Calcul necesar calorifere si centrala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvan adrian
    Membru Marcant
    • 30.mar.2011
    • 322

    #76
    Postat în original de xrt3
    bagera,imi cer scuze de intarziere....

    cum nu ma descurc cu desenul pe calculator, am facut schita la cel mai clasic mod... pix si coala...

    ceea ce ma intereseaza pe mine este sa mentin o temperatura joasa a apei tur 65-retur 55*C, prin urmare va trebui maresc si dimensiunile radiatoarelor....
    totodata nu stiu cu ce diametre la teava de cupru sa vin la calorifere...

    edit: geamurile sunt (vor fi) de termopan si izolatia(va fi) de polistiren de 10cm
    @Consultant climatizare

    nu cumva voiati sa spuneti: "
    E normal sa NU va iasa calculul cu regula de 3 simpla pentru ca puterea emisa de radiatoare nu variza liniar. "
    Am facut un calcul,ai nevoie de 21,93 kw,(95,7 mpX2,6 m-h.p.=249 mc),cu pierderi cu tot,dar pt centrala,un minim de 28 kw pt ca sint calculate la eficienta si nu la randament,iar pt linistea ta si durabilitate centralei cu una de 32 kw iti faci ok treaba.D c spun 32 kw,eficienta ei ,in punctul ei maxim nu sare de 27,5 kw in conditii perfecte de utilizare si cu lemn uscat,stejar 10-21% umiditate,automatizare perfecta cu pompa si termostat de la cutare firma samd,fapt de care te vei convinge relativ repede.Pe camere:living 6,2 kw(4+2,2kw,unul sub fereastra cel mare si unul spre hol),dorm 11mp-2x2,4 kw,sufrag =3,6 kw,dorm 13,7 mp=2,9 kw,buc=1,7 kw,baie =750w,acest calcul trebuie raportat la 75/65/20,cu mentiunea ca ,caloriferele au puterea maxima declarata la aceste cote ,dar nu inseamna ca o si pot metine ,avind in vedere ca centrala este una pe lemn,indiferent care ar fi firma producatoare.La aceste cote reale daca ar fi poti sta in maieu,adica energia pe care o radiaza un calorifer este variabila datorita fluctuatiei de putere pe care o reda centrala in instalatie,mai precis cam cu 45kg-50 /zi o sa stai binisor la caldurica pe un ger de -25 gr,si cu cca 35 kg la un -10 gr exterior...consuma centralele pe gazeifiere de te capiezi singur,o sa vezi cum incepi sa disperi pe la 2-3 dimineata...de frig si doare al ...Daca cumperi centrala putin mai mare ,cum am mentionat eu de 32 kw ,practic ii maresti perioada de utilizare cu 2-4 ani peste garantie ,asta daca folosesti lemn uscat,ai bagat umed ,te autodistrugi repede si sigur.Stiu de la amicii mei care ma luau la misto cu semineele mele,dupa 2 ani le au cam dus la fier vechi pt ca le au luat exact pe minimul calculat(vreo 5 amici),ceilalti care au fost mai atenti la subiect le au aruncat dupa 4-5 ani,pt ca le au luat ceva mai mari ca putere cu cca 35-40% fata de ceea ce aveau ei nevoie.Bafta sanatate,Razvan
    bagera

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #77
      Atentie insa ca indicii de multiplicare pot varia de la un producator la altul.

      Comentariu

      • Paulorossi
        Membru
        • 24.aug.2010
        • 272

        #78
        Postat în original de xrt3
        nimeni nu stie sa ma ajute?

        in principiu ceea ce ma intereseaza e cati watti pot pune pe o teava de cupru de 15/18/22 si daca trebuie calculata grosimea tevii in functie de kw ai radiatoarelor sa kw necesari ai camerei.... ???
        Puterea termica a radiatorului ar trebui specificata si in functie de debitul de agent termic care circula prin el nu numai de diferenta de temperatura tur/retur.
        Energia termica a radiatorului depinde doar de volumul de apa ce trece prin el si de diferenta de temperatura tur-retur.Spre exemplu pt o temperatura tur/retur de 90/70 grade presupunand ca debitul prin radiator este de 100 l/h energia termica va fi Q = m * (T2 - T1) * c deci Q = 100*(90-70) *4.2 = 8,4MJ.Intrucat uzual exprimam energia in kWh (1kWh = 1000J/s * 3600s = 3.6MJ) avem 8,4MJ = 2,33 kWh.Deci, chiar daca temperatura tur/retur era de 70/50 grade energia termica avea aceeasi valoare.Ca sa o maresti trebuie sa maresti volumul de apa care circula prin calorifer asfel incat el sa absoarba o cantitate mai mare de caldura in acelasi timp.Acest lucru e posibil modificand debitul pompei sau inlocuirea ei cu una cu debit superior.Marind insa debitul cel mai probabil diferenta dintre apa de pe tur/retur o sa scada iar crestere de putere va fi minora.Ca sa compensezi acest lucru iti trebuie alt calorifer cu o suprafata de transfer mai mare care poate absorbi mai multa caldura la un debit marit asfel incat sa poata mentine diferenta initiala dintre temperatura tur/retur.Doar asa e posibila cresterea puterii si implicit a energie termice oferita de calorifer.
        In concluzie iti poti calcula singur daca e suficienta teava de un anumit diametru.Practic trebuie sa calculezi debitul de agent termic care trece prin ea in functie de debitul pompei si pierderile de presiune de pe traseul respectiv.Daca din calcul obtii un debit suficient ca sa obtii o anumita putere pt caloriferul respectiv atunci calcului e ok si diametru e considerat satisfacator.

        Comentariu

        • vasilica 14
          Incepator
          • 07.mar.2012
          • 14

          #79
          buna seara vreau si eu sa ma ajutati cu un calcul a caloriferelor pe care urmeaza sa le pun casa .casa are 250mp locuibili e pe 2 nivele(parter si mansarda)este izolata cu neupor de 15cm la exterior ,mansarda cu vata minerala de 25 si geamurile sunt cu 6 camere cu 3 randuri de sticla si au si sticla lowe .casa este impartita la parter living,bucatarie ,hol,baie si dormitor iar sus 2 dormitoare ,living, baie,hol si dresing.asi dori sa imi spuneti cam cate calorifere imi trebuie in toata casa ?cam ce marime?(mam gandit sa fie din aluminiu)si cum se calculeaza puterea lor ? va multumesc.

          Comentariu

          • vasilica 14
            Incepator
            • 07.mar.2012
            • 14

            #80
            buna seara vreau si eu sa ma ajutati cu un calcul a caloriferelor pe care urmeaza sa le pun casa .casa are 250mp locuibili e pe 2 nivele(parter si mansarda)este izolata cu neupor de 15cm la exterior ,mansarda cu vata minerala de 25 si geamurile sunt cu 6 camere cu 3 randuri de sticla si au si sticla lowe .casa este impartita la parter living,bucatarie ,hol,baie si dormitor iar sus 2 dormitoare ,living, baie,hol si dresing.asi dori sa imi spuneti cam cate calorifere imi trebuie in toata casa ?cam ce marime?(mam gandit sa fie din aluminiu)si cum se calculeaza puterea lor ? va multumesc.daca ma puteti ajuta si cu calculul si la termocamin cam cat de mare ar trebui sa fie(cati kw)?

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #81
              Ar mai fi necesare şi alte detalii:
              - planurile casei
              - materialul şi grosimea pereţilor exteriori
              - grosimea termoizolaţiei de sub placa de la parter
              - regiunea/zona unde este construită casa, eventual media temperaturilor externe pe timpul sezonului rece
              - temperatura medie pe care vi-o doriţi în casă
              - sînteţi sigur că veţi avea o centrală pe combustibil solid sau există şi alte variante (de exemplu, gaze naturale)?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                #82
                Sau macar suprafata fiecarei camere in parte. Dar totusi va recomand sa apelati al un proeictant de specialitate, costurile unui proiect de instalatii sunt mult mai mici decat cheltuilile rezultate din lipsa acetuia.

                Comentariu

                • vasilica 14
                  Incepator
                  • 07.mar.2012
                  • 14

                  #83
                  planurile casei nu le am momentan pt ca eu sunt in italia peretii sunt din BCA au 20 cm doar cel de la nord are 25cm,termoizolatia de la parter o sa aiba 5 cm,regiunea unde este casa langa FALTICENI(SUCEAVA)SI TEMPERATURA ESTE DESTUL DE FRIG ,ce stiu eu temperatura in casa sa fie in jur de22/24 grade si alte variante nu am pt incalzire nu sunt gaze in satul meu .O sa va dau dimensiunile pe fiecare camera parter- living 54mp, dormitor 20mp ,baie 12mp ,bucatarie 20mp ,si hol 5mp la mansarda 2 dormitoare la fel20 mp unu, living 35mp ,baie 15mp ,dresing 10mp, hol 10 sper sa va fie de ajutor toate indicatiile

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    #84
                    P
                    Postat în original de vasilica 14
                    planurile casei nu le am momentan pt ca eu sunt in italia peretii sunt din BCA au 20 cm doar cel de la nord are 25cm,termoizolatia de la parter o sa aiba 5 cm,regiunea unde este casa langa FALTICENI(SUCEAVA)SI TEMPERATURA ESTE DESTUL DE FRIG ,ce stiu eu temperatura in casa sa fie in jur de22/24 grade si alte variante nu am pt incalzire nu sunt gaze in satul meu .O sa va dau dimensiunile pe fiecare camera parter- living 54mp, dormitor 20mp ,baie 12mp ,bucatarie 20mp ,si hol 5mp la mansarda 2 dormitoare la fel20 mp unu, living 35mp ,baie 15mp ,dresing 10mp, hol 10 sper sa va fie de ajutor toate indicatiile
                    Pentru incalzire + preparare apa calda menajera va recomand un cazan pe peleti sau lemn de 35 kW - 27 necesarul termic de incalzire + 8 necesarul termic pentru prepararea apei calde menajere. Radiatoarele se dimensioneaza in functie de arhitectura fiecarei camere in parte.

                    Comentariu

                    • vasilica 14
                      Incepator
                      • 07.mar.2012
                      • 14

                      #85
                      va multumesc

                      Comentariu

                      • avali
                        Membru
                        • 05.apr.2012
                        • 165

                        #86
                        Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                        o rugaminte am si eu, pentru o casa cu amprenta la sol de 120 mp, suprafata camerelor ce trebuiesc incalzite este de 100mp si 255 mc, de ce putere ar trebui sa fie centrala termica pentru incalzire si acm, mentionez ca momentan casa nu este izolata dar urmeaza a fi izolata cu polistiren de 10cm. Locatia casei este in Timisoara. Va multumesc anticipat!

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          #87
                          Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                          Postat în original de avali
                          o rugaminte am si eu, pentru o casa cu amprenta la sol de 120 mp, suprafata camerelor ce trebuiesc incalzite este de 100mp si 255 mc, de ce putere ar trebui sa fie centrala termica pentru incalzire si acm, mentionez ca momentan casa nu este izolata dar urmeaza a fi izolata cu polistiren de 10cm. Locatia casei este in Timisoara. Va multumesc anticipat!
                          Necesarul de caldura calculat prin indici ar fi undeva de 14kW pentru casa neizolata si de 12 kW pentru casa izolata. Cel mai bine ar fi sa apelati la un inginer proiectant de instalatii ce sa va calculeze exact toate elementele instalatiei.

                          Comentariu

                          • avali
                            Membru
                            • 05.apr.2012
                            • 165

                            #88
                            Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                            Va multumesc pentru raspuns, teoretic inclinam ptr o centrala Viadrus de 25 KW, credeti ca e prea mare? In cartea ei tenhnica scrie de un randament de 78%, Nu stiu ce inseamna acest randament si anume daca la 78% dezvolta o putere de 25KW sau ar fi de 22KW ? Daca as lua una de 20 KW mi-e frica sa nu ma trezesc ca in momentul cand e foarte frig afara ca nu face fata centrala. ACM va trebui ptr 2 bai si o bucatarie, un boiler termoelectric de 200 litri cred ca ar ajunge.

                            Comentariu

                            • TudorB
                              Incepator
                              • 13.mar.2012
                              • 53

                              #89
                              Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                              poate cineva sa-mi spuna, va rog, cam cati litri de apa intra intr-un calorifer de 22/60/1000? Nu de alta, dar la sfatul celui care mi-a pus in functiune centrala (de la Vaillant), a zis ca e bine sa bag apa distilata pe circuitul de calorifere, care este un circuit inchis, la mine apa fiind foarte dura in calcar.

                              Comentariu

                              • TudorB
                                Incepator
                                • 13.mar.2012
                                • 53

                                #90
                                Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                                poate cineva sa-mi spuna, va rog, cam cati litri de apa intra intr-un calorifer de 22/60/1000? Nu de alta, dar la sfatul celui care mi-a pus in functiune centrala (de la Vaillant), a zis ca e bine sa bag apa distilata pe circuitul de calorifere, care este un circuit inchis, la mine apa fiind foarte dura in calcar, protejand astfel caloriferele si centrala.

                                Comentariu

                                Procesare...