Calorifer incalzit pana la jumatate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • hdduser
    Incepator
    • 21.nov.2008
    • 12

    Calorifer incalzit pana la jumatate

    Caloriferul din bucatarie se incalzeste pana la jumatate.

    Mentionez ca e aerist caloriferul (aluminiu), acesta este legat (atat la tur cat si la retur) printr-un "T" cu caloriferul din sufragerie.
    Caloriferul din sufragerie functioneaza normal.

    Am incercat sa inchid turul la calorifer si am scos apa pe aerisire.Aceasta iese normal cu presiune(deci returul nu e infundat)

    Am oprit si turul si returul la caloriferul din sufragerie cu care acesta comunica, si in situatia asta nici macar pana la jumatate nu s-a mai incalzit.

    Stau la bloc, la etajul 2. Restul caloriferelor merg normal.

    Chiar nu stiu ce sa ii mai fac.
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3524

    #2
    agentul termic circula numai prin caloriferul din sufragerie...
    daca era legat separat si cel din bucatarie, nu erau probleme.

    Comentariu

    • hdduser
      Incepator
      • 21.nov.2008
      • 12

      #3
      Cum adica agentul termic circula doar printr-o camera? Practic teava e aceeasi, nu are nici o logica....

      Si cum se rezolva?

      Atasez si o schita.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • moshulica30
        Incepator
        • 20.dec.2007
        • 17

        #4
        robinetul de pe caloriferul din bucatarie (cel de pe tur) este vechi? daca e vechi si nu e nou mai mult ca sigur ca sectiunea lui de trecere e strangulata de la depuneri si viteva cu care circula agentul termic e mica si de aceea nu se incalzeste caloriferul

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 959

          #5
          eu as suspecta totusi returul caloriferului. Aceste simptome sunt in general date de un debit scazut pe retur
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #6
            Mai ales ca un calorifer de aluminiu cedeaza repede caldura si are o sectiune interioara mai mare decat celelalte.

            Cred ca este prea mic debitul furnizat pe conductele de legatura, daca restul robinetelor sunt OK.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • moshulica30
              Incepator
              • 20.dec.2007
              • 17

              #7
              ai perfecta dreptate.poate inchde cite putin robinetul de pe retur si sa urmareasca daca se raceste treptat caloriferul

              Comentariu

              • hdduser
                Incepator
                • 21.nov.2008
                • 12

                #8
                Caloriferele, teava de cupru si robinetele sunt noi. Am acelasi model si la alte camere si functioneaza perfect.

                Interesant ca atunci cand inchid si turul si returul la caloriferul din sufragerie, in bucatarie nu mai incalzeste deloc....eu asteptandu-ma dinpotriva sa creasca debitul pe cel din bucatarie

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12227

                  #9
                  Postat în original de hdduser
                  Caloriferele, teava de cupru si robinetele sunt noi. Am acelasi model si la alte camere si functioneaza perfect.

                  Interesant ca atunci cand inchid si turul si returul la caloriferul din sufragerie, in bucatarie nu mai incalzeste deloc....eu asteptandu-ma dinpotriva sa creasca debitul pe cel din bucatarie
                  Nu poti pune o poza cu teurile respective , eventual sa spui si ce lungime este intre teuri si calorifere cit si intre teuri si capatul de unde sint legate ?
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • moshulica30
                    Incepator
                    • 20.dec.2007
                    • 17

                    #10
                    daca atunci cind inchizi robinetii de la caloriferul din sufragerie , caloriferul din bucatarie nu mai incalzeste asta inseamna ca e legat in serie cu cel din sufragerie . Normal trebuia legat in paralel cu cel din sufragerie. O poza ar fi mult mai utila.

                    Comentariu

                    • hdduser
                      Incepator
                      • 21.nov.2008
                      • 12

                      #11
                      Atasez schita de dispunere, inclusiv poza "T"-ului de legatura.

                      Problema:
                      1. Locuiesc la etajul 2/4.
                      2. Cel mai probabil nimeni deasupra nu foloseste caloriferul din bucatarie.
                      3. Caloriferul din bucatarie se incalzeste doar jumatatea superioara, cel din sufragerie se incalzeste ok.
                      4. Ambele calorifere sunt noi, instalatii si robineti noi, aerisite corespunzator
                      5. Daca inchid turul caloriferului din sufragerie, caloriferul din bucatarie se raceste complet!!!
                      6. Returul care vine de la etajul superior e rece.

                      Cum se rezolva?
                      Multumesc.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • moshulica30
                        Incepator
                        • 20.dec.2007
                        • 17

                        #12
                        am vazut pozele si schita . In mod normal nu ar trebui sa apara acest fenomen.Robinetii sunt cu cap termostatic? Teava de retur de la caloriferul din bucatarie e calduta? Se intimpla ca la robinetii cu cap termostatic sa se intepeneasca tija ventilului care actioneaza deschiderea si inchiderea caloriferului. La mine in bloc am fost la o vecina care nu avea caldura la caloriferele din bucatarie si sufragerie, am facut aerisire locala pe calorifer si nimic. Am desfacut piulita de actionare a minerului robinetului si "surpriza" : tija ventilului era intepenita pe pozitia inchis. M-am chinuit eu cit m-am chinuit si am reusit sa deblochez tija si apoi caloriferul functiona normal. faceti si dumneavoastra aceasta verificare si apoi lasa-ti raspuns. Va dau un nr. meu de telefon de cosmote 0762648369.Eu am abonament cu fff multe minute si v-as putea suna pe un nr de cosmote ca sa discutam. Mi-ar fi mai usor sa vb la tel si am putea rezolva mai usor problema.

                        Comentariu

                        • moshulica30
                          Incepator
                          • 20.dec.2007
                          • 17

                          #13
                          daca se incalzeste numai jumatatea superioara e vb de un debit prea mic . E posibil ca sectiunea tevilor sa fie starngulata de la impuritatile ce s-au colmatat de-a lungul anilor.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13008

                            #14
                            In IMG_5575.JPG se vede o singura teava veche, ai spus ca ai schimbat tevile cu unele de Cupru ....? Probabil ai facut-o partial, ceea ce nu a eliminat posibila colamtare a tevilor ramase, inclusiv acel teu care probabil este jumatate infundat.

                            Nu ne-am lamurit de ce cand se opreste caloriferul din sufragerie, celalalt nu mai merge deloc!
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • klaus
                              Membru Marcant
                              • 24.iun.2005
                              • 959

                              #15
                              Postat în original de moshulica30
                              daca se incalzeste numai jumatatea superioara e vb de un debit prea mic . E posibil ca sectiunea tevilor sa fie starngulata de la impuritatile ce s-au colmatat de-a lungul anilor.
                              Parerea mea e ca nu-i posibil.
                              E sigur.
                              Viata e complexa si are multe aspecte...

                              Comentariu

                              Procesare...