Calcul necesar calorifere si centrala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3632

    #31
    Da calculele facute de dumneavoastra sunt corecte, adica daca o sa fie respectate valorile o sa fie o casa confortabila. Problema e ca toti ar trebui sa incercam sa facem aceste calcule cat mai exact pentru economie de combustibil. La o casa mica nu se simt 2-3 kW. Dar aplicati aceasta metoda la un bloc cu 3-4 scari si apoi faceti calculul ca la carte sa vedeti ce diferenta rezulta.

    Comentariu

    • topdra
      Incepator
      • 25.iun.2008
      • 65

      #32
      Multumesc domnului MIRCEA MAXIMG pentru ajutor.
      Dragos Topolica

      Comentariu

      • bardezi
        Membru
        • 21.ian.2008
        • 243

        #33
        Postat în original de Moldovan Vasile Dan
        oricum stiu ca o sa fie reactii contra dar calculul e simplu si verificat la mine acasa si in alte locuri : 50x volumul in mc al incaperii daca peretii nu sunt izolati si 40x daca sunt izolati
        si eu va multumesc! ma apucasem zilele trecute sa "crosetez" la formula aia si marturisesc ca sunt inginer, dar mi-am prins urekile!
        Oricum una peste alta puterea iese cam cum am facut-o din ochi!
        Dar mai am o intrebare: daca in bai si pe holul de intrare (ambele cu pardoseala rece) pun incalzire electrica in pardoseala -- varianta cu cabluri in shapa -- mai trebuie sa pun un factor mare de 70x?

        Comentariu

        • ombun
          Membru marcant
          • 12.feb.2007
          • 580

          #34
          ...tr sa-mi reconsider si eu calculele de putere.....ata pt radiatoare cat si pt centrala !
          vreau sa fac o casa !

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6359

            #35
            Postat în original de bardezi
            [...] Dar mai am o intrebare: daca in bai si pe holul de intrare (ambele cu pardoseala rece) pun incalzire electrica in pardoseala -- varianta cu cabluri in shapa -- mai trebuie sa pun un factor mare de 70x?
            Bineînţeles că nu.
            Pentru respectivele zone ar trebui să procedaţi, "ochiometric", cam aşa: din acel factor de multiplicare scădeţi valoarea obţinută prin împărţirea puterii (în W) pe mp generate de cablul electric cu înălţimea încăperii (în m).
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • georgeg
              Incepator
              • 14.oct.2006
              • 50

              #36
              radiatoare.ro/stas-1907-sau-metoda-pe-baza-de-indici/

              de retinut!!!
              gg

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1658

                #37
                Postat în original de DIY
                Nu, nu este chiar asa deoarece in cazul spatiului deschis ora interna de calcul difera de cea obtinuta prin compartiementarea virtuala in incaperi mai mici. Ora interna de calcul afecteaza necesarul de incalzire.

                Numai bine,
                DIY
                Poate ne explicaţi şi nouă ce înseamnă ,,oră internă de calcul''...
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • ciubuc1x
                  Incepator
                  • 24.dec.2010
                  • 70

                  #38
                  calcul necesar calorifere si centrala

                  salut .as dori si eu un raspuns,cati litri de apa intra intrun calorifer de otel 22-600-1000

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #39
                    Revin cu o noua nelamurire. Vreau sa schimb niste calorifere si nu stiu de care sa cumpar. Momentat am 2 calorifere de cate 13 elementi, din fonta (elementi subtiri, sunt vechi, de pe vremurile raposatului...) si a dori sa pun unul, din tabla de otel. Dar nu stiu ce dimensiune. .... Am incercat sa calculez necesarul de caldura dar nu prea stiu. Am incercat pe un site dar mi se pare cam putin. Asa ca va rog pe dvs sa ma ajutati. Mai am o camera unde vreau sa pun calorifer si nici acolo nu stiu...
                    1) Prima camera are 4 metri lungime, 4 metri latime si 2,5 metri inaltime. Peretii sunt din caramida eficienta, de 30 cm grosime, are un perete in afara, pe nord si este izolat cu polistiren de 10cm. Peretele exterior nu are geam. Din calculul meu iese un necesar de 1440 W.
                    2)A doua camera are tot 4m lungime, 4 metri latime si 2,5 metri inaltime. Pereti tot din caramida eficienta, grosi de 30 cm insa nu sunt izolati. Trei pereti sunt exteriori, unul este pe nord iar pe cel de pe partea sudica este un geam termopan de 170 cm X 160 cm. Aceasta camera comunica cu un hol de 2mx3m si nu este usa intre cele doua incaperi.
                    Caloriferul pe care il ai, cel cu 13 elementi are o putere conform STAS de 1664W (13 elementi x 128W/element).

                    Postat în original de ciubuc1x
                    salut .as dori si eu un raspuns,cati litri de apa intra intr-un calorifer de otel 22-600-1000
                    Din cate am gasit eu circa 6 litri.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • kristina_racoasa
                      Membru marcant
                      • 18.oct.2007
                      • 403

                      #40
                      Postat în original de VYS

                      Caloriferul pe care il ai, cel cu 13 elementi are o putere conform STAS de 1664W (13 elementi x 128W/element).
                      Sa inteleg ca mi-ar trebui un calorifer cam de 3200 w? Dar in a doua camera? Eu ma orientasem la acest calorifer : comstal.ro/2853/calorifer-din-otel-confort-k33-300-2000.html

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #41
                        De unde ai tras concluzia cu cei 3200W?

                        Eu cred ca undeva la 2000-2400W pentru fiecare calorifer ar fi OK, adica tipul de calorifere 22-600-1000 sau 1200 daca nu gresesc. Vezi ce puteri au cele mentionate, la diversi producatori.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • kristina_racoasa
                          Membru marcant
                          • 18.oct.2007
                          • 403

                          #42
                          Postat în original de VYS
                          De unde ai tras concluzia cu cei 3200W?

                          Eu cred ca undeva la 2000-2400W pentru fiecare calorifer ar fi OK, adica tipul de calorifere 22-600-1000 sau 1200 daca nu gresesc. Vezi ce puteri au cele mentionate, la diversi producatori.
                          Concluzia am tras-o din raspunsul anterior al dvs, unde ati zis ca un calorifer are 1664 w si eu am doua in camera. Dar daca spuneti ca un 2200-2400 w sunt necesari atunci e bine. Eu m-am orientat la unul de 3978 W pentru camera neizolata si de 2900 W pentru camera izolata unde sunt acum cele doua calorifere de fonta.

                          Comentariu

                          • kristina_racoasa
                            Membru marcant
                            • 18.oct.2007
                            • 403

                            #43
                            Am vrut sa editez mesajul dar nu mai am voie... Am citit acum pe un site ce vinde calorifere urmatoarea chestie:
                            Putere termica 90/70/20 (W) 3752
                            Putere termica 75/65/20 (W) 2902
                            Pai eu centrala o tin la 60 grade... Ferolli GFN 5. Sa inteleg ca acel calorifer la mine nu ar avea mai mult de...sa zicem 2500 w?

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3632

                              #44
                              Aveti perfecta dreptate. Producatorii de radiataorea dau in general in prospecte numai puterea cedata de radiatoare la un regim de temperatura 90/70 de grade celsius. Pentru a afla puterea cedata de radiatoare in alt regim de temperatura trebuie aplicat un coeficient de corectie care variaza mai mult sau mai putin de la fiecare producator in parte.

                              Comentariu

                              • kristina_racoasa
                                Membru marcant
                                • 18.oct.2007
                                • 403

                                #45
                                Nu vreau sa sune a reclama...astea sunt cele doua calorifere:

                                comstal.ro/2853/calorifer-din-otel-confort-k33-300-2000.html
                                comstal.ro/2838/calorifer-din-otel-confort-k22-600-1200.html

                                Ar face fata la o temperatura a agentului termic de 60-65 grade?

                                Comentariu

                                Procesare...