Caldura in pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1747

    #16
    [quote="ecosit.ro"]<<..>>

    Oricum, e spre bine
    <<...>>quote]

    Personal, ma bucur enorm ca apar persoane direct interesate in tehnologiile alternative si in protejarea mediului fiindca, la un moment dat, chiar m-am simtit ca "nebunul cu ochii inchisi"

    Eu, insa, am un punct de vedere destul de radical in ceea ce priveste protectia mediului; de unde si polemica de mai sus. In continuare consider ca folosirea lemnului pt incalzire este dezatruoasa si, din pacate, desi tari dezvoltate d.p.d.v. industrial s-au lamurit in aceasta privinta, pina si acolo inertia iti spune cuvintul si lucrurile se schimba destul de incet. Totusi, sa nu uitam ca se schimba! Au aparut norme internationale de proiectare ecologica si sper ca, in timp, va ajunge moda asta si-n Ro.
    Fiind foarte la curent cu normele de mai sus nu ma pot abtine sa privesc totul din acest punct de vedere. De aceea tot spun si tot insist pe vederea de ansamblu, pe analizarea efectelor secundare, s.a.m.d.

    In fine, nu mai intru in amanunte aici ca n-are rost ... nu fiindca am divagat de la subiect (ca doar n-ar fi prima oara ) ci fiindca subiectul este mult prea drag mie si, daca n-am timp sa-l tratez cum se cuvine, mai bine nu.

    Numai bine,
    DIY

    P.S.1 care-i treaba cu cei 40% energie consumata?
    P.S.2 Nu m-am referit nici o clipa la cogenerare; ca dovada, nu m-am "legat" de produsele secundare (gazele de ardere) ci am adaugat inca un proces pe aburul tehnologic, odata ajuns in starea de joasa presiune.
    P.S.3 Nu m-am referit la eficienta sistemului ci la cea a centralei intr-un anumit tip de sistem ...

    See ya'
    Numai bine,
    DIY

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1747

      #17
      Postat în original de VYS
      Cat este sau nu recomandata o incalzire electrica prin pardoseala din pdv. al campului electromagnetic generat?
      Pai ... eu ziceam, mai sus, ca-i inca mare discutie in privinta asta ... Tu vrei un raspuns clar?!?
      Numai bine,
      DIY

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #18
        Postat în original de DIY
        Postat în original de VYS
        Cat este sau nu recomandata o incalzire electrica prin pardoseala din pdv. al campului electromagnetic generat?
        Pai ... eu ziceam, mai sus, ca-i inca mare discutie in privinta asta ... Tu vrei un raspuns clar?!?
        Macar o opinie personala.

        Acolo unde am citit eu, spunea ceva legat de o inaltime de la pardoseala de circa 20 cm care este sub influenta respectivului camp - cu un risc mai mare pentru cei mici si cei in varsta.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6453

          #19
          Eu am citit pe undeva (nu mai ţin minte pe unde ) că la cablurile electrice bifilare folosite la încălzirea electrică prin pardoseală acest cîmp este neglijabil. Nepricepîndu-mă la aceste aspecte, nu pot să spun dacă respectiva afirmaţie este un adevăr sau un simplu text de marketing. Poate ne lămureşte cineva... nu de alta, dar eu intenţionez să utilizez aşa ceva pe suprafeţe mari.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • KATALIN
            Membru Marcant
            • 25.ian.2006
            • 401

            #20
            Stimati colegi eu am achizitionat incalzirea electrica in pardoseala.
            Acestea sunt fabricate in Danemarca iar in specificatiile lor tehnice scrie ca ambele tipuri de cablu (mono/bifilar)sunt ecranate si faptul ca se monteaza in spire ,campurile electromagnetice se anuleaza reciproc.
            Tot ei Danezii precizeaza ca produsele sunt in conformitate cu cerintele si normele UE atat in privinta campului electromagnetic cat si a materialelor folosite.
            Eu personal cred ca avem probleme mai mari cand dormim cu 2-3 telefoane mobile pe noptiera si cred ca detinem in casa suficiente generatoare de electromagnetism si alte alea.....
            Pe masura ce voi avansa cu lucrarea va voi tine la curent.
            Pardon ,nu va tin la curent ca se creeaza electromagnetism,voi incerca doar sa va informez.
            AM GLUMIT sper ca nu va suparati pe mine.
            KATA

            Comentariu

            • vali48
              Incepator
              • 23.aug.2008
              • 19

              #21
              Postat în original de KATALIN
              ...Pe masura ce voi avansa cu lucrarea va voi tine la curent...
              ???

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6453

                #22
                Postat în original de KATALIN
                Stimati colegi, eu am achizitionat incalzirea electrica in pardoseala. [...]
                Marca DA...SS? Pentru ce suprafaţă? Preţul? Ce intră în banii daţi?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Jurj Crinel
                  Incepator
                  • 26.feb.2009
                  • 18

                  #23
                  Solutia cea mai buna de incalzire in pardoseala este cea electrica
                  puteti contacta mai multe firme si care va face pretul cel mai mic de acolo cumparati pt 80mp va costa 1500euro TVA inclus pret maxim
                  o idee inteligenta pentru energie

                  Comentariu

                  • termoadi
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2007
                    • 980

                    #24
                    Postat în original de Jurj Crinel
                    Solutia cea mai buna de incalzire in pardoseala este cea electrica
                    puteti contacta mai multe firme si care va face pretul cel mai mic de acolo cumparati pt 80mp va costa 1500euro TVA inclus pret maxim
                    daca pretul e real ,vad ca e mai scumpa chiar decat sistemul pe agent termic! si in exploatare sigur e mai costisitor........
                    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6453

                      #25
                      Postat în original de termoadi
                      daca pretul e real, vad ca e mai scumpa chiar decat sistemul pe agent termic! [...]
                      Pentru aşa ceva... sînt mai multe de discutat.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • KATALIN
                        Membru Marcant
                        • 25.ian.2006
                        • 401

                        #26
                        stimati colegi,revin cu raspunsuri abia acum deoarece am lipsit din tara.
                        Am achizitionat sistemul de incalzire in pardoseala cu cabluri electrice inglobate in sapa de beton .pret 1800 EUR (cabluri +7 termostate inteligente)toate astea pentru 100 m.p.suprafata de incalzit.
                        stimate RADUCA intradevar cablurile sunt marca pe care ai intuit-o.
                        pentru sape+armaturi+izolatie cca.2000 eur.
                        termostatul inteligent cuprinde senzor la 1.5 m in interior si senzor in pardoseala.este inteligent pt.ca poti seta zilnic programul de lucru si programul economic sau oprit.poate fi controlat de calculator.
                        tu dai programul de functionare iar el executa,in primele zile invata ce si cum apoi asigura temperatura de "x"in intervalul "h" fara sa mai deduci tu cat ia sa se incalzeasca nu stiu ce camera.ma rog am instalat dar nu am folosit instalatia deoarece abia luna asta voi face bransamentul trifazic.
                        sa auzim de bine.
                        KATA

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6453

                          #27
                          Dacă sînteţi dispus şi nu consideraţi cererea mea ca indiscreţie, vă rog să ne daţi ceva mai multe detalii:
                          - locaţia este Constanţa?
                          - este vorba de un apartament sau de o casă (la etaj cu ce sistem se realizează încălzirea)?
                          - în ce fel este termoizolat imobilul?
                          - ce fel de pardoseală acoperă cei 100 mp?
                          - ce putere electrică necesită instalaţia?
                          - aţi realizat şi conectarea cronotermostatelor la calculator?
                          - cît a costat manopera de instalare (asta doar dacă nu aţi făcut-o chiar Dvs. )?

                          În eventualitatea unor răspunsuri, vă mulţumesc anticipat.


                          P.S. Cred că informaţia referitoare la preţul pentru "şape+armături+izolaţie" este utilă, dar acesta nu influenţează preţul instalaţiei electrice de încălzire prin pardoseală pentru că, indiferent de sistemul de încălzire, trebuie făcută o izolaţie a şapei armate (cel puţin la parter, iar la etaj acest lucru depide de sistemul de încălzire ales).
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • KATALIN
                            Membru Marcant
                            • 25.ian.2006
                            • 401

                            #28
                            va raspund cu placere:
                            locatia este constanta
                            este vorba de casa cu un nivel (amprenta 70 m.p.)in total 140 ,dar doar 100 m.p.de incalzit
                            termoizolare deocamdata doar sub pardoseala.jos peste stratul de pamant tasat folie pe+polistiren expandat 12 cm+olie pe+armatura si beton cca 8 cm.in zonele de contact cu fundatia si la pereti izolatie cu polist.extrudat 2 cm
                            sus la etaj planseu din lemn cu dulapi de 4 cm +folie pe+armatura+beton 5cm la contactul cu peretele izolatie polist.extrudat 2 cm
                            toate cablurile insumate 10KW
                            n-am conectat cronotermostatele la calculator deoarece acum 2 ani cand am conceput instalatia electrica nu aveau aceasta optiune si nu am tras si cablu de retea in zona asa ca ....ramane fara
                            de manopere m-am ocupat personal
                            KATA

                            Comentariu

                            • KATALIN
                              Membru Marcant
                              • 25.ian.2006
                              • 401

                              #29
                              scuze pentru omisiune
                              pardoselile vor fi (exceptand baile )cu parchet laminat din cel mai subtire si bineanteles dedicat incalzirii in pardoseala.
                              oricum inafara de vizita virtuala pe web-ul respectivei firme este bine sa discutati cu un consultant pe tema alegerii tipului de cablu,deoarece in functie de tipul cablului(inglobat in sapa,sub placaj ceramic,sub parchet,etc)mai trebuiesc calculate puterile pe metru patrat .
                              si inca ceva aceste cabluri vin calibrate din fabrica nu se pot ajusta la fata locului
                              trebuie tinut cont ca un cablu de putere P are o lumgime L si trebuie pozat in sapa cu un pas C functie de tipul pardoselii finite.
                              KATA

                              Comentariu

                              Procesare...