Calcul necesar calorifere si centrala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DCatalin
    Incepator
    • 28.mar.2013
    • 14

    Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Am facut calculul si am ajuns la urmatoarele concluzii:

    Incalzire
    : Total: 10.16kW, din care 6050W parter si 4108W etaj. Pentru izolatia placii peste etajul 1 s-a considerat o izolatie din polistiren cu grosime de 10cm!

    ACM: 2.95kW pentru un volum al boilerului de 200L, timp de incalzire 3ore, regim de furnizare 45 grade celsius si o temperatura de 7 grade a apei reci.

    Am atasat si necesarul de caldura si temperatura interioara de calcul pentru fiecare camera in parte.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SCHITA MANSARDA.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	40,6 KB 
ID:	618546Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SCHITA PARTER.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	37,6 KB 
ID:	618547

    Comentariu

    • DCatalin
      Incepator
      • 28.mar.2013
      • 14

      Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

      Am refacut calculul cu vata minerala 30cm la mansarda. Situatia sta in felul urmator:

      Incalzire
      : Total: 9.79kW, din care 6050W parter si 3741W etaj.

      Atasat sunt si noile valori pentru camerele de la mansarda.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SCHITA MANSARDA.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	38,1 KB 
ID:	618550

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2298

        Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

        Postat în original de stefan1
        Salut, as dori sa ma ajutati si pe mine cu un calcul ptr incalzire+acm la casa noua ce mi.am construito :
        -Casa este situata in jud Galati
        -Zidaria parterului atat la exterior cat si interior este din boltari de beton
        -Zidaria exterioara de la mansarda BCA 20cm, compartimentarile la interior mansarda vor fi facute din rigips
        -Ferestrele, termopan REHAU low-e + argón, 5 camere
        -Usile termopan sticla+panel ,REHAU
        -Casa va fi izolata la exterior cu polistiren grafitat de 10cm
        -La parter am placa de beton+polistiren extrudat de 3cm+sapa de 5cm
        -Tavanul la mansarda catre pod : vata minerala de 30 cm
        -Volum mansarda 164mc
        -Volum parter144mc
        Daca mai e nevoie de ceva informatii va stau la dispozitie, VA MULTUMESC !!
        Postat în original de stefan1
        Am atasat din nou cele doua schite, am dat dimensiunea peretilor la parter, la interior si exterior sunt din boltari de beton de 20cm grosime si inaltimea de 2,30m, la mansarda dimensiunea zidariei doar la exteriorul casei care este facuta din BCA de 20cm si 1,70m inaltime, peretii din interorul mansardei/compartimentarile vor fi facute din rigips, va multumesc !
        Am efectuat si eu un calcul si mie, pentru +22*C/-15*C imi rezulta cam asa:

        Parter - 3600 wati
        Etaj - 2770 wati

        Total - 6370 wati

        Pentru ACM, considerand un consum de 50 litri/persoana/dus, ar fi nevoie zilnic de circa 300 litri ACM la 36*C. Deci ca si energie ar fi undeva la 10 kwh.
        In functie de timpul de incalzire, puterea ce necesita a fi instalata poate fi de 20 kw (o jum de ora), 10 kw (1 ora), 5 kw (2 ore), 3.3 kw (3 ore), 2.5 kw (4 ore) etc.

        Deasemena, in functie de tipul boilerului si automatizare, se poate si mai putin.

        Postat în original de DCatalin
        Pentru izolatia placii peste etajul 1 s-a considerat o izolatie din polistiren cu grosime de 10cm!
        Daca s-a specificat ca mansarda este izolata cu 30 cm vata minerala, de ce ai folosit 10 cm polistiren?
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • stefan1
          Membru Marcant
          • 20.sep.2009
          • 346

          Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

          @DCatalin- iti multumesc foarte mult ptr timpul acordat, peste etajul unu nu am placa, adica tavanul dintre mansarda si pod, daca la asta te referi, acesta va avea o izolatie de 30cm vata minerala.
          Pe fiecare camera am vazut ca ai trecut necesrul termic in w-ati, atat trebuie sa aiba puterea caloriferul din camera respectiva ?
          Si P-01, P-02,P0-4 etc, ce semnifica ?

          Comentariu

          • DCatalin
            Incepator
            • 28.mar.2013
            • 14

            Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

            Pentru calculul de incalzire am considerat o inaltime de 2.5m si la parter si la mansarda. Oricum diferenta este foarte mare intre cele 2 calcule.

            Pentru calculul dvs la parter avem aprox. 22W/mc pentru o rezistenta termica corectata a peretilor de 2.094mpK/W si la placa peste sol de 2.108 mpK/W...deci cam putin.
            La etaj aprox 19W/mc pentru o rezistenta termica corectata a peretilor de 2.592mpK/W iar la placa 7.343mpK/W...care iar mi se pare cam mica.

            Apa calda menajera in conditii de confort normal se considera intre 30 si 60l/zi/pers. la un regim de furnizare de 45 grd.C, deci un boiler de 200L este suficient. Daca se doreste un confort sporit se merge pana la cei 300L. Ca sarcina termica pentru incalzirea celor 300L intr-o ora ai nevoie de 12.5 kW.

            Am refacut in postul de mai sus cu vata de 30cm.

            Comentariu

            • DCatalin
              Incepator
              • 28.mar.2013
              • 14

              Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

              stefan, p-01 sunt doar niste coduri care le-am pus eu pentru camere si le folosesc in excel. Ca ideee inseamna Patrer-camera 1.

              Acela este necesrul de incalzire al camerei si in functie de el si de temperaturile tur/retur se alege caloriferul.

              Comentariu

              • stefan1
                Membru Marcant
                • 20.sep.2009
                • 346

                Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                Da, am inteles acum, eu as dori sa cumpar calorifere de aluminio, e bine daca le aleg pe o temperatura a agentului termic de 90/70 sau se poate si pe mai putin ?

                Comentariu

                • DCatalin
                  Incepator
                  • 28.mar.2013
                  • 14

                  Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                  Eu prefer temperatura agentului termic la 60/40. In acest caz va trebui sa fiti atent la puterea radiatoarelor la 60/40, deoarece producatorii obisnuiesc sa foloseasca alte temperaturi (de ex 75/65) pentru a indica puterea.

                  Comentariu

                  • stefan1
                    Membru Marcant
                    • 20.sep.2009
                    • 346

                    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                    @DCatalin iti multumesc inca odata `ptr ajutorul acordat.
                    @Cheluakame, te rog daca vrei sa imparti si tu watii care ti-au iesit, pe fiecare camera, acum nu stiu ce sa zic dar e o diferenta intre cele doua calcule !

                    Comentariu

                    • DCatalin
                      Incepator
                      • 28.mar.2013
                      • 14

                      Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                      Cu placere

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2298

                        Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                        Postat în original de DCatalin
                        pentru o rezistenta termica corectata a peretilor de 2.094mpK/W
                        20 cm boltari ciment + 10 cm EPS Grafitat ofera o rezistenta termica de 3.962 mpK/W nicidecum 2.094

                        Postat în original de DCatalin
                        si la placa peste sol de 2.108 mpK/W...deci cam putin.
                        12 cm placa beton + 3 cm XPS + 5 cm sapa ofera o rezistenta termica de 1.191 mpK/W

                        Postat în original de DCatalin
                        pentru o rezistenta termica corectata a peretilor de 2.592mpK/W
                        20 cm BCA + 10 cm EPS Grafitat, rezistenta termica 4.963 mpK/W

                        Postat în original de DCatalin
                        iar la placa 7.343mpK/W...care iar mi se pare cam mica.
                        30 cm vata minerala , rezistenta termica 0.3/0.044 = 6.8 mpK/W , la care se mai adauga convectia naturala, plus gipscarton + astereala, etc, se ajunge pe la un 7.148 mpK/W

                        Te vad o persoana interesata de subiect, renunta la w/mc, verifica SR 1907 si aplica metodologia de acolo, iesi mult mai aproape de adevar si ai numai de castigat. Calculatoarele de pe net nu au de unde sa stie exact ce materiale folosesti acolo, ca urmare se poate vedea si diferenta.

                        Postat în original de DCatalin
                        Apa calda menajera in conditii de confort normal se considera intre 30 si 60l/zi/pers. la un regim de furnizare de 45 grd.C, deci un boiler de 200L este suficient. Daca se doreste un confort sporit se merge pana la cei 300L.
                        Sunt total de acord aici. Daca erai atent, eu am dat cantitatea de apa la 36*C, spre deosebire de tine care ai folosit 45. Ca urmare, energia este cam aceeasi, depinde cantitate si temperatura.

                        Eu prefer sa lucrez la tempraturi cat mai mici caci de cele mai multe ori sunt in discutie PDC si nu-mi permit sa pierd la COP.


                        Postat în original de stefan1
                        @Cheluakame, te rog daca vrei sa imparti si tu watii care ti-au iesit, pe fiecare camera, acum nu stiu ce sa zic dar e o diferenta intre cele doua calcule !
                        Impartirea necesarului pe fiecare camera este putin mai migaloasa decat aflarea totalului. Desi nu este chiar exacta modalitatea si duce la o mica supradimensionare, puteti folosi regula de 3 simpla.

                        Ca si dimensionare a radiatoarelor, mergeti pe maxim 50/30, se va potrivi si cu o centrala in condensare, si cu o centrala pe combustibil solid si puffer (evident de capacitate mai mica) si cu PDC si centrala electrica, si de toate felurile
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • Armata
                          Membru
                          • 14.sep.2008
                          • 251

                          Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                          Postat în original de cheluakame
                          Te vad o persoana interesata de subiect, renunta la w/mc, verifica SR 1907 si aplica metodologia de acolo, iesi mult mai aproape de adevar si ai numai de castigat. Calculatoarele de pe net nu au de unde sa stie exact ce materiale folosesti acolo, ca urmare se poate vedea si diferenta.
                          Ce parere ai despre radia. Se indeparteaza mult de standard sau se poate pune baza pe el?
                          Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                          Comentariu

                          • DCatalin
                            Incepator
                            • 28.mar.2013
                            • 14

                            Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                            Metoda cu w/mc este doar orientativa si de verificare.

                            Ca idee hai sa te contrazic si eu:

                            Perete etaj:
                            de la exterior spre interior.

                            1. tencuiala, grosime 20mm, conductivitate termica 0.75W/mK, deci rezistenta 0.027m2K/W.
                            2. polistiren, grosime 100mm, conductivitate termica 0.044W/mK, deci rezistenta 2.273m2K/W.
                            3. BCA, grosime 20mm, conductivitate termica 0.27W/mK, deci rezistenta 0.741m2K/W.
                            4. tencuiala, grosime 20mm, conductivitate termica 0.75W/mK, deci rezistenta 0.027m2K/W.

                            Suma rezistentelor termice este 3.073m2K/W.
                            Rezistenta peretelui R0 este Ri+sumR+Re, deci 0.125+3.073+0.042 = 3.240m2K/W. Rezistenta termica corectata, utilizata in calcul este R0*0.8 deci R0c=2.592m2K/W.

                            Cu polistiren grafitat cu conductivitate termica de 0.031W/mK ajungem la un R0c=3.335m2K/W, deci pana la valoarea ta de 4.963m2K/W este ceva diferenta.

                            Intr-adevar, nu am folosit adaosurile de orientare corecte pentru fiecare elementin parte (am mers pe maxim, adica +5), dar de aici nu are cum sa fie diferenta asa mare.

                            Nu am timpul necesar sa ma contrazic pe forumuri, am vrut doar sa ajut omul.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                              Postat în original de DCatalin
                              Ca idee hai sa te contrazic si eu:

                              Perete etaj:
                              de la exterior spre interior.

                              1. tencuiala, grosime 20mm, conductivitate termica 0.75W/mK, deci rezistenta 0.027m2K/W.
                              2. polistiren, grosime 100mm, conductivitate termica 0.044W/mK, deci rezistenta 2.273m2K/W.
                              3. BCA, grosime 20mm, conductivitate termica 0.27W/mK, deci rezistenta 0.741m2K/W.
                              4. tencuiala, grosime 20mm, conductivitate termica 0.75W/mK, deci rezistenta 0.027m2K/W.
                              Ca idee, polistirenul Grafitat de care spune omul are conductivitate termica 0.032 w/mk
                              BCA-ul, ca si grosime sunt convins ca a fost o greseala de tastare, insa conductivitate termica rar depaseste 0.15 w/mK.

                              Asa ca apar diferente de calcul.

                              Eu nu caut sa te contrazic, doar incerc sa corectez acolo unde este cazul.

                              In plus, ce dimensiuni ai folosit in calcul? Cele interioare sau cele exterioare?
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • DCatalin
                                Incepator
                                • 28.mar.2013
                                • 14

                                Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                                Inca un lucru si cu asta am incheiat.
                                Postat în original de cheluakame
                                Impartirea necesarului pe fiecare camera este putin mai migaloasa decat aflarea totalului. Desi nu este chiar exacta modalitatea si duce la o mica supradimensionare, puteti folosi regula de 3 simpla.
                                Ca tot ai amintit de SR1907, in el ai metodologia de calcul si se trateaza fiecare camera in parte, iar la sfarsit se insumeaza pentru a afla totalul.
                                In felul asta se elimina posibilitatea de a avea acelasi necesar de caldura in 2 camere cu aceeasi suprafata, dar cu suprafete vitrate total diferite, si/sau una cu 2 pereti exteriori si alta cu 1 singur perete exterior.

                                Comentariu

                                Procesare...