Consumul centralelor pe GPL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • huly05
    Incepator
    • 13.oct.2008
    • 4

    Consumul centralelor pe GPL

    Salutare,

    Am si eu o mare dilema, vreau sa achizitonez o butelie GPL(1750 L) pentru o centrala de 32KW, pentru a incalzi o suprafata de circa 200mp.

    Intrebarea este, cati litri de GPL/ora poate consuma o central de 32KW la capacitate maxima, pt. a-mi face o idee de cate ori trebuie sa o incarc pe an.

    Asa ca, daca cineva dintre voi foloseste butelie mare cu GPL sau are informatii despre consum, chiar daca este vorba de o centrala mai mica sau mai mare, va rog sa-mi raspundeti!!

    Multumesc!
    huly05
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3621

    #2
    Pentru un raspuns cat mai exact incercati sa va axati spre un producator de centrala si sa va adresati acestuia.

    Comentariu

    • huly05
      Incepator
      • 13.oct.2008
      • 4

      #3
      Nu ma intereseaza un calcul exact, vreau sa-mi fac o idee aproximativa a consumului, am discutat cu cateva persoane care m-au "speriat" in privinta consumului spunandu-mi ca mi-ar ajunge 1400l GPL pentru aproximativ o luna cu centrala folosita la capacitate maxima.
      Mi-ar de folos daca mi-ati spune daca este vreo diferenta intre cunsumul de gaz butan si GPL, care este echivalentul unui metru cub de gaz butan in GPL si daca trebuieb sa fac anumite modificari centralei, ea fiind pentru butan gaz.

      Astept un raspuns!

      Multumesc!
      huly05

      Comentariu

      • siven01
        Membru
        • 24.mar.2006
        • 245

        #4
        Cred ca respectivele persoane au facut un calcul corect .
        Mie mi au iesit mai putin :
        2,5 KG/h sau 4,9 Litri/h sau 1,32 mc/h
        Eu am inmultit cu numai 8h/zi si sare de 1100l/luna , cred ca respectivi care ti au spus de 1400l , au folosit 12 h/zi . REALITATEA CRED CA ESTE UNDEVA INTRE .
        Eu am facut aceste calcule acum vre un an si atat de speriat am fost ,ca nici acum nu am reusit sa ma hotarasc ce fel de incalzire vreau.

        Comentariu

        • huly05
          Incepator
          • 13.oct.2008
          • 4

          #5
          Dap.........se pare ca nu e o alegere foarte buna, cred ca este mai convenabil una pe lemne sau pe altfel de combustibil, oricum daca este cineva care foloseste bazin GPL il rog sa-mi dea cateva detalii despre consumul lui si bineinteles si ce suprafata incalzeste cu consumul respectiv.
          Astept si cateva pareri despre centrala cu lemne referitoare la consum pt. suprafata de
          200mp.

          Multumesc!
          huly05

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12086

            #6
            Consumul este relativ . Depinde de prea multi factori : tipul de constructie , amplasament , izolatii termice , nr de bai , mod de viata ...
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • ecosit
              Membru
              • 18.aug.2008
              • 158

              #7
              Consumul este relativ . Depinde de prea multi factori : tipul de constructie , amplasament , izolatii termice , nr de bai , mod de viata ...
              Foarte corect. Consumul depinde de cat consumi. O casa de 200 de mp care este foarte veche si nu este izolata de nici un fel si nu are geamuri ok si asa mai departe.. poate sa ai surpriza sa consume si mai mult, mult mai mult.

              Punctul de plecare nu trebuie sa fie: Cu ce sa incalzesc? prima intrebare ar trebui sa fie Ce sa fac sa consum cat mai putin? si cand stiu cat voi consuma sa gasesc solutia potrivita. Nici o solutie de incalzire nu este ieftina daca trebuie sa incalzesti mult si vice versa, toate sunt ieftine (aproape) daca izolatia casei este foarte foarte buna.

              Mult de povestit...

              O zi buna!

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                #8
                Postat în original de huly05
                Nu ma intereseaza un calcul exact, vreau sa-mi fac o idee aproximativa a consumului, am discutat cu cateva persoane care m-au "speriat" in privinta consumului spunandu-mi ca mi-ar ajunge 1400l GPL pentru aproximativ o luna cu centrala folosita la capacitate maxima.
                Mi-ar de folos daca mi-ati spune daca este vreo diferenta intre cunsumul de gaz butan si GPL, care este echivalentul unui metru cub de gaz butan in GPL si daca trebuieb sa fac anumite modificari centralei, ea fiind pentru butan gaz.

                Astept un raspuns!

                Multumesc!
                intre GPL si butan nu e mare diferenta de putere calorica unul este notat G30,celalalt G31.
                un litru GPL = 1,35-1,4 mc gaz metan.o centrala de 32 kw,putere utila,consuma cam 3,68-3,7 mc/metan la putere maxima....dar centralele nu functioneaza la putere maxima decit putin timp.
                eu estimez consumul mediu orar la aprox. 2 mc/h metan.

                Comentariu

                • gogoson
                  Membru Marcant
                  • 14.oct.2006
                  • 621

                  #9
                  pentru o butelie de GPL sunt ai ale restrictii, de genul:
                  - trebuie sa-i faci un tarc separat
                  -trebuie sa fie o distanta considerabila de casa
                  - nu trebuie sa fie langa o scoala,
                  -nu trebuie sa treaca cabluri electrice pe deasupra

                  si alte chestii.
                  Si eu am avut curiozitatea sa vad ce inseamna sa-ti pui o butelie, dar am renuntat repede

                  Comentariu

                  • huly05
                    Incepator
                    • 13.oct.2008
                    • 4

                    #10
                    Intr-adevar ECOSIT.RO, consumul depinde de mai multi factori, eu am uitat sa specific de la bun inceput faptul ca, constructia casei este noua si este ft bine izolata termic. Asa ca mai astept raspunsuri de la voi cu privire la un consum estimativ avand in vedere faptul ca este o constructie noua, bine izolata termic. Mentionez ca imobilul are 2 bai si o suprafata totala utila de 200 mp iar ca amplasament, casa este construita langa Bucuresti.

                    Crinaelena, stii cumva care e formula de transformare din GPL in Gaz Metan?
                    Din cate m-am interesat, am inteles ca 1mc gaz metan=aprox. 4 L GPL.

                    Va multumesc mult pentru raspunsuri si mai astept si altele.
                    huly05

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12086

                      #11
                      Putere calorica
                      Fișiere Atașate
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • dmih
                        Membru Marcant
                        • 05.feb.2007
                        • 611

                        #12
                        Postat în original de huly05
                        ...

                        Din cate m-am interesat, am inteles ca 1mc gaz metan=aprox. 4 L GPL.

                        ...
                        Asa, privit strict volumetric, aproximarea (pentru ca de fapt este o aproximare) este aproape de adevar.

                        GPL-ul este de doua feluri: cel pentru consum auto si cel pentru consum casnic (adica cel pe care-l gasim in clasicele butelii) - care in folclorul de breasla se mai numeste si "aragaz" - evident de unde-i vine acest nick. Ambele categorii sunt combinatii a doua gaze obtinute in procesul de rafinare a petrolului, butan si propan.

                        Pentru cele doua categorii mentionate mai sus, procentele de amestec sunt diferite ceea ce in mod evident influenteaza si parametrii de ardere (ca fapt divers, GPL-ul pentru uz auto are proportii diferite de amestec pentru vara/iarna). Nu are rost sa discutam despre cel auto asa ca ma rezum doar la cel pentru uz casnic.

                        Raportul de amestec la cel de uz casnic este de 90% butan si 10% propan (din acest motiv uneori il mai gasim si sub numele simplu de butan). Fiecare din aceste doua gaze are o putere calorica diferita. Amestecul rezultat are o putere calorica diferita de a ambelor si diferita de cea a gazului metan (cel din conductele pe care le stim cu totii) - cum se poate vedea si din tabelul postat mai sus de colegul Mircea G. Din acest motiv, simpla comparatie volumetrica este complet irelevanta. Singurul loc din care puteti obtine informatiile solicitate de D-vs este - asa cum vi s-a spus mai sus - producatorul centralei. Acesta va poate informa care este consumul real al acesteia cu combustibilul alternativ ales, in conditiile utilizarii kit-ului de conversie de la producator (va amintiti ca la aragaze sunt de obicei furnizate doua seturi de duze, unul pentru gaz metan si unul pentru gaz de butelie).

                        Desigur, daca ne furnizati marca si modelul de centrala folosit putem incerca sa gasim si noi aceste informatii pentru D-vs.

                        Cu respect.

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          #13
                          Postat în original de huly05
                          Intr-adevar ECOSIT.RO, consumul depinde de mai multi factori, eu am uitat sa specific de la bun inceput faptul ca, constructia casei este noua si este ft bine izolata termic. Asa ca mai astept raspunsuri de la voi cu privire la un consum estimativ avand in vedere faptul ca este o constructie noua, bine izolata termic. Mentionez ca imobilul are 2 bai si o suprafata totala utila de 200 mp iar ca amplasament, casa este construita langa Bucuresti.

                          Crinaelena, stii cumva care e formula de transformare din GPL in Gaz Metan?
                          Din cate m-am interesat, am inteles ca 1mc gaz metan=aprox. 4 L GPL.

                          Va multumesc mult pentru raspunsuri si mai astept si altele.
                          o ct. de 24 kw,are un consum maxim de 2,8 mc gaz metan si 2,1 kg GPL.
                          ptr. una de 32 kw,merge regula de trei simpla....un litru GPL are 0,569 kg,
                          deci cam de 2 ori mai usor decit apa....deci o ct. de 32 kw putere utila consuma cam 3,68 mc gaz,adica 2,7 kg GPL....undeva in jur de 4,75 litri....asta la putere maxima.

                          Comentariu

                          • trompy400
                            Incepator
                            • 31.mar.2008
                            • 17

                            #14
                            Ce ati mai facut cu rezervorul de GPL? Si eu as fi interesat de gpl pentru incalzire.

                            Comentariu

                            • SERGHEI-ARO10
                              Membru
                              • 03.mai.2006
                              • 155

                              #15
                              Postat în original de trompy400
                              Ce ati mai facut cu rezervorul de GPL? Si eu as fi interesat de gpl pentru incalzire.
                              Cauta alte variante daca nu vrei sa plangi in pumni. Exemplu: 1700 litri per butelie,720mc incalziti la 21 grade...Consum iarna 2007-2008 aproape 2 butelii pe luna ..tradus in bani aprox 6000 lei... Caldura si apa calda ..centrala de 45kw..Nici un prieten care foloseste GPL nu plateste mai putin de 50 mil pe luna si tot nu au cald (calendaristica)..De aceea prefer centrala pe lemne(24 grade).Dac iti platesti om sa se ocupe de ea si sa nici nu treci prin camera centralei nu sari la mai mult de 12-13 mil (cu tot cu banii omului)...

                              Comentariu

                              Procesare...