Dimensionare cos de fum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Dimensionare cos de fum

    Se discuta mult de cosuri de fum , ce si cum ...am si eu o intrebare : se poate construi un cos de fum , din caramida , izolat , fara a se sti care va fi cerinta cazanului montat ? Sa zic , un cos cu canalul de fum 20x2o cm . Ideea este sa se construiasca acest cos acum , in ideea ca , poate , va fi montat un cazan pe lemne sau peleti . Problema este , ce se poate intimpla daca e cosul mai mare ?
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1331

    #2
    Re: Dimensionare cos de fum

    Postat în original de Mircea G
    Se discuta mult de cosuri de fum , ce si cum ...am si eu o intrebare : se poate construi un cos de fum , din caramida , izolat , fara a se sti care va fi cerinta cazanului montat ? Sa zic , un cos cu canalul de fum 20x2o cm . Ideea este sa se construiasca acest cos acum , in ideea ca , poate , va fi montat un cazan pe lemne sau peleti . Problema este , ce se poate intimpla daca e cosul mai mare ?
    Cred ca daca e prea mare si tirajul afecteaza arderea se poate pune o clapeta de reglaj. Dar din cate am citit 20x20 cm e cam dimensiunea minima.
    faci o casa si pentru urmasii tai

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      20x20 e orientativ . Dimensiunea va fi stabilita in functie de cerintele unui cazan de max 25 Kw .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • marusachi
        Membru
        • 26.nov.2006
        • 150

        #4
        aria sectiunii cosului de fum ar trebui sa fie cel putin egala cu a "iesirii" cazanului
        eu am un vitolig150 cu gazeificare si asa scria in cartea tehnica
        am iesire pe un diam de 200mm
        si am facut un cos din caramizi di acelea patrate cu int de 18/18
        314cm2 pe iesire si 324cm2 pe cos
        sigur ca mai conteaza si inaltimea cosului
        nu stiu cum se calculeaza tirajul .. tre sa iasa o presiune ca pe cazan scria ceva in MPa
        asta e tot ce stiu
        Traim in Romania... si asta ne ocupa tot timpul! Badea

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Tocmai asta e problema , vreau sa fac un cos , sa fie ! Preventiv ! Ce voi racorda la el , sau daca voi racorda ceva, inca nu pot sti !!!
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            #6
            In cazul supradimensionarii cosului intradevar este afectat tirajul si intervin probleme de ardere, oricum nu este atat de grav ca in cazul in care cosul este subdimensionat.

            Comentariu

            • sergiu kiefer
              Incepator
              • 08.apr.2012
              • 3

              #7
              Răspuns la: Dimensionare cos de fum

              pentru un cazan de 29kw ce diametru trbuie

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1044

                #8
                Răspuns la: Dimensionare cos de fum

                Si pentru 25 kw cat si pt 29 kw, dimensiunea cosului la interior trb s fie de minim 200X200 mm...

                Toate cele bune !

                Comentariu

                • sergiu kiefer
                  Incepator
                  • 08.apr.2012
                  • 3

                  #9
                  Răspuns la: Dimensionare cos de fum

                  iti multumesc dar ce inaltime minima imi recomanzi

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1044

                    #10
                    Răspuns la: Dimensionare cos de fum

                    Postat în original de sergiu kiefer
                    iti multumesc dar ce inaltime minima imi recomanzi
                    In mod normal cosul trebuie sa depaseasca coama casei, pt tiraj, minim 5 m , maxim, cat poti 6, 7 m.

                    Ce centrala folosesti ?

                    Bafta

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      #11
                      Răspuns la: Dimensionare cos de fum

                      Postat în original de gmtiby
                      In mod normal cosul trebuie sa depaseasca coama casei, pt tiraj, minim 5 m , maxim, cat poti 6, 7 m.

                      Ce centrala folosesti ?

                      Bafta
                      Gresiti cosul trebuie sa depaseasca minim cu 0,5 m, maxim nu este reglementat nicaieri . Maximum se determina astfel incat sa asigure tirajul necesar, daca inaltimea depaseste cu mult coama casei este necesare o ranforsare in interiorul cosului pentru ca acesta sa nu fie darmat de vant.

                      Comentariu

                      • gmtiby
                        Living Legend
                        • 24.oct.2008
                        • 1044

                        #12
                        Răspuns la: Dimensionare cos de fum

                        Postat în original de Consultant climatizare
                        Gresiti cosul trebuie sa depaseasca minim cu 0,5 m, maxim nu este reglementat nicaieri . Maximum se determina astfel incat sa asigure tirajul necesar, daca inaltimea depaseste cu mult coama casei este necesare o ranforsare in interiorul cosului pentru ca acesta sa nu fie darmat de vant.
                        In mare de acord, dar la mine cosul nu ajunge la coama, si am tiraj foarte bun. cosul are 5 m, iar centrala 29 KW...

                        Comentariu

                        • tasedoru78
                          Incepator
                          • 08.oct.2010
                          • 35

                          #13
                          Răspuns la: Dimensionare cos de fum

                          Salut cu un an in urma aveam aceleasi intrebari in legatura cu un cos de fum pt un Viadrus de 35 kw raspunsul meu dupa indelungi cautari si construire si folosinta de un an este:11cm patrati pt fiecare kw al centralei , interiorul trebe sa fie circular pt ca,curentii turbionari ascendenti (fumul fierbinte) sa nu depuna funingine si sa nu fie intrerupti eu am rezolvat prin zidire cu caramida si introducere de burlan de inox in interior cu diametrul de 25 de cm iar intre burlan si caramida (in colturi ) am bagat vata de sticla (dinaia de pe timpuri ).Intrarea de la centrala la cos trebuie sa aiba o inclinatie de minim 10 grade
                          Multumesc forumului Misiunea casa deoarece aici gasim idei despre cum putem realiza anumite lucrari

                          Revin cu o precizare dupa 7 ani tot ce am avut am postat in pagina urmatoare
                          Ultima editare de tasedoru78; 02.feb.2019, 11:45.

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1044

                            #14
                            Răspuns la: Dimensionare cos de fum

                            Salut, eu tot Viadrus am, dar de 29 Kw. Imi poti trimite poze, sau documentatie ceva ? gmtiby@yahoo.com

                            Multumesc

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cos de fum

                              Postat în original de tasedoru78
                              Salut cu un an in urma aveam aceleasi intrebari in legatura cu un cos de fum pt un Viadrus de 35 kw raspunsul meu dupa indelungi cautari si construire si folosinta de un an este:11cm patrati pt fiecare kw al centralei , interiorul trebe sa fie circular pt ca,curentii turbionari ascendenti (fumul fierbinte) sa nu depuna funingine si sa nu fie intrerupti eu am rezolvat prin zidire cu caramida si introducere de burlan de inox in interior cu diametrul de 25 de cm iar intre burlan si caramida (in colturi ) am bagat vata de sticla (dinaia de pe timpuri ).Intrarea de la centrala la cos trebuie sa aiba o inclinatie de minim 10 grade Daca doreste cineva documentatie sa imi ceara si dau la toti interesati tasedoru78@yahoo.com
                              Multumesc forumului MIsiunea casa deoarece aici gasim idei despre cum putem realiza anumite lucrari
                              Informatiile oferite de dumneavoastra sunt corecte daca doriti puteti posta si pe forum restul de informatii de care spuneati. Va multumim.

                              Comentariu

                              Procesare...