Aerisire instalatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • claudiuzara
    Incepator
    • 01.nov.2008
    • 10

    Aerisire instalatie

    Poate cineva sa-mi spuna ce reguli se aplica pentru aerisirea caloriferelor sau pentru incarcarea instalatiei cu apa ? Am un calorifer de fonta care nu vrea sa se incalzeasca decat la partea superioara. Este legat ultimul. Cum se face corect aerisirea sau cum incarci corect instalatia ?

    Multumesc !
    Claudiu Zara
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Incarcarea instalatiei : se desfac toti robinetii de aerisire de la radiatoare si se da drumul la apa apoi acestea se vor umple pe rand de la cel mai apropiat la cel mai departat stati langa ele si dupa ce incepe sa curga apa opriti robinetul de aerisire .

    Aerisirea radiatoarelor : se deschide robinetul de aerisire si se lasa deschis pana cand incepe sa curga apa.

    Comentariu

    • CristianBesliu
      Incepator
      • 26.nov.2006
      • 47

      #3
      Cum se procedeaza daca vreau sa pun antigel in instalatie ? (centrala 24KW si 4 calorifere)
      Multumesc.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Ii chemati pe cei care v-au montat centrala sau de la o firma specializata. Nu va recomand sa faceti acest lucru singur.

        Comentariu

        • CristianBesliu
          Incepator
          • 26.nov.2006
          • 47

          #5
          Nu am probleme. Toata stima pt cei care au executat. Vroiam sa stiu ca minitehnicus.

          Multumesc.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Postat în original de CristianBesliu
            Nu am probleme. Toata stima pt cei care au executat. Vroiam sa stiu ca minitehnicus.
            Multumesc.
            Puteti si dvs sa faceti umplerea cu antigel . In primul rind trebuie sa stiti ce concentratie trebuie , apoi sa estimati cantitatea de apa din instalatie pt a calcula cit va trebuie . Metoda de umplere ? Cea mai simpla este urmatoarea : Se goleste instalatia de apa , se desface robinetul si aerisitorul la un calorifer si se toarna cu o pilnie pe la robinet . Se face umplerea cu apa a instalatiei si cam asta este . Daca este nevoie de mai mult antigel se poate repeta si pe la alt calorifer , daca nu incape doar in unul . E o metoda simpla , fara scule si inginerie multa . Antigel pentru centrale !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • claudiuzara
              Incepator
              • 01.nov.2008
              • 10

              #7
              Am desfacut toti robinetii si am dat drumul la apa. Am asteptat sa curga apa la primul calorifer. Problema e ca apa a inceput sa curga prin toti robinetii de aerisire in acelasi timp si eu am alergat ca sa-i opresc. Ce nu e bine ? Nu cumva trebuia sa ramana deschis doar robinetul de la primul calorifer si apoi sa deschid pe fiecare in parte ?
              Claudiu Zara

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1756

                #8
                1.

                Hel-lo!!!!
                Omu' a spus clar ca respectivul calorifer nu se inclazeste "decat la partea superioara" !!!
                In acest caz e normal ca nu aerul este problema si ca e ori o lipsa de echilibrare hidraulica ori returul este obturat

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1756

                  #9
                  2.

                  Postat în original de CristianBesliu
                  Cum se procedeaza daca vreau sa pun antigel in instalatie ? (centrala 24KW si 4 calorifere)
                  Multumesc.
                  Iata cum se procedeaza: se afla intii cu cit scade randamentul instalatiei (atit randamentul termic cit si cel al pompei!) in momentul cind se introduce antigel in apa. De obicei antigelul se pune in proportie de minim 15% ceea ce scade capacitataea cu vreo 7-10%.
                  De ce doresti antigel in instalatie?

                  Comentariu

                  Procesare...