Tur retur inversate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ioanacr
    Incepator
    • 06.nov.2008
    • 2

    Tur retur inversate

    Buna ziua
    Vreau sa stiu daca montarea inversa a unui calorifer ii influenteaza modul sau mai bine zis performanta lui de incalzire. Prin montare inversa ma refer la faptul ca turul a fost inversat cu returul. Apa nu mai intra pe sus si iese pe jos, ci intra pe jos si iese pe sus. Instalatorul le-a montat in acest mod inversat pentru ca asa s-ar incalzi mai bine, dar din pacate se incalzesc mult mai putin ca inainte. Vreau sa stiu daca asta ar fi cauza faptului ca se incalzesc foarte putin si ce s-ar mai putea face.
    Mentionez ca primesc agent termic de la furnizor, nu este vorba de centrala termica proprie, iar caloriferele sunt din acelea vechi, din fonta.
    Va multumesc.
    Cristina Curca
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Cred ca este o prostie.
    Se opreste coloana, se goleste o cantitate X de apa astel incat sa poti lucra si se pozitioneaza legaturile la calorifer asa cum trebuie: tur sus, retur jos (eventual in capatul opus).
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • ioanacr
      Incepator
      • 06.nov.2008
      • 2

      #3
      da, asa cred si eu acum, ca este o prostie, trebuiau montate ca inainte, tur sus, retur jos, si da in diagonala, ca asa erau. Desi instalatorul sustine ca nu e asta cauza, ca si acum sunt legate in diagonala, dar nici alta cauza nu stie. Deci am de munca
      Cristina Curca

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2550

        #4
        Postat în original de ioanacr
        ... instalatorul sustine ca nu e asta cauza, dar nici alta cauza nu stie. Deci am de munca
        Cred "instalatorul" a vazut pentru prima data o instalatie.
        Da aveti de munca.
        Succes
        Cu respect.

        Comentariu

        • adria1977
          Incepator
          • 08.oct.2008
          • 20

          #5
          Vazand ca in acest topic se vorbeste de modul de legare al caloriferelor, vin si eu cu o intrebare: care este metoda cea mai buna de realizare tur-retur:
          1- sus tur / jos retur
          2- sus tur / jos retur – dar pe aceeasi parte
          3– jos tur / jos retur
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Neluc
            Membru
            • 14.sep.2009
            • 215

            #6
            Prefer sa nu ma mai pronunt in acest caz deoarece am mai fost contrazis tot pentru asta de cineva care afirma ca nu conteaza cum racordezi un calorifer.Racordati caloriferul ,tur sus,retur pe diagonala jos,daca tot nu ancalzeste nu aici este problema.
            citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

            Comentariu

            • adria1977
              Incepator
              • 08.oct.2008
              • 20

              #7
              Acum sunt la momentul in care vreau sa-mi fac temele pt. a face instalatia. Ca parte pozitiva la montarea tur-retur pe aceeasi parte este ca daca vrei sa schimbi caloriferul cu unul mai mare (lung), va fi usor de racordat.
              Dar ce este cel mai important -zic eu- este functionalitatea lui.

              Comentariu

              • cosmintr
                Membru Marcant
                • 30.iul.2006
                • 567

                #8
                Important este sa fie legat in diagonala nu are importanta asa mare daca s-a inversat turul cu returul, daca nu se incalzesc caloriferele alta este problema. Oricum robineti sunt la ambele capete de obicei din retur se regleza caloriferele, pentru a uniformiza caldura in locuinta respectiva. FF multi oameni nu regleza returul.

                Comentariu

                • marius_lmd
                  Membru Marcant
                  • 19.mar.2009
                  • 440

                  #9
                  instalator incompetent, trebuie sa stie ca returul se leaga OBLIGATORIU jos, turul atat sus cat si jos, ambele fiind corecte,
                  spor la treaba cu modificarea de rigoare pentru a se incalzi radiatorul, apropo acum cat de cald este???????? caldut....cumva..??????
                  o parere in plus nu strica niciodata,

                  Comentariu

                  • adria1977
                    Incepator
                    • 08.oct.2008
                    • 20

                    #10
                    Deci sa inteleg ca pot sa leg turul sus dreapta si returul jos tot dreapta? Sau pt. o mai buna incalzire trebuie sa existe diagonala?

                    Comentariu

                    • marius_lmd
                      Membru Marcant
                      • 19.mar.2009
                      • 440

                      #11
                      din carti cica randamentul scade daca sunt legate atat turul cat si returul jos cu 10 %, dar din experienta nu am constatat acest lucru, eu chair recomand eacst tip de legaturi si eu asa le fac....spor la lucru
                      o parere in plus nu strica niciodata,

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13008

                        #12
                        Postat în original de marius_lmd
                        din carti cica randamentul scade daca sunt legate atat turul cat si returul jos cu 10 %, dar din experienta nu am constatat acest lucru, eu chair recomand eacst tip de legaturi si eu asa le fac....spor la lucru
                        Din curiozitate, cum ai evaluat mentinerea randamentului fata de ceea ce scrie in carti?
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • marius_lmd
                          Membru Marcant
                          • 19.mar.2009
                          • 440

                          #13
                          nu este chiar o evaluare, dar am constatat ca se incalzeste putin mai repede, radiatorul are o suprafata mai mare care este incalzita...nu stiu daca sunt importante dar asta este consideratia mea....
                          o parere in plus nu strica niciodata,

                          Comentariu

                          • totolino
                            Membru
                            • 02.sep.2008
                            • 200

                            #14
                            merg si pe aceasi parte daca radiatorul nu este prea lung.

                            Comentariu

                            • marius_lmd
                              Membru Marcant
                              • 19.mar.2009
                              • 440

                              #15
                              merg si as fara nicio problema....
                              o parere in plus nu strica niciodata,

                              Comentariu

                              Procesare...