Calcul necesar calorifere si centrala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Colectionarul
    Incepator
    • 26.iun.2011
    • 35

    #61
    Postat în original de Consultant climatizare
    3. Un radiator de putere 1000 W cedeaza o putere de 1000 W pe ora la un regim de temperatura 90/70/20.
    90/70 inseamna temperatura agentului termic la iesirea/intrarea din cazan sau iesirea/intrarea din calorifer? pentru ca in mod sigur sunt diferite datorita pierderilor de pe tevi...

    Comentariu

    • Colectionarul
      Incepator
      • 26.iun.2011
      • 35

      #62
      va rog sa aruncati o privire aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=33070 si sa va dati cu parerea.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #63
        Postat în original de Colectionarul
        Postat în original de Consultant climatizare
        3. Un radiator de putere 1000 W cedeaza o putere de 1000 W pe ora la un regim de temperatura 90/70/20.
        90/70 inseamna temperatura agentului termic la iesirea/intrarea din cazan sau iesirea/intrarea din calorifer? pentru ca in mod sigur sunt diferite datorita pierderilor de pe tevi...
        Se refera la regimul de functionare al cazanului. In mod normal conductele ar trebui sa fie izolate deci pierderile de temperatura pe conducte vor fi foarte mici.

        Comentariu

        • gabidana
          Incepator
          • 23.ian.2011
          • 13

          #64
          Buna seara,
          Se pare ca toti cei care aveti centrale ati obtinut singuri toate aprobarile necesare montarii unei astfel de centrale, nu ?
          Chiar nimeni de aici nu a folosit o firma pentru aprobari si montaj, de care sa fie multumit si sa mi-o recomande si mie ?!

          Comentariu

          • boca0071
            Incepator
            • 25.aug.2011
            • 2

            #65
            dimensionare centrala si vas de expansiune

            Am un apartament de 100 m2 construit in 1978. 2.55 inaltime orientare N-E et 10 colt.
            calculul meu ma duce undeva la 20Kw putere in calorifere. intrebarea este daca un Vaillant turbotech plus de 24kv tine ok. si cum se calculeaza volumul vasului de expansiune pentru sistemul de incalzire, pentru ca la Vaillant pe site era trecut ca avand un vas de 6 l. este suficient sau mai trebuie unul in serie?

            P.S. cei de la Vaillant Romania sunt varza habar nu au de nimic

            Comentariu

            • razvan adrian
              Membru Marcant
              • 30.mar.2011
              • 322

              #66
              Postat în original de gabidana
              Buna seara,
              Se pare ca toti cei care aveti centrale ati obtinut singuri toate aprobarile necesare montarii unei astfel de centrale, nu ?
              Chiar nimeni de aici nu a folosit o firma pentru aprobari si montaj, de care sa fie multumit si sa mi-o recomande si mie ?!
              Doamne ,cite ati patit si probabil o sa mai patimiti...mi am permis sa citesc o parte din mesajele pe care le ati postat,nu stiu cum ii gasiti dar numai de escroci aveti parte.Si eu am incercat sa imi iau un ajutor la lucrarile mele,dar este imposibil sa poti avea incredere in vreun panglicar din romania...incepeau sa aibe idei si simplificau cam tot ce aveau de facut,lucrari cit se poate de simple ,usoare,unul a ajuns sa mi spuna ca din 6 dibluri de fi 8/100 mm,ajung si 2 bucati,a verificat el si tine numai cu 2 buc,6 buc sint multe si e greu de montat in linie...no coment.Acesta este motivul pt care lucrez singur ,uneori cu un italian care este serios,as in instalatii(are 45 de ani experienta,sudeaza perfect).Romania se afla unde se afla datorita unor astfel de meseriasi,eu le spun mizeriasi,care ,culmea este ca sint din ce in ce mai multi in fiecare zi.Este adevarat ca eu unul ,poate par scump sau f scump,dar scuze,in 8 ani de termoseminee,nimeni nu m a chemat pt vreo avarie,doar eventual pt o pompa de recirculare sau robineti,care se mai si uzeaza sau strica dupa cca 4-5 ani,in rest nimik.Mi as dorii macar 25% din meseriasi sa lucreze ca adevaratii profesionisti si automat am scapa de lepre,escroci,lar tara asta ar merge ceva mai bine si mai eficient.Bafta sanatate,Razvan
              bagera

              Comentariu

              • xrt3
                Incepator
                • 24.sep.2009
                • 41

                #67
                Postat în original de Consultant climatizare

                Aceste radiatoare produc xyz respectiv xyz de Watii la cu un agent termic de 90/70 de grade. Pentru a calcula ce caldura cedeaza aceste radiatoare pentru o temperatura a agentului termic de 60/40 de grade, inmultiti puterea cedata la 90/70 cu coeficientul 0,49.

                2900 * 0,49 = 1421
                la cel mai nearogant mod vreau sa stiu de ce 0.49?
                de asemeni vad:
                Putere termica (90/70 - 20 grC) 2357 W
                Putere termica (75/65 - 20 grC) 1826 W
                cum au facut ei calculul ca la temperaturile de 75/65 vs 90/70 vor avea puterea aia?
                nu reusesc sa ma descurc cu regula de 3 simpla...
                Exist... deci nu sunt eco.

                Comentariu

                • razvan adrian
                  Membru Marcant
                  • 30.mar.2011
                  • 322

                  #68
                  Postat în original de xrt3
                  Postat în original de Consultant climatizare

                  Aceste radiatoare produc xyz respectiv xyz de Watii la cu un agent termic de 90/70 de grade. Pentru a calcula ce caldura cedeaza aceste radiatoare pentru o temperatura a agentului termic de 60/40 de grade, inmultiti puterea cedata la 90/70 cu coeficientul 0,49.

                  2900 * 0,49 = 1421
                  la cel mai nearogant mod vreau sa stiu de ce 0.49?
                  de asemeni vad:
                  Putere termica (90/70 - 20 grC) 2357 W
                  Putere termica (75/65 - 20 grC) 1826 W
                  cum au facut ei calculul ca la temperaturile de 75/65 vs 90/70 vor avea puterea aia?
                  nu reusesc sa ma descurc cu regula de 3 simpla...
                  Daca nu va descurcati cu regula de trei simple,nu va mai chinuiti sa calculati necesarul,sint altii care se pricep la astfel de calcule,probati 2-3 ingineri de instalatii ,vedeti care are cota de necesar cea mai mare,la care mai adaugati un 20-30% pt linistea dumneavoastra,putere centrala marita ca sa lucreze lejer,caloriferele la fel,pot fi reglate din robinetii termostatici.Daca va uitati la 2-300 lei in plus sau in minus ,o sa platiti de 10 ori mai mult dupa aceea,am prieteni ingineri care au comis o grav,s au zgircit la 2-300 lei si au platit inca o centrala si au schimbat vreo 3-4 calorifere( frigul doare rau,pacat ca nu doare si prostia),plus manopera si deranjul.O faci odata la 10-20 de ani o astfel de lucrare nu zilnic sau lunar,deci nu merita sa te zgircesti la achizitie de materiale pt incalzire,...IARNA NU I CA VARA...spunea cineva!Bafta sanatate,Razvan
                  bagera

                  Comentariu

                  • xrt3
                    Incepator
                    • 24.sep.2009
                    • 41

                    #69
                    salut bagera, ajuta-ma cu ceva..

                    de ex in camera asta din care scriu acum am nevoie de 1710w, asta ar insemna un calorifer de 800 (22*600*800) de la un anumit brand, doar ca acel calorifer va atinge puterea aia la 90*C pe tur, adica atunci cand centrala mea va functiona la capacitate maxima, si atunci :

                    din atasament am luat pt 65/55/23 un factor de corectie de 1.5
                    => necesar W pt calorifer 2565, adica un calorifer care cf EN 442 (75/65/20) pt Watti respectivi are 1400mm....

                    Ei bine aici vine intrebarea mea:
                    Fiind mai mare si avand un volum mai mare de apa, centrala nu va consuma mai mult incalzind apa aia mai multa?

                    in momentul de fata am de ales intre calorifer de 1000mm cu (75/65 - 20 grC) cu 1826 W sau de 65/55/23 cu aprox 2565 de 1400mm. avand in vedere ca fata de primil am un volum cu 40% mai mare de apa economia pe care o fac sacazand temeperatura de pe tur... nu o pierd incalzind acel surplus de apa?


                    p.s.
                    .Daca va uitati la 2-300 lei in plus sau in minus
                    nu ma uit, diferenta dintre cele doua e de 120ron x 7-8 calorifere cat imi trebuie mie.... si nu mavoi uita la diferenta daca se merita..
                    Fișiere Atașate
                    Exist... deci nu sunt eco.

                    Comentariu

                    • razvan adrian
                      Membru Marcant
                      • 30.mar.2011
                      • 322

                      #70
                      Postat în original de xrt3
                      salut bagera, ajuta-ma cu ceva..

                      de ex in camera asta din care scriu acum am nevoie de 1710w, asta ar insemna un calorifer de 800 (22*600*800) de la un anumit brand, doar ca acel calorifer va atinge puterea aia la 90*C pe tur, adica atunci cand centrala mea va functiona la capacitate maxima, si atunci :

                      din atasament am luat pt 65/55/23 un factor de corectie de 1.5
                      => necesar W pt calorifer 2565, adica un calorifer care cf EN 442 (75/65/20) pt Watti respectivi are 1400mm....

                      Ei bine aici vine intrebarea mea:
                      Fiind mai mare si avand un volum mai mare de apa, centrala nu va consuma mai mult incalzind apa aia mai multa?

                      in momentul de fata am de ales intre calorifer de 1000mm cu (75/65 - 20 grC) cu 1826 W sau de 65/55/23 cu aprox 2565 de 1400mm. avand in vedere ca fata de primil am un volum cu 40% mai mare de apa economia pe care o fac sacazand temeperatura de pe tur... nu o pierd incalzind acel surplus de apa?


                      p.s.
                      .Daca va uitati la 2-300 lei in plus sau in minus
                      nu ma uit, diferenta dintre cele doua e de 120ron x 7-8 calorifere cat imi trebuie mie.... si nu mavoi uita la diferenta daca se merita..
                      Daca faci un calcul dupa stas sau normativ,iesi in "racoreanu putin",puterea eliberata de o centrala ,din cite stiu eu,trebuie sa fie cu cel putin 20% mai mare decit cea necesara caloriferelor in cazul centralelor pe gaz,pt cele pe lemn,e greu sa ti spun ceva exact pt ca aceste centrale sint dupa parerea mea niste mari escrocherii cu acte in regula,"minciuni" gogonate care n au nimik in comun cu randamentul precis pe care il dau ei,nu prea sar de 55%,asa cu indulgenta le dau un 60%,pt ca au in primul rind cazanul/registrul defectuos executat(sa ma lasi cu cercetarea ca stiu exact unde se face...la consumat lemne la greu,aici se face randamentul pe care il umfla ei de la 55% la 85% samd)foarte sensibil ,iar automatizarea este un dezastru total,este calculata pe "Marte" cred !Au niste probleme mari in exploatare,dar cred ca trebuie sa iei in calcul un 35% in plus fata de necesarul caloriferelor+boiler sau fara(ar fi de preferat fara boiler pt acm).Eu am un calcul mult mai dificil de aflat un rezultat clar ,pe care il calculez in functie de suprafete vitrate,usi interioare,usi exterioare, tavan ,pardoseala,termoizolatie de 8-10 cm,eu tin cont de multe lucruri,pierderi de caldura,samd.Camera care are un necesar de 1700 w trebuie sa aibe undeva pina in 12 mp si maxim 30 mc,asta fiind o dimensiune maxima a camerei de incalzit,la care ai o usa o fereastra samd.Pierderile in general dau dureri de cap,marind volumul de ag termic din calorifer automat trebuie ca centrala sa fie mai mare.Eu unul cu centralele nu ma prea impac din multe inconveniente,nu ca as fii zgircit,dar sa fac buzunarul mare la distrigaz sau vinzatorilor de lemn de foc,mi se pare cea mai mare timpenie,prefer sa merg in vacanta cu banii aceia,una peste alta pe mine curentul si lemnele ma costa pe an 16-18 mil, la 125 mp de vila/casa ,restul care il economisesc prefer sa fac altceva pt casa,familie,nu sa i imbogatesc pe altii.DE aceea am experimentat si cercetat si mi am scos investitia probabil de peste 25 de ori ,i am facut si pe altii fericiti dar cel mai fericit sint eu si familia mea.Dami niste detalii exacte despre casa ,camere pozitia sursei de caldura circuit/circuite de instalatie, sa nu faci gafe la montaj,automatizare si toate cele...samd.La mine de ex,living de 24 mp,63 mc,fereastre duble cu obloane,2 usi de acces interioare,semineul pe colt,usile stau mai tot timpul deschise,calorifer de 4,2 kw,semineul mai da si el vreo 4-5 kw,dar caloriferul este mai tot timpul inchis,la mine se sta in maieu,am copil de 1 an,deci nu i loc de gluma!Bafta sanatate,Razvan
                      bagera

                      Comentariu

                      • ggelu
                        Membru marcant
                        • 28.apr.2009
                        • 394

                        #71
                        Postat în original de Colectionarul
                        De vreo 2-3 luni am rascolit netul in cautarea diferitelor formule de calcul a energiei necesare pentru incalzirea camerelor. Am dat de celebrele 30-70W/mc aer...dar daca la inceput am fost multumit de respectivele formule acum nu mai sunt...Concret, pe mine ma intereseaza urmatoarele lucruri:
                        1. Cati wati sunt necesari pentru a ridica temperatura unui mc de aer cu un grad. Daca are vreo importanta temperatura aerului...ma intereseaza de la 20 la 21 de grade sa spunem ...poate aveti vreo formula
                        2. Cati wati sunt necesari pentru a pastra constanta temperatura unui metru cub de aer o perioada de timp (1 secunda, un minut, o ora...). ma intereseaza o formula (variaza in functie de pierderea de caldura).
                        3. Cand vorbim despre un calorifer si spunem ca are putere termica 1000 W la ce anume ne referim? Ca scoate 1000 W (90/70/20) daca merge continu timp de 1 minut, 30 min, o ora...cat?

                        Consider ca raspunsul la aceste intrebari sunt cele care au importanta cea mai mare in alegerea puterii radiatoarelor (ar mai fi si a patra legata de pierderile de caldura, dar alea sunt diferite de la caz la caz).
                        Multumesc anticipat tuturor celor care isi vor da cu parerea
                        In primul rand aveti o grava confuzie : intre putere si energie . Diferenta e cam ca intre distanta si viteza.
                        Daca doriti sa va rezolvati problema atunci cautati pe Wiki " calorie " ( e energia necesara pentru a ridica temperatura unui gram de apa de la 14,5 la 15,5 grd.) si in cativa pasi va lamuriti. Veti gasi si principiul intai al termodinamicii ( ala al doilea la care va trimitea un policalificat e cu motoare cu ardere interna, cicluri Carnot, chestii...) .
                        La intrebarea a doua nu va poate raspunde nimeni pentru ca pierderile se raporteaza la ceva : trebuie sa definiti atat sursa calda ( mc de aer ) cat si sursa rece . Sau ati pus problema gresit.
                        La intrebarea a treia : puterea e o marime instantanee . Daca intentionati sa aflati cat consuma un calorifer ( sau cat incalzeste ) aceea e energia si E=P x timpul . Coeficientii de corectie pentru temperaturi tur / retur a incercat sa-i dea Consulatantul ariei pentru unele temperaturi dar un coleg a vrut sa afle bazele teoretice ale acestora si....Oricum, in documentatiile pricipalilor producatori se gasesc puterile caloriferelor pentru mai multe temperaturi tur/retur.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          #72
                          Postat în original de razvan adrian
                          Postat în original de xrt3
                          Postat în original de Consultant climatizare

                          Aceste radiatoare produc xyz respectiv xyz de Watii la cu un agent termic de 90/70 de grade. Pentru a calcula ce caldura cedeaza aceste radiatoare pentru o temperatura a agentului termic de 60/40 de grade, inmultiti puterea cedata la 90/70 cu coeficientul 0,49.

                          2900 * 0,49 = 1421
                          la cel mai nearogant mod vreau sa stiu de ce 0.49?
                          de asemeni vad:
                          Putere termica (90/70 - 20 grC) 2357 W
                          Putere termica (75/65 - 20 grC) 1826 W
                          cum au facut ei calculul ca la temperaturile de 75/65 vs 90/70 vor avea puterea aia?
                          nu reusesc sa ma descurc cu regula de 3 simpla...
                          Daca nu va descurcati cu regula de trei simple,nu va mai chinuiti sa calculati necesarul,sint altii care se pricep la astfel de calcule,probati 2-3 ingineri de instalatii ,vedeti care are cota de necesar cea mai mare,la care mai adaugati un 20-30% pt linistea dumneavoastra,putere centrala marita ca sa lucreze lejer,caloriferele la fel,pot fi reglate din robinetii termostatici.Daca va uitati la 2-300 lei in plus sau in minus ,o sa platiti de 10 ori mai mult dupa aceea,am prieteni ingineri care au comis o grav,s au zgircit la 2-300 lei si au platit inca o centrala si au schimbat vreo 3-4 calorifere( frigul doare rau,pacat ca nu doare si prostia),plus manopera si deranjul.O faci odata la 10-20 de ani o astfel de lucrare nu zilnic sau lunar,deci nu merita sa te zgircesti la achizitie de materiale pt incalzire,...IARNA NU I CA VARA...spunea cineva!Bafta sanatate,Razvan
                          E normal sa NU va iasa calculul cu regula de 3 simpla pentru ca puterea emisa de radiatoare nu variza liniar.

                          Comentariu

                          • xrt3
                            Incepator
                            • 24.sep.2009
                            • 41

                            #73
                            bagera,imi cer scuze de intarziere....

                            cum nu ma descurc cu desenul pe calculator, am facut schita la cel mai clasic mod... pix si coala...

                            ceea ce ma intereseaza pe mine este sa mentin o temperatura joasa a apei tur 65-retur 55*C, prin urmare va trebui maresc si dimensiunile radiatoarelor....
                            totodata nu stiu cu ce diametre la teava de cupru sa vin la calorifere...

                            edit: geamurile sunt (vor fi) de termopan si izolatia(va fi) de polistiren de 10cm
                            @Consultant climatizare

                            nu cumva voiati sa spuneti: "
                            E normal sa NU va iasa calculul cu regula de 3 simpla pentru ca puterea emisa de radiatoare nu variza liniar. "
                            Fișiere Atașate
                            Exist... deci nu sunt eco.

                            Comentariu

                            • xrt3
                              Incepator
                              • 24.sep.2009
                              • 41

                              #74
                              nimeni nu stie sa ma ajute?

                              in principiu ceea ce ma intereseaza e cati watti pot pune pe o teava de cupru de 15/18/22 si daca trebuie calculata grosimea tevii in functie de kw ai radiatoarelor sa kw necesari ai camerei.... ???
                              Exist... deci nu sunt eco.

                              Comentariu

                              • xrt3
                                Incepator
                                • 24.sep.2009
                                • 41

                                #75
                                dap, se pare ca toata lumea tace acum cand vine vorba de o intrebare mai complicata...
                                asa ca am sa raspund eu (intr-un limbaj cat mai uzual) in caz ca mai cauta si altii ....
                                Pt ca sa aflii de cat de mare ai nevoie caloriferul in camera trebuie sa aflii intai necesarul de KW ai camerei in care o sa amplasezi respectivul calorifer, de obicei asta se face inmultind volumul camerei cu 50/60 (e un calcul aproximativ... dar practic, el in sine facandu-se dupa anumite tabele/formule de anumiti ingineri). pasul doi este sa realizezi ca in general producatorii de calorifere scriu pe eticheta puterea maxima, care se obtine atunci cand pe tur sunt 90*C si retur 70*C, prin urmare acea putere a caloriferului nu o vei pute obtine decat atunci can iti va "dudui" centrala, de unde si un consum maxim, pe ethicheta ar mai trebui sa scrie si puterea la 75/65/20 (tur/retur/*C). ei bine aceea este puterea termică standard
                                după EN 442. daca totusi vrei sa mergi cu temperaturi mai mici(asa cum vreau eu) te iei dupa tabelul din poza 1, te uiti la temperaturile dorite, tur retur si *C in camera si afi factorul de corectie.
                                factorul de corectie il inmultesti cu necesarul de KW ai camerei si afli de ce putere iti trebuie caloriferul, puterea termică standard
                                după EN 442, adica te uiti la al doilea rand de pe ethicheta unde scrie 75/65/20.

                                3: aduni toti KW ale caloriferelor de pe un traseu si din poza 3 alegi dimensiunea tevilor (diametrul)
                                Fișiere Atașate
                                Exist... deci nu sunt eco.

                                Comentariu

                                Procesare...