Calorifere de alumniu sau de otel?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • vasi cojocaru
    Incepator
    • 18.sep.2007
    • 18

    Calorifere de alumniu sau de otel?

    Buna
    Vreau sa-mi schimb vechile calorifere de fonta (care nu merg rau, doar ca sunt foarte grele si inestetice) cu calorifere noi (alumniu sau otel)
    Criteriul pretului nu este cel mai important.
    Ma intereseaza caldura data (care este trecuta in general in piante), durabilitatea acelor calorifere (garantia de 10 ani nu ma incanta, deoarece nu stiu daca firmele care vand rezista 10 ani pe piata) si dimenisiunile acestora (nu vreau calorifere cat tot peretele)

    La calculul puterii necesare pentru fiecare incapere am aplicat relatia P=volum camera (metri cubi) x 55. Este corect?

    M-ar interesa o comparatie alumniu-otel, vizand cele trei caracteristici de mai sus si alte elemenet esentiale, precum si cateva firme recomandate. Daca nu se pot spune nume pe forum scrieti la vasicojocaru@yahoo.com

    Mentionez ca am centrala de apartament immergaz eolo mini 24 si vreau sa montez 5 calorifere din care unul scarita de inox pentru baie.

    Multumesc

    Astept raspuns deoerece trebuie sa iau o decizie ca vine frigul
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2550

    #2
    Instalatia din ce este facuta.
    Cu respect.

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #3
      otel,dar de buna calitate....la Al e posibila aparitia fenomenului de hidrogenare,dar nu e obligatoriu,repet,doar o probabilitate....asta ar presupune sa tot aerisesti instalatia,sa reincarci/completezi apa in instalatie cu risc crescut de depunere de calcar in instalatie.....caloriferele Vogel & Noot,Dunaferr,Purmo,Radson sint de f. buna calitate.
      Vogel se gasesc la BlackSea,care-s si dealer Immergas,cine stie pe viitor si un contract de service cu ei,ptr. pachet complet.

      Comentariu

      • vasi cojocaru
        Incepator
        • 18.sep.2007
        • 18

        #4
        instaatia este din tuburi tip henco

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2550

          #5
          [quote="crinaelena"]otel,dar de buna calitate....la Al e posibila aparitia fenomenului de hidrogenare,dar nu e obligatoriu,repet,doar o probabilitate....asta ar presupune sa tot aerisesti instalatia,sa reincarci/completezi apa in instalatie cu risc crescut de depunere de calcar in instalatie...


          Asa as opta si eu.
          Cu respect.

          Comentariu

          • vasi cojocaru
            Incepator
            • 18.sep.2007
            • 18

            #6
            ce parere aveti de marca kermi?

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              Postat în original de vasi cojocaru
              ce parere aveti de marca kermi?
              Kermi,Brugman....calorifere nemtesti,aduse in RO de raposatul Hornoff pe vremea cind centralele Vaillant erau aduse prin firma lui.
              cred ca putini le cunosc...calorifere de calitate dar stiam ca-s destul de piperate ca pret....pardon,Brugman olandeze,ma rog....f. frumos si ingrijit lucrate,calitate si vopsea super.

              Comentariu

              • catalindows
                Incepator
                • 12.oct.2008
                • 2

                #8
                Salut
                Despre radiatoarele marca Airfel ce parere aveti?

                Comentariu

                Procesare...