Calcul necesar calorifere si centrala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • movidium
    Membru
    • 08.mar.2006
    • 268

    #46
    Va rog sa ma corectati daca gresesc, pentru casa mea cu o sup.de 85 mp 2.6 m inaltime construita din porotherm 25 izolatie cu polistiren expandat de 10 cm plus 1 boiler termoelectric de 150 l este suficienta o centrala de 17 kw cu gazeifiere.
    Toata lumea recomanda Viesmann si Atmos dar eu mai mult din patriotism as dori un Termofarc. Daca primele le-am vazut la lucru(impecabile) pina acum nici un Termofarc. Daca printre forumisti exista posesor de centrala Termofarc astept cu interes pareri.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3621

      #47
      Da este corecta dimensionarea facuta de duneavoastra.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3621

        #48
        Postat în original de kristina_racoasa
        Nu vreau sa sune a reclama...astea sunt cele doua calorifere:

        comstal.ro/2853/calorifer-din-otel-confort-k33-300-2000.html
        comstal.ro/2838/calorifer-din-otel-confort-k22-600-1200.html

        Ar face fata la o temperatura a agentului termic de 60-65 grade?
        Aceste radiatoare produc 3978 respectiv 2900 de Watii la cu un agent termic de 90/70 de grade. Pentru a calcula ce caldura cedeaza aceste radiatoare pentru o temperatura a agentului termic de 60/40 de grade, inmultiti puterea cedata la 90/70 cu coeficientul 0,49.

        2900 * 0,49 = 1421

        Comentariu

        • floringandac
          Incepator
          • 21.apr.2011
          • 2

          #49
          Buna ziua,

          Avem in constructie o casa, P+1, suprafata totala 177mp, (inclusiv garajul), supafata construita 94mp.

          In privinta CT ne-am hotarit ptr un Ariston Genus Premium de 30Kw iar in privinta caloriferelor am dorii sa utilizam fonta cu 3 camere, (15 elementi per calorifer).
          Dormitoarele au un cubaj relativ mediu spre mic (25mp).

          Puteti sa ne edificatii daca in alegerile facute sintem pe un drum bun?

          Comentariu

          • andrei_n
            Incepator
            • 20.mai.2011
            • 7

            #50
            Buna,

            Mi-am construit o casa la tara si vreau sa fac o instalatie de incalzire centarla pentru confort sporit. Ma puteti ajuta cu dimensionarea radiatoarelor si a tubulaturii?

            Casa este facuta din BCA de 25 + polistiren de 10 la exterior si placi de gipscarton la interior si inaltimea 2.45m. Intre placa de beton si parchet am pus polistiren extrudat de 3 cm, iar in pod urmeaza sa captusesc cu vata minerala. Mansarda este neamenajata inca si va ramane nefolosita cativa ani.

            Multumesc anticipat,
            Andrei
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3621

              #51
              Postat în original de floringandac
              Buna ziua,

              Avem in constructie o casa, P+1, suprafata totala 177mp, (inclusiv garajul), supafata construita 94mp.

              In privinta CT ne-am hotarit ptr un Ariston Genus Premium de 30Kw iar in privinta caloriferelor am dorii sa utilizam fonta cu 3 camere, (15 elementi per calorifer).
              Dormitoarele au un cubaj relativ mediu spre mic (25mp).

              Puteti sa ne edificatii daca in alegerile facute sintem pe un drum bun?

              La prima vedere centrala pare foarte mare pentru casa dumneavoastra, in mod normal fiind o locuinta noua ar fi trebuit sa apelati inainte la un proiectant de instalatii.

              Daca ar fi izolata casa dumneavoastra necesarul termic al acesteia ar fi undeva la 18 kW la care trebuie sa adaugati si necesarul de caldura necesar pentru prepararea apei calde - ce se calculeaza in functie de numarul de persoane si de numarul de consumatori.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3621

                #52
                Postat în original de andrei_n
                Buna,

                Mi-am construit o casa la tara si vreau sa fac o instalatie de incalzire centarla pentru confort sporit. Ma puteti ajuta cu dimensionarea radiatoarelor si a tubulaturii?

                Casa este facuta din BCA de 25 + polistiren de 10 la exterior si placi de gipscarton la interior si inaltimea 2.45m. Intre placa de beton si parchet am pus polistiren extrudat de 3 cm, iar in pod urmeaza sa captusesc cu vata minerala. Mansarda este neamenajata inca si va ramane nefolosita cativa ani.

                Multumesc anticipat,
                Andrei
                Necesarul termic pentru locuinta dumneavoastra (care din cate am adunat eu suprafetele are aproximativ 50 mp) ar fi undeva la 7kW - la fel ca si la colegul dinainte trebuie adaugat necesarul de caldura necesar pentru prepararea apei calde menajere.

                Comentariu

                • razvan adrian
                  Membru Marcant
                  • 30.mar.2011
                  • 322

                  #53
                  Postat în original de andrei_n
                  Buna,

                  Mi-am construit o casa la tara si vreau sa fac o instalatie de incalzire centarla pentru confort sporit. Ma puteti ajuta cu dimensionarea radiatoarelor si a tubulaturii?

                  Casa este facuta din BCA de 25 + polistiren de 10 la exterior si placi de gipscarton la interior si inaltimea 2.45m. Intre placa de beton si parchet am pus polistiren extrudat de 3 cm, iar in pod urmeaza sa captusesc cu vata minerala. Mansarda este neamenajata inca si va ramane nefolosita cativa ani.

                  Multumesc anticipat,
                  Andrei
                  Daca montati o centrala pe gaz,necesarul ar fi cam de 15 kw pt caldura(ambele nivele)si cca 4-6 kw pt acm,deci un 24 kw ar lucra lejer la casa dumneavoastra.Daca montati o centrala pe lemn,este bine sa supradimensionati cu 20% caloriferele si puterea centralei,deoarece ag termic lucreaza la diverse temperaturi,undeva intre 45-85 gr,iar noaptea riscati sa mai bagati o mina de lemne pe la 3-4 dimin(va trezeste frigul din camera),daca cumparati o centrala identica ,ca nivel de putere cu cea pe gas.Este o recomandare,din experienta proprie,ca sa nu mai spun ca centralele pe lemn sint "un masacru",e markenting si cam atit,un mic "fis" in buzunarul cumparatorului.Bafta sanatate,Razvan
                  bagera

                  Comentariu

                  • gabidana
                    Incepator
                    • 23.ian.2011
                    • 13

                    #54
                    Buna ziua tuturor,

                    Va scriu cu rugamintea de a ma ajuta cu niste sfaturi.
                    Parintii mei (varsta aprox75 ani, bolnavi) locuiesc intr-un bloc din bdul. Uverturii Militari, in care, din cauza restantelor, s-a sistat furnizarea apei calde si se preconizeaza ca nici caldura nu vor avea la iarna.
                    Din aceasta cauza, ei s-au hotarat sa-si monteze o centrala si, la sfatul unui vecin, au contactat in urma cu doua zile o firma care le-a facut un deviz de 90 mil. lei si urmeaza sa se hotarasca in cateva zile.
                    In acesti bani ar intra roiect, obtinerea aprobarilor de la gaze, Radet, etc, o centrala de 20-23 mil. lei, caloriferele necesare pentru 2 camere, o baie si o bucatarie si montajul aferent.Lor ramanandu-le doar sa ia semnaturile de la vecinii de scara.
                    Intrucat totul este "din scurt", nu am avut timp sa ma interesez si eu de alte firme, de preturi, de centrale, etc, din acest motiv am rugamintea de ama ajuta voi cu cateva sfaturi, astfel:
                    • - ce putere ar trebui sa aiba centrala pentru a face fata la un apartament de aprox.60 mp, format din 2 camere, o baie si o bucatarie, cu ferestre termopan, cu doar doi pereti la exterior, astfel incat sa se poate folosi caldura si apa calda la baie si bucatarie in acelasi timp ?
                      - pretul de 90 mil. pentru aceasta lucrare este OK ?
                      - ce calorifere ar fi mai bine sa cumpere (ce putere, de otel, de AL ?)
                      - ei ar opta pentru o centrala Ariston,este bine ?
                      - voi ce centrala m-ati sfatui sa le zic sa cumpere ?
                      - firma pe care au gasit-o ei se numeste Prodimar si are sediul prin Regie. Ati mai auzit de ea, sunt seriosi ?
                      - cu ce astfel de firme ati lucrat si ati fost multumiti de seriozitate, calitatea serviciilor, etc ? As vrea un sfat de la cei care au folosit serviciile unei astfel de firme, care sa se ocupe de tot, aprobari, proiect, montaj, etc.
                    Ca sa nu se considere reclama, va rog sa-mi dati pe PM cateva sfaturi legate de astfel de firma la care sa apelez.
                    In speranta ca nu v-am plictisit cu rugamintile mele si ca ma veti scuza daca am intrebat lucruri care au mai fost discutate, va multumesc anticipat pentru sfaturile si amabilitatea voastra.

                    PS : Am mai postat acest mesaj pe alt topic, tot aici, deoarece nu stiu exact in care s-ar incadra cel mai bine, din acest motiv imi cer scuze ca intreb si aici, cu speranta ca voi primi niste raspunsuri cat mai repede, tinand cont de timpul scurt in care trebuie sa ne hotaram ce firma, ce centrala, ce calorifer trebuie sa foloseasca.

                    Comentariu

                    • Colectionarul
                      Incepator
                      • 26.iun.2011
                      • 35

                      #55
                      De vreo 2-3 luni am rascolit netul in cautarea diferitelor formule de calcul a energiei necesare pentru incalzirea camerelor. Am dat de celebrele 30-70W/mc aer...dar daca la inceput am fost multumit de respectivele formule acum nu mai sunt...Concret, pe mine ma intereseaza urmatoarele lucruri:
                      1. Cati wati sunt necesari pentru a ridica temperatura unui mc de aer cu un grad. Daca are vreo importanta temperatura aerului...ma intereseaza de la 20 la 21 de grade sa spunem ...poate aveti vreo formula
                      2. Cati wati sunt necesari pentru a pastra constanta temperatura unui metru cub de aer o perioada de timp (1 secunda, un minut, o ora...). ma intereseaza o formula (variaza in functie de pierderea de caldura).
                      3. Cand vorbim despre un calorifer si spunem ca are putere termica 1000 W la ce anume ne referim? Ca scoate 1000 W (90/70/20) daca merge continu timp de 1 minut, 30 min, o ora...cat?

                      Consider ca raspunsul la aceste intrebari sunt cele care au importanta cea mai mare in alegerea puterii radiatoarelor (ar mai fi si a patra legata de pierderile de caldura, dar alea sunt diferite de la caz la caz).
                      Multumesc anticipat tuturor celor care isi vor da cu parerea

                      Comentariu

                      • Admin.MC
                        Membru Marcant
                        • 05.dec.2005
                        • 973

                        #56
                        Postat în original de gabidana
                        ...Ca sa nu se considere reclama, va rog sa-mi dati pe PM cateva sfaturi legate de astfel de firma la care sa apelez....
                        Nu se considera reclama. Prin urmare, toate discutiile de acest gen va rog sa le purtati aici.

                        Comentariu

                        • razvan adrian
                          Membru Marcant
                          • 30.mar.2011
                          • 322

                          #57
                          Pt o centrala pe gas ,la un apartament de 60 mp,este necesar o centrala de maxim 16kw,din pacate nu pre exista mai jos de 24kw,poate doar la Romstal sa gasiti ceva ,dar sint la fel de scumpe si nu are sens sa cheltuiti aceiasi bani.Va recomand ca centrala,IMERGAS,italiene fabricate la mama lor adica la verona,sint performante si au un randament bun,piesele sint de calitate peste medie ,practic este cam singura centrala de pe piata fabricata numai in ITALIA,restul fiind fabricate prin ungaria,cehia, polonia sau estul europei ,iar aici ma refer inclusiv la bosch,s.duval,vaillant,ariston,unele fiind facute chiar la noi in tara(bosch).Probabil este cu vreo 100-150 lei mai scumpa dar merita toti banii.Am prieteni care au avut surprize neplacute cu centralele enumerate mai sus,dupa cca mai putin de 3 ani,Imergas avind si un consum mic de gas,este echipata foarte bine,italienii fiind la ora asta cam cei mai buni din bransa.Caloriferele cele mai bune si fara probleme sint delonghi,ferolli,vogel&noot,dar sint si ceva mai scumpe,Korado bunicele,toate de otel(tabla de 1,25 mm).Folositi teava de ppr cu si fara insertie de aluminiu,ieftina si durabila,cuprul este f scump(de cel putin 3 ori mai scump decit ppr ul),pt 2 camere baie ,buc si un hol,mai mult de 80 ml nu aveti nevoie,plus coturi si teu ri,undeva la 250 lei.Va recomand sa nu luati robineti cu cap termostatic(sint f scumpi),folositi robineti normali de tur si retur pt calorifere(de 1/2),centrala imergas functioneaza la parametrii pe care ii reglati fara probleme un timp indelungat.Pretul de 90 mil este exagerat,proiect+racordare +materiale+manopera nu trebuie sa depaseasca 75 mil,astia s jepcari,escroci...cred ca mai cumpara tevi si calorifere si pentru alt apartament in banii astia :P .Nu va grabiti,cautati si la alte firme,graba strica ....consuma bani multi.E criza,preturile la manopera au scazut,eu va recomand sa va faceti proiectul la o firma care lucreaza direct cu cei de la gaze pt aprobari rapide,iar la executie o alta firma ,daca nu ma insel ,tot pe uverturii este ,in statia de masina corespondenta dezrobirii de pe iuliu maniu o firma de instalatii care comercializeaza teava de ppr si centrale bosch,protherm se numeste,am lucrat de vreo 4 ori cu ei,aveau preturi bune si ingineri de instalatii buni.Recomandarea mea este sa nu va grabiti ca va ard escrocii astia la bani de ...uitati sa mai numarati!Normal ,racordarea este undeva pe la 3000 lei cu teava cu tot,vreo 2800-3000 materialele,iar 3000 manopera este cam enorm...ma rog asa mi se pare mie...poate au explodat preturile si eu nu stiu,se poate si asta dar...e CRIZA mare in c tii deci nu vad d c un pret asa piperat!Bafta sanatate,Razvan
                          bagera

                          Comentariu

                          • razvan adrian
                            Membru Marcant
                            • 30.mar.2011
                            • 322

                            #58
                            PT COLECTIONARUL:Ceea ce doriti dumneavoastra cu aceste calcule de 1 grad/sec/min...astea s probleme de fizica ,relativ complicate chiar si pt un elev de cl a Xll a care se pregateste pt inst politehnic,va spun asta pt ca eu m am pregatit pt c tii(utcb),iar capitolul termodinamica care mi a placut cel mai mult l am mincat pe piine atunci(1984-86),plus capitolul studiul lichidelor(complicat ,dificil),acum e mai greu sa calculez dar din cite stiu si mai calculez acum,folositi principiul al 2 lea al termodinamicii cu Delta U=Q-L,si variatiile acestei formule(sint mai mult de 30 de variatii),folosint caldura initiala si finala,cu energia interna si lucru mecanic raportat la timp,temperatura, presiune,dar in care sa folositi si lungimea tevilor,presiune,capacitati de calorifere,Delta U(energia interna)avind variatii diverse,raportate la cazanul(tankul acela),avind doua tipuri de enrgie interna,cea degajata de cazan,si cea degajata de presiunea ag term din tevi catre calorifere,este f complicat pt un calcul exact...ar dura cel putin 2-3 zile de calcul,stiu ce spun si acum mai am calcule multe de facut la termosemineele mele,doar ca eu iau in calcul si suprafete vitrate,pierderi de caldura tevi,viteza ag termic,presiuni oscilante,curenti de aer,aer in convectie ...e complicat,nu va recomand,este o adevarata spalatura de creieri!Bafta ,sanatate...nu incercati/dureaza enorm de mult,Razvan
                            bagera

                            Comentariu

                            • gabidana
                              Incepator
                              • 23.ian.2011
                              • 13

                              #59
                              Postat în original de Admin.MC
                              Postat în original de gabidana
                              ...Ca sa nu se considere reclama, va rog sa-mi dati pe PM cateva sfaturi legate de astfel de firma la care sa apelez....
                              Nu se considera reclama. Prin urmare, toate discutiile de acest gen va rog sa le purtati aici.
                              Buna ziua,
                              Multumesc razvanadrian pentru raspuns.
                              Ii rog pe cei avizati sau oe cei care si-au montat centrale in apartament in Bucuresti si au fost multumiti de firma cu care au facut lucrarea si debransarea, sa-mi spuna si mie numele acestor firme, pentru a apela si eu la ei, pentru apartamentul parintilor.
                              Multumesc din suflet celor care ma vor ajuta cu sfaturi !

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3621

                                #60
                                Postat în original de Colectionarul
                                De vreo 2-3 luni am rascolit netul in cautarea diferitelor formule de calcul a energiei necesare pentru incalzirea camerelor. Am dat de celebrele 30-70W/mc aer...dar daca la inceput am fost multumit de respectivele formule acum nu mai sunt...Concret, pe mine ma intereseaza urmatoarele lucruri:
                                1. Cati wati sunt necesari pentru a ridica temperatura unui mc de aer cu un grad. Daca are vreo importanta temperatura aerului...ma intereseaza de la 20 la 21 de grade sa spunem ...poate aveti vreo formula
                                2. Cati wati sunt necesari pentru a pastra constanta temperatura unui metru cub de aer o perioada de timp (1 secunda, un minut, o ora...). ma intereseaza o formula (variaza in functie de pierderea de caldura).
                                3. Cand vorbim despre un calorifer si spunem ca are putere termica 1000 W la ce anume ne referim? Ca scoate 1000 W (90/70/20) daca merge continu timp de 1 minut, 30 min, o ora...cat?

                                Consider ca raspunsul la aceste intrebari sunt cele care au importanta cea mai mare in alegerea puterii radiatoarelor (ar mai fi si a patra legata de pierderile de caldura, dar alea sunt diferite de la caz la caz).
                                Multumesc anticipat tuturor celor care isi vor da cu parerea
                                1-2 . Calculul necesarului de caldura corect se face conform stasului, in mod normal orice proiectant de instalatii trebuie sa faca calculul dupa acel stas. Restul variantelor raspandite pe internet sunt metode incorecte de calcul de multe ori rezultatele pot fi bune dar de cele mai multe ori acestea duc la costuri in plus pentru beneficiar. Costuri ce rezulta din supradimensionarea echipamentelor si a radiatoarelor plus consumul de combustibil.

                                3. Un radiator de putere 1000 W cedeaza o putere de 1000 W pe ora la un regim de temperatura 90/70/20.

                                Comentariu

                                Procesare...