei/compartimentarile vor fi facute din rigips, va multumesc !
    Am efectuat si eu un calcul si mie, pentru +22*C/-15*C imi rezulta cam asa:

    Parter - 3600 wati
    Etaj - 2770 wati

    Total - 6370 wati

    Pentru ACM, considerand un consum de 50 litri/persoana/dus, ar fi nevoie zilnic de circa 300 litri ACM la 36*C. Deci ca si energie ar fi undeva la 10 kwh.
    In functie de timpul de incalzire, puterea ce necesita a fi instalata poate fi de 20 kw (o jum de ora), 10 kw (1 ora), 5 kw (2 ore), 3.3 kw (3 ore), 2.5 kw (4 ore) etc.

    Deasemena, in functie de tipul boilerului si automatizare, se poate si mai putin.

    Postat în original de DCatalin
    Pentru izolatia placii peste etajul 1 s-a considerat o izolatie din polistiren cu grosime de 10cm!
    Daca s-a specificat ca mansarda este izolata cu 30 cm vata minerala, de ce ai folosit 10 cm polistiren?

    Lasă un comentariu:


  • DCatalin
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Am refacut calculul cu vata minerala 30cm la mansarda. Situatia sta in felul urmator:

    Incalzire
    : Total: 9.79kW, din care 6050W parter si 3741W etaj.

    Atasat sunt si noile valori pentru camerele de la mansarda.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SCHITA MANSARDA.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	38,1 KB 
ID:	618550

    Lasă un comentariu:


  • DCatalin
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Am facut calculul si am ajuns la urmatoarele concluzii:

    Incalzire
    : Total: 10.16kW, din care 6050W parter si 4108W etaj. Pentru izolatia placii peste etajul 1 s-a considerat o izolatie din polistiren cu grosime de 10cm!

    ACM: 2.95kW pentru un volum al boilerului de 200L, timp de incalzire 3ore, regim de furnizare 45 grade celsius si o temperatura de 7 grade a apei reci.

    Am atasat si necesarul de caldura si temperatura interioara de calcul pentru fiecare camera in parte.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SCHITA MANSARDA.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	40,6 KB 
ID:	618546Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SCHITA PARTER.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	37,6 KB 
ID:	618547

    Lasă un comentariu:


  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Am atasat din nou cele doua schite, am dat dimensiunea peretilor la parter, la interior si exterior sunt din boltari de beton de 20cm grosime si inaltimea de 2,30m, la mansarda dimensiunea zidariei doar la exteriorul casei care este facuta din BCA de 20cm si 1,70m inaltime, peretii din interorul mansardei/compartimentarile vor fi facute din rigips, va multumesc !
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Imi pare rau, am incercat si nu stiu cum sa le trimit, nu prea le am cu calculatorul.
    In acea casa vor locui trei persoane, peretii de boltari de beton de la parter sunt de 20cm grosime+tencuiala, iar peretii de la mansarda sunt de 20cm + tencuiala.

    Lasă un comentariu:


  • DCatalin
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Daca o sa primesc cele necesare, o sa postez si aici rezultatele.

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Daca se poate, v-as ruga sa postati si aici rezultatele, poate ajuta si pe altii.

    Lasă un comentariu:


  • DCatalin
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Daca nu e mare graba te ajut eu cu calculul necesarului de incalzire si acm.
    Te rog sa-mi trimiti acele schite pe adresa office@cadinstal.ro. Imi trebuie in plus dimensiunile peretilor si numarul de persoane care vor locui in casa.

    Lasă un comentariu:


  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Salut, as dori sa ma ajutati si pe mine cu un calcul ptr incalzire+acm la casa noua ce mi.am construito :
    -Casa este situata in jud Galati
    -Zidaria parterului atat la exterior cat si interior este din boltari de beton
    -Zidaria exterioara de la mansarda BCA 20cm, compartimentarile la interior mansarda vor fi facute din rigips
    -Ferestrele, termopan REHAU low-e + argón, 5 camere
    -Usile termopan sticla+panel ,REHAU
    -Casa va fi izolata la exterior cu polistiren grafitat de 10cm
    -La parter am placa de beton+polistiren extrudat de 3cm+sapa de 5cm
    -Tavanul la mansarda catre pod : vata minerala de 30 cm
    -Volum mansarda 164mc
    -Volum parter144mc
    Daca mai e nevoie de ceva informatii va stau la dispozitie, VA MULTUMESC !!
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:

Procesare...