Executie cos fum - sfaturi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • d_dany21
    Incepator
    • 12.mai.2006
    • 6

    Executie cos fum - sfaturi

    Stimati colegi forumisti,

    Am un buget limitat si as vrea sa adopt urmatoarea solutie pentru constructia cosului de fum (acesta va fi EXTERIOR casei si se va ridica cu jumatate de metru peste nivelul coamei):

    1. teava cu diamterul potrivit centralei termice pe lemne fara gazeificare;

    2. vata minerala bazltica infasurata in jurul tevei pentru a o izola;

    3. teava izolata va fi zidida cu caramida plina.

    INTREBARI:
    1. Este ok aceasta solutie tehnica pentru un cos exterior?

    2. Din ce material ar trebui sa fie teava?

    3. Casa are 300 de metri cubi. Am inmultit aceasta valoare cu 55 Watti / metru cub si am adaugat un coeficient de siguranta de 25 % . Rezultatul este o centrala de 20 de kw. (am hotarat sa cumpar una de 23kw) Este ok calculul? daca nu, poate cineva sa imi arate cum se calculeaza capacitatea centralei?

    4. Ce diametru ar trebui sa aiba teava din cos?... am citit ca aria tevei are fi de 11 cm patrati / kw centrala. Asta ar insemna 253 cm patrati, adica un diametru de 18 cm?

    Va multumsc mult si astept ajutorul vostru...
    Va rog nu-mi recomandati cosul EFFE sau Schiedel pentru ca nu am astfel de buget. Daca solutia mea nu este buna vreau o solutie "normala" pentru un buget normal.

    Bafta, si inca o data multumesc!
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1756

    #2
    Re: Executie cos fum - sfaturi

    Postat în original de d_dany21
    <<...>>3. Casa are 300 de metri cubi. Am inmultit aceasta valoare cu 55 Watti / metru cub si am adaugat un coeficient de siguranta de 25 % . Rezultatul este o centrala de 20 de kw. (am hotarat sa cumpar una de 23kw) Este ok calculul? <<...>>
    Nu, nu este ... chiar astazi am tinut un seminar axat pe calcularea exacta a sistemelor de incalzire & racire si pericolele (din punct de vedere al scaderii eficientei si a duratei de viata a echipamentelor) supradimensionarii in cascada prin aplicarea de coeficienti de siguranta care nu sint necesari.
    Cu alte cuvinte, daca e sa faci lucrarea dupa ureche, rezultatul tau e la fel de bun ca al oricui de pe forum. Daca, insa, vrei sa ai un calcul exact si un sistem bine gindit, trebuie sa apelezi la un profesionist.

    Numai bine,
    DIY

    Comentariu

    • d_dany21
      Incepator
      • 12.mai.2006
      • 6

      #3
      Astazi am discutat cu un amic care mi-a propus urmatoare solutie tehnica:

      1. zidirea cosului de fum utilizand caramida samotata. Pentru a iesi mai ieftin pot face primii metri cu samota iar urmatorii cu semisamota sau caramida plina.

      2. izolarea cosului zidit cu vata bazaltica de foruma dreptunghiulara.

      3. Spacluirea vatei bazaltice cu adeziv special pentru vata (eventual rezistent la temperaturi inalte) si utilizarea coltarelor cu plasa.

      4. Inglobarea in masa spacluita a plasei de fibra (ca la polistiren)

      5. finisarea cosului... dupa care se poate merge cu gresie exterior, var, etc.

      Fizic vorbind solutia are logica deoarece se izoleaza f bine cosul.

      Pareri?

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Calculul cazanului nu este bun.
        Va recomand realizarea cosului pana sus din caramida samotata, si atentie iesirea catre cosul de fum din cazan este mai mica decat trebuie sa fie cosul.
        Dimensionarea cosului de fum se face in functie de puterea cazanului care am spus deja ca nu e bine calculat.

        Comentariu

        • d_dany21
          Incepator
          • 12.mai.2006
          • 6

          #5
          Multumesc pentru raspuns domnule Consultant Climatizare.

          Puteti sa imi spuneti cum se calculeaza corect puterea cazanului si diametrul cosului de fum?

          Multumesc,

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            Diamtrul cosului de fum in functie de puterea cazanului nu e greu.
            Dar puterea cazanului recomand a fi calculata cat mai corect de cineva de specialitate. Nu cum se presupunea mai devreme volumul * xx = puterea cazanului ca daca faceti asa exista sanse sa nu faca fata cazanul pentru cerintele dumneavoastra sau sa nu fie eficient in cazul in care cazanul este prea mare.

            Comentariu

            • emanuel.teodorescu
              Incepator
              • 22.mar.2015
              • 65

              #7
              Răspuns la: Executie cos fum - sfaturi

              Am refacut peretele pe care era cosul de fum al unei case batranesti. La acest cos erau legate doua sobe si, in incercarea de a pastra structura initiala am reconstruit cosul (de data asta din segmente de cos, nu din caramida) cu doua iesiri. Intre timp, am aflat ca e contraindicat sa legi doua sobe la un singur cos si am decis sa renunt la una dintre sobe. Problema, de fapt, este alta. Dupa cu se vede in poze, cosul este incadrat de un stalp si de zidul de BCA. Vreau sa tai BCA-ul pe langa cos si sa torn un al doilea stalp din motive destul de evidente in poze. Este ok sa fie cosul in direct contact cu stalpul de beton sau trebuie sa am intre stalp si cos un izolator termic (gen clingherit)?

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	stalp1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	187,0 KB 
ID:	626895

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	stalp2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	261,6 KB 
ID:	626896

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                #8
                Răspuns la: Executie cos fum - sfaturi

                Daca izolati betonul pe exterior, nu sunt probleme.

                Comentariu

                • anti77
                  Incepator
                  • 12.apr.2012
                  • 49

                  #9
                  Răspuns la: Executie cos fum - sfaturi

                  Postat în original de emanuel.teodorescu
                  Am refacut peretele pe care era cosul de fum al unei case batranesti. La acest cos erau legate doua sobe si, in incercarea de a pastra structura initiala am reconstruit cosul (de data asta din segmente de cos, nu din caramida) cu doua iesiri. Intre timp, am aflat ca e contraindicat sa legi doua sobe la un singur cos si am decis sa renunt la una dintre sobe. Problema, de fapt, este alta. Dupa cu se vede in poze, cosul este incadrat de un stalp si de zidul de BCA. Vreau sa tai BCA-ul pe langa cos si sa torn un al doilea stalp din motive destul de evidente in poze. Este ok sa fie cosul in direct contact cu stalpul de beton sau trebuie sa am intre stalp si cos un izolator termic (gen clingherit)?

                  [ATTACH=CONFIG]95453[/ATTACH]

                  [ATTACH=CONFIG]95454[/ATTACH]
                  Daca acel perete exterior este din lemn, eu as muta complet cosul de fum la minim 50 cm distanta de el. In Cluj am asistat la stingerea unui incendiu cauzat de un cos de fum construit la numai 30 cm. de o grinda de lemn, care pur si simplu a luat foc.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Executie cos fum - sfaturi

                    Postat în original de anti77
                    Daca acel perete exterior este din lemn, eu as muta complet cosul de fum la minim 50 cm distanta de el. In Cluj am asistat la stingerea unui incendiu cauzat de un cos de fum construit la numai 30 cm. de o grinda de lemn, care pur si simplu a luat foc.
                    Un cos cu scapari si neizolat. Cu masuri de proetctie si mentinerea cosului in stare buna, nu ar trebui sa existe un asemenea pericol.

                    Comentariu

                    • Doru D
                      Incepator
                      • 01.oct.2016
                      • 3

                      #11
                      Am patit-o si eu la tara cu o soba f veche: caramizile din cos erau puse pe dunga, nu culcate. Una din caramizi a cazut, nu era chiar in fata sa o vedem si grinda de lemn de langa ea a luat foc. Asta e , lemnul are acest dezavantaj si trebuie grija mare, supravegheat focul. Totusi mi se pare exagerata distanta de 50cm intre grinda si cos.

                      Comentariu

                      • Dscalin
                        Incepator
                        • 12.ian.2019
                        • 1

                        #12
                        Buna ziua, ma numesc Calin si avem o casa pe lemn si structura de lemn achizitionata de la un proprietar ,care la inceput era un proiect casa de vacanta 70m2. Acum, noi dorim sa transformam proiectul in resedinta definitiva si suntem in cautarea unei solutii vizavi de COSUL DE FUM.

                        Casa este contruita, ca si componenta a peretilor exteriori cat si tavanul in urmatorul fel, de la interior spre exterior cuprinde: placi rigips de 12mm pe profile metalice - gol de aer 8 cm- izolatie placi casetate de vata de sticla de 10cm -urmata de izolatie cu vata de sticla cu folie de aluminiu si la final profile de lemn grosime 5x8 cm tip feder/nut imbinate orizontal, in total o grosime de 25 cm.

                        Solutia mea pentru incalzire este un termosemineu pe peleti tip centrala montaj in living pentru incalzire spatiu si conectare la 3 calorifere, doar ca ma lovesc de o problema COSUL DE FUM, mai precis traversarea acestui perete /tavan.
                        Stiind ca termosemineul are evacuare fortata cu o iesire de 80 mm si o intrare admisie aer 50 mm si ca temperatura pe evacuare undeva in 180+_ grade . Acum,ma intereseaza o solutie de cos gen centrale pe gaz interior de 80 din otel si exterior indiferent 120, 150,astfel as putea conecta si admisia de aer.

                        Sau daca aveti variante tehnice tinand cont de constructia de lemn care necesita o protectie crescuta la foc pentru traversare.Casa din constructie NU are cos de fum. Nu gasesc solutii eficiente tehnic pentru aceasta traversare.

                        In concluzie doresc adoptarea unei idei tehnice de traversare /izolare , materiale.


                        In speranta ca ma puteti consilia va multumesc si o zi buna

                        Comentariu

                        Procesare...