Calcul necesar calorifere si centrala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DCatalin
    Incepator
    • 28.mar.2013
    • 14

    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    BCA in C107 este dat cu o conductivitate de 0.34W/mK. La grosime am tastat gresit

    Mai jos am pus si rezultat cu polistiren grafitat...eu am gasit cu 0.031W/mK (.031 sau .032 cam tot aia e.

    Dimensiunile folosite au fost cele din schite. Unele interioare si unele exterioare, am compensat cu cativa cm unde a fost nevoie. Oricum nu de aici ies diferentele astea asa mari.

    Comentariu

    • stefan1
      Membru Marcant
      • 20.sep.2009
      • 355

      Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

      Nu stiu daca o sa-mi instalez vreo centrala, ca in living o sa fac un semineu sau o soba cu clopote cu registru ptr a incalzi toata casa sau o soba centrala intr.-o anexa a casei asa cum am vazut pe situl ,,caldura caminului tau,,
      Deci, pana la urma care ar fi un rezulatat mai bun ?

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

        Postat în original de cheluakame
        [...] eu am dat cantitatea de apa la 36*C [...] Eu prefer sa lucrez la tempraturi cat mai mici [...]
        Și dușul îl faci tot la temperaturile astea? Brrrr...


        Postat în original de cheluakame
        [...] de cele mai multe ori sunt in discutie PDC si nu-mi permit sa pierd la COP. [...]
        Adică... marketing?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2391

          Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

          Postat în original de DCatalin
          Ca tot ai amintit de SR1907, in el ai metodologia de calcul si se trateaza fiecare camera in parte, iar la sfarsit se insumeaza pentru a afla totalul.
          In felul asta se elimina posibilitatea de a avea acelasi necesar de caldura in 2 camere cu aceeasi suprafata, dar cu suprafete vitrate total diferite, si/sau una cu 2 pereti exteriori si alta cu 1 singur perete exterior.
          Sunt total de acord, am si specificat omului ca totalul va iesi ceva mai mare.

          Eu am ales sa insumez suprafata exterioara totala ce participa la schimb termic, am stabilit un coeficient de conductivitate pentru fiecare tip de perete in parte (bca+eps sau boltari+eps) si apoi impreuna cu dT-ul am aflat pierderile aferente.

          Postat în original de DCatalin
          Oricum nu de aici ies diferentele astea asa mari.
          Ba ies, caci daca luam dimensiunea interioara, 2 pereti exteriori de 30 cm total si 2 interiori de 20 cm, inseamna 1 metru liniar. La o inaltime exterioara de 2.5 metri, avem in plus 2.5 mp suprafata participanta la schimb termic doar pe o fata a casei, cu 2.5 pe cealalata + etaj ...

          Postat în original de RaduCA
          Și dușul îl faci tot la temperaturile astea? Brrrr...
          Vara si mai rece chiar

          In plus, am mentionat anterior de partea cu "automatizarea". Sunt cazuri in care boilerul cu 2 serpentine sunt conectate ambele la centrala. Una pe instalatia de incalzire, alta pe cea dedicata ACM. Astfel incalzirea nu o mai fac de la 7-10*C, ci de la 27-35*C cat functioneaza turul centralei, astfel, din start economiesc la timpul de incalzire, sau, pot urca la temperaturi mai mari ale ACM in acelasi interval de timp.

          Postat în original de RaduCA
          Adică... marketing?
          Marketing sau nu, la ora actuala un PDC Aer-Apa cu COP 3 se "bate" cu centrala in condensare la pretul kwh. Si acolo unde nu prea exista gazul, multi le aleg in detrimetul centralelor electrice sau pe lemne

          Postat în original de stefan1
          sau o soba cu clopote cu registru ptr a incalzi toata casa
          Pai, si cu o instalatie 50/30 nu ar fi frumos sa aveti o soba cu clopote si registru in condensare?
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

            Postat în original de cheluakame
            [...] In plus, am mentionat anterior de partea cu "automatizarea". Sunt cazuri in care boilerul cu 2 serpentine sunt conectate ambele la centrala. Una pe instalatia de incalzire, alta pe cea dedicata ACM. Astfel incalzirea nu o mai fac de la 7-10*C, ci de la 27-35*C cat functioneaza turul centralei, astfel, din start economiesc la timpul de incalzire, sau, pot urca la temperaturi mai mari ale ACM in acelasi interval de timp. [...]
            Nu prea înțeleg preambulul... pentru că, pînă la urmă, contează temperatura apei care iese din duș, nu?


            Postat în original de cheluakame
            [...] Marketing sau nu, la ora actuala un PDC Aer-Apa cu COP 3 se "bate" cu centrala in condensare la pretul kwh. Si acolo unde nu prea exista gazul, multi le aleg in detrimetul centralelor electrice sau pe lemne [...]
            Corect. Dar clienții tăi știu că „super”-oferta ta le poate oferi doar dușuri „reci”?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • stefan1
              Membru Marcant
              • 20.sep.2009
              • 355

              Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

              Mi.ar place o soba cu clopote si registru dar...........cate calcule sunt si la sobele alea, doar sa gasesc pe cineva sa-mi faca, pe aici prin zona mea nu am auzit pe cineva sa faca in clopote, aici doar teracote cu fumuri !!
              Am vazut ca sunt ceva contraziceri la acest calcul, nici un stiu care rezultat sa-l iau in calcul !!!

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2391

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                Postat în original de RaduCA
                Corect. Dar clienții tăi știu că „super”-oferta ta le poate oferi doar dușuri „reci”?
                Clientii stiu exact ce temperatura vor avea la dus caci pana la urma ei o aleg.

                "Super" oferta mea nu este una generalizata, ca urmare poate contine sau nu dusuri "reci", depinde de ce doreste clientul.

                Ideea de baza era ca eu caut sa prepar si sa stochez ACM la temperaturi cat mai mici (nu neaparat de 36*C) . Asa castig si la pierderi prin peretele boilerului, si la COP si la suprafata suplimentara a serpentine.
                Ultima editare de cheluakame; 27.aug.2014, 20:45.
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • lisapet
                  Membru Marcant
                  • 02.ian.2012
                  • 462

                  Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                  Postat în original de DCatalin
                  Metoda cu w/mc este doar orientativa si de verificare.
                  ..De verificare cu ce?
                  Postat în original de DCatalin
                  Nu am timpul necesar sa ma contrazic pe forumuri, am vrut doar sa ajut omul.
                  Respect pentru cele subliniate.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6452

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                    Postat în original de cheluakame
                    [...] eu caut sa prepar si sa stochez ACM la temperaturi cat mai mici (nu neaparat de 36*C) [...]
                    Și cu Legionella ce facem?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2391

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere

                      Postat în original de RaduCA
                      Și cu Legionella ce facem?
                      Orice pompa de caldura are program anti-legionella .
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6452

                        Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                        În calculele postate mai sus, nu am văzut evidențiate consumurile pentru această operațiune. La ce interval de timp intră în funcțiune acest program?
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2391

                          Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                          Postat în original de RaduCA
                          În calculele postate mai sus, nu am văzut evidențiate consumurile pentru această operațiune. La ce interval de timp intră în funcțiune acest program?
                          Minima pentru legionella este 1 ora/saptamana la 60*C.

                          In calculele de mai sus nu ati vazut aceste consumuri evidentiate caci discutam de un SCOP = Season COP , nu stiu daca are vreo importanta COP-ul defalcat pentru incalzire, ACM, anti-legionella , atat timp cat se da un COP general
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • DCatalin
                            Incepator
                            • 28.mar.2013
                            • 14

                            Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                            Postat în original de lisapet
                            ..De verificare cu ce?
                            Este o pseudo-verificare, daca vrei sa o numesti asa.
                            La sfarsitul calculului, in tabelul centralizator, am o coloana cu W/m3 si daca am, de exemplu, in medie 28-30W/m3 iar la alta 10W/m3 sau 60W/m3 ma intorc la calcul si verific daca este ceva in neregula sau chiar ala este rezultatul.
                            Corect sau nu (metoda), pe mine m-a ajutat sa depistez date introduse gresit in tabel, sau alte erori de genul

                            Comentariu

                            • lisapet
                              Membru Marcant
                              • 02.ian.2012
                              • 462

                              Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                              Postat în original de DCatalin
                              Este o pseudo-verificare, daca vrei sa o numesti asa.
                              La sfarsitul calculului, in tabelul centralizator, am o coloana cu W/m3 si daca am, de exemplu, in medie 28-30W/m3 iar la alta 10W/m3 sau 60W/m3 ma intorc la calcul si verific daca este ceva in neregula sau chiar ala este rezultatul.
                              Corect sau nu (metoda), pe mine m-a ajutat sa depistez date introduse gresit in tabel, sau alte erori de genul
                              In regula.. Este un fel de autoverificare privind introducerea corecta a datelor in tabel..
                              Eu tot ma verific insa, spre exemplu, ma raportez la W/mp ca sa nu depaseasca valoarea de 50, pe moment, daca fac calculul conform Normei din Romania.

                              Comentariu

                              • ppcrst
                                Incepator
                                • 25.iul.2014
                                • 73

                                Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                                Buna ziua,
                                Am nevoie de ajutor pt dimenionarea corecta a caloriferelori pt casa din schita, construita din BCA, izolata cu polistiren expandat 5cm podea, 10cm pereti si vata 20cm tavan. Casa are toate geamurile spre S si se afla la granita dintre jud Arges si Olt. Centrala va fi folosita doar pt.incalzire. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Schita traseu incalzire.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	196,5 KB 
ID:	621554 Multumesc anticipat.

                                Comentariu

                                Procesare...