Montare cronotermostat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cri
    Incepator
    • 05.oct.2006
    • 16

    Montare cronotermostat

    Trebuie sa montez un cronotermostat ( inca nu stiu de care) la o centrala Protherm Tiger de 29 kW.
    Vreau sa va intreb ce fel de conductor trebuie sa pun intre acest cronotermostat si centrala :
    -ce sectiune sa aiba firul ?
    -cate fire sa aiba cablul, in cazul in care folosesc cel mai "sofisticat" cronotermostat?
    Mentionez ca vreau sa pun firul sub tencuiala si de aceea vreau sa ma asigur ca toate posibilitatile sunt acoperite. !
    va multumesc
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3526

    #2
    Re: Montarea unui cronotermostat

    eu am montat termostat de ambient COMPUTHERM CM-093, programabil pe o saptamana cu 4 intervale orare...., pretul fiind in jur de 100 ron
    il am de 3 ani, nici bateriile nu le-am schimbat pana acum
    am folosit cablu de telefon!!

    Comentariu

    • flo8200
      Membru
      • 01.nov.2005
      • 253

      #3
      oricat de sofisticat ar fi tot 2 fire are

      Comentariu

      • i96nds
        Membru marcant
        • 03.ian.2006
        • 427

        #4
        Cronotermostatul functioneaza ca un intrerupator pe fir. Acest fir duce mai departe la pompa de incalzire. Cel mai probabil e montat pe faza, nu pe nul.

        Intrucat pompa nu are mai mult de 600W (pentru centralele medii, la tine cred ca are sub 400W), de obicei e suficient un conductor de cupru 2 X 0.75mmp. Nu are rost sa pui mai mult pentru 2A sau 3A.
        Stefan

        Comentariu

        • cri
          Incepator
          • 05.oct.2006
          • 16

          #5
          Multumesc !

          Comentariu

          • rsinro
            Incepator
            • 22.sep.2006
            • 48

            #6
            s-ar putea sa-ti trebuiasca 4 fire.
            eu am termostat radio, 2 fire =faza, nul si alte 2 fire care controleaza centrala.
            asa ca te sfatuiesc sa lasi cel putin 4 fire.

            Comentariu

            • eugen.nicula
              Incepator
              • 10.mar.2007
              • 60

              #7
              Postat în original de rsinro
              s-ar putea sa-ti trebuiasca 4 fire.
              eu am termostat radio, 2 fire =faza, nul si alte 2 fire care controleaza centrala.
              asa ca te sfatuiesc sa lasi cel putin 4 fire.
              Cum se comporta termostatele radio?Nu apar probleme datorita interferentelor?Multumesc!

              Comentariu

              • flo8200
                Membru
                • 01.nov.2005
                • 253

                #8
                Eu am avut probleme cat timp l-am tinut lipit de perete. Dupa ce l-am pus pe un sifonier, nu a mai pierdut legatura cu receptorul.

                Comentariu

                • cosmintr
                  Membru Marcant
                  • 30.iul.2006
                  • 567

                  #9
                  Salut, si eu am fara fire cu unde radio, a fost in jur de 300 de ron si merita, inainte am avut pe perete dar era situat fix si daca vroiam sa tin temp optima in alta incapere (ex dormitor) nu se putea, sau la copil, asa ca am cumparat unul COMPUTHERM fara fire si merge brici, sunt doua varianate si astea unu cu 170 ron si cel cu 300, la cel cu 300 care l-am luat nu ai prob cu interferente sau ziduri. Isi poate schimba frecventa din meniu, e destept. Noi il plimbam in toata locuinta, depinde unde vrem temp constanta.

                  Comentariu

                  • loveaur2001
                    Incepator
                    • 26.sep.2007
                    • 35

                    #10
                    TERMOSTATE SAU CRONOTERMOSTATE

                    Vreau ca atunci cand or sa-mi monteze centrala sa-mi puna si un asemenea produs, insa nu ma pricep deloc la marci si ce fac ele. M-am documentat putin si as vrea unul electronic cu mia multe prg (sa setez eu temp pe zile), dar si care sa mearga oprit cand nu sunt aksa. Poate cineva sa ma ajute? Voi ce aveti pe aksa?

                    Comentariu

                    • crinaelena
                      Living Legend
                      • 11.sep.2007
                      • 1596

                      #11
                      Re: TERMOSTATE SAU CRONOTERMOSTATE

                      Postat în original de loveaur2001
                      Vreau ca atunci cand or sa-mi monteze centrala sa-mi puna si un asemenea produs, insa nu ma pricep deloc la marci si ce fac ele. M-am documentat putin si as vrea unul electronic cu mia multe prg (sa setez eu temp pe zile), dar si care sa mearga oprit cand nu sunt aksa. Poate cineva sa ma ajute? Voi ce aveti pe aksa?
                      pina la urma a-ti optat ptr. vaillant?

                      Comentariu

                      • loveaur2001
                        Incepator
                        • 26.sep.2007
                        • 35

                        #12
                        Inca nu m-am hotarat ce tip de centrala sa-mi iau. De ce, conteaza si asta i nalegerea unui termostat?

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          #13
                          este de preferat ptr. ca elimina eventualele incompatibilitati,intre placa electronica si cronotermostat.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6451

                            #14
                            Postat în original de loveaur2001
                            Inca nu m-am hotarat ce tip de centrala sa-mi iau. De ce, conteaza si asta in alegerea unui termostat?
                            In alegerea termostatului/termostatelor de pe capul robinetilor, nu conteaza. Daca intrebarea Dvs. se referea la termostatele de camera sau a cronotermostatelor, raspunsul il aveti de la Dna/Dra crinaelena.
                            Dar ar mai trebui sa stiti ca nu toti producatorii de centrale produc si crono-/termostate (de fapt, eu nu stiu nici unul). Iar producatorii de crono-/termostate le fac in asa fel incit produsele lor sa fie compatibile cu cit mai multe tipuri de centrale, lucru nu foarte greu de realizat tinind cont de faptul ca un crono-/termostat este de fapt un "intrerupator" al centralei.

                            P.S. Vorbind de termostate si/sau cronotermostate, va recomand sa va indreptati atentia catre ultima varianta. Este tot un termostat, dar care poate fi programat pe cicluri saptaminale (din ceea ce stiu eu, dar s-ar putea sa existe si cu alte perioade de programare).
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • loveaur2001
                              Incepator
                              • 26.sep.2007
                              • 35

                              #15
                              Ahaaaaa multumesc mult. Inseamna ca trebuie sa ma orientez la un cronotermostat compatibil.

                              Comentariu

                              Procesare...