Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sudare polipropilena

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Mircea G
    a răspuns
    Postat în original de vektor
    Aproro de polipropilena, credeti ca este buna pentru o instalatie de incalzire la un apartament?
    Foarte buna dar numai daca va impacati cu ideea sa le lasati aparente . Datorita grosimii sint greu de ingropat .

Lasă un comentariu:

• vektor
    a răspuns
    Aproro de polipropilena, credeti ca este buna pentru o instalatie de incalzire la un apartament?

Lasă un comentariu:

• Mircea G
    a răspuns
    Postat în original de raduca
    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
    [...] Apropo de rezistenta tevii ppr, niste tolomaci au vrut sa probeze cu aer o instalatie la o vila cu 4 nivele. Au bagat 18 atmosfere ! Concluzia? Instalatia a rezistat insa a cedat un calorifer!
    Eternul şi inteligentul "Gigel"!
    Ca să nu mai spun că prea mare încredere n-aş mai avea nici în caloriferele care n-au cedat... încă.
    Si eu ma asteptam sa cedeze dar au citiva ani si vad ca nu sint probleme . Apropo , sint TURCESTI !

Lasă un comentariu:

• RaduCA
    a răspuns
    [...] Apropo de rezistenta tevii ppr, niste tolomaci au vrut sa probeze cu aer o instalatie la o vila cu 4 nivele. Au bagat 18 atmosfere ! Concluzia? Instalatia a rezistat insa a cedat un calorifer!
    Eternul şi inteligentul "Gigel"!
    Ca să nu mai spun că prea mare încredere n-aş mai avea nici în caloriferele care n-au cedat... încă.

Lasă un comentariu:

• Mircea G
    a răspuns
    Postat în original de Vigeak!
    Domnule Costi_n, eu in urma cu 5 zile nici nu stiam cum se foloseste aparatul de sudat ppr. acum, sincer, cum sa mai am incredere in lucrarea mea, daca pot aparea probleme si dupa atata experienta, cum aveti dvs.
    Vreti sa aveti incredere ? Testati instalatia cu aer la o presiune cel putin dubla fata de cea la care va fi folosita . Apropo de rezistenta tevii ppr , niste tolomaci au vrut sa probeze cu aer o instalatie la o vila cu 4 nivele . Au bagat 18 atmosfere ! Concluzia ? Instalatia a rezistat insa a cedat un calorifer !

Lasă un comentariu:

• vigeak
    a răspuns
    Domnule Costi_n, eu in urma cu 5 zile nici nu stiam cum se foloseste aparatul de sudat ppr. acum, sincer, cum sa mai am incredere in lucrarea mea, daca pot aparea probleme si dupa atata experienta, cum aveti dvs.

Lasă un comentariu:

• vigeak
    a răspuns
    Domnilor, am reusit sa fac lucrarea. am bagat si presiune pe teava, e totul bine. va multumesc! urmeaza scurgere canal... si ape pluviale.

Lasă un comentariu:

• RaduCA
    a răspuns
    @ costi_n: Bine aţi venit pe acest forum!
    Concluzia? Ori "nu zi hop pînă nu sari", ori "chiar şi profesioniştii mai greşesc".

Postat în original de costi_n
    [...] lucrez de 7 ani cu ea [...]
    Eu acum şapte ani de zile nici nu auzisem de PPR. Probabil că lucraţi/aţi lucrat în străinătate.

Cred că multora dintre forumişti le-ar fi utilă experienţa unuia care are aşa o vechime în branşă.

Lasă un comentariu:

• Seni
    a răspuns
    acum nu trebuie sa faci o drama!! mai au loc si accidente...

Lasă un comentariu:

• Mircea G
    a răspuns
    Postat în original de costi_n
    mai usor cu sudura la poliproilena, k nu e chiar asa usor. lucrez de 7 ani cu ea si n-am avut nici o problema iar acum cateva zile am lasat o instalatie sub presiune si azi am gasit-o pe 0. La o sudura picura. concluzie?
    Concluzie ? Posibil nerespectarea timpului de incalzire sau introducerea piesei nerectilinie .

Lasă un comentariu:

• costi_n
    a răspuns
    mai usor cu sudura la poliproilena, k nu e chiar asa usor. lucrez de 7 ani cu ea si n-am avut nici o problema iar acum cateva zile am lasat o instalatie sub presiune si azi am gasit-o pe 0. La o sudura picura. concluzie?

Lasă un comentariu:

• RaduCA
    a răspuns
    Nu exista alta solutie decit cea spusa de mine. [...]
    Cînd am spus de postarea unei poze mă gîndeam să găsim o cale de a aplica varianta Dvs. (cea cu realizarea sudării teului şi apoi amplasarea ansamblului în acel loc) şi nu o soluţie de a cîrpi instalaţia. Ufff !

P.S.
    [...] o sa-l ascult pe MaistruMax. [...]

Lasă un comentariu:

• vigeak
    a răspuns
    multumesc frumos! nu pot posta foto pentru ca nu locuiesc acolo unde construiesc. abia cand ajung acasa pot accesa misiuneacasa. asa e! oricum ar fi ne costa ceva. o sa-l ascult pe MaistruMax. o sa gasesc o solutie de a schimba T-ul, poate a treia oara o sa reusesc sa-l mufez.

Lasă un comentariu:

• Mircea G
    a răspuns
    Nu exista alta solutie decit cea spusa de mine . Vrea sa faca asa , bine , nu vrea , sa sparga peretii pt a incapea aparatul !

Lasă un comentariu:

• RaduCA
    a răspuns
    folosind aparatul, nu costa nimic. [...]
    De ce? L-aţi primit cadou? Dar curentul electric?

[...] e un loc in care mi-e imposibil sa folosesc aparatul.
    Vă cred. Dar nu aveţi nimic de pierdut dacă postaţi o poză cu acea zonă. Nu se ştie din a cui pălărie sare iepurele!

Lasă un comentariu:

Procesare...
X