Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Calcul necesar calorifere si centrala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• topdra
    a creat un topic Calcul necesar calorifere si centrala

Calcul necesar calorifere si centrala

Salut.
    Ma poate ajuta cineva cu calculul necesarului de calorifere si al centralei ?
    Am o casa in costructie P+M de 160mp.
    Multumesc

• Bullet
    a răspuns
    Salutare,

Va solicit ajutorul in urmatoarea chestiune. Am cumparat recent o casa la tara unde singura utilitate este curentul electric.
    Prin urmare, incalzirea s-a facut pana acum cu sobe pe lemne. Documentandu-ma cat de cat, am ajuns la concluzia ca ar fi mai eficient si comod sa instalez in camera mare o soba cu boiler incorporat care sa incalzeasca si sa trimita apa calda in vreo 7 calorifere din camera mare, camera mica, hol si baie.

Atasez si un plan al casei sa va faceti o idee.

Intrebarea e: de ce capacitate in kw am nevoie pt soba ? Suprafata aprox e de 90 de m2, iar inaltimea e de 2,8m. Peretii exteriori sunt din caramida simpla, grosi de aprox 60 cm, neizolati.

Informatiile de pe net sunt destul de impartite, spre exemplu, un producator/distribuitor sustine pe site ca soba lui de 11kw incalzeste intre 60 si 110 m2 la o inaltime intre 2.5 si 2.8m, in timp ce unele siteuri si calculatoare recomanda minim 25kw pt aceasta suprafata.

Please help.

Lasă un comentariu:

• gi0
    a răspuns
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

Buna seara .
    Vreau sa fac un calcul al pierderilor de caldura prin doua suprafete intre care exista un spatiu de aer (zona colorata in gri ).
    Calculul il fac separat pe suprafete , dar nu stiu ce temperatura sa iau pe suprafetele reci din interiorul aticului , sau care ar fi temperatura aerului ?
    Multumesc .
    Cu stima .
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Aditzu92
    a răspuns

Buna ziua, detin o casa cu mansarda de 10m pe 11m….. Casa este izolata cu polistiren de 5 geamuri termopan 3 straturi de sticla…..Ce cazan mi-ar trebui avand in vedere ca mansarda nu e inca gata dar in viitor vor iesi si sus 4 5 camere……. As dori un cazan pe lemne dar cu posibilitatea de a baga la nevoie si peleţi……O alta intrebare ar fi daca pe aceiasi circuit pot adauga si un boiler electric sau instant pentru bucatarie dar cand este facut foc la centrala sa nu folosesc boilerul. Multumesc anticipat

Lasă un comentariu:

• Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

Postat în original de Florin78 Vezi post
    Buna ziua

Pe schema prezentata ma poate ajuta cineva cu o schita traseului tevilor si montarea caloriferelor?
    Eventual si dimensiunea acestora.

Multumesc
    Avind in vedere caloriferele, care sunt un bun achizitionat pe multi ani, ideea de baza e sa le luati cit mai mari posibil. Nu de alta dar nu ati fi primul care cumpara dupa calcule savante si in final dupa ce vede la altii care le au supradimensionate, ce diferenta e la factura de gaz, le ia din nou.

Lasă un comentariu:

• Florin78
    a răspuns

Buna ziua

Pe schema prezentata ma poate ajuta cineva cu o schita traseului tevilor si montarea caloriferelor?
    Eventual si dimensiunea acestora.

Multumesc
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Consultant climatizare
    a răspuns

Peste varianta Expertkit de la Valrom v-ati uitat?

Lasă un comentariu:

• GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Re: Calcul necesar calorifere si centrala

Postat în original de godaro Vezi post
    Ce anume nu te satisface la OVPlan?
    Difera proprietatile tevii. Noi lucram pe Rehau nu pe Oventrop si ies parametri aiurea fata de cei calculati manual.

Lasă un comentariu:

• godaro
    a răspuns
    Re: Calcul necesar calorifere si centrala

Ce anume nu te satisface la OVPlan?

Lasă un comentariu:

• GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

Buna ziua.
    Cine stie sa-mi spuna daca exista vreun soft de calcul al puterii termice pt incalzirea in pardoseala IPAT? in afara de OVPlan de preferat Rehau.
    Am incercat cu OVPlan dar nu ma satisface.

Lasă un comentariu:

• Boggy
    a răspuns

Salutare,

A venit vremea sa mutam incalzirea unei case de la sobe de teracota la centrala pe lemne.
    Cum eu si socrii nu ne prea pricepem la proiectare si calcul necesar, am decis sa cerem pareri aici pe forum inainte de a incepe sa cautam firme pentru proiectare si executie.

Casa este construita in totalitate din BCA, are doar un nivel, este izolata pe exterior cu polistiren iar tavanul cu vata minerala. Inaltimea camerelor e pe la 2,20 m. Mai multe detalii exacte pot da la cerere, momentan nu stiu mai multe.

Legenda diagramei:
    - rosu - calorifere
    - albastru - traseu aparent la baza peretelui
    - verde - traseu aparent pe partea de sus a peretelui (chiar sub tavan, din considerente de obstacole)

Acum cateva intrebari:

1. Cat de puternica trebuie sa fie centrala pentru a asigura necesarul din schema?
    2. Cat de puternice trebuie sa fie caloriferele pentru a face fata la o temperatura de 23 grade, in medie, iarna?
    3. Se poate realiza acest proiect exact ca in schema? Ma refer la traseele de tevi: cele cu albastru nu sunt o problema pentru ca se vor poza pe perete la baza acestuia, dar cele cu verde se vor poza pe perete in partea de sus chiar sub tavan pentru a trece de diferite obstacole de genul sobe si usi. Este pompa centralei destul de puternica pentru un asemenea traseu?
    4. Este fezabil un traseu de tevi din polipropilena? Sau, din cauza lungimii necesare, vor incepe sa se indoaie foarte tare la caldura?
    5. Cu ce diametru de teava trebuie plecat de la centrala si unde incep reductiile si la ce diametru?

Asa cum e privita schema, nordul este in stanga.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si recomandari.

P.S. nu doresc calcule exacte (evident, nimeni nu le poate face fara masuratori super exacte la fata locului), dar macar aproximative.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	jc_plan.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	83,0 KB 
ID:	623060

Lasă un comentariu:

• Consultant climatizare
    a răspuns

Solutia cea mai corecta intr-un astfel de caz o da un proiectant.

Lasă un comentariu:

• Mircea G
    a răspuns

Problema este ca forma spatiului unei biserici , inaltimea si dimensiunile dorite la calorifere , fac lucrarea " grea " .
    N-am facut un calcul , dar este posibil ca nici nu se poata aranja atitea calorifere cit ar fi necesar , cazanul este de pardoseala , deci trebuie montat intr-o anexa , traversare de tevi intre anexa si biserica ...
    Am facut un calcul rapid , si ies peste 80 de calorifere de 33 , 30x1000 ...deci imposibil de montat .
    .
    1. daca nu aveti instalatie de gaz , va trebui dimensionata pt cca 150kw cazanul , iar daca aveti acum , va trebui redimensionata .
    2. Pt gaze nu se cer actele cazanului la montaj , nici proiect .
    3. Pt autorizarea centralei , nu se cere proiect
    ..........
    La dvs singura problema este sa se gaseasca o solutie ...

Lasă un comentariu:

• Consultant climatizare
    a răspuns

Va recomand sa apelati la un inginer proiectant oricum o sa aveti nevoie de un proiect atat pentru executie cat si pentru autorizarea centralei.

Lasă un comentariu:

• george862003
    a răspuns

am o Biserica Cu dimensiunile 24 m lungime, 10 m latime si 10 m inaltime. Vreau sa stiu cate calorifere imi trebuie? ce centrala pe gaze? vreau calorifere din otel la o inaltime de 30 de centimetri din cauza scaunelor.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X
sigla BRAT