Gudron cazan Viadrus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dmario
    Incepator
    • 25.nov.2008
    • 2

    Gudron cazan Viadrus

    buna am si eu o problema daca ma puteti ajuta, am un cazan Viadrus de 30 de kw si imi face mult gudron cred ca asta este, un fel de smoala care se lipeste , e prin tot cazanul, de ce?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12200

    #2
    Re: Gudron cazan Viadrus

    Postat în original de dmario
    buna am si eu o problema daca ma puteti ajuta, am un cazan Viadrus de 30 de kw si imi face mult gudron cred ca asta este, un fel de smoala care se lipeste , e prin tot cazanul, de ce?
    Da , este gudron . In principiu pt a avea depuneri minime trebuie sa folositi lemne uscate ( umiditate 12-20%) : sa folositi cazanul la temperatura minima pe retur de 65 gr iar pe tur 80 gr :in principiu trebuie mers cu temperatura mare , in asa fel incit gazele arse sa nu scada sub 100gr . Concluzia ar fi cam asta : cazanul pe lemne este un cazan ce trebuie forjat in permanenta , nu este un cazan sa functioneze la temperatura mica si " moscait " ! Depunerile de gudron sint corozive !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • dmario
      Incepator
      • 25.nov.2008
      • 2

      #3
      gudron cazan Viadrus

      Mersi de raspuns dar as mai vrea sa va intreb ceva, daca pun cazanul la 80 gr. C si pun caloriferele la minim , nu apar probleme, deoarece ing. de la Romstal mi-a zis ca in permanenta trebuie sa am 2-3 calorifere deschise ca sa nu am probleme cu cazanul.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12200

        #4
        Re: gudron cazan Viadrus

        Postat în original de dmario
        Mersi de raspuns dar as mai vrea sa va intreb ceva, daca pun cazanul la 80 gr. C si pun caloriferele la minim , nu apar probleme, deoarece ing. de la Romstal mi-a zis ca in permanenta trebuie sa am 2-3 calorifere deschise ca sa nu am probleme cu cazanul.
        Aveam alta parere despre cei de la Romstal ....daca ei v-au facut proiectul sau au ales solutia tehnica . Caloriferele trebuiau alese ( ca marime ) in functie de temperatura minima , de functionare optima , recomandata ,a cazanului , in principiu mai mici pt a putea merge cu temperatura mare . Au recomandat sa nu inchideti toate caloriferele ...lasati in camerele cele mai reci , baie , bucatarie , holuri , caloriferele fara termostat iar in camere cu termostat . In principiu chiar daca producatorii de cazane se lauda ca la modelul lor arderea poate fi controlata , optimizata ....in realitate se intimpla cu totul altfel . arderea lemnului produce gudron , in cantitate mai mare daca arderea nu este cu flacara vie si puternica . Ar mai fi o solutie ca la catalizatoarele auto ! Macar la o saptamina forjati cazanul pentru citeva ore ...mai ajuta la arderea depunerilor . Daca aceste metode , mai empirice , nu rezolva problema , este nevoie sa cereti ajutorul firmei care a dat solutia tehnica , sa va gindeasca o automatizare pt ca agentul termic sa nu scada sub o anume temperatura . Ar fi bine sa cumparati si un termometru de cos pt a vedea temperatura gazelor iesite . Nu trebuie sa scada sub 110 gr C .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • v-cryss
          Incepator
          • 15.nov.2008
          • 10

          #5
          salut la toata lumea
          am si eu un cazan viadrus de 50kw , calorifere de 33(3 elementi radianti)si casa izolata cu polistiren extrudat de 5 cm si un cos din tabla de inox cu interior de 200 izolat cu vata de bazalt. Problema mea este un condens puternic pe exteriorul cosului. Legat de raspunsul dumneavoastra de mai sus daca merg pe retur cu 65 grade in casa am 40 grade. temperatura maxima pe tur pot sa o ridic la 50 grade si in casa am 22-24 grade

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12200

            #6
            Postat în original de v-cryss
            salut la toata lumea
            am si eu un cazan viadrus de 50kw , calorifere de 33(3 elementi radianti)si casa izolata cu polistiren extrudat de 5 cm si un cos din tabla de inox cu interior de 200 izolat cu vata de bazalt. Problema mea este un condens puternic pe exteriorul cosului. Legat de raspunsul dumneavoastra de mai sus daca merg pe retur cu 65 grade in casa am 40 grade. temperatura maxima pe tur pot sa o ridic la 50 grade si in casa am 22-24 grade
            Tocmai ati confirmat ce spuneam eu mai sus ! Aveti caloriferele prea mari , ele trebuiau dimensionate pt a putea merge cu o temperatura mare pe tur/ retur !!! Rasfoiti prospectul cazanului si vedeti ce temperaturi se recomanda ! Temperatura de explotare este data la 60-90 gr C ! Asa ca ...nici dvs nu exploatati cazanul cum trebuie !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • v-cryss
              Incepator
              • 15.nov.2008
              • 10

              #7
              caloriferele sunt mari dar intrebarea mea este urmatoarea: daca centrala merge cu 50 grade pe tur si o autonomie de aproape 12 ore la o incarcare ce probleme pot aparea? cam cat timp rezista cazanul in conditiile actuale?

              Comentariu

              • v-cryss
                Incepator
                • 15.nov.2008
                • 10

                #8
                am uitat sa precizez casa are 300mppe 2 nivele

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12200

                  #9
                  Problema cu cit tine cazanul ....producatorii onesti ( ca tot discutam in alt topic de onestitatea lor ) recunosc ca durata de viata nu este foarte mare tocmai datorita acestor depuneri inevitabile . Ele pot fi cel mult diminuate prin exploatare corespunzatoare . Concret , cit ? Cine stie ? greu de spus !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • daniel1976
                    Membru
                    • 13.nov.2007
                    • 147

                    #10
                    Parerea mea este ca centrala trebuie sa mearga intre 80-90 grade pe tur , pe retur sa fie mai mare sau egala cu 60 grade , iar reglarea temperaturii in incaperi sa fie facuta din robinetii caloriferelor nu din centrala. Cred eu ca veti avea aceeasi autonomie dar cu o ardere curata fara depuneri . Cazanele pe lemne functioneaza normal intre 80 si 90 grade .

                    Comentariu

                    • v-cryss
                      Incepator
                      • 15.nov.2008
                      • 10

                      #11
                      multumesc in primul rand celui ce a facut posibil acest site si multumesc foarte mult celor ce raspund pe acest site facand posibil un schimb de informatii traite mai mult sau mai putin pe pielea fiecaruia
                      Eu, dupa ce am citit acest site am facut urma torii pasisa nu radeti foarte tare) am luat niste cutii de carton goale le-am rupt si le-am dat foc la turatie maxima. rezultatul? a luat foc gudronul(funinginea) de pe cos pana a devenit tabla incandescenta. acum am un cos extrem de curat in interior. Folosesc centrala intre 60-70grade si nu am nici macar o picatura de condens pe cos sau in centrala. MUltumesc inca odata celor ce-si gasesc timp sa vorbeasca deschis despre problemele cazanelor pe lemne .Cu stima CRYSS

                      Comentariu

                      • negre dan
                        Incepator
                        • 14.dec.2008
                        • 9

                        #12
                        smoala pe cos

                        nu va bucura-ti prea repede...anul viitor apare smoala....am patimit si eu.
                        la cazane peste 24 kw ar fi ideal acel rezervor de 500 litri....deci..
                        temperatura apei pe tur este de 65 grade (suficient pt calorifere ) iar
                        surplusul de temp (se regleaza automat cu ventile si o pompa ) se va
                        incalzi acel rezervor !! dupa ce focarul se stinge,se alimenteaza instalatia
                        cu apa calda din rezervor ...singura...automat !!!!!este o mica investitie
                        dar veti face foc numai dimineata si dupa-amiaza ...deci economisiti
                        combustibil (lichid sau fosil )...si nervi cu smoala

                        Comentariu

                        • v-cryss
                          Incepator
                          • 15.nov.2008
                          • 10

                          #13
                          la 60 grade pe tur cu lemne aproape uscate si cu tirajul de fum inchis de tot apare putina smoala dar insignifianta

                          Comentariu

                          Procesare...