Panta calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #16
    nu discutam de inclinarea in plan vertical a radiatoarelor,ci de inclinarea tevilor si transmiterea cotelor din aproape in aproape.

    Comentariu

    • florinescu
      Incepator
      • 03.nov.2007
      • 47

      #17
      Din cele citite in cadrul acestui topic nu prea ma-am lamurit in legatura cu usoarea inclinatie pe care trebuie sa o aiba tevile de racordare a radiatoarelor.
      Eu m-am apucat singurel sa-mi schimb caloriferele si toate fitingurile aferente ( initial am inceput de la a repara peretii de BCA ) din apartamentul propriu, cu incalzire la comun. Mesterii cu care am mai vorbit s-au aratat sceptici: " daca nu stii cum este cu panta aia a tevilor nu-ti va iesi nimic, o sa tremuri de frig la iarna".
      Banuiesc ca nu este chiar asa, probabil inclinarea tevilor sporeste randamentul cel mult sau ajuta la scurgerea apei pe retur cand se goleste instalatia blocului, primavara.
      Intrebarea mea este:
      "Panta" mesterului instalator inseamna sa cobor cu teava de tur catre calorifer iar cu cea de retur sa urc spre acesta? (Punctul de referinta il reprezinta coloana principala care trece prin apartament)

      Multumesc.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12227

        #18
        florinescu Pe scurt si nu va mai stresati . Nu are loc aici un curs de fizica sau mecanica fluidelor .... la o instalatie cu circulatie fortata tevile se monteaza perfect drepte . Atit trebuie sa stiti si sa le spuneti meseriasilor !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • mihaita calin
          Incepator
          • 21.sep.2008
          • 6

          #19
          Postat în original de florinescu
          Din cele citite in cadrul acestui topic nu prea ma-am lamurit in legatura cu usoarea inclinatie pe care trebuie sa o aiba tevile de racordare a radiatoarelor.
          Eu m-am apucat singurel sa-mi schimb caloriferele si toate fitingurile aferente ( initial am inceput de la a repara peretii de BCA ) din apartamentul propriu, cu incalzire la comun. Mesterii cu care am mai vorbit s-au aratat sceptici: " daca nu stii cum este cu panta aia a tevilor nu-ti va iesi nimic, o sa tremuri de frig la iarna".
          Banuiesc ca nu este chiar asa, probabil inclinarea tevilor sporeste randamentul cel mult sau ajuta la scurgerea apei pe retur cand se goleste instalatia blocului, primavara.
          Intrebarea mea este:
          "Panta" mesterului instalator inseamna sa cobor cu teava de tur catre calorifer iar cu cea de retur sa urc spre acesta? (Punctul de referinta il reprezinta coloana principala care trece prin apartament)

          Multumesc.

          Comentariu

          • florinescu
            Incepator
            • 03.nov.2007
            • 47

            #20
            Cred ca aveti dreptate, sa nu ma stresez prea mult cu pantele , presiunea agentului termic le rezolva pe toate. Din pacate nu si treaba cu caldura suficienta. Dupa ce s-a dat drumul sistemul de incalzire a blocului am constatat ca nu era atat de cald pe cat ma asteptam. Am procedat imediat la inlocuirea caloriferului de otel de 80cm latime cu unul de 120cm crezand ca primul era subdimensionat. Cresterea temperaturii nu a fost una semnificativa. Mi-am dat seama ca de fapt circulatia apei in calorifer este slaba si ca pentru asta nu am ce sa fac mai nimic. In afara de colana principala am pus totul nou in toamna asta.

            Comentariu

            Procesare...