Sudare polipropilena

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Mircea G
    a răspuns
    Postat în original de Vigeak!
    folosind aparatul, nu costa nimic. folosind un adeziv... ar mai creste costurile cu valoarea adezivului. eu tot mai cred ca exista o solutie pentru astfel de situatii. e un loc in care mi-e imposibil sa folosesc aparatul.
    Nu aveti ce face si trebuie sa taiati teul . In situatia ca aparatul nu permite o sudura la pozitie , se face un asamblu mai mare care apoi se monteaza in locul ingust si se racordeaza in spatiile mai lejere . Alta solutie nu exista .

    Lasă un comentariu:


  • vigeak
    a răspuns
    folosind aparatul, nu costa nimic. folosind un adeziv... ar mai creste costurile cu valoarea adezivului. eu tot mai cred ca exista o solutie pentru astfel de situatii. e un loc in care mi-e imposibil sa folosesc aparatul.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de Vigeak!
    [...] se mai poate lipi cu ceva? exista o solutie suficient de rezistenta pentru ppr?
    Cred că dacă ar fi existat, nu s-ar mai fi folosit/inventat aparatul de sudat PPR.

    Lasă un comentariu:


  • vigeak
    a răspuns
    am lucrat azi, merge f. bine aparatul, insa am intampinat o problema: la probe, una din suduri nu este perfect etansa, astfel ca picura... mai mult. asta si dat fiind o zona f. greu accesibila pentru instalat. in afara de solutia taierii si inlocuirii, este vorba de un teu, se mai poate lipi cu ceva? exista o solutie suficient de rezistenta pentru ppr?

    Lasă un comentariu:


  • vigeak
    a răspuns
    magazinul este la intrare in oras, pe artera care duce si spre Russe. nu am o foto acum, poate reusesc maine. componenta: 4 dimensiuni, pana la 40, ultima, cutit de taiat, o ruleta, un suport (stativ) pentru aparat, imbus; aparatul are 2x750w putere, cu termostat... cam atat. cutia e cam bruta, dar... merge.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
    La banii acestia ce are in componenta si pt ce diametre? [...]
    Pentru componenţă, mai bine o poză, ce ziceţi?

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Postat în original de Vigeak!
    perfect. multumiri. am gasit si trusa. 230ron.
    La banii acesti ce are in componenta si pt ce diametre ? Mai precis unde in Giurgiu , unde este magazinul ?

    Lasă un comentariu:


  • vigeak
    a răspuns
    e o trusa turceasca. eu sunt din Giurgiu. nu e un magazin caruia sa nu-i poata fi dat numele, dar din respect pentru anumite reguli nu am sa o fac. in schimb, e un pret bun si poate fi gasit si in alte locuri.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    În privinţa regimului de lucru (timpi, temperaturi etc.) mai întrebaţi pe cineva de specialitate, nu vă ghidaţi doar după acel filmuleţ. Spor la treabă!

    Postat în original de Vigeak!
    [...] am gasit si trusa. 230ron.
    Unde? (dacă nu se poate da răspunsul pe forum, atunci pe MP)

    Lasă un comentariu:


  • vigeak
    a răspuns
    perfect. multumiri. am gasit si trusa. 230ron.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Re: sudura polipropilena

    Pe foarte scurt, cam aşa: http://www.youtube.com/watch?v=mD93__cPV2M

    Lasă un comentariu:


  • vigeak
    a răspuns
    Sudura polipropilena

    cum se foloseste o trusa de sudat polipropilena? mesterul nu mai are timp sa vina, asa ca nu am decat sa ma apuc eu de treaba. evident instalatie de apa rece, bransament nou. am teava de un tol (32 parca), am cateva coturi, teuri, robineti... si santul sapat la 1metru.

    Lasă un comentariu:


  • edy_100
    a răspuns
    Multumesc de sfat. Am gasit un ghid dar este in alta limba decat cea materna. Asa ca ceva poze mi-ar di de un real ajutor. Ma gandesc ca poate cineva de pe forum se ocupa cu asa ceva si are posibilitatea sa faca niste poze si sa le posteze pe forum. Astept ceva poze. Multumesc mult.

    Lasă un comentariu:


  • Dumitru popa
    a răspuns
    Ascutitoatea (calibratorul ) se introduce pe capatul tevii si se roteste spre dreapta pana iese spanul uniform defapt se simte la mana o schimbare a fotei cu care se invate, adica la inceput mai usor pentru ca spanul nu este continuu. Pentru aceasta va trebuii sa faceti cateva probe sticand un capat de teava si cateva mufe. N-am lucrat cu asa ceva dar am vazut cand ne-au shimbat tevile de la RADET in apartamente. Dar am observat ca daca inadirea nu a fost facuta bine (probabil ca a existat un pic de joc la imbinare) tevile au iesit lipite stamb. Cel mai rau a fost cand au bagat presiune in ele, atunci s-au strambat si mai mult si a trebuit sa fac niste bride sa le prind de pereti pentru ca executantii le-au lasat asa. Va doresc succes, mare lucru nu e sunt sigur ca va veti descurca si veti mai face si la altii daca ati facut investitie in dispozitivul de lipit. Eu am lucrat numai cu tevi de pexal si mai nou cu cupru. Si mie mi s-a parut mult 100 ron pentru montarea unui calorifer.

    Lasă un comentariu:


  • edy_100
    a răspuns
    AJUTOR MONTARE INSTALATIE CALDURA

    Vreau sa imi execut singur instalatia de incalzire cu polipropilena. M-am interesat si pe la mesteri costa in jur de 100 ron de montat un calorifer. Asa ca m-am hotarat sa imi fac singur instalatia. Problema mea este ca mi-ar fi de ajutor ceva imagini sau sfaturi concrete cum se utilizeaza aparatul de lipit polipropilena. L-am cumparat cu toate ustensilele inclusiv "ascutitoarea" dar nu prea stiu cum se folosesc toate instrumentele asa ca va rog un help mi-ar prinde bine. VA multumesc.

    Lasă un comentariu:

Procesare...