Protectie teava cupru neaparenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • citi71
    Incepator
    • 31.oct.2007
    • 25

    Protectie teava cupru neaparenta

    La instalatia de incalzire, care este din cupru, o portiune de circa 1,5 metri va fi sub gresie.
    Avand in vedere ca teava de cupru este sensibila la mortar, cu ce as putea sa o protejez?
    Am vazut acum vreo saptamana (parca tot pe acest forum) un tip de protectie pentru tevi de cupru si polipropilena - era si o imagine pe acolo... dar nu mai stiu unde.
    Important este ca as vrea sa cumpar vreo 4 metri de material de protectie pentru astfel de teava.
    Cred ca se pot gasi in functie de grosimea tevii... De unde sa achizitionez astfel de material sau ce alte solutii as mai avea... luand in considerare si efectul de dilatatie al tevilor.
    Aceeasi problema si cu polipropilena cu insertie de aluminiu. Pe acelasi traseu scurt pe unde trec tevile ingropate, trece si teavap de ppr pentru apa calda menajera.
    Niste solutii, va rog frumos!!!
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #2
    Ma intreba ce au facut instalatorii de nu au izolat . Izolatia se gaseste la orice magazin de instalatii . Daca tevile sint montate , o taiati pe lungime , o montati pe teava si o lipiti cu o banda adeziva . Cind o montati , izolatia sa iasa macar un 5-10 cm din sapa !
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • citi71
      Incepator
      • 31.oct.2007
      • 25

      #3
      Multumesc mult, Mircea G. Deocamdata am facut un decupaj cu flexul in podeaua mozaicata, ca mai apoi sa dau cu dalta (manual sau rotopercutor) si sa fac decupajul pentru tevi. Nu stiu cat de adanc sa ma bag..., cred ca vreo 15 cm adancime este destul. Materialul pentru protectie vreau sa il am deja cand vin meseriasii care monteaza instalatia. NU AM INTELES FRAZA "Cind o montati , izolatia sa iasa macar un 5-10 cm din sapa". Poti reformula te rog?!

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12227

        #4
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • citi71
          Incepator
          • 31.oct.2007
          • 25

          #5
          DA..., m-am prins dupa ce am trimis raspunsul... Acei 5-10 cm sunt pentru a asigura protectie impotriva unei eventuale inundatii sau pentru situatiile cand se spala pardoseala... etc
          Multumesc din nou pentru promptitudine.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12227

            #6
            Cu placere!
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6453

              #7
              Postat în original de citi71
              [...] cred ca vreo 15 cm adancime este destul. [...]
              Eu cred că este prea adînc (dezavantajul principal: prea multă muncă) şi că 8 (maxim 10) cm ar fi de ajuns.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • citi71
                Incepator
                • 31.oct.2007
                • 25

                #8
                Asa este RaduCA, Am inceput cu 10 cm adincime..., dar dupa ce am parcurs 1/5 din distanta am gasit teava pentru circuitul electric care trecea aiurea pe traseul meu (la vreo 6 cm adancime), asa ca am astupat la loc si cred ca voi merge cu circuitul aparent (tur-retur cupru si ppp pt. acm)... adica o urc in sus 2 metri, o trec peste portiunea de hol si o cobor in baia mare unde am nevoie, si o voi masca.

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1674

                  #9
                  Eu am pus tub flexibil gofrat, de plastic pe care l-am taiat pe generatoare. E mai ieftin si se incalzeste si podeaua.
                  Sal'tare!
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Sal'tare!

                  Comentariu

                  • citi71
                    Incepator
                    • 31.oct.2007
                    • 25

                    #10
                    multumesc pentru idee Baboo..., oricum varianta "ingropata" a cazut.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12227

                      #11
                      Postat în original de citi71
                      multumesc pentru idee Baboo..., oricum varianta "ingropata" a cazut.
                      Dupa ce ati taiat santurile ? Cum rezolvati situatia ?
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • citi71
                        Incepator
                        • 31.oct.2007
                        • 25

                        #12
                        pai santurile au fost taiate superficial cu aun polizor unghiular cu disc de 125... asa ca doar mozaicul a fost decupat. Portiunea sapata (acea cincime) am astupat-o cu tinci dar nu inainte de a pune niste silicon peste firul care a fost un pic "zdrelit" (ma rog ...si teava din plastic a fost deteriorata un pic). Deci am remediat portiunea de circuit electric afectata cu silicon si dupa vreo 1,5 ore am turnat tinci. Bucatile de mozaic scoase le-am lipit cu un adeziv (montage kit) pentru piatra, metal lemn ...etc peste care va veni ulterior gresia (asta mai pe la anu'). Acum... daca tot voi merge numai pe aparent, mi-a mai ramas sa gasesc ceva cu care sa dau pe tevile de cupru... ca de vreo 3 saptamani nu gasesc nimic pe forum.

                        Comentariu

                        • emil88
                          Incepator
                          • 22.sep.2010
                          • 90

                          #13
                          Cum se numeste acel capac de langa zid ? De unde pot cumpara? Pentru teava fi15,18 si 22.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          Procesare...